COD to skrót od określenia „Cash on Delivery”; po polsku najczęściej określany jako „płatność za pobraniem”, oznacza usługę pobrania płatności za zamówienie podczas dostarczenia towaru do klienta. To model płatności za zakupy online popularny w wielu europejskich krajach.

PUDO to skrót od określenia „Pick-Up, Drop-Off”; określenie miejsca, w którym można odebrać lub nadać przesyłkę. To ciesząca się dużą popularnością wśród konsumentów metoda logistyki ostatniej mili, dostępna w ofertach operatorów logistycznych w Polsce i za granicą. Punktem PUDO mogą być sklepy i punkty usługowe, automaty paczkowe, kioski. Wykorzystanie PUDO w logistyce daje klientowi elastyczność w wyborze miejsca dostawy i momentu nadania lub odebrania przesyłki.

Q-commerce to skrót od angielskiego określenia quick commerce - model handlu elektronicznego, w którym przewiduje się szybką dostawę produktu na żądanie. Model ten zakłada maksymalne skrócenie procesu dostawy produktów do nabywcy, nawet do kilkunastu minut od złożenia zamówienia. Najbardziej popularne platformy q-commerce w Polsce oferują zakup produktów spożywczych, chemii gospodarczej i artykułów gospodarstwa domowego z dostawą do domu. Funkcjonują w oparciu o sieć małych sklepów, tzw. dark stores, rozproszonych na terenie miasta, w celu skrócenia dystansu fizycznego i umożliwienie sprawnego dostarczenia zakupów na wybrany adres.

.

WMS to skrót od określenia Warehouse Management System - wyspecjalizowany magazynowy system informatyczny. Służy do codziennego zarządzania procesami magazynowymi w celu ich kontroli, optymalizacji i prawidłowego przepływu. System WMS może być częścią szerszego systemu ERP w formie modułu, ale częściej jest osobnym narzędziem, którym dysponują pracownicy odpowiadający za poprawną pracę magazynów firmowych.

White label jest to produkt lub usługa, której producentem i sprzedawcą są dwie różne firmy. Firma oferująca produkt swoim klientom nie jest jego producentem, ale sprzedaje go pod swoją marką. Istnieje wiele firm oferujących produkty white label innym firmom (np. kosmetyki) i zdarza się, że jeden produkt jest sprzedawany pod kilku lub kilkunastoma „szyldami”. Ten model jest często stosowany w przypadku produktów lub usług, które firma chce sprzedawać pod własną marką, bez ponoszenia kosztów związanych z ich produkcją. W porównaniu do produktów private label, model ten umożliwia ograniczenie kosztów.

Pojęcia User Experience (UX) i User Interface (UI) są ściśle związane z projektowaniem wizualnym stron internetowych, aplikacji webowych i mobilnych. Praca projektantów UX i UI wzajemnie uzupełnia się. UX polega na projektowaniu doświadczeń użytkownika podczas korzystania z witryny czy aplikacji. Do tego niezbędna jest wiedza dotycząca m.in. badania potrzeb, preferencji, nawyków użytkowników oraz zagadnień deweloperskich. UI design jest skoncentrowany wokół percepcji użytkownika. Celem projektanta UI jest stworzenie atrakcyjnej wizualnie, angażującej, dopasowanej do użytkownika i intuicyjnej witryny bądź aplikacji, z wykorzystaniem różnych technik projektowych.

TACOS to skrót od angielskiego określenia Total Advertising Cost of Sale - to wskaźnik zwrotu z inwestycji poniesionych w ramach kampanii reklamowej typu PPC (pay-per-click) prowadzonej w serwisie Amazon. Ta platforma sprzedaży internetowej posiada własne narzędzia do promocji, stąd wskaźnik TACOS został stworzony specjalnie na określenie zysków z prowadzonych działań reklamowych PPC w tym marketplace.

