COD to skrót od określenia „Cash on Delivery”; po polsku najczęściej określany jako „płatność za pobraniem”, oznacza usługę pobrania płatności za zamówienie podczas dostarczenia towaru do klienta. To model płatności za zakupy online popularny w wielu europejskich krajach.

PUDO to skrót od określenia „Pick-Up, Drop-Off”; określenie miejsca, w którym można odebrać lub nadać przesyłkę. To ciesząca się dużą popularnością wśród konsumentów metoda logistyki ostatniej mili, dostępna w ofertach operatorów logistycznych w Polsce i za granicą. Punktem PUDO mogą być sklepy i punkty usługowe, automaty paczkowe, kioski. Wykorzystanie PUDO w logistyce daje klientowi elastyczność w wyborze miejsca dostawy i momentu nadania lub odebrania przesyłki.

Q-commerce to skrót od angielskiego określenia quick commerce - model handlu elektronicznego, w którym przewiduje się szybką dostawę produktu na żądanie. Model ten zakłada maksymalne skrócenie procesu dostawy produktów do nabywcy, nawet do kilkunastu minut od złożenia zamówienia. Najbardziej popularne platformy q-commerce w Polsce oferują zakup produktów spożywczych, chemii gospodarczej i artykułów gospodarstwa domowego z dostawą do domu. Funkcjonują w oparciu o sieć małych sklepów, tzw. dark stores, rozproszonych na terenie miasta, w celu skrócenia dystansu fizycznego i umożliwienie sprawnego dostarczenia zakupów na wybrany adres.

.

WMS to skrót od określenia Warehouse Management System - wyspecjalizowany magazynowy system informatyczny. Służy do codziennego zarządzania procesami magazynowymi w celu ich kontroli, optymalizacji i prawidłowego przepływu. System WMS może być częścią szerszego systemu ERP w formie modułu, ale częściej jest osobnym narzędziem, którym dysponują pracownicy odpowiadający za poprawną pracę magazynów firmowych.

White label jest to produkt lub usługa, której producentem i sprzedawcą są dwie różne firmy. Firma oferująca produkt swoim klientom nie jest jego producentem, ale sprzedaje go pod swoją marką. Istnieje wiele firm oferujących produkty white label innym firmom (np. kosmetyki) i zdarza się, że jeden produkt jest sprzedawany pod kilku lub kilkunastoma „szyldami”. Ten model jest często stosowany w przypadku produktów lub usług, które firma chce sprzedawać pod własną marką, bez ponoszenia kosztów związanych z ich produkcją. W porównaniu do produktów private label, model ten umożliwia ograniczenie kosztów.

Pojęcia User Experience (UX) i User Interface (UI) są ściśle związane z projektowaniem wizualnym stron internetowych, aplikacji webowych i mobilnych. Praca projektantów UX i UI wzajemnie uzupełnia się. UX polega na projektowaniu doświadczeń użytkownika podczas korzystania z witryny czy aplikacji. Do tego niezbędna jest wiedza dotycząca m.in. badania potrzeb, preferencji, nawyków użytkowników oraz zagadnień deweloperskich. UI design jest skoncentrowany wokół percepcji użytkownika. Celem projektanta UI jest stworzenie atrakcyjnej wizualnie, angażującej, dopasowanej do użytkownika i intuicyjnej witryny bądź aplikacji, z wykorzystaniem różnych technik projektowych.

TACOS to skrót od angielskiego określenia Total Advertising Cost of Sale - to wskaźnik zwrotu z inwestycji poniesionych w ramach kampanii reklamowej typu PPC (pay-per-click) prowadzonej w serwisie Amazon. Ta platforma sprzedaży internetowej posiada własne narzędzia do promocji, stąd wskaźnik TACOS został stworzony specjalnie na określenie zysków z prowadzonych działań reklamowych PPC w tym marketplace.

