COD to skrót od określenia „Cash on Delivery”; po polsku najczęściej określany jako „płatność za pobraniem”, oznacza usługę pobrania płatności za zamówienie podczas dostarczenia towaru do klienta. To model płatności za zakupy online popularny w wielu europejskich krajach.

PUDO to skrót od określenia „Pick-Up, Drop-Off”; określenie miejsca, w którym można odebrać lub nadać przesyłkę. To ciesząca się dużą popularnością wśród konsumentów metoda logistyki ostatniej mili, dostępna w ofertach operatorów logistycznych w Polsce i za granicą. Punktem PUDO mogą być sklepy i punkty usługowe, automaty paczkowe, kioski. Wykorzystanie PUDO w logistyce daje klientowi elastyczność w wyborze miejsca dostawy i momentu nadania lub odebrania przesyłki.

Q-commerce to skrót od angielskiego określenia quick commerce - model handlu elektronicznego, w którym przewiduje się szybką dostawę produktu na żądanie. Model ten zakłada maksymalne skrócenie procesu dostawy produktów do nabywcy, nawet do kilkunastu minut od złożenia zamówienia. Najbardziej popularne platformy q-commerce w Polsce oferują zakup produktów spożywczych, chemii gospodarczej i artykułów gospodarstwa domowego z dostawą do domu. Funkcjonują w oparciu o sieć małych sklepów, tzw. dark stores, rozproszonych na terenie miasta, w celu skrócenia dystansu fizycznego i umożliwienie sprawnego dostarczenia zakupów na wybrany adres.

.

WMS to skrót od określenia Warehouse Management System - wyspecjalizowany magazynowy system informatyczny. Służy do codziennego zarządzania procesami magazynowymi w celu ich kontroli, optymalizacji i prawidłowego przepływu. System WMS może być częścią szerszego systemu ERP w formie modułu, ale częściej jest osobnym narzędziem, którym dysponują pracownicy odpowiadający za poprawną pracę magazynów firmowych.

White label jest to produkt lub usługa, której producentem i sprzedawcą są dwie różne firmy. Firma oferująca produkt swoim klientom nie jest jego producentem, ale sprzedaje go pod swoją marką. Istnieje wiele firm oferujących produkty white label innym firmom (np. kosmetyki) i zdarza się, że jeden produkt jest sprzedawany pod kilku lub kilkunastoma „szyldami”. Ten model jest często stosowany w przypadku produktów lub usług, które firma chce sprzedawać pod własną marką, bez ponoszenia kosztów związanych z ich produkcją. W porównaniu do produktów private label, model ten umożliwia ograniczenie kosztów.

Pojęcia User Experience (UX) i User Interface (UI) są ściśle związane z projektowaniem wizualnym stron internetowych, aplikacji webowych i mobilnych. Praca projektantów UX i UI wzajemnie uzupełnia się. UX polega na projektowaniu doświadczeń użytkownika podczas korzystania z witryny czy aplikacji. Do tego niezbędna jest wiedza dotycząca m.in. badania potrzeb, preferencji, nawyków użytkowników oraz zagadnień deweloperskich. UI design jest skoncentrowany wokół percepcji użytkownika. Celem projektanta UI jest stworzenie atrakcyjnej wizualnie, angażującej, dopasowanej do użytkownika i intuicyjnej witryny bądź aplikacji, z wykorzystaniem różnych technik projektowych.

TACOS to skrót od angielskiego określenia Total Advertising Cost of Sale - to wskaźnik zwrotu z inwestycji poniesionych w ramach kampanii reklamowej typu PPC (pay-per-click) prowadzonej w serwisie Amazon. Ta platforma sprzedaży internetowej posiada własne narzędzia do promocji, stąd wskaźnik TACOS został stworzony specjalnie na określenie zysków z prowadzonych działań reklamowych PPC w tym marketplace.

SEO to skrót angielskiego określenia Search Engine Optimisation. SEO oznacza zbiór metod optymalizacji witryny internetowej (serwisu, sklepu, produktu), w wyniku której osiąga się jak najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Do najbardziej popularnej wyszukiwarki w Europie i na świecie zalicza się Google, więc termin pozycjonowania (SEO) stosuje się najczęściej w odniesieniu do tego serwisu. Praktyka SEO obejmuje liczne działania, świadczone najczęściej przez specjalistów ds. pozycjonowania lub marketingu internetowego. Termin SEO stosuje się też wobec działań dotyczących optymalizacji listy produktów pod wyszukiwarkę marketplace, np. na Amazon. Działanie to wymaga znajomości środowiska danego marketplace, jednak cel jest ten sam – zaistnieć w jak najlepszych wynikach wyszukiwania pod określonymi słowami kluczowymi. Najlepiej na pierwszej pozycji.

ROPO to model zachowania konsumenta, który szuka w Internecie informacji o produkcie, ale zakupu dokonuje w sklepie tradycyjnym. W przypadku reverse ROPO, ten schemat jest odwrócony i konsument sprawdza produkty w sklepach tradycyjnych, ale zakupu dokonuje online. Badanie takich zachowań konsumenckich jest ważne dla sklepów internetowych, które chcą zrozumieć, które czynniki wpływają na odpływ klientów ze sklepu online do kanałów sprzedaży offline i na odwrót.

