COD to skrót od określenia „Cash on Delivery”; po polsku najczęściej określany jako „płatność za pobraniem”, oznacza usługę pobrania płatności za zamówienie podczas dostarczenia towaru do klienta. To model płatności za zakupy online popularny w wielu europejskich krajach.

PUDO to skrót od określenia „Pick-Up, Drop-Off”; określenie miejsca, w którym można odebrać lub nadać przesyłkę. To ciesząca się dużą popularnością wśród konsumentów metoda logistyki ostatniej mili, dostępna w ofertach operatorów logistycznych w Polsce i za granicą. Punktem PUDO mogą być sklepy i punkty usługowe, automaty paczkowe, kioski. Wykorzystanie PUDO w logistyce daje klientowi elastyczność w wyborze miejsca dostawy i momentu nadania lub odebrania przesyłki.

Q-commerce to skrót od angielskiego określenia quick commerce - model handlu elektronicznego, w którym przewiduje się szybką dostawę produktu na żądanie. Model ten zakłada maksymalne skrócenie procesu dostawy produktów do nabywcy, nawet do kilkunastu minut od złożenia zamówienia. Najbardziej popularne platformy q-commerce w Polsce oferują zakup produktów spożywczych, chemii gospodarczej i artykułów gospodarstwa domowego z dostawą do domu. Funkcjonują w oparciu o sieć małych sklepów, tzw. dark stores, rozproszonych na terenie miasta, w celu skrócenia dystansu fizycznego i umożliwienie sprawnego dostarczenia zakupów na wybrany adres.

.

WMS to skrót od określenia Warehouse Management System - wyspecjalizowany magazynowy system informatyczny. Służy do codziennego zarządzania procesami magazynowymi w celu ich kontroli, optymalizacji i prawidłowego przepływu. System WMS może być częścią szerszego systemu ERP w formie modułu, ale częściej jest osobnym narzędziem, którym dysponują pracownicy odpowiadający za poprawną pracę magazynów firmowych.

White label jest to produkt lub usługa, której producentem i sprzedawcą są dwie różne firmy. Firma oferująca produkt swoim klientom nie jest jego producentem, ale sprzedaje go pod swoją marką. Istnieje wiele firm oferujących produkty white label innym firmom (np. kosmetyki) i zdarza się, że jeden produkt jest sprzedawany pod kilku lub kilkunastoma „szyldami”. Ten model jest często stosowany w przypadku produktów lub usług, które firma chce sprzedawać pod własną marką, bez ponoszenia kosztów związanych z ich produkcją. W porównaniu do produktów private label, model ten umożliwia ograniczenie kosztów.

Pojęcia User Experience (UX) i User Interface (UI) są ściśle związane z projektowaniem wizualnym stron internetowych, aplikacji webowych i mobilnych. Praca projektantów UX i UI wzajemnie uzupełnia się. UX polega na projektowaniu doświadczeń użytkownika podczas korzystania z witryny czy aplikacji. Do tego niezbędna jest wiedza dotycząca m.in. badania potrzeb, preferencji, nawyków użytkowników oraz zagadnień deweloperskich. UI design jest skoncentrowany wokół percepcji użytkownika. Celem projektanta UI jest stworzenie atrakcyjnej wizualnie, angażującej, dopasowanej do użytkownika i intuicyjnej witryny bądź aplikacji, z wykorzystaniem różnych technik projektowych.

TACOS to skrót od angielskiego określenia Total Advertising Cost of Sale - to wskaźnik zwrotu z inwestycji poniesionych w ramach kampanii reklamowej typu PPC (pay-per-click) prowadzonej w serwisie Amazon. Ta platforma sprzedaży internetowej posiada własne narzędzia do promocji, stąd wskaźnik TACOS został stworzony specjalnie na określenie zysków z prowadzonych działań reklamowych PPC w tym marketplace.

SEO to skrót angielskiego określenia Search Engine Optimisation. SEO oznacza zbiór metod optymalizacji witryny internetowej (serwisu, sklepu, produktu), w wyniku której osiąga się jak najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Do najbardziej popularnej wyszukiwarki w Europie i na świecie zalicza się Google, więc termin pozycjonowania (SEO) stosuje się najczęściej w odniesieniu do tego serwisu. Praktyka SEO obejmuje liczne działania, świadczone najczęściej przez specjalistów ds. pozycjonowania lub marketingu internetowego. Termin SEO stosuje się też wobec działań dotyczących optymalizacji listy produktów pod wyszukiwarkę marketplace, np. na Amazon. Działanie to wymaga znajomości środowiska danego marketplace, jednak cel jest ten sam – zaistnieć w jak najlepszych wynikach wyszukiwania pod określonymi słowami kluczowymi. Najlepiej na pierwszej pozycji.

