COD to skrót od określenia „Cash on Delivery”; po polsku najczęściej określany jako „płatność za pobraniem”, oznacza usługę pobrania płatności za zamówienie podczas dostarczenia towaru do klienta. To model płatności za zakupy online popularny w wielu europejskich krajach.

PUDO to skrót od określenia „Pick-Up, Drop-Off”; określenie miejsca, w którym można odebrać lub nadać przesyłkę. To ciesząca się dużą popularnością wśród konsumentów metoda logistyki ostatniej mili, dostępna w ofertach operatorów logistycznych w Polsce i za granicą. Punktem PUDO mogą być sklepy i punkty usługowe, automaty paczkowe, kioski. Wykorzystanie PUDO w logistyce daje klientowi elastyczność w wyborze miejsca dostawy i momentu nadania lub odebrania przesyłki.

Q-commerce to skrót od angielskiego określenia quick commerce - model handlu elektronicznego, w którym przewiduje się szybką dostawę produktu na żądanie. Model ten zakłada maksymalne skrócenie procesu dostawy produktów do nabywcy, nawet do kilkunastu minut od złożenia zamówienia. Najbardziej popularne platformy q-commerce w Polsce oferują zakup produktów spożywczych, chemii gospodarczej i artykułów gospodarstwa domowego z dostawą do domu. Funkcjonują w oparciu o sieć małych sklepów, tzw. dark stores, rozproszonych na terenie miasta, w celu skrócenia dystansu fizycznego i umożliwienie sprawnego dostarczenia zakupów na wybrany adres.

.

WMS to skrót od określenia Warehouse Management System - wyspecjalizowany magazynowy system informatyczny. Służy do codziennego zarządzania procesami magazynowymi w celu ich kontroli, optymalizacji i prawidłowego przepływu. System WMS może być częścią szerszego systemu ERP w formie modułu, ale częściej jest osobnym narzędziem, którym dysponują pracownicy odpowiadający za poprawną pracę magazynów firmowych.

White label jest to produkt lub usługa, której producentem i sprzedawcą są dwie różne firmy. Firma oferująca produkt swoim klientom nie jest jego producentem, ale sprzedaje go pod swoją marką. Istnieje wiele firm oferujących produkty white label innym firmom (np. kosmetyki) i zdarza się, że jeden produkt jest sprzedawany pod kilku lub kilkunastoma „szyldami”. Ten model jest często stosowany w przypadku produktów lub usług, które firma chce sprzedawać pod własną marką, bez ponoszenia kosztów związanych z ich produkcją. W porównaniu do produktów private label, model ten umożliwia ograniczenie kosztów.

Pojęcia User Experience (UX) i User Interface (UI) są ściśle związane z projektowaniem wizualnym stron internetowych, aplikacji webowych i mobilnych. Praca projektantów UX i UI wzajemnie uzupełnia się. UX polega na projektowaniu doświadczeń użytkownika podczas korzystania z witryny czy aplikacji. Do tego niezbędna jest wiedza dotycząca m.in. badania potrzeb, preferencji, nawyków użytkowników oraz zagadnień deweloperskich. UI design jest skoncentrowany wokół percepcji użytkownika. Celem projektanta UI jest stworzenie atrakcyjnej wizualnie, angażującej, dopasowanej do użytkownika i intuicyjnej witryny bądź aplikacji, z wykorzystaniem różnych technik projektowych.

TACOS to skrót od angielskiego określenia Total Advertising Cost of Sale - to wskaźnik zwrotu z inwestycji poniesionych w ramach kampanii reklamowej typu PPC (pay-per-click) prowadzonej w serwisie Amazon. Ta platforma sprzedaży internetowej posiada własne narzędzia do promocji, stąd wskaźnik TACOS został stworzony specjalnie na określenie zysków z prowadzonych działań reklamowych PPC w tym marketplace.

