COD to skrót od określenia „Cash on Delivery”; po polsku najczęściej określany jako „płatność za pobraniem”, oznacza usługę pobrania płatności za zamówienie podczas dostarczenia towaru do klienta. To model płatności za zakupy online popularny w wielu europejskich krajach.

PUDO to skrót od określenia „Pick-Up, Drop-Off”; określenie miejsca, w którym można odebrać lub nadać przesyłkę. To ciesząca się dużą popularnością wśród konsumentów metoda logistyki ostatniej mili, dostępna w ofertach operatorów logistycznych w Polsce i za granicą. Punktem PUDO mogą być sklepy i punkty usługowe, automaty paczkowe, kioski. Wykorzystanie PUDO w logistyce daje klientowi elastyczność w wyborze miejsca dostawy i momentu nadania lub odebrania przesyłki.

Q-commerce to skrót od angielskiego określenia quick commerce - model handlu elektronicznego, w którym przewiduje się szybką dostawę produktu na żądanie. Model ten zakłada maksymalne skrócenie procesu dostawy produktów do nabywcy, nawet do kilkunastu minut od złożenia zamówienia. Najbardziej popularne platformy q-commerce w Polsce oferują zakup produktów spożywczych, chemii gospodarczej i artykułów gospodarstwa domowego z dostawą do domu. Funkcjonują w oparciu o sieć małych sklepów, tzw. dark stores, rozproszonych na terenie miasta, w celu skrócenia dystansu fizycznego i umożliwienie sprawnego dostarczenia zakupów na wybrany adres.

.

WMS to skrót od określenia Warehouse Management System - wyspecjalizowany magazynowy system informatyczny. Służy do codziennego zarządzania procesami magazynowymi w celu ich kontroli, optymalizacji i prawidłowego przepływu. System WMS może być częścią szerszego systemu ERP w formie modułu, ale częściej jest osobnym narzędziem, którym dysponują pracownicy odpowiadający za poprawną pracę magazynów firmowych.

White label jest to produkt lub usługa, której producentem i sprzedawcą są dwie różne firmy. Firma oferująca produkt swoim klientom nie jest jego producentem, ale sprzedaje go pod swoją marką. Istnieje wiele firm oferujących produkty white label innym firmom (np. kosmetyki) i zdarza się, że jeden produkt jest sprzedawany pod kilku lub kilkunastoma „szyldami”. Ten model jest często stosowany w przypadku produktów lub usług, które firma chce sprzedawać pod własną marką, bez ponoszenia kosztów związanych z ich produkcją. W porównaniu do produktów private label, model ten umożliwia ograniczenie kosztów.

Pojęcia User Experience (UX) i User Interface (UI) są ściśle związane z projektowaniem wizualnym stron internetowych, aplikacji webowych i mobilnych. Praca projektantów UX i UI wzajemnie uzupełnia się. UX polega na projektowaniu doświadczeń użytkownika podczas korzystania z witryny czy aplikacji. Do tego niezbędna jest wiedza dotycząca m.in. badania potrzeb, preferencji, nawyków użytkowników oraz zagadnień deweloperskich. UI design jest skoncentrowany wokół percepcji użytkownika. Celem projektanta UI jest stworzenie atrakcyjnej wizualnie, angażującej, dopasowanej do użytkownika i intuicyjnej witryny bądź aplikacji, z wykorzystaniem różnych technik projektowych.

TACOS to skrót od angielskiego określenia Total Advertising Cost of Sale - to wskaźnik zwrotu z inwestycji poniesionych w ramach kampanii reklamowej typu PPC (pay-per-click) prowadzonej w serwisie Amazon. Ta platforma sprzedaży internetowej posiada własne narzędzia do promocji, stąd wskaźnik TACOS został stworzony specjalnie na określenie zysków z prowadzonych działań reklamowych PPC w tym marketplace.

SEO to skrót angielskiego określenia Search Engine Optimisation. SEO oznacza zbiór metod optymalizacji witryny internetowej (serwisu, sklepu, produktu), w wyniku której osiąga się jak najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Do najbardziej popularnej wyszukiwarki w Europie i na świecie zalicza się Google, więc termin pozycjonowania (SEO) stosuje się najczęściej w odniesieniu do tego serwisu. Praktyka SEO obejmuje liczne działania, świadczone najczęściej przez specjalistów ds. pozycjonowania lub marketingu internetowego. Termin SEO stosuje się też wobec działań dotyczących optymalizacji listy produktów pod wyszukiwarkę marketplace, np. na Amazon. Działanie to wymaga znajomości środowiska danego marketplace, jednak cel jest ten sam – zaistnieć w jak najlepszych wynikach wyszukiwania pod określonymi słowami kluczowymi. Najlepiej na pierwszej pozycji.

