Rozliczanie podatku VAT ze sprzedaży na marketplace
Działając w branży e-commerce, powszechnym krokiem jest oferowanie swoich produktów na platformach typu marketplace, do których zaliczają się Amazon, eBay, polskie Allegro, francuski Cdiscount oraz wiele innych platform. Nie ma w tym nic dziwnego, że przedsiębiorcy decydują się na taki krok, ponieważ płynie z niego multum korzyści, chociażby możliwość dotarcia do nowego grona klientów oraz utworzenie kolejnego kanału sprzedaży. Trzeba jednak pamiętać, że konsekwencją zawierania transakcji jest, m. in., konieczność rozliczania podatku VAT. A jak dokładnie prezentuje się ten aspekt przy sprzedaży przez platformy marketplace? Przeanalizowaliśmy to w poniższym artykule!
Rejestracja do VAT – kiedy jest wymagana?
Zanim przejdziemy do kwestii rozliczeń VAT przy sprzedaży na marketplace, warto wspomnieć, że do rozliczeń podatku od towarów i usług, potrzebne są wcześniejsze rejestracje VAT.
W przypadku państw członkowskich Unii Europejskiej, sytuacje, które wymagają rejestracji do celów VAT to:
- import towarów spoza UE do danego kraju,
- eksport towarów z danego państwa członkowskiego do krajów trzecich (poza UE),
- sprzedaż towarów i usług na terenie kraju członkowskiego,
- nabywanie towarów i sprowadzania ich do kraju z terytorium innego państwa UE,
- magazynowanie towarów na terytorium państwa członkowskiego.
Ponadto, kiedy przedsiębiorcy sprzedają towary i świadczą usługi z kraju siedziby swojej firmy do innego państwa UE, mogą rozliczać transakcje w swoim kraju, jednak do momentu, kiedy wartość ich łącznej sprzedaży do innych państw członkowskich nie przekroczy 10 000 Euro. Wówczas, zaczynając od transakcji, która tę granicę przekroczyła, należy rozliczać się lokalnie, co wymaga rejestracji VAT lub w ramach VAT OSS.
VAT OSS – czym jest?
VAT OSS jest specjalną procedurą, która pozwala uniknąć składania lokalnych rejestracji VAT i rozliczać całą sprzedaż do innych państw członkowskich w ramach jednej, zbiorczej deklaracji. Procedura jest dostępna dla przedsiębiorców od 1 lipca 2021 roku, kiedy to weszła w życie jako część pakietu e-commerce i rozszerzyła możliwości obowiązującej do tamtej pory procedury VAT MOSS. Zaznaczmy jednak, że VAT OSS dotyczy wyłącznie transakcji B2C.
Więcej o VAT OSS przeczytasz w artykule VAT OSS – sprawdź co powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca MŚP.
Rozliczanie VAT ze sprzedaży na marketplace do krajów UE
Odpowiedź na pytanie kto musi rozliczać VAT sprzedając na platformach marketplace w krajach UE brzmi – to zależy. Chcąc wskazać podmiot odpowiedzialny za rozliczenie transakcji, należy uwzględnić wiele czynników, m.in., kraj siedziby przedsiębiorstwa, miejsce lokalizacji towarów w momencie sprzedaży czy status platformy marketplace.
Jednak wystawiając swoje produkty na marketplace i sprzedając je, to sprzedawca jest domyślnie odpowiedzialny za rozliczenie podatku VAT z takiej transakcji. Istnieją jednak sytuacje, kiedy to platforma może być zobligowana do odprowadzenia należnego podatku.
Sprzedaż przez marketplace w krajach UE
Sprzedając przez platformy marketplace w krajach Unii Europejskiej, należy wziąć pod uwagę dwa warianty:
- Sprzedaż przed przekroczeniem limitu WSTO – wówczas należy rozliczać transakcje po stawkach obowiązujących w swoim kraju.
- Sprzedaż po przekroczeniu limitu WSTO – wówczas należy opodatkować transakcję po stawce VAT w kraju nabywcy i rozliczyć ją lokalnie lub w ramach VAT OSS.