SEO to skrót angielskiego określenia Search Engine Optimisation. SEO oznacza zbiór metod optymalizacji witryny internetowej (serwisu, sklepu, produktu), w wyniku której osiąga się jak najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Do najbardziej popularnej wyszukiwarki w Europie i na świecie zalicza się Google, więc termin pozycjonowania (SEO) stosuje się najczęściej w odniesieniu do tego serwisu. Praktyka SEO obejmuje liczne działania, świadczone najczęściej przez specjalistów ds. pozycjonowania lub marketingu internetowego. Termin SEO stosuje się też wobec działań dotyczących optymalizacji listy produktów pod wyszukiwarkę marketplace, np. na Amazon. Działanie to wymaga znajomości środowiska danego marketplace, jednak cel jest ten sam – zaistnieć w jak najlepszych wynikach wyszukiwania pod określonymi słowami kluczowymi. Najlepiej na pierwszej pozycji.

ROPO to model zachowania konsumenta, który szuka w Internecie informacji o produkcie, ale zakupu dokonuje w sklepie tradycyjnym. W przypadku reverse ROPO, ten schemat jest odwrócony i konsument sprawdza produkty w sklepach tradycyjnych, ale zakupu dokonuje online. Badanie takich zachowań konsumenckich jest ważne dla sklepów internetowych, które chcą zrozumieć, które czynniki wpływają na odpływ klientów ze sklepu online do kanałów sprzedaży offline i na odwrót.

ROPO to skrót od określenia Research Online Purchase Offline.

ROI to skrót od angielskiego określenia Return on Investment. ROI to wskaźnik zwrotu z inwestycji, oceniający stopień jej efektywności. Pozwala określić skuteczność prowadzonych działań marketingowych w ramach całego planu reklamy i promocji (do określenia efektywności reklam można posłużyć się wskaźnikiem ROAS), określając kwotę zwrotu z danej inwestycji w odniesieniu do jej kosztów (wytworzenia i reklamy). Wynik ROI wyraża się w procentach.

ROAS to skrót angielskiego określenia Return on Advertisement Spend. ROAS to wskaźnik zwrotu z inwestycji w reklamę. Pozwala określić skuteczność prowadzonych kampanii reklamowych w odniesieniu do pozyskanego przychodu dla firmy z tej reklamy lub kampanii. Wskaźnik ROAS jest z powodzeniem wykorzystywany w reklamie internetowej, ponieważ zaawansowana analityka pozwala na dokładne oszacowanie wartości zwrotu z danego kanału promocji. Możliwe jest też stosowanie go w przypadku mediów offline, jak telewizja czy radio.

PPC to skrót od angielskiego określenia pay-per-click. PPC oznacza rodzaj kampanii reklamowej w Internecie, w której reklamodawca płaci wtedy, gdy użytkownik kliknie w daną reklamę. Model rozliczeń PPC jest najczęściej stosowany w przypadku reklam prowadzonych w wyszukiwarce internetowej, wyszukiwarce na marketplace, ale też w mediach społecznościowych, np. w systemie reklamowym Facebooka.

PIM to skrót od angielskiego określenia Product Information Management. PIM oznacza platformę internetową do zarządzania wszystkimi informacjami o produktach. Te specjalistyczne narzędzia przeznaczone dla firm są bazą danych potrzebną do prowadzenia sprzedaży w sklepach e-commerce, w marketplace’ach i innych kanałach dystrybucji. Korzyścią z wdrożenia systemu PIM jest możliwość aktualizacji informacji o produkcie w jednym narzędziu. Dzięki integracji, zaktualizowane dane są automatycznie przekazywane do zewnętrznych systemów sprzedaży. Systemy PIM ułatwiają więc pracę i zarządzanie, szczególnie w przypadku dużego, różnorodnego asortymentu i wielu kanałów sprzedaży.

One step checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Polega na spłaszczeniu struktury procesu finalizacji zamówienia do jednej podstrony. Pozwala to przyspieszyć dokonanie zakupu przez klienta, umożliwia mu podgląd całego procesu zakupu w jednym miejscu. Dla sklepu pozwala zmniejszyć ryzyko porzucenia koszyka przez klienta.

