COD to skrót od określenia „Cash on Delivery”; po polsku najczęściej określany jako „płatność za pobraniem”, oznacza usługę pobrania płatności za zamówienie podczas dostarczenia towaru do klienta. To model płatności za zakupy online popularny w wielu europejskich krajach.

PUDO to skrót od określenia „Pick-Up, Drop-Off”; określenie miejsca, w którym można odebrać lub nadać przesyłkę. To ciesząca się dużą popularnością wśród konsumentów metoda logistyki ostatniej mili, dostępna w ofertach operatorów logistycznych w Polsce i za granicą. Punktem PUDO mogą być sklepy i punkty usługowe, automaty paczkowe, kioski. Wykorzystanie PUDO w logistyce daje klientowi elastyczność w wyborze miejsca dostawy i momentu nadania lub odebrania przesyłki.

Q-commerce to skrót od angielskiego określenia quick commerce - model handlu elektronicznego, w którym przewiduje się szybką dostawę produktu na żądanie. Model ten zakłada maksymalne skrócenie procesu dostawy produktów do nabywcy, nawet do kilkunastu minut od złożenia zamówienia. Najbardziej popularne platformy q-commerce w Polsce oferują zakup produktów spożywczych, chemii gospodarczej i artykułów gospodarstwa domowego z dostawą do domu. Funkcjonują w oparciu o sieć małych sklepów, tzw. dark stores, rozproszonych na terenie miasta, w celu skrócenia dystansu fizycznego i umożliwienie sprawnego dostarczenia zakupów na wybrany adres.

.

WMS to skrót od określenia Warehouse Management System - wyspecjalizowany magazynowy system informatyczny. Służy do codziennego zarządzania procesami magazynowymi w celu ich kontroli, optymalizacji i prawidłowego przepływu. System WMS może być częścią szerszego systemu ERP w formie modułu, ale częściej jest osobnym narzędziem, którym dysponują pracownicy odpowiadający za poprawną pracę magazynów firmowych.

White label jest to produkt lub usługa, której producentem i sprzedawcą są dwie różne firmy. Firma oferująca produkt swoim klientom nie jest jego producentem, ale sprzedaje go pod swoją marką. Istnieje wiele firm oferujących produkty white label innym firmom (np. kosmetyki) i zdarza się, że jeden produkt jest sprzedawany pod kilku lub kilkunastoma „szyldami”. Ten model jest często stosowany w przypadku produktów lub usług, które firma chce sprzedawać pod własną marką, bez ponoszenia kosztów związanych z ich produkcją. W porównaniu do produktów private label, model ten umożliwia ograniczenie kosztów.

Pojęcia User Experience (UX) i User Interface (UI) są ściśle związane z projektowaniem wizualnym stron internetowych, aplikacji webowych i mobilnych. Praca projektantów UX i UI wzajemnie uzupełnia się. UX polega na projektowaniu doświadczeń użytkownika podczas korzystania z witryny czy aplikacji. Do tego niezbędna jest wiedza dotycząca m.in. badania potrzeb, preferencji, nawyków użytkowników oraz zagadnień deweloperskich. UI design jest skoncentrowany wokół percepcji użytkownika. Celem projektanta UI jest stworzenie atrakcyjnej wizualnie, angażującej, dopasowanej do użytkownika i intuicyjnej witryny bądź aplikacji, z wykorzystaniem różnych technik projektowych.

TACOS to skrót od angielskiego określenia Total Advertising Cost of Sale - to wskaźnik zwrotu z inwestycji poniesionych w ramach kampanii reklamowej typu PPC (pay-per-click) prowadzonej w serwisie Amazon. Ta platforma sprzedaży internetowej posiada własne narzędzia do promocji, stąd wskaźnik TACOS został stworzony specjalnie na określenie zysków z prowadzonych działań reklamowych PPC w tym marketplace.

SEO to skrót angielskiego określenia Search Engine Optimisation. SEO oznacza zbiór metod optymalizacji witryny internetowej (serwisu, sklepu, produktu), w wyniku której osiąga się jak najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Do najbardziej popularnej wyszukiwarki w Europie i na świecie zalicza się Google, więc termin pozycjonowania (SEO) stosuje się najczęściej w odniesieniu do tego serwisu. Praktyka SEO obejmuje liczne działania, świadczone najczęściej przez specjalistów ds. pozycjonowania lub marketingu internetowego. Termin SEO stosuje się też wobec działań dotyczących optymalizacji listy produktów pod wyszukiwarkę marketplace, np. na Amazon. Działanie to wymaga znajomości środowiska danego marketplace, jednak cel jest ten sam – zaistnieć w jak najlepszych wynikach wyszukiwania pod określonymi słowami kluczowymi. Najlepiej na pierwszej pozycji.