SEO to skrót angielskiego określenia Search Engine Optimisation. SEO oznacza zbiór metod optymalizacji witryny internetowej (serwisu, sklepu, produktu), w wyniku której osiąga się jak najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Do najbardziej popularnej wyszukiwarki w Europie i na świecie zalicza się Google, więc termin pozycjonowania (SEO) stosuje się najczęściej w odniesieniu do tego serwisu. Praktyka SEO obejmuje liczne działania, świadczone najczęściej przez specjalistów ds. pozycjonowania lub marketingu internetowego. Termin SEO stosuje się też wobec działań dotyczących optymalizacji listy produktów pod wyszukiwarkę marketplace, np. na Amazon. Działanie to wymaga znajomości środowiska danego marketplace, jednak cel jest ten sam – zaistnieć w jak najlepszych wynikach wyszukiwania pod określonymi słowami kluczowymi. Najlepiej na pierwszej pozycji.

ROPO to model zachowania konsumenta, który szuka w Internecie informacji o produkcie, ale zakupu dokonuje w sklepie tradycyjnym. W przypadku reverse ROPO, ten schemat jest odwrócony i konsument sprawdza produkty w sklepach tradycyjnych, ale zakupu dokonuje online. Badanie takich zachowań konsumenckich jest ważne dla sklepów internetowych, które chcą zrozumieć, które czynniki wpływają na odpływ klientów ze sklepu online do kanałów sprzedaży offline i na odwrót.

ROPO to skrót od określenia Research Online Purchase Offline.

ROI to skrót od angielskiego określenia Return on Investment. ROI to wskaźnik zwrotu z inwestycji, oceniający stopień jej efektywności. Pozwala określić skuteczność prowadzonych działań marketingowych w ramach całego planu reklamy i promocji (do określenia efektywności reklam można posłużyć się wskaźnikiem ROAS), określając kwotę zwrotu z danej inwestycji w odniesieniu do jej kosztów (wytworzenia i reklamy). Wynik ROI wyraża się w procentach.

ROAS to skrót angielskiego określenia Return on Advertisement Spend. ROAS to wskaźnik zwrotu z inwestycji w reklamę. Pozwala określić skuteczność prowadzonych kampanii reklamowych w odniesieniu do pozyskanego przychodu dla firmy z tej reklamy lub kampanii. Wskaźnik ROAS jest z powodzeniem wykorzystywany w reklamie internetowej, ponieważ zaawansowana analityka pozwala na dokładne oszacowanie wartości zwrotu z danego kanału promocji. Możliwe jest też stosowanie go w przypadku mediów offline, jak telewizja czy radio.

PPC to skrót od angielskiego określenia pay-per-click. PPC oznacza rodzaj kampanii reklamowej w Internecie, w której reklamodawca płaci wtedy, gdy użytkownik kliknie w daną reklamę. Model rozliczeń PPC jest najczęściej stosowany w przypadku reklam prowadzonych w wyszukiwarce internetowej, wyszukiwarce na marketplace, ale też w mediach społecznościowych, np. w systemie reklamowym Facebooka.

PIM to skrót od angielskiego określenia Product Information Management. PIM oznacza platformę internetową do zarządzania wszystkimi informacjami o produktach. Te specjalistyczne narzędzia przeznaczone dla firm są bazą danych potrzebną do prowadzenia sprzedaży w sklepach e-commerce, w marketplace’ach i innych kanałach dystrybucji. Korzyścią z wdrożenia systemu PIM jest możliwość aktualizacji informacji o produkcie w jednym narzędziu. Dzięki integracji, zaktualizowane dane są automatycznie przekazywane do zewnętrznych systemów sprzedaży. Systemy PIM ułatwiają więc pracę i zarządzanie, szczególnie w przypadku dużego, różnorodnego asortymentu i wielu kanałów sprzedaży.

One step checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Polega na spłaszczeniu struktury procesu finalizacji zamówienia do jednej podstrony. Pozwala to przyspieszyć dokonanie zakupu przez klienta, umożliwia mu podgląd całego procesu zakupu w jednym miejscu. Dla sklepu pozwala zmniejszyć ryzyko porzucenia koszyka przez klienta.