ROPO to skrót od określenia Research Online Purchase Offline.

ROI to skrót od angielskiego określenia Return on Investment. ROI to wskaźnik zwrotu z inwestycji, oceniający stopień jej efektywności. Pozwala określić skuteczność prowadzonych działań marketingowych w ramach całego planu reklamy i promocji (do określenia efektywności reklam można posłużyć się wskaźnikiem ROAS), określając kwotę zwrotu z danej inwestycji w odniesieniu do jej kosztów (wytworzenia i reklamy). Wynik ROI wyraża się w procentach.

ROAS to skrót angielskiego określenia Return on Advertisement Spend. ROAS to wskaźnik zwrotu z inwestycji w reklamę. Pozwala określić skuteczność prowadzonych kampanii reklamowych w odniesieniu do pozyskanego przychodu dla firmy z tej reklamy lub kampanii. Wskaźnik ROAS jest z powodzeniem wykorzystywany w reklamie internetowej, ponieważ zaawansowana analityka pozwala na dokładne oszacowanie wartości zwrotu z danego kanału promocji. Możliwe jest też stosowanie go w przypadku mediów offline, jak telewizja czy radio.

PPC to skrót od angielskiego określenia pay-per-click. PPC oznacza rodzaj kampanii reklamowej w Internecie, w której reklamodawca płaci wtedy, gdy użytkownik kliknie w daną reklamę. Model rozliczeń PPC jest najczęściej stosowany w przypadku reklam prowadzonych w wyszukiwarce internetowej, wyszukiwarce na marketplace, ale też w mediach społecznościowych, np. w systemie reklamowym Facebooka.

PIM to skrót od angielskiego określenia Product Information Management. PIM oznacza platformę internetową do zarządzania wszystkimi informacjami o produktach. Te specjalistyczne narzędzia przeznaczone dla firm są bazą danych potrzebną do prowadzenia sprzedaży w sklepach e-commerce, w marketplace’ach i innych kanałach dystrybucji. Korzyścią z wdrożenia systemu PIM jest możliwość aktualizacji informacji o produkcie w jednym narzędziu. Dzięki integracji, zaktualizowane dane są automatycznie przekazywane do zewnętrznych systemów sprzedaży. Systemy PIM ułatwiają więc pracę i zarządzanie, szczególnie w przypadku dużego, różnorodnego asortymentu i wielu kanałów sprzedaży.

One step checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Polega na spłaszczeniu struktury procesu finalizacji zamówienia do jednej podstrony. Pozwala to przyspieszyć dokonanie zakupu przez klienta, umożliwia mu podgląd całego procesu zakupu w jednym miejscu. Dla sklepu pozwala zmniejszyć ryzyko porzucenia koszyka przez klienta.

Omnichannel to zbiór działań, które firma podejmuje w celu zapewnienia spójnych doświadczeń sprzedażowych klienta (customer experience) we wszystkich kanałach sprzedaży i komunikacji z klientem (online i offline). Strategia omnichannel zakłada obecność marki w wielu kanałach sprzedaży i komunikacji (social media, sklep internetowy, sklep stacjonarny, marketplace, targi itp.). W odróżnieniu od stgrategii multichannel, omnichannel zakłada wypracowanie spójnych doświadczeń klienta we wszystkich kanałach. Dzięki strategii omnichannel klienci mogą łatwo dokonywać zakupów online, odbierać produkty w sklepie stacjonarnym czy punkcie odbioru lub zamówić produkty online i zwrócić w sklepie stacjonarnym. Dla firm korzyścią z wdrożenia strategii omnichannel jest dotarcie z ofertą do większej grupy potencjalnych klientów, zwiększenie skuteczności działań promocyjnych i zwiększenie sprzedaży.

Multichannel, czyli strategia wielokanałowa, to podejście do sprzedaży i marketingu, w której w celu dotarcia do klientów firma wykorzystuje wiele kanałów dystrybucji i komunikacji. Jej zaletą jej możliwość do dotarcia do szerszej grupy odbiorców w porównaniu do oparcia strategii o jeden kanał marketingu lub sprzedaży. Wykorzystanie wielu kanałów pozwala też na dopasowanie komunikacji i procesu sprzedażowego do zmieniających się preferencji klientów oraz bieżących trendów. W odróżnieniu od strategii omnichannel, kanały wykorzystywane w strategii wielokanałowej działają od siebie niezależnie, a klienci mogą mieć różne doświadczenia (customer experience), w zależności od używanego kanału. Strategia multichannel nie wymaga więc tworzenia spójnej, jednolitej strategii. Uwaga poświęcana jest każdemu kanałowi z osobna a komunikaty mogą być dopasowane do każdego z nich indywidualnie.

Merchant to najprościej mówiąc – sprzedawca; angielskie określenie na podmiot (firmę, osobę) prowadzący sklep internetowy.

M-commerce oznacza sprzedaż i zakupy internetowe z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (telefon, tablet). M-commerce daje klientom możliwość dokonywania zakupów w każdym miejscu i czasie z wykorzystaniem sklepów internetowych, platform sprzedażowych (marketplace) i mediów społecznościowych. Poza sprzedażą i zakupem produktów i usług, aplikacje m-commerce udostępniają też dokonywanie płatności mobilnych, przeglądanie katalogów produktów, porównywanie cen itp. M-commerce to skrót od angielskiego określenia mobile commerce.