ROPO to model zachowania konsumenta, który szuka w Internecie informacji o produkcie, ale zakupu dokonuje w sklepie tradycyjnym. W przypadku reverse ROPO, ten schemat jest odwrócony i konsument sprawdza produkty w sklepach tradycyjnych, ale zakupu dokonuje online. Badanie takich zachowań konsumenckich jest ważne dla sklepów internetowych, które chcą zrozumieć, które czynniki wpływają na odpływ klientów ze sklepu online do kanałów sprzedaży offline i na odwrót.

ROPO to skrót od określenia Research Online Purchase Offline.

ROI to skrót od angielskiego określenia Return on Investment. ROI to wskaźnik zwrotu z inwestycji, oceniający stopień jej efektywności. Pozwala określić skuteczność prowadzonych działań marketingowych w ramach całego planu reklamy i promocji (do określenia efektywności reklam można posłużyć się wskaźnikiem ROAS), określając kwotę zwrotu z danej inwestycji w odniesieniu do jej kosztów (wytworzenia i reklamy). Wynik ROI wyraża się w procentach.

ROAS to skrót angielskiego określenia Return on Advertisement Spend. ROAS to wskaźnik zwrotu z inwestycji w reklamę. Pozwala określić skuteczność prowadzonych kampanii reklamowych w odniesieniu do pozyskanego przychodu dla firmy z tej reklamy lub kampanii. Wskaźnik ROAS jest z powodzeniem wykorzystywany w reklamie internetowej, ponieważ zaawansowana analityka pozwala na dokładne oszacowanie wartości zwrotu z danego kanału promocji. Możliwe jest też stosowanie go w przypadku mediów offline, jak telewizja czy radio.

PPC to skrót od angielskiego określenia pay-per-click. PPC oznacza rodzaj kampanii reklamowej w Internecie, w której reklamodawca płaci wtedy, gdy użytkownik kliknie w daną reklamę. Model rozliczeń PPC jest najczęściej stosowany w przypadku reklam prowadzonych w wyszukiwarce internetowej, wyszukiwarce na marketplace, ale też w mediach społecznościowych, np. w systemie reklamowym Facebooka.

PIM to skrót od angielskiego określenia Product Information Management. PIM oznacza platformę internetową do zarządzania wszystkimi informacjami o produktach. Te specjalistyczne narzędzia przeznaczone dla firm są bazą danych potrzebną do prowadzenia sprzedaży w sklepach e-commerce, w marketplace’ach i innych kanałach dystrybucji. Korzyścią z wdrożenia systemu PIM jest możliwość aktualizacji informacji o produkcie w jednym narzędziu. Dzięki integracji, zaktualizowane dane są automatycznie przekazywane do zewnętrznych systemów sprzedaży. Systemy PIM ułatwiają więc pracę i zarządzanie, szczególnie w przypadku dużego, różnorodnego asortymentu i wielu kanałów sprzedaży.

One step checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Polega na spłaszczeniu struktury procesu finalizacji zamówienia do jednej podstrony. Pozwala to przyspieszyć dokonanie zakupu przez klienta, umożliwia mu podgląd całego procesu zakupu w jednym miejscu. Dla sklepu pozwala zmniejszyć ryzyko porzucenia koszyka przez klienta.

Omnichannel to zbiór działań, które firma podejmuje w celu zapewnienia spójnych doświadczeń sprzedażowych klienta (customer experience) we wszystkich kanałach sprzedaży i komunikacji z klientem (online i offline). Strategia omnichannel zakłada obecność marki w wielu kanałach sprzedaży i komunikacji (social media, sklep internetowy, sklep stacjonarny, marketplace, targi itp.). W odróżnieniu od stgrategii multichannel, omnichannel zakłada wypracowanie spójnych doświadczeń klienta we wszystkich kanałach. Dzięki strategii omnichannel klienci mogą łatwo dokonywać zakupów online, odbierać produkty w sklepie stacjonarnym czy punkcie odbioru lub zamówić produkty online i zwrócić w sklepie stacjonarnym. Dla firm korzyścią z wdrożenia strategii omnichannel jest dotarcie z ofertą do większej grupy potencjalnych klientów, zwiększenie skuteczności działań promocyjnych i zwiększenie sprzedaży.