Omnichannel to zbiór działań, które firma podejmuje w celu zapewnienia spójnych doświadczeń sprzedażowych klienta (customer experience) we wszystkich kanałach sprzedaży i komunikacji z klientem (online i offline). Strategia omnichannel zakłada obecność marki w wielu kanałach sprzedaży i komunikacji (social media, sklep internetowy, sklep stacjonarny, marketplace, targi itp.). W odróżnieniu od stgrategii multichannel, omnichannel zakłada wypracowanie spójnych doświadczeń klienta we wszystkich kanałach. Dzięki strategii omnichannel klienci mogą łatwo dokonywać zakupów online, odbierać produkty w sklepie stacjonarnym czy punkcie odbioru lub zamówić produkty online i zwrócić w sklepie stacjonarnym. Dla firm korzyścią z wdrożenia strategii omnichannel jest dotarcie z ofertą do większej grupy potencjalnych klientów, zwiększenie skuteczności działań promocyjnych i zwiększenie sprzedaży.

Multichannel, czyli strategia wielokanałowa, to podejście do sprzedaży i marketingu, w której w celu dotarcia do klientów firma wykorzystuje wiele kanałów dystrybucji i komunikacji. Jej zaletą jej możliwość do dotarcia do szerszej grupy odbiorców w porównaniu do oparcia strategii o jeden kanał marketingu lub sprzedaży. Wykorzystanie wielu kanałów pozwala też na dopasowanie komunikacji i procesu sprzedażowego do zmieniających się preferencji klientów oraz bieżących trendów. W odróżnieniu od strategii omnichannel, kanały wykorzystywane w strategii wielokanałowej działają od siebie niezależnie, a klienci mogą mieć różne doświadczenia (customer experience), w zależności od używanego kanału. Strategia multichannel nie wymaga więc tworzenia spójnej, jednolitej strategii. Uwaga poświęcana jest każdemu kanałowi z osobna a komunikaty mogą być dopasowane do każdego z nich indywidualnie.

Merchant to najprościej mówiąc – sprzedawca; angielskie określenie na podmiot (firmę, osobę) prowadzący sklep internetowy.

M-commerce oznacza sprzedaż i zakupy internetowe z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (telefon, tablet). M-commerce daje klientom możliwość dokonywania zakupów w każdym miejscu i czasie z wykorzystaniem sklepów internetowych, platform sprzedażowych (marketplace) i mediów społecznościowych. Poza sprzedażą i zakupem produktów i usług, aplikacje m-commerce udostępniają też dokonywanie płatności mobilnych, przeglądanie katalogów produktów, porównywanie cen itp. M-commerce to skrót od angielskiego określenia mobile commerce.

Marketplace, czyli dosłownie „rynek”, to elektroniczna platforma sprzedażowa, w której kupujący mają dostęp do produktów od wielu sprzedawców w różnych kategoriach, definiowanych przez daną platformę. Sklepy marketplace dzielą się ze względu na zasięg: lokalny (na terenie jednego kraju) lub międzynarodowy (jedna platforma dostępna w kilkunastu czy kilkudziesięciu krajach), specjalizację  (marketplace horyzontalne i wertykalne) oraz na grupę docelową (marketplace B2B, B2C, C2C). Marketplace może działać na zasadzie aukcji, gdzie przedmioty są sprzedawane na podstawie ofert kupujących, lub sklepu internetowego, gdzie cena jest ustalana przez sprzedawcę. Marketplace pozwala tworzyć szeroką ofertę produktów i zróżnicowaną ofertę cenową, udostępnia proste i intuicyjne procesy transakcji i dostawy dla klientów. Z tego powodu jest najpopularniejszym sposobem na zakupy w Internecie w wielu krajach. Najbardziej znanymi przykładami marketplace’ów są Allegro, Amazon, OLX, eBay czy Etsy.

Listing to karta produktowa lub strona produktowa w sklepie internetowym lub na marketplace, prezentująca ofertę sklepu. Na jej zawartość składają się informacje o produkcie w formie tytułu, opisu, zdjęć i filmów oraz ceny. Umożliwia klientom zapoznanie się z najważniejszymi informacjami o produkcie.