Omnichannel to zbiór działań, które firma podejmuje w celu zapewnienia spójnych doświadczeń sprzedażowych klienta (customer experience) we wszystkich kanałach sprzedaży i komunikacji z klientem (online i offline). Strategia omnichannel zakłada obecność marki w wielu kanałach sprzedaży i komunikacji (social media, sklep internetowy, sklep stacjonarny, marketplace, targi itp.). W odróżnieniu od stgrategii multichannel, omnichannel zakłada wypracowanie spójnych doświadczeń klienta we wszystkich kanałach. Dzięki strategii omnichannel klienci mogą łatwo dokonywać zakupów online, odbierać produkty w sklepie stacjonarnym czy punkcie odbioru lub zamówić produkty online i zwrócić w sklepie stacjonarnym. Dla firm korzyścią z wdrożenia strategii omnichannel jest dotarcie z ofertą do większej grupy potencjalnych klientów, zwiększenie skuteczności działań promocyjnych i zwiększenie sprzedaży.

Multichannel, czyli strategia wielokanałowa, to podejście do sprzedaży i marketingu, w której w celu dotarcia do klientów firma wykorzystuje wiele kanałów dystrybucji i komunikacji. Jej zaletą jej możliwość do dotarcia do szerszej grupy odbiorców w porównaniu do oparcia strategii o jeden kanał marketingu lub sprzedaży. Wykorzystanie wielu kanałów pozwala też na dopasowanie komunikacji i procesu sprzedażowego do zmieniających się preferencji klientów oraz bieżących trendów. W odróżnieniu od strategii omnichannel, kanały wykorzystywane w strategii wielokanałowej działają od siebie niezależnie, a klienci mogą mieć różne doświadczenia (customer experience), w zależności od używanego kanału. Strategia multichannel nie wymaga więc tworzenia spójnej, jednolitej strategii. Uwaga poświęcana jest każdemu kanałowi z osobna a komunikaty mogą być dopasowane do każdego z nich indywidualnie.

Merchant to najprościej mówiąc – sprzedawca; angielskie określenie na podmiot (firmę, osobę) prowadzący sklep internetowy.

M-commerce oznacza sprzedaż i zakupy internetowe z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (telefon, tablet). M-commerce daje klientom możliwość dokonywania zakupów w każdym miejscu i czasie z wykorzystaniem sklepów internetowych, platform sprzedażowych (marketplace) i mediów społecznościowych. Poza sprzedażą i zakupem produktów i usług, aplikacje m-commerce udostępniają też dokonywanie płatności mobilnych, przeglądanie katalogów produktów, porównywanie cen itp. M-commerce to skrót od angielskiego określenia mobile commerce.

Marketplace, czyli dosłownie „rynek”, to elektroniczna platforma sprzedażowa, w której kupujący mają dostęp do produktów od wielu sprzedawców w różnych kategoriach, definiowanych przez daną platformę. Sklepy marketplace dzielą się ze względu na zasięg: lokalny (na terenie jednego kraju) lub międzynarodowy (jedna platforma dostępna w kilkunastu czy kilkudziesięciu krajach), specjalizację  (marketplace horyzontalne i wertykalne) oraz na grupę docelową (marketplace B2B, B2C, C2C). Marketplace może działać na zasadzie aukcji, gdzie przedmioty są sprzedawane na podstawie ofert kupujących, lub sklepu internetowego, gdzie cena jest ustalana przez sprzedawcę. Marketplace pozwala tworzyć szeroką ofertę produktów i zróżnicowaną ofertę cenową, udostępnia proste i intuicyjne procesy transakcji i dostawy dla klientów. Z tego powodu jest najpopularniejszym sposobem na zakupy w Internecie w wielu krajach. Najbardziej znanymi przykładami marketplace’ów są Allegro, Amazon, OLX, eBay czy Etsy.

Listing to karta produktowa lub strona produktowa w sklepie internetowym lub na marketplace, prezentująca ofertę sklepu. Na jej zawartość składają się informacje o produkcie w formie tytułu, opisu, zdjęć i filmów oraz ceny. Umożliwia klientom zapoznanie się z najważniejszymi informacjami o produkcie.