ROPO to model zachowania konsumenta, który szuka w Internecie informacji o produkcie, ale zakupu dokonuje w sklepie tradycyjnym. W przypadku reverse ROPO, ten schemat jest odwrócony i konsument sprawdza produkty w sklepach tradycyjnych, ale zakupu dokonuje online. Badanie takich zachowań konsumenckich jest ważne dla sklepów internetowych, które chcą zrozumieć, które czynniki wpływają na odpływ klientów ze sklepu online do kanałów sprzedaży offline i na odwrót.

ROPO to skrót od określenia Research Online Purchase Offline.

ROI to skrót od angielskiego określenia Return on Investment. ROI to wskaźnik zwrotu z inwestycji, oceniający stopień jej efektywności. Pozwala określić skuteczność prowadzonych działań marketingowych w ramach całego planu reklamy i promocji (do określenia efektywności reklam można posłużyć się wskaźnikiem ROAS), określając kwotę zwrotu z danej inwestycji w odniesieniu do jej kosztów (wytworzenia i reklamy). Wynik ROI wyraża się w procentach.

ROAS to skrót angielskiego określenia Return on Advertisement Spend. ROAS to wskaźnik zwrotu z inwestycji w reklamę. Pozwala określić skuteczność prowadzonych kampanii reklamowych w odniesieniu do pozyskanego przychodu dla firmy z tej reklamy lub kampanii. Wskaźnik ROAS jest z powodzeniem wykorzystywany w reklamie internetowej, ponieważ zaawansowana analityka pozwala na dokładne oszacowanie wartości zwrotu z danego kanału promocji. Możliwe jest też stosowanie go w przypadku mediów offline, jak telewizja czy radio.

PPC to skrót od angielskiego określenia pay-per-click. PPC oznacza rodzaj kampanii reklamowej w Internecie, w której reklamodawca płaci wtedy, gdy użytkownik kliknie w daną reklamę. Model rozliczeń PPC jest najczęściej stosowany w przypadku reklam prowadzonych w wyszukiwarce internetowej, wyszukiwarce na marketplace, ale też w mediach społecznościowych, np. w systemie reklamowym Facebooka.

PIM to skrót od angielskiego określenia Product Information Management. PIM oznacza platformę internetową do zarządzania wszystkimi informacjami o produktach. Te specjalistyczne narzędzia przeznaczone dla firm są bazą danych potrzebną do prowadzenia sprzedaży w sklepach e-commerce, w marketplace’ach i innych kanałach dystrybucji. Korzyścią z wdrożenia systemu PIM jest możliwość aktualizacji informacji o produkcie w jednym narzędziu. Dzięki integracji, zaktualizowane dane są automatycznie przekazywane do zewnętrznych systemów sprzedaży. Systemy PIM ułatwiają więc pracę i zarządzanie, szczególnie w przypadku dużego, różnorodnego asortymentu i wielu kanałów sprzedaży.

One step checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Polega na spłaszczeniu struktury procesu finalizacji zamówienia do jednej podstrony. Pozwala to przyspieszyć dokonanie zakupu przez klienta, umożliwia mu podgląd całego procesu zakupu w jednym miejscu. Dla sklepu pozwala zmniejszyć ryzyko porzucenia koszyka przez klienta.

Omnichannel to zbiór działań, które firma podejmuje w celu zapewnienia spójnych doświadczeń sprzedażowych klienta (customer experience) we wszystkich kanałach sprzedaży i komunikacji z klientem (online i offline). Strategia omnichannel zakłada obecność marki w wielu kanałach sprzedaży i komunikacji (social media, sklep internetowy, sklep stacjonarny, marketplace, targi itp.). W odróżnieniu od stgrategii multichannel, omnichannel zakłada wypracowanie spójnych doświadczeń klienta we wszystkich kanałach. Dzięki strategii omnichannel klienci mogą łatwo dokonywać zakupów online, odbierać produkty w sklepie stacjonarnym czy punkcie odbioru lub zamówić produkty online i zwrócić w sklepie stacjonarnym. Dla firm korzyścią z wdrożenia strategii omnichannel jest dotarcie z ofertą do większej grupy potencjalnych klientów, zwiększenie skuteczności działań promocyjnych i zwiększenie sprzedaży.