Konwersja to określenie związane z marketingiem i sprzedażą. Odnosi się do użytkownika strony internetowej, sklepu internetowego, platformy zakupowej, serwisu społecznościowego, który dokonał zakupu bądź zrealizował inny cel określony przez sprzedawcę lub reklamodawcę (np. uzupełnił formularz kontaktowy w ramach kampanii reklamowej lub zarejestrował konto w sklepie).

GMV to skrót od angielskiego określenia Gross Merchandise Value, oznacza wskaźnik łącznej wartości sprzedanych towarów w danym okresie w kanałach e-commerce.

Green commerce to sposób prowadzenia handlu, w którym nadrzędnym celem jest zrównoważony rozwój i minimalizowanie negatywnego wpływu działalności sprzedażowej na środowisko naturalne. Polega na sprzedaży produktów i usług, które są produkowane i oferowane w sposób przyjazny środowisku, np. poprzez wykorzystanie ekologicznych materiałów, redukcję zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w procesie produkcji.

Fulfillment odnosi się do procesu realizacji zamówienia i dostarczenia produktu do klienta, który jest wykonywany przez zewnętrzną firmę (outsourcing) na terenie kraju producenta lub za granicą. W tym modelu współpracy B2B firma-sprzedawca powierza firmie specjalizującej się w fulfillment proces realizacji złożonych zamówień i dostawy na adres klienta. Wartością dla przedsiębiorcy jest oszczędność zasobów w procesie kompleksowej realizacji zamówień, obsługa zwrotów oraz odciążenie magazynu, bowiem fulfillment umożliwia przechowywanie produktów w firmie realizującej wysyłki. Usługa fulfillment rozwinęła się wraz ze wzrostem popularności handlu internetowego (e-commerce). Popularnymi firmami świadczącymi tę usługę w Polsce są np. InPost i Omnipack.

Fintech to firma łącząca nowoczesne technologie ze światem finansów (fintechy nie są jednak bankami), kierująca swoje produkty i usługi do osób prywatnych i przedsiębiorstw. Fintechy opracowują różnorodne aplikacje, narzędzia internetowe związane m.in. z płatnościami, zarządzaniem finansami, wymianą walut, przelewami zagranicznymi, inwestowaniem itp. W handlu transgranicznym fintechy pomagają konsumentom w zakupie zagranicznym, oferując atrakcyjne kursy wymiany walut i proste płatności, a sprzedawcom – uproszczenie procedur płatności transgranicznych, co przyspiesza proces wprowadzenia produktów na zagraniczny rynek.

Feed produktowy to plik komputerowy zawierający informacje o produktach dostępnych u sprzedawcy internetowego. Przygotowywany w celu prowadzenia sprzedaży w internetowych platformach sprzedażowych lub promocji w serwisach reklamowych (np. Google, Facebook) oraz porównywarkach cenowych. Feed produktowy określa m.in. nazwy produktów, identyfikator produktu, markę, kategorie produktowe, cenę, cechy, pojemność i wagę czy inne cechy fizyczne i użytkowe produktu, zwane atrybutami. Przygotowuje się go na podstawie wytycznych platformy, w której prowadzona jest sprzedaż lub promocja – każdy serwis określa własne atrybuty, które powinny znaleźć się w feedzie. Wysoka jakość informacji zawartych w pliku zwiększa szansę na wyróżnienie oferty, pozyskanie ruchu na stronę sklepu internetowego lub stronę oferty w katalogu marketplace.

FBA i FBM to modele sprzedaży oferowane przez Amazon. FBA, czyli Fullfilment by Amazon, dotyczy procesu sprzedaży produktu, w którym Amazon przejmuje na siebie obowiązki związane z magazynowaniem produktu, zapakowaniem go, wysyłką do klienta na adres dostawy oraz obsługą zwrotu. W modelu Fullfilment by Merchant (FBM) takie obowiązki bierze na siebie sprzedawca, co wiąże się z koniecznością posiadania własnego magazynu i osób obsługujących wysyłkę paczek.