Marketplace, czyli dosłownie „rynek”, to elektroniczna platforma sprzedażowa, w której kupujący mają dostęp do produktów od wielu sprzedawców w różnych kategoriach, definiowanych przez daną platformę. Sklepy marketplace dzielą się ze względu na zasięg: lokalny (na terenie jednego kraju) lub międzynarodowy (jedna platforma dostępna w kilkunastu czy kilkudziesięciu krajach), specjalizację  (marketplace horyzontalne i wertykalne) oraz na grupę docelową (marketplace B2B, B2C, C2C). Marketplace może działać na zasadzie aukcji, gdzie przedmioty są sprzedawane na podstawie ofert kupujących, lub sklepu internetowego, gdzie cena jest ustalana przez sprzedawcę. Marketplace pozwala tworzyć szeroką ofertę produktów i zróżnicowaną ofertę cenową, udostępnia proste i intuicyjne procesy transakcji i dostawy dla klientów. Z tego powodu jest najpopularniejszym sposobem na zakupy w Internecie w wielu krajach. Najbardziej znanymi przykładami marketplace’ów są Allegro, Amazon, OLX, eBay czy Etsy.

Listing to karta produktowa lub strona produktowa w sklepie internetowym lub na marketplace, prezentująca ofertę sklepu. Na jej zawartość składają się informacje o produkcie w formie tytułu, opisu, zdjęć i filmów oraz ceny. Umożliwia klientom zapoznanie się z najważniejszymi informacjami o produkcie.

Konwersja to określenie związane z marketingiem i sprzedażą. Odnosi się do użytkownika strony internetowej, sklepu internetowego, platformy zakupowej, serwisu społecznościowego, który dokonał zakupu bądź zrealizował inny cel określony przez sprzedawcę lub reklamodawcę (np. uzupełnił formularz kontaktowy w ramach kampanii reklamowej lub zarejestrował konto w sklepie).

GMV to skrót od angielskiego określenia Gross Merchandise Value, oznacza wskaźnik łącznej wartości sprzedanych towarów w danym okresie w kanałach e-commerce.

Green commerce to sposób prowadzenia handlu, w którym nadrzędnym celem jest zrównoważony rozwój i minimalizowanie negatywnego wpływu działalności sprzedażowej na środowisko naturalne. Polega na sprzedaży produktów i usług, które są produkowane i oferowane w sposób przyjazny środowisku, np. poprzez wykorzystanie ekologicznych materiałów, redukcję zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w procesie produkcji.

Fulfillment odnosi się do procesu realizacji zamówienia i dostarczenia produktu do klienta, który jest wykonywany przez zewnętrzną firmę (outsourcing) na terenie kraju producenta lub za granicą. W tym modelu współpracy B2B firma-sprzedawca powierza firmie specjalizującej się w fulfillment proces realizacji złożonych zamówień i dostawy na adres klienta. Wartością dla przedsiębiorcy jest oszczędność zasobów w procesie kompleksowej realizacji zamówień, obsługa zwrotów oraz odciążenie magazynu, bowiem fulfillment umożliwia przechowywanie produktów w firmie realizującej wysyłki. Usługa fulfillment rozwinęła się wraz ze wzrostem popularności handlu internetowego (e-commerce). Popularnymi firmami świadczącymi tę usługę w Polsce są np. InPost i Omnipack.

Fintech to firma łącząca nowoczesne technologie ze światem finansów (fintechy nie są jednak bankami), kierująca swoje produkty i usługi do osób prywatnych i przedsiębiorstw. Fintechy opracowują różnorodne aplikacje, narzędzia internetowe związane m.in. z płatnościami, zarządzaniem finansami, wymianą walut, przelewami zagranicznymi, inwestowaniem itp. W handlu transgranicznym fintechy pomagają konsumentom w zakupie zagranicznym, oferując atrakcyjne kursy wymiany walut i proste płatności, a sprzedawcom – uproszczenie procedur płatności transgranicznych, co przyspiesza proces wprowadzenia produktów na zagraniczny rynek.

Feed produktowy to plik komputerowy zawierający informacje o produktach dostępnych u sprzedawcy internetowego. Przygotowywany w celu prowadzenia sprzedaży w internetowych platformach sprzedażowych lub promocji w serwisach reklamowych (np. Google, Facebook) oraz porównywarkach cenowych. Feed produktowy określa m.in. nazwy produktów, identyfikator produktu, markę, kategorie produktowe, cenę, cechy, pojemność i wagę czy inne cechy fizyczne i użytkowe produktu, zwane atrybutami. Przygotowuje się go na podstawie wytycznych platformy, w której prowadzona jest sprzedaż lub promocja – każdy serwis określa własne atrybuty, które powinny znaleźć się w feedzie. Wysoka jakość informacji zawartych w pliku zwiększa szansę na wyróżnienie oferty, pozyskanie ruchu na stronę sklepu internetowego lub stronę oferty w katalogu marketplace.