Multichannel, czyli strategia wielokanałowa, to podejście do sprzedaży i marketingu, w której w celu dotarcia do klientów firma wykorzystuje wiele kanałów dystrybucji i komunikacji. Jej zaletą jej możliwość do dotarcia do szerszej grupy odbiorców w porównaniu do oparcia strategii o jeden kanał marketingu lub sprzedaży. Wykorzystanie wielu kanałów pozwala też na dopasowanie komunikacji i procesu sprzedażowego do zmieniających się preferencji klientów oraz bieżących trendów. W odróżnieniu od strategii omnichannel, kanały wykorzystywane w strategii wielokanałowej działają od siebie niezależnie, a klienci mogą mieć różne doświadczenia (customer experience), w zależności od używanego kanału. Strategia multichannel nie wymaga więc tworzenia spójnej, jednolitej strategii. Uwaga poświęcana jest każdemu kanałowi z osobna a komunikaty mogą być dopasowane do każdego z nich indywidualnie.

Merchant to najprościej mówiąc – sprzedawca; angielskie określenie na podmiot (firmę, osobę) prowadzący sklep internetowy.

M-commerce oznacza sprzedaż i zakupy internetowe z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (telefon, tablet). M-commerce daje klientom możliwość dokonywania zakupów w każdym miejscu i czasie z wykorzystaniem sklepów internetowych, platform sprzedażowych (marketplace) i mediów społecznościowych. Poza sprzedażą i zakupem produktów i usług, aplikacje m-commerce udostępniają też dokonywanie płatności mobilnych, przeglądanie katalogów produktów, porównywanie cen itp. M-commerce to skrót od angielskiego określenia mobile commerce.

Marketplace, czyli dosłownie „rynek”, to elektroniczna platforma sprzedażowa, w której kupujący mają dostęp do produktów od wielu sprzedawców w różnych kategoriach, definiowanych przez daną platformę. Sklepy marketplace dzielą się ze względu na zasięg: lokalny (na terenie jednego kraju) lub międzynarodowy (jedna platforma dostępna w kilkunastu czy kilkudziesięciu krajach), specjalizację  (marketplace horyzontalne i wertykalne) oraz na grupę docelową (marketplace B2B, B2C, C2C). Marketplace może działać na zasadzie aukcji, gdzie przedmioty są sprzedawane na podstawie ofert kupujących, lub sklepu internetowego, gdzie cena jest ustalana przez sprzedawcę. Marketplace pozwala tworzyć szeroką ofertę produktów i zróżnicowaną ofertę cenową, udostępnia proste i intuicyjne procesy transakcji i dostawy dla klientów. Z tego powodu jest najpopularniejszym sposobem na zakupy w Internecie w wielu krajach. Najbardziej znanymi przykładami marketplace’ów są Allegro, Amazon, OLX, eBay czy Etsy.

Listing to karta produktowa lub strona produktowa w sklepie internetowym lub na marketplace, prezentująca ofertę sklepu. Na jej zawartość składają się informacje o produkcie w formie tytułu, opisu, zdjęć i filmów oraz ceny. Umożliwia klientom zapoznanie się z najważniejszymi informacjami o produkcie.

Konwersja to określenie związane z marketingiem i sprzedażą. Odnosi się do użytkownika strony internetowej, sklepu internetowego, platformy zakupowej, serwisu społecznościowego, który dokonał zakupu bądź zrealizował inny cel określony przez sprzedawcę lub reklamodawcę (np. uzupełnił formularz kontaktowy w ramach kampanii reklamowej lub zarejestrował konto w sklepie).

GMV to skrót od angielskiego określenia Gross Merchandise Value, oznacza wskaźnik łącznej wartości sprzedanych towarów w danym okresie w kanałach e-commerce.

Green commerce to sposób prowadzenia handlu, w którym nadrzędnym celem jest zrównoważony rozwój i minimalizowanie negatywnego wpływu działalności sprzedażowej na środowisko naturalne. Polega na sprzedaży produktów i usług, które są produkowane i oferowane w sposób przyjazny środowisku, np. poprzez wykorzystanie ekologicznych materiałów, redukcję zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w procesie produkcji.