SEO to skrót angielskiego określenia Search Engine Optimisation. SEO oznacza zbiór metod optymalizacji witryny internetowej (serwisu, sklepu, produktu), w wyniku której osiąga się jak najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Do najbardziej popularnej wyszukiwarki w Europie i na świecie zalicza się Google, więc termin pozycjonowania (SEO) stosuje się najczęściej w odniesieniu do tego serwisu. Praktyka SEO obejmuje liczne działania, świadczone najczęściej przez specjalistów ds. pozycjonowania lub marketingu internetowego. Termin SEO stosuje się też wobec działań dotyczących optymalizacji listy produktów pod wyszukiwarkę marketplace, np. na Amazon. Działanie to wymaga znajomości środowiska danego marketplace, jednak cel jest ten sam – zaistnieć w jak najlepszych wynikach wyszukiwania pod określonymi słowami kluczowymi. Najlepiej na pierwszej pozycji.

ROPO to model zachowania konsumenta, który szuka w Internecie informacji o produkcie, ale zakupu dokonuje w sklepie tradycyjnym. W przypadku reverse ROPO, ten schemat jest odwrócony i konsument sprawdza produkty w sklepach tradycyjnych, ale zakupu dokonuje online. Badanie takich zachowań konsumenckich jest ważne dla sklepów internetowych, które chcą zrozumieć, które czynniki wpływają na odpływ klientów ze sklepu online do kanałów sprzedaży offline i na odwrót.

ROPO to skrót od określenia Research Online Purchase Offline.

ROI to skrót od angielskiego określenia Return on Investment. ROI to wskaźnik zwrotu z inwestycji, oceniający stopień jej efektywności. Pozwala określić skuteczność prowadzonych działań marketingowych w ramach całego planu reklamy i promocji (do określenia efektywności reklam można posłużyć się wskaźnikiem ROAS), określając kwotę zwrotu z danej inwestycji w odniesieniu do jej kosztów (wytworzenia i reklamy). Wynik ROI wyraża się w procentach.

ROAS to skrót angielskiego określenia Return on Advertisement Spend. ROAS to wskaźnik zwrotu z inwestycji w reklamę. Pozwala określić skuteczność prowadzonych kampanii reklamowych w odniesieniu do pozyskanego przychodu dla firmy z tej reklamy lub kampanii. Wskaźnik ROAS jest z powodzeniem wykorzystywany w reklamie internetowej, ponieważ zaawansowana analityka pozwala na dokładne oszacowanie wartości zwrotu z danego kanału promocji. Możliwe jest też stosowanie go w przypadku mediów offline, jak telewizja czy radio.

PPC to skrót od angielskiego określenia pay-per-click. PPC oznacza rodzaj kampanii reklamowej w Internecie, w której reklamodawca płaci wtedy, gdy użytkownik kliknie w daną reklamę. Model rozliczeń PPC jest najczęściej stosowany w przypadku reklam prowadzonych w wyszukiwarce internetowej, wyszukiwarce na marketplace, ale też w mediach społecznościowych, np. w systemie reklamowym Facebooka.

PIM to skrót od angielskiego określenia Product Information Management. PIM oznacza platformę internetową do zarządzania wszystkimi informacjami o produktach. Te specjalistyczne narzędzia przeznaczone dla firm są bazą danych potrzebną do prowadzenia sprzedaży w sklepach e-commerce, w marketplace’ach i innych kanałach dystrybucji. Korzyścią z wdrożenia systemu PIM jest możliwość aktualizacji informacji o produkcie w jednym narzędziu. Dzięki integracji, zaktualizowane dane są automatycznie przekazywane do zewnętrznych systemów sprzedaży. Systemy PIM ułatwiają więc pracę i zarządzanie, szczególnie w przypadku dużego, różnorodnego asortymentu i wielu kanałów sprzedaży.

One step checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Polega na spłaszczeniu struktury procesu finalizacji zamówienia do jednej podstrony. Pozwala to przyspieszyć dokonanie zakupu przez klienta, umożliwia mu podgląd całego procesu zakupu w jednym miejscu. Dla sklepu pozwala zmniejszyć ryzyko porzucenia koszyka przez klienta.