ROPO to model zachowania konsumenta, który szuka w Internecie informacji o produkcie, ale zakupu dokonuje w sklepie tradycyjnym. W przypadku reverse ROPO, ten schemat jest odwrócony i konsument sprawdza produkty w sklepach tradycyjnych, ale zakupu dokonuje online. Badanie takich zachowań konsumenckich jest ważne dla sklepów internetowych, które chcą zrozumieć, które czynniki wpływają na odpływ klientów ze sklepu online do kanałów sprzedaży offline i na odwrót.

ROPO to skrót od określenia Research Online Purchase Offline.

ROI to skrót od angielskiego określenia Return on Investment. ROI to wskaźnik zwrotu z inwestycji, oceniający stopień jej efektywności. Pozwala określić skuteczność prowadzonych działań marketingowych w ramach całego planu reklamy i promocji (do określenia efektywności reklam można posłużyć się wskaźnikiem ROAS), określając kwotę zwrotu z danej inwestycji w odniesieniu do jej kosztów (wytworzenia i reklamy). Wynik ROI wyraża się w procentach.

ROAS to skrót angielskiego określenia Return on Advertisement Spend. ROAS to wskaźnik zwrotu z inwestycji w reklamę. Pozwala określić skuteczność prowadzonych kampanii reklamowych w odniesieniu do pozyskanego przychodu dla firmy z tej reklamy lub kampanii. Wskaźnik ROAS jest z powodzeniem wykorzystywany w reklamie internetowej, ponieważ zaawansowana analityka pozwala na dokładne oszacowanie wartości zwrotu z danego kanału promocji. Możliwe jest też stosowanie go w przypadku mediów offline, jak telewizja czy radio.

PPC to skrót od angielskiego określenia pay-per-click. PPC oznacza rodzaj kampanii reklamowej w Internecie, w której reklamodawca płaci wtedy, gdy użytkownik kliknie w daną reklamę. Model rozliczeń PPC jest najczęściej stosowany w przypadku reklam prowadzonych w wyszukiwarce internetowej, wyszukiwarce na marketplace, ale też w mediach społecznościowych, np. w systemie reklamowym Facebooka.

PIM to skrót od angielskiego określenia Product Information Management. PIM oznacza platformę internetową do zarządzania wszystkimi informacjami o produktach. Te specjalistyczne narzędzia przeznaczone dla firm są bazą danych potrzebną do prowadzenia sprzedaży w sklepach e-commerce, w marketplace’ach i innych kanałach dystrybucji. Korzyścią z wdrożenia systemu PIM jest możliwość aktualizacji informacji o produkcie w jednym narzędziu. Dzięki integracji, zaktualizowane dane są automatycznie przekazywane do zewnętrznych systemów sprzedaży. Systemy PIM ułatwiają więc pracę i zarządzanie, szczególnie w przypadku dużego, różnorodnego asortymentu i wielu kanałów sprzedaży.

One step checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Polega na spłaszczeniu struktury procesu finalizacji zamówienia do jednej podstrony. Pozwala to przyspieszyć dokonanie zakupu przez klienta, umożliwia mu podgląd całego procesu zakupu w jednym miejscu. Dla sklepu pozwala zmniejszyć ryzyko porzucenia koszyka przez klienta.

Omnichannel to zbiór działań, które firma podejmuje w celu zapewnienia spójnych doświadczeń sprzedażowych klienta (customer experience) we wszystkich kanałach sprzedaży i komunikacji z klientem (online i offline). Strategia omnichannel zakłada obecność marki w wielu kanałach sprzedaży i komunikacji (social media, sklep internetowy, sklep stacjonarny, marketplace, targi itp.). W odróżnieniu od stgrategii multichannel, omnichannel zakłada wypracowanie spójnych doświadczeń klienta we wszystkich kanałach. Dzięki strategii omnichannel klienci mogą łatwo dokonywać zakupów online, odbierać produkty w sklepie stacjonarnym czy punkcie odbioru lub zamówić produkty online i zwrócić w sklepie stacjonarnym. Dla firm korzyścią z wdrożenia strategii omnichannel jest dotarcie z ofertą do większej grupy potencjalnych klientów, zwiększenie skuteczności działań promocyjnych i zwiększenie sprzedaży.