Fulfillment odnosi się do procesu realizacji zamówienia i dostarczenia produktu do klienta, który jest wykonywany przez zewnętrzną firmę (outsourcing) na terenie kraju producenta lub za granicą. W tym modelu współpracy B2B firma-sprzedawca powierza firmie specjalizującej się w fulfillment proces realizacji złożonych zamówień i dostawy na adres klienta. Wartością dla przedsiębiorcy jest oszczędność zasobów w procesie kompleksowej realizacji zamówień, obsługa zwrotów oraz odciążenie magazynu, bowiem fulfillment umożliwia przechowywanie produktów w firmie realizującej wysyłki. Usługa fulfillment rozwinęła się wraz ze wzrostem popularności handlu internetowego (e-commerce). Popularnymi firmami świadczącymi tę usługę w Polsce są np. InPost i Omnipack.

Fintech to firma łącząca nowoczesne technologie ze światem finansów (fintechy nie są jednak bankami), kierująca swoje produkty i usługi do osób prywatnych i przedsiębiorstw. Fintechy opracowują różnorodne aplikacje, narzędzia internetowe związane m.in. z płatnościami, zarządzaniem finansami, wymianą walut, przelewami zagranicznymi, inwestowaniem itp. W handlu transgranicznym fintechy pomagają konsumentom w zakupie zagranicznym, oferując atrakcyjne kursy wymiany walut i proste płatności, a sprzedawcom – uproszczenie procedur płatności transgranicznych, co przyspiesza proces wprowadzenia produktów na zagraniczny rynek.

Feed produktowy to plik komputerowy zawierający informacje o produktach dostępnych u sprzedawcy internetowego. Przygotowywany w celu prowadzenia sprzedaży w internetowych platformach sprzedażowych lub promocji w serwisach reklamowych (np. Google, Facebook) oraz porównywarkach cenowych. Feed produktowy określa m.in. nazwy produktów, identyfikator produktu, markę, kategorie produktowe, cenę, cechy, pojemność i wagę czy inne cechy fizyczne i użytkowe produktu, zwane atrybutami. Przygotowuje się go na podstawie wytycznych platformy, w której prowadzona jest sprzedaż lub promocja – każdy serwis określa własne atrybuty, które powinny znaleźć się w feedzie. Wysoka jakość informacji zawartych w pliku zwiększa szansę na wyróżnienie oferty, pozyskanie ruchu na stronę sklepu internetowego lub stronę oferty w katalogu marketplace.

FBA i FBM to modele sprzedaży oferowane przez Amazon. FBA, czyli Fullfilment by Amazon, dotyczy procesu sprzedaży produktu, w którym Amazon przejmuje na siebie obowiązki związane z magazynowaniem produktu, zapakowaniem go, wysyłką do klienta na adres dostawy oraz obsługą zwrotu. W modelu Fullfilment by Merchant (FBM) takie obowiązki bierze na siebie sprzedawca, co wiąże się z koniecznością posiadania własnego magazynu i osób obsługujących wysyłkę paczek.

ERP jest zintegrowanym systemem informatycznym, służącym do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. System ERP umożliwia automatyzację procesów i integrację różnych obszarów działalności firmy w jednym programie komputerowym. Integracja modułów zapewnia płynny przepływ informacji w czasie rzeczywistym. Kilkunastu pracowników jednocześnie może wykonywać prace w systemie ERP. Przykładowymi modułami, które może integrować system ERP, są dane księgowe i finansowe, sprzedażowe, magazynowe, związane z produkcją, logistyką oraz administracją.

ERP to skrót od angielskiego określenia Enterprise Resource Planning.

EDI to skrót od Electronic Data Interchange, czyli elektronicznej wymiany danych. EDI jest to proces przesyłania zamówień oraz dokumentów handlowych (np. faktury, zamówienia) między dwoma systemami, bez konieczności ich ręcznego przepisywania. EDI jest często stosowane w handlu internetowym i pomaga usprawnić procesy sprzedaży oraz zarządzania danymi handlowymi.