Omnichannel to zbiór działań, które firma podejmuje w celu zapewnienia spójnych doświadczeń sprzedażowych klienta (customer experience) we wszystkich kanałach sprzedaży i komunikacji z klientem (online i offline). Strategia omnichannel zakłada obecność marki w wielu kanałach sprzedaży i komunikacji (social media, sklep internetowy, sklep stacjonarny, marketplace, targi itp.). W odróżnieniu od stgrategii multichannel, omnichannel zakłada wypracowanie spójnych doświadczeń klienta we wszystkich kanałach. Dzięki strategii omnichannel klienci mogą łatwo dokonywać zakupów online, odbierać produkty w sklepie stacjonarnym czy punkcie odbioru lub zamówić produkty online i zwrócić w sklepie stacjonarnym. Dla firm korzyścią z wdrożenia strategii omnichannel jest dotarcie z ofertą do większej grupy potencjalnych klientów, zwiększenie skuteczności działań promocyjnych i zwiększenie sprzedaży.

Multichannel, czyli strategia wielokanałowa, to podejście do sprzedaży i marketingu, w której w celu dotarcia do klientów firma wykorzystuje wiele kanałów dystrybucji i komunikacji. Jej zaletą jej możliwość do dotarcia do szerszej grupy odbiorców w porównaniu do oparcia strategii o jeden kanał marketingu lub sprzedaży. Wykorzystanie wielu kanałów pozwala też na dopasowanie komunikacji i procesu sprzedażowego do zmieniających się preferencji klientów oraz bieżących trendów. W odróżnieniu od strategii omnichannel, kanały wykorzystywane w strategii wielokanałowej działają od siebie niezależnie, a klienci mogą mieć różne doświadczenia (customer experience), w zależności od używanego kanału. Strategia multichannel nie wymaga więc tworzenia spójnej, jednolitej strategii. Uwaga poświęcana jest każdemu kanałowi z osobna a komunikaty mogą być dopasowane do każdego z nich indywidualnie.

Merchant to najprościej mówiąc – sprzedawca; angielskie określenie na podmiot (firmę, osobę) prowadzący sklep internetowy.

M-commerce oznacza sprzedaż i zakupy internetowe z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (telefon, tablet). M-commerce daje klientom możliwość dokonywania zakupów w każdym miejscu i czasie z wykorzystaniem sklepów internetowych, platform sprzedażowych (marketplace) i mediów społecznościowych. Poza sprzedażą i zakupem produktów i usług, aplikacje m-commerce udostępniają też dokonywanie płatności mobilnych, przeglądanie katalogów produktów, porównywanie cen itp. M-commerce to skrót od angielskiego określenia mobile commerce.

Marketplace, czyli dosłownie „rynek”, to elektroniczna platforma sprzedażowa, w której kupujący mają dostęp do produktów od wielu sprzedawców w różnych kategoriach, definiowanych przez daną platformę. Sklepy marketplace dzielą się ze względu na zasięg: lokalny (na terenie jednego kraju) lub międzynarodowy (jedna platforma dostępna w kilkunastu czy kilkudziesięciu krajach), specjalizację  (marketplace horyzontalne i wertykalne) oraz na grupę docelową (marketplace B2B, B2C, C2C). Marketplace może działać na zasadzie aukcji, gdzie przedmioty są sprzedawane na podstawie ofert kupujących, lub sklepu internetowego, gdzie cena jest ustalana przez sprzedawcę. Marketplace pozwala tworzyć szeroką ofertę produktów i zróżnicowaną ofertę cenową, udostępnia proste i intuicyjne procesy transakcji i dostawy dla klientów. Z tego powodu jest najpopularniejszym sposobem na zakupy w Internecie w wielu krajach. Najbardziej znanymi przykładami marketplace’ów są Allegro, Amazon, OLX, eBay czy Etsy.

Listing to karta produktowa lub strona produktowa w sklepie internetowym lub na marketplace, prezentująca ofertę sklepu. Na jej zawartość składają się informacje o produkcie w formie tytułu, opisu, zdjęć i filmów oraz ceny. Umożliwia klientom zapoznanie się z najważniejszymi informacjami o produkcie.

Konwersja to określenie związane z marketingiem i sprzedażą. Odnosi się do użytkownika strony internetowej, sklepu internetowego, platformy zakupowej, serwisu społecznościowego, który dokonał zakupu bądź zrealizował inny cel określony przez sprzedawcę lub reklamodawcę (np. uzupełnił formularz kontaktowy w ramach kampanii reklamowej lub zarejestrował konto w sklepie).

GMV to skrót od angielskiego określenia Gross Merchandise Value, oznacza wskaźnik łącznej wartości sprzedanych towarów w danym okresie w kanałach e-commerce.