ERP jest zintegrowanym systemem informatycznym, służącym do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. System ERP umożliwia automatyzację procesów i integrację różnych obszarów działalności firmy w jednym programie komputerowym. Integracja modułów zapewnia płynny przepływ informacji w czasie rzeczywistym. Kilkunastu pracowników jednocześnie może wykonywać prace w systemie ERP. Przykładowymi modułami, które może integrować system ERP, są dane księgowe i finansowe, sprzedażowe, magazynowe, związane z produkcją, logistyką oraz administracją.

ERP to skrót od angielskiego określenia Enterprise Resource Planning.

EDI to skrót od Electronic Data Interchange, czyli elektronicznej wymiany danych. EDI jest to proces przesyłania zamówień oraz dokumentów handlowych (np. faktury, zamówienia) między dwoma systemami, bez konieczności ich ręcznego przepisywania. EDI jest często stosowane w handlu internetowym i pomaga usprawnić procesy sprzedaży oraz zarządzania danymi handlowymi.

Dropshipping to metoda prowadzenia sprzedaży internetowej, w której sklep internetowy lub sprzedawca na marketplace nie posiada fizycznie towarów. Sprzedawca korzysta z magazynu dostawcy lub producenta, któremu przekazuje zamówienia złożone przez jego sklep. Pakowanie i wysyłka odbywa się bezpośrednio z magazynu producenta, a więc sprzedawca nie pośredniczy w procesie realizacji zamówienia. Dzięki temu sklep internetowy nie ponosi kosztów związanych z przechowywaniem towarów. Nie musi posiadać też pracowników odpowiadających za pakowanie i wysyłkę. Zadaniem sklepu jest pozyskanie klienta poprzez marketing, sprzedaż, obsługa klienta oraz zarządzanie zwrotami towarów.

Customer journey to angielskie określenie dot. ścieżki klienta, czyli sumy wszystkich interakcji klienta z daną firmą podczas całej relacji określonej w czasie. Proces customer journey rozpoczyna się od pierwszego styku z firmą (np. poprzez zobaczoną reklamę), aż do ostatniego etapu, który może skończyć się przed lub po dokonaniu zakupu. Customer journey opracowuje się w celu zrozumienia klienta, jego potrzeb i celów oraz oczekiwań na każdym etapie styku z firmą, aby zaprojektować odpowiednie customer experience (CX).

Customer Experience (CX) to określenie na doświadczenia klienta podczas kupowania produktów lub korzystania z usług na stronie internetowej lub w sklepie internetowym. CX dotyczy wszystkich interakcji między klientem a firmą, od pierwszego wejścia na stronę, przez dokonanie zakupu, aż po obsługę posprzedażową. Dobrze zaprojektowany CX ułatwia proces zakupowy i buduje pozytywne wrażenia z kontaktu z daną firmą lub marką, dzięki temu firma zwiększa swoje szanse na powrót klienta w przyszłości.

Content marketing to strategia marketingowa, w której tworzy się i udostępnia wartościowe treści, w celu przyciągnięcia potencjalnych klientów (in-bound marketing) i zainteresowania swoją ofertą. W ramach content marketingu powstają różne rodzaje treści, takie jak artykuły na blogu, filmy, infografiki, podcasty, e-booki, a nawet memy i kreatywne posty w mediach społecznościowych.

CLV to wskaźnik pozwalający oszacować całkowitą wartość przychodu od danego klienta lub segmentu klientów z transakcji sprzedaży w danym przedziale czasowym. Wskaźnik CLV oblicza się mnożąc trzy wartości – średniej wartości zamówienia dokonanego przez danego klienta w danym okresie x ilość transakcji sprzedaży w danym okresie (zazwyczaj przez rok) x średnia długość trwania relacji handlowej (w latach).

Buy Box na Amazonie to obszar na stronie produktu, gdzie klienci mogą kliknąć przycisk "Dodaj do koszyka" lub "Kup teraz", aby dodać dany produkt do swojego koszyka lub dokonać zakupu. Na stronie produktu (np. telefonu komórkowego określonego modelu) często pojawia się wiele ofert od różnych sprzedawców. Jednak tylko jeden sprzedawca może otrzymać Buy Box, co oznacza, że ​​ma on swojego rodzaju „pierwszeństwo” wśród innych firm, oferujących ten sam produkt. Buy box jest narzędziem Amazona, który umożliwia większą sprzedaż firmie, której uda się go wygrać.