Dropshipping to metoda prowadzenia sprzedaży internetowej, w której sklep internetowy lub sprzedawca na marketplace nie posiada fizycznie towarów. Sprzedawca korzysta z magazynu dostawcy lub producenta, któremu przekazuje zamówienia złożone przez jego sklep. Pakowanie i wysyłka odbywa się bezpośrednio z magazynu producenta, a więc sprzedawca nie pośredniczy w procesie realizacji zamówienia. Dzięki temu sklep internetowy nie ponosi kosztów związanych z przechowywaniem towarów. Nie musi posiadać też pracowników odpowiadających za pakowanie i wysyłkę. Zadaniem sklepu jest pozyskanie klienta poprzez marketing, sprzedaż, obsługa klienta oraz zarządzanie zwrotami towarów.

Customer journey to angielskie określenie dot. ścieżki klienta, czyli sumy wszystkich interakcji klienta z daną firmą podczas całej relacji określonej w czasie. Proces customer journey rozpoczyna się od pierwszego styku z firmą (np. poprzez zobaczoną reklamę), aż do ostatniego etapu, który może skończyć się przed lub po dokonaniu zakupu. Customer journey opracowuje się w celu zrozumienia klienta, jego potrzeb i celów oraz oczekiwań na każdym etapie styku z firmą, aby zaprojektować odpowiednie customer experience (CX).

Customer Experience (CX) to określenie na doświadczenia klienta podczas kupowania produktów lub korzystania z usług na stronie internetowej lub w sklepie internetowym. CX dotyczy wszystkich interakcji między klientem a firmą, od pierwszego wejścia na stronę, przez dokonanie zakupu, aż po obsługę posprzedażową. Dobrze zaprojektowany CX ułatwia proces zakupowy i buduje pozytywne wrażenia z kontaktu z daną firmą lub marką, dzięki temu firma zwiększa swoje szanse na powrót klienta w przyszłości.

Content marketing to strategia marketingowa, w której tworzy się i udostępnia wartościowe treści, w celu przyciągnięcia potencjalnych klientów (in-bound marketing) i zainteresowania swoją ofertą. W ramach content marketingu powstają różne rodzaje treści, takie jak artykuły na blogu, filmy, infografiki, podcasty, e-booki, a nawet memy i kreatywne posty w mediach społecznościowych.

CLV to wskaźnik pozwalający oszacować całkowitą wartość przychodu od danego klienta lub segmentu klientów z transakcji sprzedaży w danym przedziale czasowym. Wskaźnik CLV oblicza się mnożąc trzy wartości – średniej wartości zamówienia dokonanego przez danego klienta w danym okresie x ilość transakcji sprzedaży w danym okresie (zazwyczaj przez rok) x średnia długość trwania relacji handlowej (w latach).

Buy Box na Amazonie to obszar na stronie produktu, gdzie klienci mogą kliknąć przycisk "Dodaj do koszyka" lub "Kup teraz", aby dodać dany produkt do swojego koszyka lub dokonać zakupu. Na stronie produktu (np. telefonu komórkowego określonego modelu) często pojawia się wiele ofert od różnych sprzedawców. Jednak tylko jeden sprzedawca może otrzymać Buy Box, co oznacza, że ​​ma on swojego rodzaju „pierwszeństwo” wśród innych firm, oferujących ten sam produkt. Buy box jest narzędziem Amazona, który umożliwia większą sprzedaż firmie, której uda się go wygrać.

API to skrót od słów Application Programming Interface. API to rodzaj komputerowego tłumacza, który umożliwia aplikacjom komunikację między sobą. Dzięki niemu programy automatycznie przesyłają i odbierają informacje. API jest wykorzystywane m.in. w aplikacjach mobilnych lub serwisach internetowych.

Cross-dock to model logistyki magazynowej, który jest wykorzystywany w celu przyspieszenia procesu dystrybucji towarów. W magazynie cross-dock towar jest odbierany bezpośrednio z jednego transportu i przekazywany do kolejnego transportu, bez przechowywania go w magazynie na dłuższy czas.

Checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Dotyczy zamówienia, które klient dodał do koszyka, a następnie podjął dodatkową aktywność w celu sfinalizowania zakupu. W procesie checkout użytkownik jest proszony o podanie dokładnych danych personalnych, adresu pocztowego, określenia sposobu płatności i realizacji dostawy, czy też akceptację regulaminu. Optymalizacja procesu checkout pozwala na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym.