Green commerce to sposób prowadzenia handlu, w którym nadrzędnym celem jest zrównoważony rozwój i minimalizowanie negatywnego wpływu działalności sprzedażowej na środowisko naturalne. Polega na sprzedaży produktów i usług, które są produkowane i oferowane w sposób przyjazny środowisku, np. poprzez wykorzystanie ekologicznych materiałów, redukcję zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w procesie produkcji.

Fulfillment odnosi się do procesu realizacji zamówienia i dostarczenia produktu do klienta, który jest wykonywany przez zewnętrzną firmę (outsourcing) na terenie kraju producenta lub za granicą. W tym modelu współpracy B2B firma-sprzedawca powierza firmie specjalizującej się w fulfillment proces realizacji złożonych zamówień i dostawy na adres klienta. Wartością dla przedsiębiorcy jest oszczędność zasobów w procesie kompleksowej realizacji zamówień, obsługa zwrotów oraz odciążenie magazynu, bowiem fulfillment umożliwia przechowywanie produktów w firmie realizującej wysyłki. Usługa fulfillment rozwinęła się wraz ze wzrostem popularności handlu internetowego (e-commerce). Popularnymi firmami świadczącymi tę usługę w Polsce są np. InPost i Omnipack.

Fintech to firma łącząca nowoczesne technologie ze światem finansów (fintechy nie są jednak bankami), kierująca swoje produkty i usługi do osób prywatnych i przedsiębiorstw. Fintechy opracowują różnorodne aplikacje, narzędzia internetowe związane m.in. z płatnościami, zarządzaniem finansami, wymianą walut, przelewami zagranicznymi, inwestowaniem itp. W handlu transgranicznym fintechy pomagają konsumentom w zakupie zagranicznym, oferując atrakcyjne kursy wymiany walut i proste płatności, a sprzedawcom – uproszczenie procedur płatności transgranicznych, co przyspiesza proces wprowadzenia produktów na zagraniczny rynek.

Feed produktowy to plik komputerowy zawierający informacje o produktach dostępnych u sprzedawcy internetowego. Przygotowywany w celu prowadzenia sprzedaży w internetowych platformach sprzedażowych lub promocji w serwisach reklamowych (np. Google, Facebook) oraz porównywarkach cenowych. Feed produktowy określa m.in. nazwy produktów, identyfikator produktu, markę, kategorie produktowe, cenę, cechy, pojemność i wagę czy inne cechy fizyczne i użytkowe produktu, zwane atrybutami. Przygotowuje się go na podstawie wytycznych platformy, w której prowadzona jest sprzedaż lub promocja – każdy serwis określa własne atrybuty, które powinny znaleźć się w feedzie. Wysoka jakość informacji zawartych w pliku zwiększa szansę na wyróżnienie oferty, pozyskanie ruchu na stronę sklepu internetowego lub stronę oferty w katalogu marketplace.

FBA i FBM to modele sprzedaży oferowane przez Amazon. FBA, czyli Fullfilment by Amazon, dotyczy procesu sprzedaży produktu, w którym Amazon przejmuje na siebie obowiązki związane z magazynowaniem produktu, zapakowaniem go, wysyłką do klienta na adres dostawy oraz obsługą zwrotu. W modelu Fullfilment by Merchant (FBM) takie obowiązki bierze na siebie sprzedawca, co wiąże się z koniecznością posiadania własnego magazynu i osób obsługujących wysyłkę paczek.

ERP jest zintegrowanym systemem informatycznym, służącym do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. System ERP umożliwia automatyzację procesów i integrację różnych obszarów działalności firmy w jednym programie komputerowym. Integracja modułów zapewnia płynny przepływ informacji w czasie rzeczywistym. Kilkunastu pracowników jednocześnie może wykonywać prace w systemie ERP. Przykładowymi modułami, które może integrować system ERP, są dane księgowe i finansowe, sprzedażowe, magazynowe, związane z produkcją, logistyką oraz administracją.

ERP to skrót od angielskiego określenia Enterprise Resource Planning.