API to skrót od słów Application Programming Interface. API to rodzaj komputerowego tłumacza, który umożliwia aplikacjom komunikację między sobą. Dzięki niemu programy automatycznie przesyłają i odbierają informacje. API jest wykorzystywane m.in. w aplikacjach mobilnych lub serwisach internetowych.

Cross-dock to model logistyki magazynowej, który jest wykorzystywany w celu przyspieszenia procesu dystrybucji towarów. W magazynie cross-dock towar jest odbierany bezpośrednio z jednego transportu i przekazywany do kolejnego transportu, bez przechowywania go w magazynie na dłuższy czas.

Checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Dotyczy zamówienia, które klient dodał do koszyka, a następnie podjął dodatkową aktywność w celu sfinalizowania zakupu. W procesie checkout użytkownik jest proszony o podanie dokładnych danych personalnych, adresu pocztowego, określenia sposobu płatności i realizacji dostawy, czy też akceptację regulaminu. Optymalizacja procesu checkout pozwala na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym.

Na czym polega sprzedaż na eBay i jak ją zacząć?

eBay to drugi najpopularniejszy marketplace na świecie. Jak wykorzystać jego zasięg i zacząć sprzedawać międzynarodowo? O co zadbać już na początku i jak rozwijać się dalej? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

autor: Shoper

ebay sprzedaż

Polscy sprzedawcy coraz śmielej podchodzą do zagranicznych rynków i platform sprzedażowych, takich jak amerykański serwis eBay. Pomaga im w tym jego międzynarodowy charakter oraz możliwość ekspresowego startu sprzedaży swoich produktów na całym świecie. Wejście na ten marketplace jest stosunkowo proste. W niniejszym artykule pokażemy, jak zacząć sprzedawać na eBay i przedstawimy kroki ułatwiające ten proces.

„eBay nie działa”, „na eBay nie ma już klientów” – tak mówią osoby, które nie rozumieją specyfiki tej platformy lub niewłaściwie podeszły do sprzedaży. Tymczasem według danych firmy Shoper, klienci  tej markigenerują na eBay setki tysięcy euro obrotów miesięcznie.

Czy warto sprzedawać na eBay?

Wśród polskich konsumentów ten serwis nie zyskał jeszcze popularności. Jednak dla przedsiębiorców jest atrakcyjnym miejscem do oferowania swoich produktów, szczególnie na rynkach takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Francja czy Włochy, gdzie eBay cieszy się dużym zainteresowaniem.

Dane potwierdzają, że platforma eBay to dobre miejsce do rozwoju e-sprzedaży. Dlaczego?

 • Jest drugą, po Amazon, najczęściej odwiedzaną witryną zakupową na świecie.
 • Ma ponad 1,2 miliarda odwiedzin miesięcznie.
 • Korzysta z niej ok. 134 milionów kupujących.
 • Oferuje powyżej 1,5 miliarda różnych produktów.
 • W 2022 roku osiągnęła niemal 10 miliardów dolarów przychodu.
 • Jest popularna w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, co otwiera drzwi do międzynarodowych rynków.

Jak zacząć sprzedaż na eBay?

Decyzja o wejściu na platformę eBbay wymaga zrozumienia zasad jej funkcjonowania, w tym wad i zalet. Potrzebna będzie również skuteczna strategia.

Pierwszym krokiem jest założenie konta. Proces rejestracji umożliwia wybór między kontem osobistym a biznesowym. Konto osobiste jest odpowiednie dla indywidualnych sprzedawców, którzy planują sprzedawać przedmioty w mniejszych ilościach.

Konto firmowe jest przeznaczone dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą na większą skalę. Po założeniu konta konieczne jest skonfigurowanie metody płatności. eBay oferuje różne opcje, w tym karty kredytowe, PayPal lub bezpośrednie przelewy bankowe.

Jak przygotować atrakcyjne oferty na eBay?