Multichannel, czyli strategia wielokanałowa, to podejście do sprzedaży i marketingu, w której w celu dotarcia do klientów firma wykorzystuje wiele kanałów dystrybucji i komunikacji. Jej zaletą jej możliwość do dotarcia do szerszej grupy odbiorców w porównaniu do oparcia strategii o jeden kanał marketingu lub sprzedaży. Wykorzystanie wielu kanałów pozwala też na dopasowanie komunikacji i procesu sprzedażowego do zmieniających się preferencji klientów oraz bieżących trendów. W odróżnieniu od strategii omnichannel, kanały wykorzystywane w strategii wielokanałowej działają od siebie niezależnie, a klienci mogą mieć różne doświadczenia (customer experience), w zależności od używanego kanału. Strategia multichannel nie wymaga więc tworzenia spójnej, jednolitej strategii. Uwaga poświęcana jest każdemu kanałowi z osobna a komunikaty mogą być dopasowane do każdego z nich indywidualnie.

Merchant to najprościej mówiąc – sprzedawca; angielskie określenie na podmiot (firmę, osobę) prowadzący sklep internetowy.

M-commerce oznacza sprzedaż i zakupy internetowe z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (telefon, tablet). M-commerce daje klientom możliwość dokonywania zakupów w każdym miejscu i czasie z wykorzystaniem sklepów internetowych, platform sprzedażowych (marketplace) i mediów społecznościowych. Poza sprzedażą i zakupem produktów i usług, aplikacje m-commerce udostępniają też dokonywanie płatności mobilnych, przeglądanie katalogów produktów, porównywanie cen itp. M-commerce to skrót od angielskiego określenia mobile commerce.

Marketplace, czyli dosłownie „rynek”, to elektroniczna platforma sprzedażowa, w której kupujący mają dostęp do produktów od wielu sprzedawców w różnych kategoriach, definiowanych przez daną platformę. Sklepy marketplace dzielą się ze względu na zasięg: lokalny (na terenie jednego kraju) lub międzynarodowy (jedna platforma dostępna w kilkunastu czy kilkudziesięciu krajach), specjalizację  (marketplace horyzontalne i wertykalne) oraz na grupę docelową (marketplace B2B, B2C, C2C). Marketplace może działać na zasadzie aukcji, gdzie przedmioty są sprzedawane na podstawie ofert kupujących, lub sklepu internetowego, gdzie cena jest ustalana przez sprzedawcę. Marketplace pozwala tworzyć szeroką ofertę produktów i zróżnicowaną ofertę cenową, udostępnia proste i intuicyjne procesy transakcji i dostawy dla klientów. Z tego powodu jest najpopularniejszym sposobem na zakupy w Internecie w wielu krajach. Najbardziej znanymi przykładami marketplace’ów są Allegro, Amazon, OLX, eBay czy Etsy.

Listing to karta produktowa lub strona produktowa w sklepie internetowym lub na marketplace, prezentująca ofertę sklepu. Na jej zawartość składają się informacje o produkcie w formie tytułu, opisu, zdjęć i filmów oraz ceny. Umożliwia klientom zapoznanie się z najważniejszymi informacjami o produkcie.

Konwersja to określenie związane z marketingiem i sprzedażą. Odnosi się do użytkownika strony internetowej, sklepu internetowego, platformy zakupowej, serwisu społecznościowego, który dokonał zakupu bądź zrealizował inny cel określony przez sprzedawcę lub reklamodawcę (np. uzupełnił formularz kontaktowy w ramach kampanii reklamowej lub zarejestrował konto w sklepie).

GMV to skrót od angielskiego określenia Gross Merchandise Value, oznacza wskaźnik łącznej wartości sprzedanych towarów w danym okresie w kanałach e-commerce.

Green commerce to sposób prowadzenia handlu, w którym nadrzędnym celem jest zrównoważony rozwój i minimalizowanie negatywnego wpływu działalności sprzedażowej na środowisko naturalne. Polega na sprzedaży produktów i usług, które są produkowane i oferowane w sposób przyjazny środowisku, np. poprzez wykorzystanie ekologicznych materiałów, redukcję zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w procesie produkcji.

Fulfillment odnosi się do procesu realizacji zamówienia i dostarczenia produktu do klienta, który jest wykonywany przez zewnętrzną firmę (outsourcing) na terenie kraju producenta lub za granicą. W tym modelu współpracy B2B firma-sprzedawca powierza firmie specjalizującej się w fulfillment proces realizacji złożonych zamówień i dostawy na adres klienta. Wartością dla przedsiębiorcy jest oszczędność zasobów w procesie kompleksowej realizacji zamówień, obsługa zwrotów oraz odciążenie magazynu, bowiem fulfillment umożliwia przechowywanie produktów w firmie realizującej wysyłki. Usługa fulfillment rozwinęła się wraz ze wzrostem popularności handlu internetowego (e-commerce). Popularnymi firmami świadczącymi tę usługę w Polsce są np. InPost i Omnipack.