Konwersja to określenie związane z marketingiem i sprzedażą. Odnosi się do użytkownika strony internetowej, sklepu internetowego, platformy zakupowej, serwisu społecznościowego, który dokonał zakupu bądź zrealizował inny cel określony przez sprzedawcę lub reklamodawcę (np. uzupełnił formularz kontaktowy w ramach kampanii reklamowej lub zarejestrował konto w sklepie).

GMV to skrót od angielskiego określenia Gross Merchandise Value, oznacza wskaźnik łącznej wartości sprzedanych towarów w danym okresie w kanałach e-commerce.

Green commerce to sposób prowadzenia handlu, w którym nadrzędnym celem jest zrównoważony rozwój i minimalizowanie negatywnego wpływu działalności sprzedażowej na środowisko naturalne. Polega na sprzedaży produktów i usług, które są produkowane i oferowane w sposób przyjazny środowisku, np. poprzez wykorzystanie ekologicznych materiałów, redukcję zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w procesie produkcji.

Fulfillment odnosi się do procesu realizacji zamówienia i dostarczenia produktu do klienta, który jest wykonywany przez zewnętrzną firmę (outsourcing) na terenie kraju producenta lub za granicą. W tym modelu współpracy B2B firma-sprzedawca powierza firmie specjalizującej się w fulfillment proces realizacji złożonych zamówień i dostawy na adres klienta. Wartością dla przedsiębiorcy jest oszczędność zasobów w procesie kompleksowej realizacji zamówień, obsługa zwrotów oraz odciążenie magazynu, bowiem fulfillment umożliwia przechowywanie produktów w firmie realizującej wysyłki. Usługa fulfillment rozwinęła się wraz ze wzrostem popularności handlu internetowego (e-commerce). Popularnymi firmami świadczącymi tę usługę w Polsce są np. InPost i Omnipack.

Fintech to firma łącząca nowoczesne technologie ze światem finansów (fintechy nie są jednak bankami), kierująca swoje produkty i usługi do osób prywatnych i przedsiębiorstw. Fintechy opracowują różnorodne aplikacje, narzędzia internetowe związane m.in. z płatnościami, zarządzaniem finansami, wymianą walut, przelewami zagranicznymi, inwestowaniem itp. W handlu transgranicznym fintechy pomagają konsumentom w zakupie zagranicznym, oferując atrakcyjne kursy wymiany walut i proste płatności, a sprzedawcom – uproszczenie procedur płatności transgranicznych, co przyspiesza proces wprowadzenia produktów na zagraniczny rynek.

Feed produktowy to plik komputerowy zawierający informacje o produktach dostępnych u sprzedawcy internetowego. Przygotowywany w celu prowadzenia sprzedaży w internetowych platformach sprzedażowych lub promocji w serwisach reklamowych (np. Google, Facebook) oraz porównywarkach cenowych. Feed produktowy określa m.in. nazwy produktów, identyfikator produktu, markę, kategorie produktowe, cenę, cechy, pojemność i wagę czy inne cechy fizyczne i użytkowe produktu, zwane atrybutami. Przygotowuje się go na podstawie wytycznych platformy, w której prowadzona jest sprzedaż lub promocja – każdy serwis określa własne atrybuty, które powinny znaleźć się w feedzie. Wysoka jakość informacji zawartych w pliku zwiększa szansę na wyróżnienie oferty, pozyskanie ruchu na stronę sklepu internetowego lub stronę oferty w katalogu marketplace.

FBA i FBM to modele sprzedaży oferowane przez Amazon. FBA, czyli Fullfilment by Amazon, dotyczy procesu sprzedaży produktu, w którym Amazon przejmuje na siebie obowiązki związane z magazynowaniem produktu, zapakowaniem go, wysyłką do klienta na adres dostawy oraz obsługą zwrotu. W modelu Fullfilment by Merchant (FBM) takie obowiązki bierze na siebie sprzedawca, co wiąże się z koniecznością posiadania własnego magazynu i osób obsługujących wysyłkę paczek.