EDI to skrót od Electronic Data Interchange, czyli elektronicznej wymiany danych. EDI jest to proces przesyłania zamówień oraz dokumentów handlowych (np. faktury, zamówienia) między dwoma systemami, bez konieczności ich ręcznego przepisywania. EDI jest często stosowane w handlu internetowym i pomaga usprawnić procesy sprzedaży oraz zarządzania danymi handlowymi.

Dropshipping to metoda prowadzenia sprzedaży internetowej, w której sklep internetowy lub sprzedawca na marketplace nie posiada fizycznie towarów. Sprzedawca korzysta z magazynu dostawcy lub producenta, któremu przekazuje zamówienia złożone przez jego sklep. Pakowanie i wysyłka odbywa się bezpośrednio z magazynu producenta, a więc sprzedawca nie pośredniczy w procesie realizacji zamówienia. Dzięki temu sklep internetowy nie ponosi kosztów związanych z przechowywaniem towarów. Nie musi posiadać też pracowników odpowiadających za pakowanie i wysyłkę. Zadaniem sklepu jest pozyskanie klienta poprzez marketing, sprzedaż, obsługa klienta oraz zarządzanie zwrotami towarów.

Customer journey to angielskie określenie dot. ścieżki klienta, czyli sumy wszystkich interakcji klienta z daną firmą podczas całej relacji określonej w czasie. Proces customer journey rozpoczyna się od pierwszego styku z firmą (np. poprzez zobaczoną reklamę), aż do ostatniego etapu, który może skończyć się przed lub po dokonaniu zakupu. Customer journey opracowuje się w celu zrozumienia klienta, jego potrzeb i celów oraz oczekiwań na każdym etapie styku z firmą, aby zaprojektować odpowiednie customer experience (CX).

Customer Experience (CX) to określenie na doświadczenia klienta podczas kupowania produktów lub korzystania z usług na stronie internetowej lub w sklepie internetowym. CX dotyczy wszystkich interakcji między klientem a firmą, od pierwszego wejścia na stronę, przez dokonanie zakupu, aż po obsługę posprzedażową. Dobrze zaprojektowany CX ułatwia proces zakupowy i buduje pozytywne wrażenia z kontaktu z daną firmą lub marką, dzięki temu firma zwiększa swoje szanse na powrót klienta w przyszłości.

Content marketing to strategia marketingowa, w której tworzy się i udostępnia wartościowe treści, w celu przyciągnięcia potencjalnych klientów (in-bound marketing) i zainteresowania swoją ofertą. W ramach content marketingu powstają różne rodzaje treści, takie jak artykuły na blogu, filmy, infografiki, podcasty, e-booki, a nawet memy i kreatywne posty w mediach społecznościowych.

CLV to wskaźnik pozwalający oszacować całkowitą wartość przychodu od danego klienta lub segmentu klientów z transakcji sprzedaży w danym przedziale czasowym. Wskaźnik CLV oblicza się mnożąc trzy wartości – średniej wartości zamówienia dokonanego przez danego klienta w danym okresie x ilość transakcji sprzedaży w danym okresie (zazwyczaj przez rok) x średnia długość trwania relacji handlowej (w latach).

Buy Box na Amazonie to obszar na stronie produktu, gdzie klienci mogą kliknąć przycisk "Dodaj do koszyka" lub "Kup teraz", aby dodać dany produkt do swojego koszyka lub dokonać zakupu. Na stronie produktu (np. telefonu komórkowego określonego modelu) często pojawia się wiele ofert od różnych sprzedawców. Jednak tylko jeden sprzedawca może otrzymać Buy Box, co oznacza, że ​​ma on swojego rodzaju „pierwszeństwo” wśród innych firm, oferujących ten sam produkt. Buy box jest narzędziem Amazona, który umożliwia większą sprzedaż firmie, której uda się go wygrać.

API to skrót od słów Application Programming Interface. API to rodzaj komputerowego tłumacza, który umożliwia aplikacjom komunikację między sobą. Dzięki niemu programy automatycznie przesyłają i odbierają informacje. API jest wykorzystywane m.in. w aplikacjach mobilnych lub serwisach internetowych.

Cross-dock to model logistyki magazynowej, który jest wykorzystywany w celu przyspieszenia procesu dystrybucji towarów. W magazynie cross-dock towar jest odbierany bezpośrednio z jednego transportu i przekazywany do kolejnego transportu, bez przechowywania go w magazynie na dłuższy czas.

Checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Dotyczy zamówienia, które klient dodał do koszyka, a następnie podjął dodatkową aktywność w celu sfinalizowania zakupu. W procesie checkout użytkownik jest proszony o podanie dokładnych danych personalnych, adresu pocztowego, określenia sposobu płatności i realizacji dostawy, czy też akceptację regulaminu. Optymalizacja procesu checkout pozwala na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym.

Procedura reklamacyjna – podobieństwa i różnice w krajach członkowskich Unii Europejskiej cz. 2

Wprowadzenie Dyrektywy towarowej pozwoliło na ujednolicenie regulacji dotyczących zarówno sprzedaży online, jak i tradycyjnej. Jednak przepisy w poszczególnych porządkach prawnych państw unijnych wciąż różnią się między sobą. Chociaż niektóre z różnic zdają się być nieznaczne, to często niuanse prawne okazują się być decydującymi w przebiegu procedur reklamacyjnych. Dowiedz się o nich więcej z poniższego artykułu.

autor: ecommerce.legal

W przeszłości, znaczne zróżnicowanie przepisów dotyczących ochrony konsumenckiej oraz procedury reklamacyjnej było niekorzystnym rozwiązaniem zarówno dla konsumentów, jak i dla przedsiębiorców. Konsumenci zdecydowanie mniej chętnie dokonywali zakupów w sklepach, podlegających nieznanym i niezrozumiałym dla nich przepisom. Z kolei przedsiębiorcy często ograniczali swoją działalność transgraniczną, aby zminimalizować ryzyko prawne.

Dlaczego ochrona konsumencka nie jest ujednolicona we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej?

Zróżnicowanie przepisów, pomimo wieloletnich starań organów UE, jest zjawiskiem powszechnym, wynikającym z kilku kluczowych cech dyrektyw unijnych oraz ich implementacji.

Implementacja to inaczej wdrażanie danego aktu prawnego do porządku prawnego państwa członkowskiego. Wobec nowych regulacji unijnych, państwa członkowskie stają w obliczu trudnego zadania, gdyż wdrożenie nowych przepisów musi zostać przeprowadzone w taki sposób, aby nie tylko jak najpełniej realizować intencje UE, ale również pozostawać w harmonii z obowiązującymi już w danym kraju przepisami.

Sześcioma głównymi przyczynami, z których wynikają różnice między państwowymi regulacjami są:

  • Zasada swobody wyboru formy i środków osiągnięcia celu dyrektywy

Organy UE zazwyczaj określają cele, które państwa członkowskie muszą osiągnąć, ale pozostawiają im pewną swobodę co do wyboru konkretnych środków implementacyjnych. Państwa mogą zatem dostosowywać dyrektywy do swojego systemu prawnego, kultury czy tradycji.

  • Różnice w systemach prawnych

W państwach członkowskich obowiązują odmienne systemy prawne, które skutkują różnicami interpretacyjnymi. Implementacja dyrektyw unijnych wymaga zintegrowania z istniejącym już systemem prawnym danego kraju.

  • Różnice instytucjonalne

Różnice w strukturze instytucjonalnej i administracyjnej mogą wpływać nie tylko na samą treść przepisów, ale również na czas potrzebny do dostosowania organów państwowych do unijnych wymogów.

  • Czynniki kulturowe i społeczne

Lokalne realia i tradycje prawne bywają całkowicie odmienne w różnych krajach i również mają wpływ na to, jak wygląda porządek prawny poszczególnych państw, a także na sposób interpretacji przepisów unijnych.

  • Aspekt językowy

UE charakteryzuje się nie tylko różnorodnością kulturową, ale zwłaszcza językową. Znaczenia poszczególnych określeń, a nawet określonego szyku zdania powoduje, że nie zawsze w każdym języku można precyzyjnie oddać daną myśl. Dlatego mimo starań wyspecjalizowanych zespołów, natura danego języka zawsze oddziałuje na końcowy kształt regulacji.

  • Aspekt finansowy

Różnice w możliwościach finansowych państw członkowskich mogą wpływać zarówno na pewne odstępstwa od treści dyrektyw, jak i na tempo oraz skuteczność wdrażania unijnych celów.