Fintech to firma łącząca nowoczesne technologie ze światem finansów (fintechy nie są jednak bankami), kierująca swoje produkty i usługi do osób prywatnych i przedsiębiorstw. Fintechy opracowują różnorodne aplikacje, narzędzia internetowe związane m.in. z płatnościami, zarządzaniem finansami, wymianą walut, przelewami zagranicznymi, inwestowaniem itp. W handlu transgranicznym fintechy pomagają konsumentom w zakupie zagranicznym, oferując atrakcyjne kursy wymiany walut i proste płatności, a sprzedawcom – uproszczenie procedur płatności transgranicznych, co przyspiesza proces wprowadzenia produktów na zagraniczny rynek.

Feed produktowy to plik komputerowy zawierający informacje o produktach dostępnych u sprzedawcy internetowego. Przygotowywany w celu prowadzenia sprzedaży w internetowych platformach sprzedażowych lub promocji w serwisach reklamowych (np. Google, Facebook) oraz porównywarkach cenowych. Feed produktowy określa m.in. nazwy produktów, identyfikator produktu, markę, kategorie produktowe, cenę, cechy, pojemność i wagę czy inne cechy fizyczne i użytkowe produktu, zwane atrybutami. Przygotowuje się go na podstawie wytycznych platformy, w której prowadzona jest sprzedaż lub promocja – każdy serwis określa własne atrybuty, które powinny znaleźć się w feedzie. Wysoka jakość informacji zawartych w pliku zwiększa szansę na wyróżnienie oferty, pozyskanie ruchu na stronę sklepu internetowego lub stronę oferty w katalogu marketplace.

FBA i FBM to modele sprzedaży oferowane przez Amazon. FBA, czyli Fullfilment by Amazon, dotyczy procesu sprzedaży produktu, w którym Amazon przejmuje na siebie obowiązki związane z magazynowaniem produktu, zapakowaniem go, wysyłką do klienta na adres dostawy oraz obsługą zwrotu. W modelu Fullfilment by Merchant (FBM) takie obowiązki bierze na siebie sprzedawca, co wiąże się z koniecznością posiadania własnego magazynu i osób obsługujących wysyłkę paczek.

ERP jest zintegrowanym systemem informatycznym, służącym do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. System ERP umożliwia automatyzację procesów i integrację różnych obszarów działalności firmy w jednym programie komputerowym. Integracja modułów zapewnia płynny przepływ informacji w czasie rzeczywistym. Kilkunastu pracowników jednocześnie może wykonywać prace w systemie ERP. Przykładowymi modułami, które może integrować system ERP, są dane księgowe i finansowe, sprzedażowe, magazynowe, związane z produkcją, logistyką oraz administracją.

ERP to skrót od angielskiego określenia Enterprise Resource Planning.

EDI to skrót od Electronic Data Interchange, czyli elektronicznej wymiany danych. EDI jest to proces przesyłania zamówień oraz dokumentów handlowych (np. faktury, zamówienia) między dwoma systemami, bez konieczności ich ręcznego przepisywania. EDI jest często stosowane w handlu internetowym i pomaga usprawnić procesy sprzedaży oraz zarządzania danymi handlowymi.

Dropshipping to metoda prowadzenia sprzedaży internetowej, w której sklep internetowy lub sprzedawca na marketplace nie posiada fizycznie towarów. Sprzedawca korzysta z magazynu dostawcy lub producenta, któremu przekazuje zamówienia złożone przez jego sklep. Pakowanie i wysyłka odbywa się bezpośrednio z magazynu producenta, a więc sprzedawca nie pośredniczy w procesie realizacji zamówienia. Dzięki temu sklep internetowy nie ponosi kosztów związanych z przechowywaniem towarów. Nie musi posiadać też pracowników odpowiadających za pakowanie i wysyłkę. Zadaniem sklepu jest pozyskanie klienta poprzez marketing, sprzedaż, obsługa klienta oraz zarządzanie zwrotami towarów.