ERP jest zintegrowanym systemem informatycznym, służącym do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. System ERP umożliwia automatyzację procesów i integrację różnych obszarów działalności firmy w jednym programie komputerowym. Integracja modułów zapewnia płynny przepływ informacji w czasie rzeczywistym. Kilkunastu pracowników jednocześnie może wykonywać prace w systemie ERP. Przykładowymi modułami, które może integrować system ERP, są dane księgowe i finansowe, sprzedażowe, magazynowe, związane z produkcją, logistyką oraz administracją.

ERP to skrót od angielskiego określenia Enterprise Resource Planning.

EDI to skrót od Electronic Data Interchange, czyli elektronicznej wymiany danych. EDI jest to proces przesyłania zamówień oraz dokumentów handlowych (np. faktury, zamówienia) między dwoma systemami, bez konieczności ich ręcznego przepisywania. EDI jest często stosowane w handlu internetowym i pomaga usprawnić procesy sprzedaży oraz zarządzania danymi handlowymi.

Dropshipping to metoda prowadzenia sprzedaży internetowej, w której sklep internetowy lub sprzedawca na marketplace nie posiada fizycznie towarów. Sprzedawca korzysta z magazynu dostawcy lub producenta, któremu przekazuje zamówienia złożone przez jego sklep. Pakowanie i wysyłka odbywa się bezpośrednio z magazynu producenta, a więc sprzedawca nie pośredniczy w procesie realizacji zamówienia. Dzięki temu sklep internetowy nie ponosi kosztów związanych z przechowywaniem towarów. Nie musi posiadać też pracowników odpowiadających za pakowanie i wysyłkę. Zadaniem sklepu jest pozyskanie klienta poprzez marketing, sprzedaż, obsługa klienta oraz zarządzanie zwrotami towarów.

Customer journey to angielskie określenie dot. ścieżki klienta, czyli sumy wszystkich interakcji klienta z daną firmą podczas całej relacji określonej w czasie. Proces customer journey rozpoczyna się od pierwszego styku z firmą (np. poprzez zobaczoną reklamę), aż do ostatniego etapu, który może skończyć się przed lub po dokonaniu zakupu. Customer journey opracowuje się w celu zrozumienia klienta, jego potrzeb i celów oraz oczekiwań na każdym etapie styku z firmą, aby zaprojektować odpowiednie customer experience (CX).

Customer Experience (CX) to określenie na doświadczenia klienta podczas kupowania produktów lub korzystania z usług na stronie internetowej lub w sklepie internetowym. CX dotyczy wszystkich interakcji między klientem a firmą, od pierwszego wejścia na stronę, przez dokonanie zakupu, aż po obsługę posprzedażową. Dobrze zaprojektowany CX ułatwia proces zakupowy i buduje pozytywne wrażenia z kontaktu z daną firmą lub marką, dzięki temu firma zwiększa swoje szanse na powrót klienta w przyszłości.

Content marketing to strategia marketingowa, w której tworzy się i udostępnia wartościowe treści, w celu przyciągnięcia potencjalnych klientów (in-bound marketing) i zainteresowania swoją ofertą. W ramach content marketingu powstają różne rodzaje treści, takie jak artykuły na blogu, filmy, infografiki, podcasty, e-booki, a nawet memy i kreatywne posty w mediach społecznościowych.

CLV to wskaźnik pozwalający oszacować całkowitą wartość przychodu od danego klienta lub segmentu klientów z transakcji sprzedaży w danym przedziale czasowym. Wskaźnik CLV oblicza się mnożąc trzy wartości – średniej wartości zamówienia dokonanego przez danego klienta w danym okresie x ilość transakcji sprzedaży w danym okresie (zazwyczaj przez rok) x średnia długość trwania relacji handlowej (w latach).

Buy Box na Amazonie to obszar na stronie produktu, gdzie klienci mogą kliknąć przycisk "Dodaj do koszyka" lub "Kup teraz", aby dodać dany produkt do swojego koszyka lub dokonać zakupu. Na stronie produktu (np. telefonu komórkowego określonego modelu) często pojawia się wiele ofert od różnych sprzedawców. Jednak tylko jeden sprzedawca może otrzymać Buy Box, co oznacza, że ​​ma on swojego rodzaju „pierwszeństwo” wśród innych firm, oferujących ten sam produkt. Buy box jest narzędziem Amazona, który umożliwia większą sprzedaż firmie, której uda się go wygrać.