Zróżnicowania są naturalnym efektem różnorodności oraz suwerenności państw w ramach unijnej wspólnoty.

Jakie różnice w zakresie procedury reklamacyjnej mogą być najbardziej zaskakujące dla polskich przedsiębiorców?

Ile trwa okres odpowiedzialności sprzedawcy za zgodność towaru z umową?

W większości państw członkowskich, okres odpowiedzialności sprzedawcy za zgodność  towaru z umową wynosi co najmniej 2 lata – tak jest m.in. w Niemczech czy Estonii. Termin ten może być również dłuższy, tak jak w Szwecji, w której wynosi 3 lata. Niektóre państwa biorą pod uwagę średnią żywotność produktu, dlatego też termin ten może wynieść aż 5 lat w Norwegii i na Islandii, w zależności od rodzaju zakupionego produktu. W Holandii do określenia tego terminu wykorzystuje się oczekiwaną średnią żywotność danego produktu, jego cenę, a nawet rodzaj sklepu, w którym został zakupiony.

Ile trwa ochrona prawna konsumenta w przypadku wymiany lub naprawy towaru?

W przypadku m.in. Norwegii oraz Rumunii gwarancja prawna jest zawieszona na czas naprawy lub wymiany produktu, natomiast po ich dokonaniu – trwa dalej.

We Francji od 2022 r. na produkty, które zostały naprawione w ramach doprowadzenia do zgodności towaru z umową, konsumenci korzystają z 6-miesięcznego przedłużenia okresu ochrony.

W innych krajach, takich jak np. w Grecji, konsument, który otrzymał naprawiony lub wymieniony produkt jest ponownie objęty ochroną przez 2 lata (od daty dostawy naprawionego lub wymienionego towaru).

Promowanie napraw towarów

Poszczególne państwa wdrożyły rozmaite rozwiązania, które mają na celu zachęcić zarówno konsumentów, jak i sprzedawców do naprawy towarów.

W Niemczech wdrożono dyrektywę, która wymaga dostarczania części zamiennych do towarów w określonym czasie oraz informowania konsumentów w momencie zakupu o tym, jakie wady mogą wystąpić w produkcje oraz czy w ogóle możliwa jest jego naprawa, jaki będzie jej sposób oraz koszt. Zakazane jest utylizowanie zwróconych produktów, które są niemal tak dobre, jak nowe.

W Hiszpanii producenci muszą zapewnić dostępność części zamiennych oraz serwisu przez 10 lat, od momentu, w którym zaprzestano produkcji danego produktu, natomiast we Włoszech nie ma obowiązku informacyjnego dotyczącego dostępności części zamiennych, jednak sprzedawcy są zobowiązani do informowania konsumentów o tym, że towar nie jest już produkowany.

Austria wdrożyła specjalne vouchery, które pokrywają połowę kosztów naprawy starych urządzeń, przy czym kwota pokrywana przez voucher nie przekracza 200 euro.

Liczne kraje wprowadziły również zredukowany podatek VAT na naprawę poszczególnych produktów. Do tego grona należą m.in. Belgia, Irlandia, Luksemburg czy Szwecja.

Ciężar dowodu – kto musi udowodnić wadę?

Unia Europejska rozszerzyła ochronę konsumentów w zakresie ciężaru dowodu, ponieważ udowodnienie, że produkt jest wadliwy, może niekiedy okazać się wyjątkowo trudne bez przeprowadzenia kosztownej ekspertyzy.

W większości państw członkowskich mówimy o domniemaniu istnienia wady towaru w chwili dostawy, jeżeli wada wystąpiła w przeciągu 12 miesięcy od dnia dostarczenia produktu konsumentowi.

We Francji ciężar dowodu spoczywa na sprzedawcy przez okres aż 2 lat od dnia dostarczenia konsumentowi produktu. Taka ochrona może jednak zostać wyłączona, jeżeli sprzedawca udowodni, że niezgodność towaru wynika z niekompatybilności produktu ze środowiskiem cyfrowym konsumenta. Dzieje się tak, gdy sprzedawca określił minimalne wymagania techniczne dla programu komputerowego, który nie działa prawidłowo ze względu na niewydajność urządzenia lub jego elementu, np. karty graficznej.

Kto powinien przyjmować zgłoszenia o niezgodności towaru z umową?