E-eksport – największy trend we współczesnym e-commerce

Cross-border e-commerce, czyli handel transgraniczny w Internecie, jest dziś jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi handlu internetowego. E-eksport otwiera nowe, nieograniczone możliwości sprzedażowe i umożliwia dotarcie do milionów klientów na całym świecie.

autor: Cross-border.pl

W Internecie i prasie mnożą się publikacje o handlu transgranicznym w e-commerce. Tzw. cross-border e-commerce nie schodzi z agendy spotkań branżowych i konferencji. Firmy publikują kolejne poradniki wejścia na zagraniczne rynki e-commerce. Skąd to zamieszanie?

Transgraniczny handel elektroniczny dynamicznie zyskuje na popularności ze względu na liczne korzyści dla kupujących i sprzedających. Wyraźny wzrost wolumenów i wartości handlu cross-border w Europie i na świecie jest związany z postępującą cyfryzacją, znoszeniem ograniczeń w handlu w Europie oraz ze zmianami w zachowaniu konsumentów, związanymi m.in. z demografią i pandemią COVID-19.

 • Dla klientów zakupy za granicą oznaczają dostęp do większej ilości produktów oraz możliwość znalezienia lepszych cen i okazji.

Poziom trudności związanych z płatnościami i przesyłkami zagranicznymi zmniejsza się z roku na rok. Popularność mediów społecznościowych i obecnych tam reklam napędza popyt na produkty z całego świata, w tym te z wyższej półki.

Dlatego w całej Europie rośnie odsetek klientów, którzy zamawiają w zagranicznych e-sklepach i na zagranicznych aukcjach w marketplace.

 • Dla sprzedawców handel transgraniczny oferuje możliwości zwiększenia sprzedaży, dotarcia do nowych klientów i ekspansji na nowe rynki. Z tego powodu handel transgraniczny pozwala dywersyfikować ryzyko związane z uzależnieniem od jednego rynku, poprawiać marżę produktów oraz wzmacniać pozycję konkurencyjną.

Wraz z rozwojem technologii, handel transgraniczny staje się coraz łatwiejszy i bardziej dostępny dla firm różnej wielkości (w tym MŚP) i z wielu branż. Prowadzenie biznesu na poziomie międzynarodowym jest wspierane przez ciągły rozwój platform e-commerce, narzędzi, marketplace’ów i firm specjalizujących się w handlu transgranicznym.

1. Cross-border e-commerce – krótka definicja

Termin cross-border e-commerce oznacza zakup i sprzedaż towarów lub usług za granicą przez Internet.

Ten model handlu zagranicznego efektywnie wykorzystuje sklepy internetowe, sieci handlowe i dystrybucyjne, media społecznościowe i zewnętrzne platformy handlowe – marketplace.

Do prowadzenia handlu transgranicznego online nie jest konieczne posiadanie działalności zagranicznej w kraju docelowym, ani zaplecza logistycznego za granicą. Złożoność działalności biznesowej w modelu cross-border zależy między innymi od strategii biznesowej czy wymagań rynku.

Termin cross-border e-commerce można rozumieć w kontekście handlu międzynarodowego na całym świecie, ale termin ten jest częściej używany do opisania handlu z ościennymi krajami lub określonymi regionami, np. w Unii Europejskiej, w Europie Środkowej, itp.

2. Rozwój cross-border e-commerce – co na niego wpływa

Rozwój handlu w modelu cross-border to jeden z najważniejszych trendów współczesnego e-commerce. Potwierdzają to liczne badania.

Ilość europejskich konsumentów dokonujących zakupów w Internecie osiągnęła 75% w 2022 roku[1], w tym w 19 z 37 krajów europejskich wartość ta wyniosła między 74 a 94%.

W tym samym roku w samej UE 32% respondentów stwierdziło, że dokonało zakupu w innym kraju Unii Europejskiej, a 22% dokonało zakupu poza UE.[2]

Wśród czynników, które pozytywnie wpłynęły na dynamiczny rozwój handlu transgranicznego e-commerce i będą dalej napędzać dynamikę rozwoju, możemy wyróżnić:

 • Globalizację gospodarki i rozwój rynków prowadzące do zwiększenia zapotrzebowania na produkty z różnych części świata.
 • Postęp w technologii umożliwiający łatwe i szybkie przeprowadzanie transakcji międzynarodowych.
 • Zmiany pokoleniowe, czyli wpływ millenialsów i pokolenia Z na sposób prowadzenia kontaktów handlowych i sprzedaży
 • Zwiększenie zaufania konsumentów do zakupów online, dzięki czemu chętniej kupują produkty z zagranicy.
 • Wzrost świadomości konsumentów na temat produktów i marek dostępnych na rynkach zagranicznych, co prowadzi do zwiększenia zainteresowania zakupami za granicą.
 • Zmiany w polityce handlowej i fiskalnej, takie jak znoszenie ograniczeń w handlu wspólnotowym w Unii Europejskiej, w tym wspólne dyrektywy, VAT-OSS.