Customer journey to angielskie określenie dot. ścieżki klienta, czyli sumy wszystkich interakcji klienta z daną firmą podczas całej relacji określonej w czasie. Proces customer journey rozpoczyna się od pierwszego styku z firmą (np. poprzez zobaczoną reklamę), aż do ostatniego etapu, który może skończyć się przed lub po dokonaniu zakupu. Customer journey opracowuje się w celu zrozumienia klienta, jego potrzeb i celów oraz oczekiwań na każdym etapie styku z firmą, aby zaprojektować odpowiednie customer experience (CX).

Customer Experience (CX) to określenie na doświadczenia klienta podczas kupowania produktów lub korzystania z usług na stronie internetowej lub w sklepie internetowym. CX dotyczy wszystkich interakcji między klientem a firmą, od pierwszego wejścia na stronę, przez dokonanie zakupu, aż po obsługę posprzedażową. Dobrze zaprojektowany CX ułatwia proces zakupowy i buduje pozytywne wrażenia z kontaktu z daną firmą lub marką, dzięki temu firma zwiększa swoje szanse na powrót klienta w przyszłości.

Content marketing to strategia marketingowa, w której tworzy się i udostępnia wartościowe treści, w celu przyciągnięcia potencjalnych klientów (in-bound marketing) i zainteresowania swoją ofertą. W ramach content marketingu powstają różne rodzaje treści, takie jak artykuły na blogu, filmy, infografiki, podcasty, e-booki, a nawet memy i kreatywne posty w mediach społecznościowych.

CLV to wskaźnik pozwalający oszacować całkowitą wartość przychodu od danego klienta lub segmentu klientów z transakcji sprzedaży w danym przedziale czasowym. Wskaźnik CLV oblicza się mnożąc trzy wartości – średniej wartości zamówienia dokonanego przez danego klienta w danym okresie x ilość transakcji sprzedaży w danym okresie (zazwyczaj przez rok) x średnia długość trwania relacji handlowej (w latach).

Buy Box na Amazonie to obszar na stronie produktu, gdzie klienci mogą kliknąć przycisk "Dodaj do koszyka" lub "Kup teraz", aby dodać dany produkt do swojego koszyka lub dokonać zakupu. Na stronie produktu (np. telefonu komórkowego określonego modelu) często pojawia się wiele ofert od różnych sprzedawców. Jednak tylko jeden sprzedawca może otrzymać Buy Box, co oznacza, że ​​ma on swojego rodzaju „pierwszeństwo” wśród innych firm, oferujących ten sam produkt. Buy box jest narzędziem Amazona, który umożliwia większą sprzedaż firmie, której uda się go wygrać.

API to skrót od słów Application Programming Interface. API to rodzaj komputerowego tłumacza, który umożliwia aplikacjom komunikację między sobą. Dzięki niemu programy automatycznie przesyłają i odbierają informacje. API jest wykorzystywane m.in. w aplikacjach mobilnych lub serwisach internetowych.

Cross-dock to model logistyki magazynowej, który jest wykorzystywany w celu przyspieszenia procesu dystrybucji towarów. W magazynie cross-dock towar jest odbierany bezpośrednio z jednego transportu i przekazywany do kolejnego transportu, bez przechowywania go w magazynie na dłuższy czas.

Checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Dotyczy zamówienia, które klient dodał do koszyka, a następnie podjął dodatkową aktywność w celu sfinalizowania zakupu. W procesie checkout użytkownik jest proszony o podanie dokładnych danych personalnych, adresu pocztowego, określenia sposobu płatności i realizacji dostawy, czy też akceptację regulaminu. Optymalizacja procesu checkout pozwala na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym.

Ekspansja zagraniczna: Jak uniknąć typowych błędów w sprzedaży międzynarodowej

Cyfryzacja i wciąż rosnące znaczenie technologii sprawiają, że granice geograficzne i biznesowe pomiędzy państwami się zacierają. Wzrostowi e-handlu sprzyjają również działania Unii Europejskiej na rzecz zunifikowanego rynku. Pomagają także coraz lepsze narzędzia, szeroka oferta dostawców oraz wyższy poziom zaufania niż kilka lat temu. Nic — tylko korzystać! Jednak jak robić to mądrze?

autor: AtomStore

Ekspansja zagraniczna to nie tylko ogromne możliwości dla e-biznesów, ale także wyzwania, które mogą zaskoczyć nawet doświadczonych przedsiębiorców. Cross-border w e-commerce wymaga uwzględnienia różnych przepisów i wymagań podatkowych oraz dokładnej analizy zachowań i nawyków konsumenckich.