Sprzedawca jest odpowiedzialny za dostarczenie towaru zgodnego z umową i to on powinien przyjmować zgłoszenia konsumentów.

We Francji system prawny przewiduje dodatkowo tzw.  przejście w górę łańcucha i powołanie się na niezgodność towaru u innej strony, np. producenta, jeżeli sprzedawca jest spółką
w likwidacji. Takie działanie jest przewidziane jedynie w ramach odpowiedzialności za wady ukryte.

„Naprawa przeprowadzona w rozsądnym terminie”, czyli ile dni ma właściwie sprzedawca na jej przeprowadzenie?

Jak można przeczytać w artykule Procedura reklamacyjna – podobieństwa i różnice w krajach członkowskich Unii Europejskiej, w znacznej ilości państw członkowskich obowiązuje hierarchia środków zaradczych w przypadku wadliwego towaru. Oznacza ona, że konsumenci mają w pierwszej kolejności prawo do naprawy towaru. Jeżeli nie można jej przeprowadzić ze względu na nadmierne niedogodności, zbyt wysokie koszty lub niemożność przeprowadzenia jej w rozsądnym terminie, konsument może żądać wymiany produktu na nowy, wolny od wad.

Co jednak oznacza „rozsądny termin” na naprawę towaru?

Co do zasady sprzedawca nie powinien działać dłużej, niż w ciągu 30 dni od dnia zgłoszenia wady. Tak jest m.in. we Francji i Bułgarii, jednak w Rumunii skrócono ten termin do zaledwie 15 dni.

Niektóre kraje wprowadziły dodatkowe obowiązki dla sprzedawców. W przypadku, gdy brak możliwości dokonania naprawy produktu wynika z nieproporcjonalnych dla sprzedawcy kosztów,  we Francji sprzedawca jest zobowiązany do uzasadnienia swojej odmowy na piśmie. Co więcej, jeżeli konsument wybrał naprawę produktu zamiast wymiany i sprzedawca nie zastosuje się do tego wyboru, francuski konsument może żądać wymiany towaru, na który przysługują mu kolejne dwa lata ochrony prawnej w przypadku niezgodności z umową.

Podsumowanie

Chociaż nieustanne dążenia Unii Europejskiej do harmonizacji prawa konsumenckiego
w państwach członkowskich przyniosły już wymierne efekty, w postaci chociażby minimalnych terminów, w których istnieje domniemanie istnienia wady w chwili dostarczenia produktu, to różnice w przepisach, mają ogromne znaczenie dla przedsiębiorców.

Dlatego też ekspansja na rynki zagraniczne, choć jest znacznie łatwiejsza niż jeszcze kilka lat temu, wymaga skrupulatnego zaznajomienia się z lokalnym prawem oraz zwyczajami sprzedawców. Może zdarzyć się tak, że chociaż przepisy określają konkretny termin na działanie konsumenta, sprzedawcy decydują się na ich dobrowolne wydłużenie, aby ułatwić konsumentom procedurę reklamacyjną.

Znajomość lokalnych regulacji oraz zwyczajów, panujących w relacjach między konsumentem a przedsiębiorcą, zdecydowanie ułatwia proces ekspansji na zagraniczny rynek i pozwala na zbudowanie długotrwałej relacji z lojalnymi klientami.

Przeczytaj artykuły ecommerce.legal

Procedura reklamacyjna – podobieństwa i różnice w krajach członkowskich Unii Europejskiej

Regulacje prawne

Dyrektywa towarowa (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/771 z dnia 20 maja 2019 r.) została zaimplementowana w Polsce ponad rok temu, zmieniając prawa konsumentów i obowiązki przedsię...

Rejestracja w niemieckim systemie LUCID krok po kroku

Przygotowanie

Rozszerzenie działalności sprzedażowej przedsiębiorcy wiąże się z licznymi formalnościami i obowiązkami. Jednym z kluczowych kroków, które muszą podjąć polscy przedsiębiorcy dostarczający towary na...

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta w Unii Europejskiej a e-commerce

Regulacje prawne

Działania Unii Europejskiej dążą do zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska naturalnego. Wyrazem tego jest zobowiązanie państw członkowskich do wprowadzenia systemów Extended Producer Respon...