API to skrót od słów Application Programming Interface. API to rodzaj komputerowego tłumacza, który umożliwia aplikacjom komunikację między sobą. Dzięki niemu programy automatycznie przesyłają i odbierają informacje. API jest wykorzystywane m.in. w aplikacjach mobilnych lub serwisach internetowych.

Cross-dock to model logistyki magazynowej, który jest wykorzystywany w celu przyspieszenia procesu dystrybucji towarów. W magazynie cross-dock towar jest odbierany bezpośrednio z jednego transportu i przekazywany do kolejnego transportu, bez przechowywania go w magazynie na dłuższy czas.

Checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Dotyczy zamówienia, które klient dodał do koszyka, a następnie podjął dodatkową aktywność w celu sfinalizowania zakupu. W procesie checkout użytkownik jest proszony o podanie dokładnych danych personalnych, adresu pocztowego, określenia sposobu płatności i realizacji dostawy, czy też akceptację regulaminu. Optymalizacja procesu checkout pozwala na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym.

Jak rozpocząć zagraniczną sprzedaż na Amazon? Porady w kilku krokach

Amazon to największy marketplace na świecie, zrzeszający miliony ofert zakupowych i przyciągający konsumentów z całego świata. Można sprzedać tam niemal wszystko, zaczynając od książek, przez ubrania, narzędzia, elektronikę, aż po artykuły spożywcze. Z perspektywy przedsiębiorcy, jest to idealna platforma do prowadzenia własnego biznesu. W tym artykule przedstawimy wskazówki, jak rozpocząć sprzedaż na Amazon i jakie kroki należy podjąć, aby osiągnąć zamierzony cel.

autor: Gonito

1. Zarejestruj się jako sprzedawca

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia działań na Amazon jest założenie konta sprzedawcy, które umożliwia sprzedaż na wszystkich dostępnych rynkach oferowanych przez platformę. Rejestracji dokonuje się na autorskim portalu Amazon Seller Central.  

Sprzedawcą na Amazon może zostać każda osoba prowadząca firmę, bez względu na kraj jej rejestracji czy formę prowadzonej działalności. Mogą to być właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek z o.o., czy spółek cywilnych.

Do założenia pierwszego konta firmowego na Amazon potrzebujesz poniższych dokumentów:

 • Urzędowe potwierdzenie rejestracji spółki — aktualny wyciąg z CEIDG lub KRS
 • Potwierdzenie rejestracji VAT
 • Zdjęcie dowodu osobistego właściciela firmy lub
 • W przypadku spółek akcjonariuszy – wyciąg z firmowego konta bankowego z widocznymi: logo banku, danymi teleadresowymi banku, danymi właściciela rachunku, numerami IBAN i SWIFT konta bankowego

Po skompletowaniu niezbędnych dokumentów do założenia konta, musisz zdecydować, w którym planie sprzedażowym będziesz sprzedawać. Dostępne są dwie możliwości – konto indywidualne i profesjonalne.

Konto indywidualne jest odpowiednie dla osób, które planują sprzedawać mniej niż 40 przedmiotów miesięcznie. Konto profesjonalne będzie dobrym wyborem dla firm, które mają większy asortyment i planują sprzedawać więcej produktów. Wybór zależy od potrzeb oraz planów biznesowych.

2. Wybierz odpowiednią kategorię

Kolejnym krokiem jest wybór kategorii, w której zamierzasz sprzedawać swoje produkty. Amazon oferuje ich szeroki wachlarz, a do najpopularniejszych należą: elektronika, akcesoria i wyposażenie domowe, zdrowie i uroda, ubrania, zabawki, biżuteria i wiele innych. W każdej kategorii znajduje się wiele podkategorii, które pozwalają na precyzyjne dotarcie do Twojej grupy docelowej, omijając grupy z nią powiązane.