Pomimo wielu możliwości wciąż niewielu polskich sprzedawców decyduje się na włączenie do strategii planów rozwoju międzynarodowego. Duże przedsiębiorstwa powoli stawiają na dywersyfikację i zagraniczne rynki, mniejszym przychodzi to trudniej.

Oto kilka kluczowych błędów i wyzwań, do których warto się przygotować podczas rozwoju sprzedaży na rynkach międzynarodowych. Sprawdź, czy Twój sklep internetowy jest gotowy do wyjścia na nowe rynki i zaplanuj to w odpowiedni sposób.

Wybór właściwej metody ekspansji

Aż 70% przedsiębiorstw decyduje się na sprzedaż bezpośrednią z kraju pochodzenia za pomocą strony internetowej w innym języku. To metoda wygodniejsza niż oferowanie produktów poprzez zagraniczne marketplaces, ale jednocześnie wymagająca wzięcia odpowiedzialności za przygotowanie sklepu.

Decyzja o rozpoczęciu sprzedaży zagranicznej nie jest łatwa. Z raportu e-Izby wynika, że za trudną uważa ją 49% pytanych sprzedawców. Różnice prawne, podatkowe czy nawet kulturowe między krajami Unii Europejskiej mogą stanowić poważne wyzwanie. Dlatego tak ważne jest, aby śledzić prace organów unijnych na bieżąco i korzystać z oferowanych ułatwień.

Ostrożne tłumaczenia

Międzynarodowy sklep internetowy musi przełamywać bariery językowe i ułatwiać korzystanie z niego. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o solidne przetłumaczenie treści i zwrócić przy tym szczególną uwagę na kontekst kulturowy, gramatykę i stylistykę. Dokładnie przeanalizuj, co oznaczają słowa kluczowe, których chcesz użyć w różnych krajach oraz językach. Jeżeli nie jesteś ekspertem, przekaż tłumaczenie profesjonalistom. Nie warto na tym oszczędzać, ponieważ żaden konsument nie lubi błędów językowych.

Częstą praktyką jest zlecanie tłumaczenia osobom, które nie są native speakerami w określonym języku, ale uczyły się go w przeszłości. Wiąże się to z niższymi kosztami, ale to nie zawsze najlepsza decyzja. Dlaczego? Tłumaczenia takich osób mogą być bardzo ogólne, a użyte słowa osadzone w innym kontekście, a nawet przemieszane z innym językiem. To bardzo zniechęca potencjalnych klientów z danego państwa do zakupów u nas. Może wydawać się też nieprofesjonalne.

Co więcej, wiele języków jest do siebie podobnych, a jednak użycie konkretnych słów we właściwych kontekstach różni się między sobą. Są to np. angielski amerykański vs. angielski brytyjski vs. angielski australijski, francuski europejski vs. francuski kanadyjski, niemiecki vs. niemiecki austriacki vs. niemiecki szwajcarski, słowacki vs. czeski oraz rosyjski vs. ukraiński, serbski, chorwacki, bośniacki i czarnogórski. Każdy z tych języków ma swoje unikalne cechy, które muszą być uwzględnione podczas tłumaczenia, a czego czasami tłumacze nie uwzględniają.

Przykłady językowych wyzwań można mnożyć. Dla tłumacza, któremu brakuje kontekstu, przetłumaczenie przekazu może być bardzo trudne, a Twoich klientów wprawiać w zakłopotanie. Nie dawajmy im okazji do wątpliwości, zadbajmy o całą ścieżkę zakupową, także w tym aspekcie.

Po zleceniu tłumaczeń zwróć uwagę na techniczny aspekt dodania lub zmiany wersji językowej sklepu internetowego. Warto wybrać narzędzia, które wspomagają procesy tłumaczenia, czyli pozwalają na:

 • indywidualne jak i globalne wgranie tłumaczenia,
 • łatwą edycję,
 • wielojęzyczne pozycjonowanie (SEO),
 • automatyczne przekierowanie klientów na podstawie języka ich przeglądarki.

Bardzo przydaje się w platformie e-commerce moduł tłumaczeń, który dzięki zaimportowaniu pliku CSV bądź XLSX przyspiesza cały proces i oszczędza czas potrzebny na przygotowanie ekspansji.

Projektowanie i lokalizacja

Wejście na nowe rynki wiąże się z wyzwaniami w zakresie projektowania właściwego doświadczenia użytkownika (UX). Właściciele sklepów internetowych często pomijają szczegóły, które mogą wpłynąć na odbiór przez klienta, a to może prowadzić do jego utraty, na co nie możemy sobie pozwolić.