Import towarów spoza UE
Do importu towarów spoza terenu Unii Europejskiej, może dojść w dwóch sytuacjach:
- Sprzedawca jest podmiotem europejskim, ale towary w momencie sprzedaży znajdują się poza granicami Unii Europejskiej. Wówczas mówimy o tzw. sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI).
- Sprzedawca jest podmiotem spoza UE i wysyła swoje towary z terytorium państw trzecich.
W obu przypadkach to sprzedawca jest odpowiedzialny za rozliczenie podatku VAT. Jednak w przypadku, kiedy firma przedsiębiorcy nie posiada siedziby na terenie UE, może on skorzystać z narzędzia jakim jest VAT IOSS (Import One Stop Shop) i służy do rozliczania importu towarów o wartości do 150 Euro.
Uznany sprzedawca (Deemed supplier)
1 lipca 2021 roku, oprócz wejścia w życie VAT OSS czy limitu WSTO, powstała też możliwość, żeby interfejsy elektroniczne, w tym platformy marketplace, stały się tzw. uznanymi dostawcami (deemed supplier). Zyskując taki status, stają się one odpowiedzialne za zbieranie, deklarowanie i odprowadzanie podatku VAT, który w innej sytuacji musiałby rozliczyć sprzedawca.
W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że platforma może uzyskać status uznanego dostawcy, kiedy wpisuje się w definicję interfejsu elektronicznego.
Definicja interfejsu elektronicznego
Poprzez interfejs elektroniczny, rozumie się platformy marketplace, portale i inne platformy sprzedażowe, które umożliwiają sprzedawcom i konsumentom nawiązania transakcji zakończonej opodatkowaną dostawą.
Ponadto, platformę można uznać za marketplace, gdy ułatwia sprzedaż dóbr, na co składa się:
- kontrola warunków sprzedaży,
- autoryzacja obciążeń klienta w związku z płatnością za dostawy,
- zamówienia i dostarczenia towarów.
Natomiast nie można uznać platformy za ułatwiającą sprzedaż, jeżeli oferuje tylko jedno z poniższych:
- przetwarzanie płatności,
- wystawianie i promowanie towarów,
- przekierowywanie do innych marketplace.
Uznany dostawca, a podatek VAT
Warto zaznaczyć, że przejęcie obowiązków związanych z VAT przez interfejs elektroniczny ma miejsce tylko w przypadku transakcji B2C. Ponadto dotyczy to:
- importu towarów z państw trzecich, których wartość nie przekracza 150 EUR, na teren UE, przez firmy z krajów członkowskich,
- towarów o dowolnej wartości, sprzedawanych przez dostawców spoza UE, w ramach transakcji transgranicznej lub krajowej.
Co więcej, jeżeli w takiej sprzedaży bierze udział uznany dostawca, wówczas cała transakcja musi zostać podzielona na 2 etapy:
- Sprzedaż towarów na rzecz platformy marketplace przez pierwotnego dostawcę
- Sprzedaż towarów przez platformę marketplace na rzecz konsumenta.
W pierwszym etapie, kiedy mowa o dobrach importowanych, transakcja będzie traktowana jak transakcja dokonana poza UE. Natomiast w drugim przypadku, VAT zostanie naliczony po stawkach obowiązujących w kraju konsumenta.
Sprzedaż do odbiorców spoza Unii Europejskiej
Jeszcze inną możliwością dotyczącą platform marketplace jest sytuacja, kiedy przedsiębiorca z Unii Europejskiej sprzedaje swoje towary do krajów trzecich. Wówczas, ma on prawo do zastosowania 0% stawki VAT, jednak dopiero w sytuacji, kiedy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza obszar UE i nastąpiło to przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy.
Magazynowanie towarów
W temacie rozliczeń podatku VAT i składania deklaracji, nie sposób nie wspomnieć o aspekcie magazynowania towarów, które jest bardzo istotnym aspektem e-commerce oraz sprzedawania na platformach marketplace.
Przedsiębiorcy zazwyczaj korzystają z własnego magazynu w kraju siedziby, magazynują towary na terenie innego państwa lub stawiają na usługę fulfillment, która polega na przejęciu kilku lub nawet wszystkich aspektów logistycznych przez firmę zewnętrzną. Trzeba jednak mieć na uwadze, że podobnie jak podatek VAT, tak i magazynowanie może wymagać składania stosownych deklaracji i dokumentowania przemieszczeń towarów.