FBA i FBM to modele sprzedaży oferowane przez Amazon. FBA, czyli Fullfilment by Amazon, dotyczy procesu sprzedaży produktu, w którym Amazon przejmuje na siebie obowiązki związane z magazynowaniem produktu, zapakowaniem go, wysyłką do klienta na adres dostawy oraz obsługą zwrotu. W modelu Fullfilment by Merchant (FBM) takie obowiązki bierze na siebie sprzedawca, co wiąże się z koniecznością posiadania własnego magazynu i osób obsługujących wysyłkę paczek.

ERP jest zintegrowanym systemem informatycznym, służącym do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. System ERP umożliwia automatyzację procesów i integrację różnych obszarów działalności firmy w jednym programie komputerowym. Integracja modułów zapewnia płynny przepływ informacji w czasie rzeczywistym. Kilkunastu pracowników jednocześnie może wykonywać prace w systemie ERP. Przykładowymi modułami, które może integrować system ERP, są dane księgowe i finansowe, sprzedażowe, magazynowe, związane z produkcją, logistyką oraz administracją.

ERP to skrót od angielskiego określenia Enterprise Resource Planning.

EDI to skrót od Electronic Data Interchange, czyli elektronicznej wymiany danych. EDI jest to proces przesyłania zamówień oraz dokumentów handlowych (np. faktury, zamówienia) między dwoma systemami, bez konieczności ich ręcznego przepisywania. EDI jest często stosowane w handlu internetowym i pomaga usprawnić procesy sprzedaży oraz zarządzania danymi handlowymi.

Dropshipping to metoda prowadzenia sprzedaży internetowej, w której sklep internetowy lub sprzedawca na marketplace nie posiada fizycznie towarów. Sprzedawca korzysta z magazynu dostawcy lub producenta, któremu przekazuje zamówienia złożone przez jego sklep. Pakowanie i wysyłka odbywa się bezpośrednio z magazynu producenta, a więc sprzedawca nie pośredniczy w procesie realizacji zamówienia. Dzięki temu sklep internetowy nie ponosi kosztów związanych z przechowywaniem towarów. Nie musi posiadać też pracowników odpowiadających za pakowanie i wysyłkę. Zadaniem sklepu jest pozyskanie klienta poprzez marketing, sprzedaż, obsługa klienta oraz zarządzanie zwrotami towarów.

Customer journey to angielskie określenie dot. ścieżki klienta, czyli sumy wszystkich interakcji klienta z daną firmą podczas całej relacji określonej w czasie. Proces customer journey rozpoczyna się od pierwszego styku z firmą (np. poprzez zobaczoną reklamę), aż do ostatniego etapu, który może skończyć się przed lub po dokonaniu zakupu. Customer journey opracowuje się w celu zrozumienia klienta, jego potrzeb i celów oraz oczekiwań na każdym etapie styku z firmą, aby zaprojektować odpowiednie customer experience (CX).

Customer Experience (CX) to określenie na doświadczenia klienta podczas kupowania produktów lub korzystania z usług na stronie internetowej lub w sklepie internetowym. CX dotyczy wszystkich interakcji między klientem a firmą, od pierwszego wejścia na stronę, przez dokonanie zakupu, aż po obsługę posprzedażową. Dobrze zaprojektowany CX ułatwia proces zakupowy i buduje pozytywne wrażenia z kontaktu z daną firmą lub marką, dzięki temu firma zwiększa swoje szanse na powrót klienta w przyszłości.

Content marketing to strategia marketingowa, w której tworzy się i udostępnia wartościowe treści, w celu przyciągnięcia potencjalnych klientów (in-bound marketing) i zainteresowania swoją ofertą. W ramach content marketingu powstają różne rodzaje treści, takie jak artykuły na blogu, filmy, infografiki, podcasty, e-booki, a nawet memy i kreatywne posty w mediach społecznościowych.

CLV to wskaźnik pozwalający oszacować całkowitą wartość przychodu od danego klienta lub segmentu klientów z transakcji sprzedaży w danym przedziale czasowym. Wskaźnik CLV oblicza się mnożąc trzy wartości – średniej wartości zamówienia dokonanego przez danego klienta w danym okresie x ilość transakcji sprzedaży w danym okresie (zazwyczaj przez rok) x średnia długość trwania relacji handlowej (w latach).

Buy Box na Amazonie to obszar na stronie produktu, gdzie klienci mogą kliknąć przycisk "Dodaj do koszyka" lub "Kup teraz", aby dodać dany produkt do swojego koszyka lub dokonać zakupu. Na stronie produktu (np. telefonu komórkowego określonego modelu) często pojawia się wiele ofert od różnych sprzedawców. Jednak tylko jeden sprzedawca może otrzymać Buy Box, co oznacza, że ​​ma on swojego rodzaju „pierwszeństwo” wśród innych firm, oferujących ten sam produkt. Buy box jest narzędziem Amazona, który umożliwia większą sprzedaż firmie, której uda się go wygrać.

API to skrót od słów Application Programming Interface. API to rodzaj komputerowego tłumacza, który umożliwia aplikacjom komunikację między sobą. Dzięki niemu programy automatycznie przesyłają i odbierają informacje. API jest wykorzystywane m.in. w aplikacjach mobilnych lub serwisach internetowych.