Podczas tworzenia listy produktów należy pamiętać o kilku niezbędnych krokach i wyborach. Właściwe do nich podejście może mieć spory wpływ na sukces sprzedaży.

 • Przypisanie kodów EAN/GTIN. Jest to wymagane dla produktów własnych lub niemarkowych. Każda wersja językowa eBay ma różne wymogi dotyczące tych kodów – na przykład na polskim eBay należy przypisywać identyfikatory do wszystkich nowych ofert, natomiast na niemieckim – tylko dla produktów w określonych kategoriach.
 • Dobrej jakości zdjęcia. Możliwość dodania do 12 zdjęć za darmo to okazja, którą warto wykorzystać. Zdjęcia powinny być wysokiej rozdzielczości (np. 1600 pikseli) i prezentować produkt na jednolitym tle, pod różnymi kątami. Ważne, aby były czytelne i dokładnie przedstawiały produkt, w tym barwy oraz wszystkie ewentualne wady.

Najlepsze są zdjęcia na białym lub kontrastowym tle, bez zbędnych elementów, znaków wodnych czy tekstów promocyjnych. Co ciekawe, na eBay mamy możliwość dodania również materiału video. Na innych portalach takie funkcje nie są ogólnodostępne.

 • Atrakcyjne tytuły ze słowami kluczowymi. Tytuł oferty powinien zachęcać do kliknięcia, ale być zwięzły (maksymalnie do 200 znaków), zawierać najważniejsze informacje o produkcie i frazy, po których klient mógłby szukać towaru.
 • Unikalne i wyczerpujące opisy produktów. Dokładne opisy produktów ułatwią obsługę klienta i zwiększą szansę na sprzedaż. Klienci powinni znaleźć w opisie wszystkie potrzebne informacje — takie jak marka, model, stan, specyfikacja techniczna, cechy szczególne, zakres gwarancji — aby nie szukali ich u konkurencji. Opis powinien też być napisany w języku odpowiednim dla danego kraju.
 • Dodatkowe istotne informacje. Do każdej oferty należy dołączyć informacje o sposobach dostawy, warunkach zwrotów i reklamacji.
 • Różnorodne metody płatności. Podstawową formą płatności na eBay jest PayPal. Ale dla wielu użytkowników decydująca może być możliwość płatności innymi metodami, takimi jak karta kredytowa czy przelew bankowy.
 • Ceny produktów. Na marketplace’ach nierzadko o sukcesie decyduje przewaga cenowa. Dlatego najpierw warto przeanalizować ceny podobnych towarów na eBay, aby określić konkurencyjną stawkę.
 • Forma sprzedaży. eBay udostępnia sprzedającym dwie formy sprzedaży, za ustaloną kwotę lub w formie aukcji. To, w jakiej formie sprzedawać zależy od rodzaju produktu i preferencji sprzedawcy. W przypadku unikatowych lub rzadkich przedmiotów aukcja może przynieść wyższe zyski, natomiast stała cena jest bardziej przewidywalna i może przyciągnąć kupujących poszukujących szybkich transakcji.

Jakie są możliwości skalowanie biznesu na eBay?

Serwis eBay był na początku prowadzony tylko przez jednego człowieka. Dzisiaj właściciel platformy jest miliarderem, a firma zatrudnia tysiące pracowników na całym świecie. Ogromne zasięgi serwisu otwierają podobne szanse przed innymi przedsiębiorcami. Dlatego jeżeli sprzedaż przynosi spodziewane zyski, kolejnym naturalnym etapem powinien być dalszy rozwój biznesu. Warto zatem znać możliwości skalowania na platformie eBay.

Jakie są koszty sprzedaży na eBay?

Na eBay dostępne są trzy rodzaje subskrypcji: „Mały Sklep”, „Duży Sklep” i „Megasklep”. Wybór odpowiedniego zależy od rozmiaru i planów rozwoju sprzedaży na eBay. Każdy z pakietów oferuje sprzedawcom inne narzędzia, raporty sprzedażowe i zniżki.