O ile w przypadku magazynowania i wysyłania towarów (przy sprzedaży) z kraju siedziby spółki nie pojawiają się dodatkowe obowiązki, o tyle, przechowując dobra na terenie innego państwa członkowskiego UE, sytuacja ma się już nieco inaczej.
Wymaga ona rejestracji do celów VAT w kraju magazynowania i składania deklaracji VAT. Co więcej, w sytuacji, kiedy firma posiada zarówno magazyn w Polsce, jak i za granicą, musi ona deklarować tzw. nietransakcyjne Wewnątrzwspólnotowe Dostawy Towarów (WDT) oraz nietransakcyjne Wewnątrzwspólnotowe Nabycia Towarów (WNT).
Pierwszy z terminów, WDT, odnosi się dostawy towarów z Polski do innego kraju UE kiedy:
- nabywca jest podatnikiem VAT zarejestrowanym w kraju innym niż Polska,
- nabywca jest osobą prawną niebędącą podatnikiem VAT, ale jest zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w kraju innym niż Polska
- dostawca jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT UE
- dostawca posiada dokumenty potwierdzające wywóz towarów z kraju i ich odbiór w innym kraju UE.
Z kolei WNT oznacza przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, który jest przenoszony z jednego państwa członkowskiego do innego. W tym przypadku również powstaje obowiązek podatkowy związany ze składaniem stosownej deklaracji.
Przykładem sytuacji, do której aplikują się powyższe przepisy, jest korzystanie z platformy Amazon, a konkretnie z modelu FBA – Fulfillment by Amazon. Polega on na przechowywaniu swoich towarów i zlecaniu zarządzania nimi amerykańskiemu gigantowi, który posiada magazyny w różnych krajach świata, w tym w kilku europejskich, m. in., Niemczech, Polsce czy Hiszpanii. Decydując się na ten model i chcąc przechowywać swoje towary w magazynach ulokowanych w krajach innych niż kraj siedziby przedsiębiorstwa, Amazon wymaga wcześniejszej rejestracji do celów VAT w tym państwie oraz jej potwierdzenia.
Rozliczanie podatku VAT ze sprzedaży na marketplace – podsumowanie
Sprzedając na platformach marketplace, europejscy przedsiębiorcy muszą liczyć się z faktem, że w większości przypadków to oni będą odpowiedzialni za rozliczanie podatku VAT z takich transakcji.
W sytuacji, kiedy ich wartość transakcji do odbiorców z innych krajów członkowskich nie przekroczyła limitu wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość wynoszącego 10 000 Euro, wówczas mogą oni rozliczać się w kraju siedziby swojej firmy i naliczać podatek VAT adekwatny do stawek obowiązujących w tym kraju. Z kolei po przekroczeniu tego limitu, powstaje obowiązek rozliczeń VAT w krajach nabywców, co wymaga wcześniejszej, lokalnej rejestracji VAT lub rozliczeń w ramach VAT OSS.
Natomiast sytuacją, kiedy to platforma marketplace odpowiada za rozliczanie podatku VAT, jest import towarów spoza Unii Europejskiej na jej teren. Mowa tutaj o imporcie dóbr, których wartość nie przekracza 150 Euro przez przedsiębiorstwa z UE lub import dóbr o dowolnej wartości przez dostawców spoza UE. Trzeba jednak zaznaczyć, że aby to platforma przejęła na siebie obowiązek rozliczania VAT-u, musi uzyskać status, tzw. uznanego dostawcy, do czego musi spełnić kilka warunków.
Co więcej, operowanie na platformach marketplace, może wiązać się także z magazynowaniem towarów w innych krajach Unii Europejskiej, a to także rodzi obowiązek składania odpowiednich deklaracji, co należy poprzedzić rejestracja VAT.
W związku z powyższymi, aby mieć pewność, że obowiązki związane z VAT są wypełniane prawidłowo, warto skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie. W przeciwnym razie przedsiębiorcy mogą grozić konsekwencje w postaci grzywien i sankcji.