Cross-dock to model logistyki magazynowej, który jest wykorzystywany w celu przyspieszenia procesu dystrybucji towarów. W magazynie cross-dock towar jest odbierany bezpośrednio z jednego transportu i przekazywany do kolejnego transportu, bez przechowywania go w magazynie na dłuższy czas.

Checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Dotyczy zamówienia, które klient dodał do koszyka, a następnie podjął dodatkową aktywność w celu sfinalizowania zakupu. W procesie checkout użytkownik jest proszony o podanie dokładnych danych personalnych, adresu pocztowego, określenia sposobu płatności i realizacji dostawy, czy też akceptację regulaminu. Optymalizacja procesu checkout pozwala na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym.

Jak założyć i skonfigurować konto sprzedawcy na Amazon, Kaufland, Cdiscount i eBay?

Ekspansja zagraniczna za pomocą marketplace’ów to wygodne rozwiązanie dla osób stawiających pierwsze kroki w internetowej sprzedaży transgranicznej (cross-border e-commerce). Nie oznacza to jednak, że nie musisz starannie przygotować się do tego procesu. Sposobem na szybkie i bezproblemowe rozpoczęcie sprzedaży jest zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów, a następnie dokładne sprawdzenie danych w nich zawartych. W naszym artykule omówimy, jakie wymogi formalne musisz spełnić, aby z powodzeniem założyć konto na czterech popularnych zagranicznych marketplace’ach — Amazon, Kaufland, Cdiscount i eBay.

autor: Gonito

W tym artykule opiszemy proces zakładania konta sprzedawcy na internetowych platformach handlowych na przykładzie firm. Nie oznacza to jednak, że osoby prywatne nie mają możliwości sprzedaży na marketplace – jest to możliwe np. w marketplace Kaufland i eBay.

Pokrótce omówimy, jak wygląda proces założenia konta na platformie sprzedażowej typu marketplace, a następnie przedstawimy szczegóły dotyczące poszczególnych serwisów.

Proces zakładania konta na internetowych platformach handlowych — krok po kroku

1. Wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie internetowej i wgranie dokumentów potwierdzających dane

Każdy z marketplace’ów wymaga wprowadzenia informacji dotyczących rodzaju spółki, danych rejestracyjnych (np. daty założenia, numeru REGON). Dane spółki są najczęściej weryfikowane na podstawie wyciągu z KRS/CEIDG. 

Ponadto musisz przedstawić wykaz beneficjentów oraz ich dane osobowe i teleadresowe. Informacje tego rodzaju są weryfikowane na podstawie dowodu tożsamości (paszport, dowód osobisty, aktualne prawo jazdy, czasami potrzebne są zdjęcia).

Należy też wprowadzić dane służące do dotyczące rozliczeń finansowych — podać nazwę banku, numer rachunku (z kodem SWIFT) i jego dane teleadresowe. Na to konto będziesz później otrzymywać swoje przychody, dlatego warto rozważyć założenie konta w banku w kraju, w którym będziesz prowadzić sprzedaż, by uniknąć przewalutowania. Na  tym etapie często trzeba również podpiąć swoją kartę kredytową. W przypadku danych bankowych dokumentem weryfikującym jest zwykle wyciąg z rachunku.

2. Określenie kraju rejestracji VAT

Ważną informacją są dane dotyczące rejestracji do VAT. Aby sprzedawać na platformie sprzedażowej w imieniu swojej spółki, musisz być płatnikiem VAT, zgłoszonym do odpowiednich organów podatkowych.

Jeśli sprzedajesz z Polski do krajów Unii Europejskiej, najłatwiejszą opcją jest VAT OSS. Wówczas rejestrujesz się jedynie w kraju, z którego będziesz wysyłać towary. Warto dodać, że wszystkie formalności związane z VAT OSS możesz załatwić w jednym urzędzie. Pamiętaj jednak, że jeśli składujesz swój towar w innym kraju, wówczas jesteś zobowiązany do posiadania lokalnego numeru VAT.

Więcej o systemie VAT OSS przeczytasz w portalu cross-border.pl w artykule VAT OSS – sprawdź, co powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca MŚP.

3. Przejście weryfikacji konta

Weryfikacja może przebiegać na różne sposoby. Czasami jest przeprowadzana jedynie na podstawie przesłanej dokumentacji. Jednak możesz zostać też poproszony o przejście np. wideo weryfikacji, weryfikacji telefonicznej lub weryfikacji karty kredytowej itp.

4. Wgranie tekstów prawnych

Po założeniu konta zadbajmy o wszystkie dokumenty, które są niezbędne do prowadzenia sprzedaży zgodnie z prawem obowiązującym w danym kraju. Zawsze pamiętajmy, że rozpoczęcie sprzedaży w innym kraju musimy poprzedzić dokładną analizą lokalnych regulacji prawnych.

Na terenie Unii Europejskiej należą do nich:

 • stopka firmowa (w celu spełnienia obowiązku informacyjnego nakładanego przez dyrektywę Omnibus — kupujący musi wiedzieć, z kim zawiera transakcję — z osobą fizyczną czy spółką),
 • polityka zwrotów,
 • regulamin sprzedaży,
 • polityka prywatności.