Zanim jednak podejmiesz decyzję, pamiętaj, by dokładnie przeanalizować rynek oraz konkurencję. Pomoże Ci to ustalić, gdzie Twoje produkty będą miały najlepsze szanse na sprzedaż.

3. Zadbaj o odpowiednie zdjęcia i opisy produktów

Konkurencja na Amazon jest duża, więc profesjonalna prezentacja produktu, dostosowana do oczekiwań Twojej grupy docelowej, będzie miała kluczowe znaczenie i pomoże Ci się wyróżnić. Dobrej jakości zdjęcia i przekonujące opisy przyciągają uwagę klientów oraz sprawiają, że są bardziej skłonni dokonać zakupu.

Poniżej wytyczne dotyczące zdjęć do kart produktowych na Amazon. Jeśli zdjęcia nie będą ich spełniały to wysoce prawdopodobne jest, że Amazon zablokuje Twoją ofertę.

Wytyczne przygotowania zdjęć do oferty na Amazon:

 • Zdjęcia muszą dokładnie odwzorowywać produkt wystawiany na sprzedaż oraz muszą zawierać jedynie ten produkt,
 • Wszystkie szczegóły i detale produktu powinny być dokładnie widoczne,
 • Zdjęcie główne musi mieć białe tło. Preferowana przez Amazon wartość RGB tła to 255, 255, 255,
 • Zdjęcie główne musi być profesjonalną fotografią samego produktu (grafiki, znaki wodne, loga itp. są niedozwolone),
 • Zdjęcia muszą odpowiadać tytułowi listingu,
 • Wymiary: min. 1,000 pikseli x 500 pikseli  lub większe, tak by można swobodnie przybliżyć zdjęcie bez utraty jakości,
 • Produkt powinien zajmować minimum 85% powierzchni fotografi,.
 • Zdjęcia nie mogą przekraczać 10,000 pikseli na najdłuższym boku,
 • Amazon akceptuje formaty JPEG (.jpg), TIFF (.tif) i GIF (.gif) file formats, jednak preferowany jest format .jpg,
 • Zdjęcia nie mogą zawierać nagości.

Podczas tworzenia opisów i tytułów produktów powinieneś skupić się na doborze odpowiednich fraz kluczowych, po których produkt będzie wyszukiwany. Przydatne w tym będą specjalistyczne narzędzia, których głównym zadaniem jest dobór i optymalizacja słów kluczowych. Wśród najpopularniejszych rozwiązań możemy wymienić Helium10, Sellics oraz Merchant Words.

Zasady SEO w Google i na Amazonie, chociaż podobne, nie są jednakowe. Należy tutaj wyróżnić dwie kategorie słów kluczowych:

 • słowa kluczowe o długim ogonie – są bardziej specyficzne, a przez to często bardziej rozbudowane. Mają niższą konkurencję i wysoki współczynnik konwersji, bo klient wie, czego dokładnie szuka;
 • słowa kluczowe o krótkim ogonie – to słowa i frazy obejmujące szersze wyszukiwania. Mają większą konkurencję i niższy współczynnik konwersji – klient nie ma sprecyzowanych potrzeb, często rozpatruje różne opcje.

Frazy o długim i krótkim ogonie mogą się uzupełniać i współistnieć przy jednym produkcie. Przy nowych produktach najlepiej jednak sprawdzi się długi ogon, czyli bardziej rozbudowane frazy, które wyczerpują specyfikę produktu. Przykładowo: dla sprzedawców poduszek dekoracyjnych bardziej skuteczną frazą będzie „ozdobna welurowa poduszka zielona” niż „welurowa poduszka”.

4. Ustal strategię cenową

Cena i szybkość dostawy to dwa najistotniejsze czynniki wpływające na zachowania konsumentów na Amazon. Dlatego odpowiednia strategia cenowa jest ważnym elementem strategii. Zbyt wysoka cena może zniechęcić klientów, zaś wyjątkowo niska w stosunku do ofert konkurencji, może budzić wątpliwości co do jakości Twoich produktów.