Koszt miesięcznej subskrypcji (automatycznie odnawialnej)waha się od 89 do 669 zł netto + VAT, w zależności od wybranego rodzaju. Do tego doliczyć trzeba także opłaty za wystawienie oferty i prowadzenie aukcji, które są obowiązkowe we wszystkich pakietach oprócz „Megasklepu”.

Prowizje na eBay pobierane są od każdej transakcji i różnią się w zależności od kraju, w jakim wystawiane są produkty.Składają się one z procentu od całkowitej wartości sprzedaży + 1,35 zł za każde zamówienie. Łączna kwota sprzedaży obejmuje cenę produktu, koszty obsługi, usługę wysyłkową, VAT oraz inne opłaty i dotyczy całego zamówienia, a nie pojedynczych produktów.

Przykładowo prowizja standardowa na eBay wynosi 11% od łącznej kwoty sprzedaży. Jednak w niektórych kategoriach, takich jak elektronika, komputery, telefony, gry, konsole oraz felgi i opony, prowizja obniża się do 6,5%. Więcej odnośnie opłat pod tym linkiem.

Na czym polega zarządzanie sprzedażą na eBay?

Po wystawieniu produktów na eBay niezwykle istotne jest skuteczne zarządzanie sprzedażą. Monitorowanie aukcji, odpowiadanie na zapytania od potencjalnych kupujących i aktualizowanie ofert to codzienne zadania sprzedawcy. Dobra komunikacja z kupującymi jest kluczowa — szybkie i rzeczowe odpowiadanie na pytania może zwiększyć zaufanie i zainteresowanie produktami. Ważne jest również śledzenie trendów rynkowych i dostosowywanie cen w odpowiedzi na zmiany popytu.

Zarządzanie sprzedażą jest możliwe poprzez Seller Hub:

Utrzymanie wysokiej jakości obsługi klienta i budowanie pozytywnych relacji z kupującymi może prowadzić do powtarzalnych zakupów i dobrych opinii, co z kolei wpłynie pozytywnie na reputację sprzedawcy na eBay.

Regularne aktualizowanie ofert, np. przez dodawanie nowych produktów lub aktualizowanie opisów, może również przyciągnąć więcej kupujących i zwiększyć widoczność oferty.

Wskazówka

Aż 71% zamówień w serwisie eBay wysyłanych jest w ramach darmowej dostawy. Dodatkowo oferty obejmujące bezpłatną wysyłkę osiągają wyższe miejsca docelowe w wynikach wyszukiwania. Taka korzyść zapewnia większe zadowolenie klienta. Sprzedawcy promujący bezpłatną wysyłkę widzą na stronie swojej aukcji takie informacje:

Podsumowanie

Marketplace eBay to świetne miejsce do rozwoju sprzedaży międzynarodowej i dotarcia do globalnej bazy klientów. Należy jednak pamiętać o tych kilku kluczowych aspektach:

 • dopracowany wygląd aukcji,
 • przemyślana strategia marketingowa,
 • zoptymalizowana logistyka,
 • atrakcyjna oferta cenowa,
 • dostosowanie do wymagań prawnych.

Dla maksymalnych efektów warto skorzystać ze wsparcia specjalistycznych firm, zwłaszcza na początku, gdy potrzebne jest największe zaangażowanie. Profesjonalna pomoc w zakładaniu konta na eBay, przygotowywaniu niezbędnej dokumentacji, domykaniu kwestii prawnych czy prowadzeniu kampanii często okazuje się najlepszym kluczem do sukcesu.

Przeczytaj artykuły Shoper

Alibaba.com – Twój start na globalnym rynku B2B

Sprzedaż na marketplace

Alibaba to największa międzynarodowa platforma handlu B2B, oferująca szerokie możliwości właścicielom firm, którzy chcą rozwijać swój biznes i docierać na zagraniczne rynki. Jej popularność dowodzą...

Microsoft Advertising — czym jest i czy warto go wykorzystać w sprzedaży międzynarodowej?

Marketing

Dzięki narzędziom takim jak Microsoft Ads masz szansę zaprezentować swoje produkty tam, gdzie nie docierają inne systemy. Ale dlaczego warto postawić na tę platformę? Microsoft Advertising kryje ki...