Aby prowadzić działalność zgodną z regulacjami danego państwa, możemy być zobowiązani do rejestracji naszych opakowań. Dla przykładu — jeśli chcemy sprzedawać w Niemczech, musimy zarejestrować się w LUCID, a następnie przesłać marketplace’owi etykiety potwierdzające nasz udział w systemie dualnym (recyklingu opakowań).

5. Wybór rodzaju konta, planu sprzedaży, modelu logistycznego

Pierwszym krokiem przy konfiguracji naszego konta jest wybór planu sprzedażowego. Jest to istotne, ponieważ od tego wyboru zależą opłaty, które będziemy ponosić w związku z prowadzeniem sprzedaży przez wybrany marketplace.

Każda z platform zwykle pobiera comiesięczną opłatę za prowadzenie konta oraz prowizje od końcowej kwoty dokonanej sprzedaży. Plany zwykle różnią się oferowanymi w ich ramach usługami (np. dostęp do reklam), limitami ilościowymi (np. ile listingów możesz zaimplementować), co znajduje odzwierciedlenie w cenach.

Często należy podjąć decyzję co do modelu logistycznego. Także od tego wyboru zależą koszty prowadzenia sprzedaży na platformie.

Ponadto musimy wybrać walutę do prowadzenia transakcji oraz metody rozliczania płatności.

6. Implementacja listingów

Aby skutecznie sprzedawać na zagranicznych marketpace’ach, postaraj się o przygotowanie kart produktowych w lokalnych językach. Do listingów dodaj wysokiej zdjęcia, materiały wideo itd. O tym jak przygotować skuteczną kartę produktową piszemy w kolejnym artykule (link).

Pamiętaj, że Twoje produkty muszą mieć numery identyfikacyjne (np. GTIN/kod EAN), za pomocą których dodasz je na listing. Uzupełnij też specyfikacje techniczne i poprawnie wybierz kategorie, pod którymi będą się wyświetlać Twoje produkty.

Jak założyć konto sprzedawcy na Amazon?

Pamiętaj, że na Amazonie sprzedaż prowadzić mogą tylko osoby posiadające firmę. Mogą to być właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek z o.o. lub spółek cywilnych.

Dane wymagane do rejestracji konta na Amazonie

 • Firmowy adres e-mail lub konto klienta Amazon
 • Zdjęcie dowodu tożsamości wszystkich beneficjentów rzeczywistych, posiadających 25% lub więcej udziałów w spółce. Zdjęcie musi być wyraźne, nie można go docinać, nie może odbijać się na nim lampa błyskowa aparatu
 • Dane rejestracyjne firmy, w tym numer VAT (sądowy wypis z KRS lub CEIDG)
 • Potwierdzenie miejsca zamieszkania – wyciąg bankowy z widocznym logotypem i adresem banku, a także pełną nazwą działalności/spółki, jej adresem i numerem rachunku
 • Numer karty kredytowej firmy (akceptowane są międzynarodowe, nie można korzystać z kart debetowych!)
 • Numer konta, na który będą wpływać środki ze sprzedaży. Najlepiej, aby był to zagraniczny rachunek bankowy prowadzony w EUR – dzięki temu można uniknąć przewalutowania

Weryfikacja i konfiguracja konta na Amazonie

Po weryfikacji konta konieczne jest uzupełnienie informacji rozliczeniowych. Należy wgrać numer VAT sprzedawcy, aby Amazon mógł określić sposób rozliczenia podatku od sprzedawanych produktów.

Po założeniu i poprawnym zweryfikowaniu konta można przejść do prowadzenia sprzedaży. Jedną z pierwszych kwestii, z którymi należy się zmierzyć, jest wybór planu sprzedaży. Dla sprzedawców dostępny jest plan indywidualny oraz profesjonalny.

Plan indywidualny

Decydując się na plan indywidualny, sprzedawca nie ponosi opłaty abonamentowej, jednak w tym planie możliwe jest wystawienie maksymalnie 40 produktów i nie ma dostępu do narzędzi marketingowych. Dodatkowo za każdy sprzedany produkt Amazon pobiera 4 PLN / 0,99 EUR / 0,75 GBP w zależności od rynku.

Plan profesjonalny

Pozwala na sprzedaż nieograniczonej liczby produktów, bez stałej opłaty za każdy przedmiot (oprócz prowizji). Jego koszt to 165,91 PLN / 39 EUR lub 25 GBP miesięcznie. Sprzedawca ma pełen dostęp do narzędzi marketingowych i reklamowych, które znacznie poprawiają widoczność produktów, a w konsekwencji wyniki sprzedażowe.

Następną ważną kwestią jest wybór modelu logistycznego, w którym sprzedawca będzie oferował swoje produkty — FBA lub FBM. Tę decyzję należy podjąć jeszcze przed implementacją listingów.

Więcej o wyborze modelu logistycznego na Amazon piszemy w artykule Wybór modelu logistycznego FBM vs FBA.

Produkty dodajemy za pomocą kodów EAN, czyli kodów kreskowych, w których zaszyfrowany jest numer GTIN, To uniwersalny i unikalny numery identyfikacyjny, służący do znakowania jednostek handlowych na całym świecie, dzięki któremu odnajdowanie produktów w sklepie online czy na marketplace jest ułatwione.