Aby ustalić właściwą cenę, należy zachować pewną elastyczność, która umożliwi szybkie reagowanie na zmiany na rynku. Niezbędne jest też monitorowanie konkurencji i optymalizacja marży. Więcej na ten temat mówimy w artykule Jak przeprowadzić analizę marżowości produktu na marketplace?

5. Zarządzanie logistyką

Decydując się na sprzedaż na Amazon musisz dokładnie rozważyć kwestie logistyczne, czyli sposób magazynowania, pakowania oraz wysyłki produktów.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wybór usługi Fulfillment by Amazon (FBA), która obejmuje nie tylko przechowywanie Twoich produktów w centrach logistycznych Amazona, ale i pakowanie oraz wysyłkę towaru do klientów. Korzystanie z FBA ma dodatkową zaletę – algorytm Amazon pozycjonuje wyżej oferty z tą opcją dostawy, zwiększając tym samym widoczność Twojej oferty na stronie.

Jeśli jednak wolisz samodzielnie zarządzać procesami logistycznymi, zorientuj się w ofertach przewoźników i wybierz najkorzystniejszą opcję. Warto jednak postawić na znane sieci kurierskie lub podjąć współpracę z firmami, które specjalizują się w procesach transgranicznych przesyłek i fulfillmentu.

6. Promocja i marketing

Aby odnieść sukces na Amazon, nie wystarczy tylko wystawić produkty na sprzedaż – ważne jest także ich odpowiednie wypromowanie.

Amazon oferuje różne narzędzia marketingowe, takie jak reklamy sponsorowane (PPC), które pozwalają na wyświetlanie Twoich produktów wyżej w wynikach wyszukiwania.

Ponadto warto rozważyć budowanie pozytywnych opinii klientów oraz utrzymanie wysokiego wskaźnika satysfakcji, co przekłada się na lepsze pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.

7. Monitoruj i optymalizuj

Po rozpoczęciu sprzedaży na Amazon zalecamy systematyczne monitorowanie wyników oraz wprowadzanie niezbędnych zmian w celu optymalizacji procesów. Analiza danych o sprzedaży, zwrotach, opiniach klientów czy efektywności kampanii reklamowych pomaga w identyfikacji obszarów, które wymagają poprawy oraz w opracowaniu strategii na przyszłość.

*

Rozpoczęcie sprzedaży na Amazon jest świetnym sposobem na rozwinięcie swojego biznesu oraz zwiększenie zasięgu na rynku. Kluczowe kroki obejmują założenie konta sprzedawcy, wybór odpowiedniej kategorii, przygotowanie atrakcyjnych zdjęć i opisów, ustalenie strategii cenowej, zarządzanie logistyką, promocję i marketing, a także ciągłe monitorowanie i optymalizację procesów.

Pamiętaj, że sprzedaż na Amazon to proces – osiągnięcie zadowalających wyników zajmie prawdopodobnie min. 6-8 miesięcy. Taka inwestycja czasu jest jednak wysoce opłacalna. Sukces na Amazon wymaga czasu, zaangażowania oraz systematycznej pracy. Dzięki odpowiedniemu podejściu możesz skutecznie konkurować na tym dynamicznym rynku!

Przeczytaj artykuły Gonito

Czym się kierować przy wyborze pierwszego zagranicznego marketplace

Sprzedaż na marketplace

W dobie coraz większej liczby uczestników rynku e-commerce i konkurencji na rynku krajowym, platformy sprzedażowe marketplace stanowią idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą zdobyć no...

Poznaj narzędzia analityczne wspomagające sprzedaż na marketplace

Sprzedaż na marketplace

Branża e-commerce rozwija się niezwykle dynamicznie, a wraz z nią narzędzia wspomagające automatyzację procesów sprzedażowych, integracje i analitykę ruchu i sprzedaży. Wspomagają one poprawne zarz...

Jak wybrać odpowiedni model sprzedażowy na Amazon: Seller czy Vendor?

Sprzedaż na marketplace

Gigant światowego handlu internetowego, Amazon, oferuje dwa modele sprzedażowe – Seller i Vendor. Wybór odpowiedniego modelu dla Twojej firmy jest kluczowy dla długotrwałego sukcesu na platformie. ...