A także:

 • Zwiększenie konkurencji na rynku krajowym, co skłania sprzedawców do poszukiwania nowych rynków zbytu.
 • Inflacja i poszukiwanie tańszych ofert – niepewność krajowego rynku związana z inflacją skłania zarówno kupujących, jak i sprzedawców, do poszukiwania szans na zagranicznych rynkach.
 • Wzrost kosztów prowadzenia tradycyjnych sklepów stacjonarnych, co zmusza sprzedawców do poszukiwania alternatywnych kanałów sprzedaży.
 • Wzrost udziału handlu e-commerce w ogólnej wymianie handlowej.
 • Rozwój logistyki i transportu umożliwiający wygodne i szybkie dostarczanie towarów do klientów z różnych części świata.
 • Rozwój usług związanych z płatnościami transgranicznymi.
 • Rozwój platform marketplace o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

3. Sprzedaż transgraniczna to trend, który umożliwia dynamiczny rozwój

Polskie przedsiębiorstwa mają możliwość dotarcia do klientów na całym świecie i oferowania im swoich produktów. Otwarcie się na handel transgraniczny online przynosi atrakcyjne korzyści dla firm poprzez:

 • Nieograniczony dostęp do milionów klientów. Handel transgraniczny pozwala firmom dotrzeć do nowych rynków i zwiększyć swój zasięg geograficzny (bez konieczności posiadania firmy za granicą), co prowadzi do powiększenia bazy klientów i zwiększenia dochodów.
 • Sprzedaż produktów po wyższych marżach. Większa baza klientów to większe przychody do firmowej kasy. Należy też pamiętać, że sprzedaż za granicę pozwala ustalać większe marże. Na korzyść często działają też różnice kursowe.
 • Możliwość dywersyfikacji źródeł przychodów. Handel transgraniczny pozwala firmom dywersyfikować swoje działania sprzedażowe i ograniczać ryzyka związane z zależnością od krajowego rynku.
 • Poprawa wizerunku marki. Dla firm posiadających własną markę handlową, sprzedaż transgraniczna pomaga w poprawie wizerunku i zwiększenia rozpoznawalności na międzynarodowym rynku, co buduje przewagę konkurencyjną.
 • Skrócenie czasu wprowadzenia produktu na rynek. Szczególnie dystrybutorzy mogą szybko rozpocząć sprzedaż za granicą. Wystarczy rejestracja na zagranicznym marketplace i podpięcie się pod stronę produktową. Czas na wprowadzenie produktu do zagranicznego obiegu jest nieco dłuższy w przypadku wdrożenia własnego sklepu internetowego, ale to wciąż bardziej efektywny proces, niż w przypadku wykorzystania kanałów sprzedaży offline.

4. E-eksport to szansa na rozwój – nie przegap swojej okazji!

Powyższe czynniki sprawiają, że handel cross-border jest bardzo atrakcyjny dla firm, które chcą rozwijać swoją działalność, zabezpieczyć swoją firmę przed niestabilnością na rynku krajowym i zwiększać swoje zyski.

Przed podjęciem decyzji o ekspansji na rynki zagraniczne należy bardzo uważnie zaplanować działania i opracować strategię ekspansji zagranicznej. Konieczne są m.in. dostosowanie oferty do wymagań poszczególnych krajów oraz zapewnienie odpowiedniej obsługi klienta. Niezbędne jest również przestrzeganie przepisów dotyczących międzynarodowego handlu oraz wdrożenie działań związanych z marketingiem i reklamą.

Dla początkujących eksporterów atrakcyjnym modelem wejścia na zagraniczne rynki e-commerce jest wykorzystanie międzynarodowych platform marketplace, takich jak Amazon czy Ebay.