Jak zawsze pamiętajmy o starannym opracowaniu treści i wysokiej jakości zdjęciach, spełniających wymogi Amazona.

Jak zarejestrować konto na eBay?

Rejestracja na eBay jest darmowa. Możesz zarejestrować się jako sprzedawca-osoba prywatna lub sprzedawca-firma. Pamiętaj, że konto firmowe oferuje Ci większe możliwości marketingowe. Jedna osoba ma możliwość założenia kilku kont firmowych, co jest przydatne dla sprzedawców oferujących towary z różnych branż.

Dane wymagane do rejestracji na eBay

 • Oficjalna nazwa firmy
 • Nazwa handlowa (jeśli ją masz)
 • Numer KRS/REGON
 • Adres firmy
 • Numer telefonu
 • Informacje umożliwiające indywidualną identyfikację w przypadku beneficjentów rzeczywistych i dyrektorów/partnerów
 • Adres firmowy w innym państwie UE, uznawany za stały zakład (jeśli masz)

Przesyłane pliki muszą:

 • mieć pojemność mniejszą niż 4MB
 • być czytelne i pełne (od krawędzi do krawędzi)
 • być w jednym z następujących formatów:  JPEG, JPG, PDF lub PNG

Weryfikacja i konfiguracja konta na eBay

Aby platforma mogła zweryfikować Twoje dane osobowe i adresowe, musisz przesłać do zespołu wsparcia skan dokumentu potwierdzającego tożsamość. Może to być dowód osobisty, aktualne prawo jazdy lub paszport.

Następnie wybierz sposób regulowania opłat z tytułu sprzedaży. W przypadku sprzedaży zagranicznej najlepiej zdecydować się na PayPal, ponieważ jest to uniwersalna metoda płatności, która jest powszechna na wielu rynkach zagranicznych.

Dokonaj też wyboru waluty do rozliczeń oraz podepnij swoją kartę kredytową. Do zweryfikowania konta bankowego musisz podać imię i nazwisko posiadacza konta bankowego, nazwę banku i numer IBAN.

Pamiętaj, że weryfikację konta można przeprowadzić telefonicznie, pocztą lub za pomocą karty kredytowej. Ta ostatnia opcja jest najłatwiejsza.

Jak zarejestrować konto na Cdiscount.com?

Cdiscount nie stawia ograniczeń dotyczących krajów pochodzenia sprzedawców i kupujących. Ma jednak inny wymóg — musisz być zarejestrowanym przedsiębiorcą w swoim kraju, zgłoszonym do odpowiednich organów podatkowych i mieć ważny numer VAT.

Internetowy formularz rejestracyjny na stronie Cdiscount ma 4 strony. Na każdej z nich należy wprowadzić inną grupę danych oraz wgrać dokument, który je potwierdzi.

Dane wymagane do rejestracji na platformie Cdiscount

Pierwsza stronaDruga stronaTrzecia stronaCzwarta strona
Twoje dane osobowe: imię i nazwisko (dokumentem weryfikacyjnym będzie dowód tożsamości), numer telefonu, stanowisko w firmie, adres do korespondencji  Dane spółki: nazwa, REGON (dokumentem weryfikacyjnym będzie potwierdzenie istnienia spółki, np. z KRS lub CEIDG), adres siedziby, rodzaj działalności, kapitał zakładowy, data założenia spółki, numer VAT, adres wysyłki, adres do zwrotów, adres obsługi klienta
UWAGA: Sprzedawca musi zapewnić francuskojęzyczną obsługę klienta i adres zwrotny na terenie Francji. Alternatywnie może dostarczać klientom etykiety zwrotne pokrywające koszt międzynarodowej przesyłki.
Dane banku: nazwa banku imię i nazwisko posiadacza rachunku (dokumentem weryfikacyjnym będzie np. wyciąg z rachunku), adres banku, pełny adres banku, numer rachunku (z niezbędnymi kodami)  Nazwa sklepu na Cdiscount.com  

Weryfikacja i konfiguracja konta na Cdscount.com

Każde konto na Cdiscount.com musi zostać indywidualnie zaakceptowane. Poza podaniem wszystkich niezbędnych danych serwis stawia jeszcze jeden wymóg — sprzedawca musi utrzymywać kluczowe wskaźniki na odpowiednim poziomie.

Każdy sprzedawca jest zobowiązany do ponoszenia miesięcznej opłaty abonamentowej (39,99 eur) oraz prowizji od sprzedaży.

Po otrzymaniu akceptacji możesz rozpocząć sprzedaż. Zaloguj się w panelu sprzedawcy i dokonaj wyboru modelu logistycznego oraz metod płatności i walut. Listingi możesz dodać za pomocą panelu sprzedawcy lub dedykowanego API.

Musisz jednak pamiętać, że wszystkie treści ofert muszą być w języku francuskim.

Jak zarejestrować konto na Kaufland.de?

Podczas rejestracji w ramach Kaufland Global Marketplace, naszym pierwszym krokiem musi być wybór rynku głównego.