Przykładowo, przedstawienie języka za pomocą flagi, teksty niemieszczące się na przyciskach czy brak dopasowania do kulturowo określonych norm mogą zniechęcić potencjalnych klientów. A przecież błędów takich bardzo łatwo możemy uniknąć! Dostosuj format daty, kwot, adresów, czy jednostki miar, które obowiązują w kraju docelowym i nie pozwól zniechęcić się konsumentom do Ciebie. Sprawdź, czy na swojej platformie w prosty sposób możesz weryfikować poprawność m.in. miast, ulic, kodów pocztowych czy numerów telefonów już na etapie koszyka. To bardzo ułatwia pracę.

Koniecznie SEO wielojęzyczne

Ponad połowa ruchu w sklepie internetowym pochodzi często z bezpłatnych wyników wyszukiwania. Warto więc zadbać o odpowiednią optymalizację strony pod kątem wszystkich wersji językowych. Nie powinniśmy żadnej z nich pomijać, bo na pewno odbije się to na wynikach sprzedażowych. Narzędzia takie jak moduły SEO w platformach e-commerce mogą pomóc w:

 • konfiguracji preferencji związanych z indeksowaniem strony,
 • dopasowaniu odpowiednich dla danej wersji słów kluczowych,
 • dodaniu metatagów dla każdej wersji językowej lub stworzeniu indywidualnych,
 • zlokalizowaniu treści,
 • zbudowaniu mapy strony.

Istota polityki zwrotów

Określenie polityki zwrotów oraz reklamacji jest nieodłącznym elementem każdej sprzedaży, także zagranicznej. Wielu kupujących za granicą podaje niezrozumiałą politykę zwrotów jako powód do rezygnacji z zakupu. To bardzo ważne, żeby do tego nie dopuścić.

Przepisy regulujące ten aspekt mogą się różnić w poszczególnych krajach, więc warto skorzystać ze zintegrowanego systemu RMA (ang. Return Merchandise Authorization) jeśli platforma e-commerce taki oferuje. Narzędzie to pomaga w intuicyjnym zarządzaniu zwrotami i reklamacjami, dzięki czemu proces w prostu sposób zostaje zaopiekowany, często w duchu paperless (wygodne, łatwe i w pełni elektroniczne zwroty, bez formularzy do wypełnienia).

Rola szybkości wysyłki

Według danych zgromadzonych przez Statistę, 66% konsumentów obawia się, że kupując produkty od firmy sprzedającej na rynkach międzynarodowych, ich przesyłki dotrą później, niż zakładali. Aby uniknąć tego problemu, warto nawiązać współpracę z odpowiednią firmą kurierską lub taką oferującą fulfillment, która udostępnia własny magazyn. Rozważ przede wszystkim firmy z doświadczeniem na lokalnym rynku, co daje przewagę już na starcie. Informuj na etapie zamówienia, ile realnie potrwa dostawa, nie koloryzuj, bo nikt nie lubi być oszukiwany, i korzystaj z wiadomości transakcyjnych, aby przekazać informację na temat etapu realizacji zamówienia. Klient czuje się w ten sposób zaopiekowany i bezpieczny pod kątem zakupu.

Przygotowując się na ekspansję zagraniczną, pamiętaj, aby formy dostawy były dla odbiorcy końcowego nie tylko wygodne, ale także szybkie. Zbadaj rynek już na etapie pierwszych analiz i upewnij się, że oferujesz takie przesyłki, jakich w danym kraju oczekują klienci. To pomoże uniknąć typowych błędów w sprzedaży międzynarodowej i skutecznie rozwijać e-biznes na nowych rynkach.

Lokalne metody płatności

Brak dostosowania metod płatności do lokalnych odbiorców to kolejny częsty błąd na etapie planowania ekspansji zagranicznej. Nikt nie lubi poznawać nowych form przy zakupie, każdy chce znaleźć swoją ulubioną. Elastyczność jest więc tutaj kluczowa. Różne kraje charakteryzują się innym podejściem konsumentów do dokonywania płatności za zakupione towary. Przykładowo:

 • w Niemczech — klienci najczęściej wybierają Giropay,
 • w Holandii — dominują lokalne płatności iDEAL,
 • w Turcji — popularnością cieszą się płatności kartą za pomocą programów ratalnych,
 • a w Czechach i Rumunii — dominuje płatność przy odbiorze.

Wybierając platformę e-commerce, warto zwrócić uwagę na integrację z lokalnymi popularnymi bramkami płatności, aby uniknąć sytuacji, w której klienci będą mieli ograniczony wybór. To z pewnością zniechęci ich do finalizacji zamówienia.