Dostosowanie własnego sklepu internetowego do sprzedaży za granicą to długofalowy proces, dlatego postawienie na zewnętrzną platformę sprzedażową jest sposobem na odniesienie sukcesu w zagranicznym handlu przy ograniczonych zasobach czasowych, personalnych lub finansowych.

5. Nie jest ważne jaka jest poprzeczka – ważne, kto skacze

Wdrażając procesy związane z eksportem przez e-commerce w swojej firmie postaw przede wszystkim na ludzi, nie na technologię.

Firmy wchodzące w zagraniczny e-commerce często przeraża ilość procesów i narzędzi, które trzeba wdrożyć i opanować. Poznania wymagają nowe systemy i integracje. Wymaga to też dodatkowych inwestycji. Bariera know-how jest jednym z głównych czynników blokujących rozwój sprzedaży na internetowych rynkach za granicą[3].

Technologia jest jednym z wyzwań związanych z transgranicznym e-commerce. Jednak za kluczowe aspekty rozpoczęcia takiej sprzedaży, jak odpowiednie przygotowanie, poznanie rynku, analizę konkurencji, przygotowanie strategii sprzedaży i marketingu odpowiadają Twoi pracownicy i partnerzy. Bez tego nawet najlepsze narzędzia e-commerce nie pomogą w odniesieniu pierwszych sukcesów sprzedażowych.

Na rynku jest już wiele firm specjalizujących się w prowadzeniu procesów handlu zagranicznego, które mogą odciążyć Cię z trudnych, technicznych obowiązków. W praktyce okazuje się, że narzędzia i technologie są poprzeczką, którą z pomocą innych dość łatwo można przeskoczyć.

*

Na portalu cross-border.pl przybliżamy informacje o zagranicznych rynkach i przedstawiamy nasze rekomendacje, od czego zacząć sprzedaż za granicą w sekcji Jak zacząć. Możesz także wykorzystać naszą porównywarkę marketplace i bazę firm specjalizujących się cross-border, którzy wesprą Twoją działalność e-eksportową.

[1] Eurostat, https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=E-commerce_statistics_for_individuals
[2] „European E-commerce Report 2022” – dane Eurostatu
[3] Polityka Insight – research „Bariery eksportowe dla małych i średnich przedsiębiorstw”, 2022

Najnowsze artykuły

Dlaczego wizualne przedstawienie produktu w e-commerce powinno być wysoko na liście priorytetów?

Marketing

W świecie e-commerce, gdzie klienci nie mogą fizycznie dotknąć produktu przed zakupem, wizualna prezentacja staje się kluczowym elementem sukcesu sprzedażowego. Dowiedz się, dlaczego odpowiednie pr...

Wizytówka Google My Business znaczącym wsparciem w rozwoju e-commerce za granicą

Marketing

W erze globalizacji i cyfryzacji możliwości ekspansji biznesu są niemal nieograniczone. Jednak, aby skutecznie konkurować na międzynarodowej arenie ważne jest wykorzystanie narzędzi, które nie tylk...

Cena i jakość – 5 najważniejszych pytań o logistykę transgraniczną dla e-commerce

Logistyka

Sprzedaż za granicę to naturalny sposób rozwoju e-sklepu. Handel krajowy prędzej czy później osiąga swoje limity, a rynek międzynarodowy pozwala w praktyce na nieograniczone docieranie do nowych kl...

CDON marketplace – ruszaj do Skandynawii i rozpocznij sprzedaż

Sprzedaż na marketplace

Termin Skandynawia nie ma jednoznacznej definicji i w jej skład, w zależności od definicji, zaliczane są różne kraje. Na potrzeby dzisiejszego artykułu przyjmijmy, że składają się na nie Szwecja, N...

Jak stworzyć skuteczną strategię zwrotów zagranicznych?

Logistyka

Jeśli jesteś sprzedawcą internetowym, wiesz jak dużym wyzwaniem są zwroty produktów. Każdy zwrot to nie tylko stracona sprzedaż, ale także dodatkowe koszty logistyczne, które mogą znacząco obniżyć ...

Czym powinna charakteryzować się efektywna platforma e-commerce w ekspansji zagranicznej?

Sprzedaż przez własny sklep

Ekspansja zagraniczna to ambitny krok dla każdego e-commerce, jednak niesie też ze sobą wiele korzyści. Otwiera bowiem drzwi do nowych rynków i większych możliwości sprzedażowych, a co za tym idzie...