Dane wymagane do założenia konta sprzedawcy Kaufland

 1. Urzędowe potwierdzenie rejestracji spółki — aktualny wyciąg z CEIDG/KRS oraz jego tłumaczenie na język angielski poświadczone przez tłumacza przysięgłego. Warto wspomnieć, że w przypadku wyciągu z CEIDG gotowy wydruk w języku angielskim można pobrać bezpośrednio ze strony rządowej. Jeśli chcemy założyć konto dla spółki cywilnej, najlepiej mieć pod ręką umowę jej założenia.
 2. Wyciąg z firmowego konta bankowego (pierwsza strona) z widocznymi:
 3. logo banku
 4. danymi teleadresowymi banku
 5. danymi właściciela rachunku
 6. numerem IBAN i kodem SWIFT konta bankowego
 7. Następujące dane beneficjentów spółki:
 8. imiona i nazwiska
 9. daty i miejsca urodzenia
 10. miejsce zamieszkania
 11. zdjęcia ich dowodów osobistych
 12. Tabelę udziałów w języku angielskim lub niemieckim
 13. Wpis do rejestru VAT PL OSS lub VAT DE
 14. Potwierdzenie udziału w systemie dualnym (kolejna ‘nakładka’ na LUCID)

Weryfikacja i konfiguracja konta na Kaufland.de

Po wysłaniu formularza z kompletem dokumentów musimy poczekać na decyzję działu wsparcia, który dokona weryfikacji zawartych w nich danych.

W przypadku JDG i osób fizycznych niezbędne jest przejście wideo-weryfikacji, czyli rozmowy z pracownikiem obsługi Kauflandu w języku niemieckim lub angielskim. Podczas takiego spotkania dochodzi też do skanowania dowodu tożsamości i twarzy potencjalnego sprzedawcy.

Jeśli rejestrujemy konto na spółkę, najczęściej nie musimy brać udziału w wideo weryfikacji.

Przechodzimy wówczas od razu do kolejnego kroku. Jeśli stosowne dokumenty zostały przesłane, pierwsza informacja o statusie weryfikacji powinna pojawić się w formularzu rejestracyjnym w ciągu 3 dni. Jeśli obsługa platformy uzna, że dostarczyliśmy wszystkie niezbędne dokumenty, konto zostanie aktywowane. W przeciwnym razie otrzymamy szczegółową listę pozycji, które musimy przedłożyć działowi wsparcia.

Po weryfikacji konta wybieramy plan sprzedażowy, model logistyczny, metody płatności. Można dokonać wyboru pomiędzy dwoma planami. Plan Basic (podstawowy) wynosi obecnie 39,95 euro miesięcznie. Drugą opcją jest Basic Plan + Linking w cenie 49,90 euro, która dodatkowo daje możliwość linkowania do swojego sklepu internetowego.

Produkty dodajemy za pomocą kodów EAN, ręcznie w panelu sprzedawcy, za pomocą dedykowanego API, pliku CSV lub własnego oprogramowania. Możesz też zdecydować się na wystawienie swojej oferty na 3 rynkach w ramach jednej opłaty abonamentowej — niemieckim, słowackim i czeskim.

Aby automatycznie przenieść dane z listingów na inne rynki, wgraj produkty na niemieckiej platformie sprzedażowej Kaufland.de. Następnie utwórz odpowiednie oferty na Kaufland.sk lub Kaufland.cz., co rozpocznie proces automatycznego tłumaczenia danych Twoich produktów.

*

Platformy marketplace to świetny sposób na zbudowanie widoczności marki w danym kraju przed otworzeniem tam własnego sklepu internetowego.

Jeśli chcesz rozpocząć sprzedaż transgraniczną za pomocą wirtualnych serwisów sprzedażowych, zacznij od dokładnego zaplanowania swojej strategii sprzedażowej. Zapoznaj się z wymogami prawnymi obowiązującymi na danym rynku oraz jakie lokalne marketplace’y umożliwiają sprzedaż handlowcom z zagranicy.

Dokładnie przemyśl kwestie modeli logistycznych i jaki plan sprzedażowy najlepiej odpowiada Twoim celom biznesowym.

Kiedy opracujesz szczegółową strategię sprzedaży, będziesz wiedzieć, jakie formalności musisz załatwić przed założeniem i konfiguracją konta. Będziesz również w stanie zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty. W rezultacie cały proces nie powinien Cię niczym zaskoczyć i przebiegnie bez problemów.

Przeczytaj artykuły Gonito

Jak rozpocząć zagraniczną sprzedaż na Amazon? Porady w kilku krokach

Sprzedaż na marketplace

Amazon to największy marketplace na świecie, zrzeszający miliony ofert zakupowych i przyciągający konsumentów z całego świata. Można sprzedać tam niemal wszystko, zaczynając od książek, przez ubran...

Czym się kierować przy wyborze pierwszego zagranicznego marketplace

Sprzedaż na marketplace

W dobie coraz większej liczby uczestników rynku e-commerce i konkurencji na rynku krajowym, platformy sprzedażowe marketplace stanowią idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą zdobyć no...

Poznaj narzędzia analityczne wspomagające sprzedaż na marketplace

Sprzedaż na marketplace

Branża e-commerce rozwija się niezwykle dynamicznie, a wraz z nią narzędzia wspomagające automatyzację procesów sprzedażowych, integracje i analitykę ruchu i sprzedaży. Wspomagają one poprawne zarz...