Bariery psychologiczne

Przedsiębiorcy obawiają się strat, które mogą ponieść oraz niewystarczającej wiedzy, którą posiadają. A przecież w dzisiejszych czasach nie stanowi to bariery. Dostęp do materiałów edukacyjnych i biznesowych jest bardzo szeroki, podobnie usługi ekspertów w danym zakresie. Ryzyko inwestycyjne oczywiście istnieje, dlatego należy przygotować się z odpowiednim wyprzedzeniem i ustalić właściwą strategię. Daje to szansę nie tylko skrócić czas wystartowania na nowym rynku do kilku miesięcy, ale również zminimalizowania kosztów poniesionych na taką inwestycję.

Obawy budzą także kwestie związane z logistyką i podatkami. Niezależnie od biznesu zawsze trzeba się z nimi mierzyć. W Unii Europejskiej wprowadzane są jednak ułatwienia, które mają pomóc e-biznesom. Ujednolicone zasady są tworzone po to, by zapewnić konkurencyjność unijnym przedsiębiorcom w rywalizacji z firmami spoza UE. Zawsze może również skonsultować się z ekspertami ds. prawa podatkowego specjalizującymi się w danym lokalnym rynku i przepisach.

Inną przyczyną podawaną przez przedsiębiorców, która powstrzymuje ich przed ekspansją, jest brak znajomości języka i specyfiki rynku lokalnego. Ten aspekt należy jednak zweryfikować na etapie pierwszych analiz i układania strategii. Można posłużyć się wiedzą i doświadczeniem specjalisty lub poszukać osoby z danego kraju, która wesprze nas w planowanych działaniach.

Podsumowanie

Na jakie więc funkcje platformy e-commerce warto zwrócić uwagę kiedy rozważamy cross-border? Sprawdźmy, czy ma ona opcje takie jak:

 • wielojęzyczność i wielowalutowość,
 • elastyczne zarządzanie stawkami podatkowymi oraz kursami walut,
 • lokalne stawki VAT i faktury ZW do płatników VAT,
 • dostęp do lokalnych form płatności i kurierów,
 • walidacja formularzy zamówienia,
 • multistore (wiele domen, cenników czy szablonów),
 • narzędzia do międzynarodowego SEO,
 • zgodność z przepisami RODO czy dyrektywą Omnibus,
 • tworzenie różnych promocji per kraj,
 • panel sklepu w różnych językach,
 • dostosowanie do wymagań prawnych,
 • tworzenie grup i segmentów klientów dla poszczególnych krajów.

Jeśli rozważasz ekspansję na rynki zagraniczne, koniecznie musisz przeanalizować możliwe scenariusze wyzwań, jakie mogą w związku z tym wystąpić. Skuteczna identyfikacja potrzeb klientów oraz eliminacja problemów wynikających z niewystarczających narzędzi może być kluczem do odniesienia sukcesu w sprzedaży transgranicznej.

Pamiętaj o dostosowaniu metody ekspansji, tłumaczeniu strony, optymalizacji SEO, określeniu polityki zwrotów, szybkości wysyłki oraz dostosowaniu metod płatności do lokalnych odbiorców. Jeśli decydujesz się na ekspansję zagraniczną, musisz też zadbać o analizę zachowań konsumenckich. Wszystko to pomoże Ci uniknąć typowych błędów w sprzedaży międzynarodowej i skutecznie rozwijać swój biznes na nowych rynkach.

Przeczytaj artykuły AtomStore

Mobilna wersja sklepu internetowego – jak rozwinąć, aby nie stracić zagranicznych klientów?

Sprzedaż przez własny sklep

W erze cyfrowej rewolucji mobilność stała się kluczowym czynnikiem determinującym sukces w e-commerce. Wraz z dynamicznym rozwojem technologii oraz coraz większym udziałem użytkowników korzystający...

Migracja sklepu internetowego – co powinieneś o niej wiedzieć?

Sprzedaż przez własny sklep

W dynamicznym świecie e-commerce ciągłe dostosowywanie się do zmieniających się trendów, technologii i oczekiwań klientów jest kluczowym elementem sukcesu. Zdarza się jednak, że przejście na wyższy...

Sprzedaż przez własny sklep internetowy – czy zawsze lepsza od marketplace’u?

Sprzedaż przez własny sklep

Otwarcie własnego sklepu jest atrakcyjną opcją biznesową dla wielu przedsiębiorców. Zanim podejmiesz decyzję, czy warto inwestować we własny e-sklep, kluczowe jest dokładne zrozumienie zarówno korz...