Multichannel, czyli strategia wielokanałowa, to podejście do sprzedaży i marketingu, w której w celu dotarcia do klientów firma wykorzystuje wiele kanałów dystrybucji i komunikacji. Jej zaletą jej możliwość do dotarcia do szerszej grupy odbiorców w porównaniu do oparcia strategii o jeden kanał marketingu lub sprzedaży. Wykorzystanie wielu kanałów pozwala też na dopasowanie komunikacji i procesu sprzedażowego do zmieniających się preferencji klientów oraz bieżących trendów. W odróżnieniu od strategii omnichannel, kanały wykorzystywane w strategii wielokanałowej działają od siebie niezależnie, a klienci mogą mieć różne doświadczenia (customer experience), w zależności od używanego kanału. Strategia multichannel nie wymaga więc tworzenia spójnej, jednolitej strategii. Uwaga poświęcana jest każdemu kanałowi z osobna a komunikaty mogą być dopasowane do każdego z nich indywidualnie.

Merchant to najprościej mówiąc – sprzedawca; angielskie określenie na podmiot (firmę, osobę) prowadzący sklep internetowy.

M-commerce oznacza sprzedaż i zakupy internetowe z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (telefon, tablet). M-commerce daje klientom możliwość dokonywania zakupów w każdym miejscu i czasie z wykorzystaniem sklepów internetowych, platform sprzedażowych (marketplace) i mediów społecznościowych. Poza sprzedażą i zakupem produktów i usług, aplikacje m-commerce udostępniają też dokonywanie płatności mobilnych, przeglądanie katalogów produktów, porównywanie cen itp. M-commerce to skrót od angielskiego określenia mobile commerce.

Marketplace, czyli dosłownie „rynek”, to elektroniczna platforma sprzedażowa, w której kupujący mają dostęp do produktów od wielu sprzedawców w różnych kategoriach, definiowanych przez daną platformę. Sklepy marketplace dzielą się ze względu na zasięg: lokalny (na terenie jednego kraju) lub międzynarodowy (jedna platforma dostępna w kilkunastu czy kilkudziesięciu krajach), specjalizację  (marketplace horyzontalne i wertykalne) oraz na grupę docelową (marketplace B2B, B2C, C2C). Marketplace może działać na zasadzie aukcji, gdzie przedmioty są sprzedawane na podstawie ofert kupujących, lub sklepu internetowego, gdzie cena jest ustalana przez sprzedawcę. Marketplace pozwala tworzyć szeroką ofertę produktów i zróżnicowaną ofertę cenową, udostępnia proste i intuicyjne procesy transakcji i dostawy dla klientów. Z tego powodu jest najpopularniejszym sposobem na zakupy w Internecie w wielu krajach. Najbardziej znanymi przykładami marketplace’ów są Allegro, Amazon, OLX, eBay czy Etsy.

Listing to karta produktowa lub strona produktowa w sklepie internetowym lub na marketplace, prezentująca ofertę sklepu. Na jej zawartość składają się informacje o produkcie w formie tytułu, opisu, zdjęć i filmów oraz ceny. Umożliwia klientom zapoznanie się z najważniejszymi informacjami o produkcie.

Konwersja to określenie związane z marketingiem i sprzedażą. Odnosi się do użytkownika strony internetowej, sklepu internetowego, platformy zakupowej, serwisu społecznościowego, który dokonał zakupu bądź zrealizował inny cel określony przez sprzedawcę lub reklamodawcę (np. uzupełnił formularz kontaktowy w ramach kampanii reklamowej lub zarejestrował konto w sklepie).

GMV to skrót od angielskiego określenia Gross Merchandise Value, oznacza wskaźnik łącznej wartości sprzedanych towarów w danym okresie w kanałach e-commerce.

Green commerce to sposób prowadzenia handlu, w którym nadrzędnym celem jest zrównoważony rozwój i minimalizowanie negatywnego wpływu działalności sprzedażowej na środowisko naturalne. Polega na sprzedaży produktów i usług, które są produkowane i oferowane w sposób przyjazny środowisku, np. poprzez wykorzystanie ekologicznych materiałów, redukcję zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w procesie produkcji.

Fulfillment odnosi się do procesu realizacji zamówienia i dostarczenia produktu do klienta, który jest wykonywany przez zewnętrzną firmę (outsourcing) na terenie kraju producenta lub za granicą. W tym modelu współpracy B2B firma-sprzedawca powierza firmie specjalizującej się w fulfillment proces realizacji złożonych zamówień i dostawy na adres klienta. Wartością dla przedsiębiorcy jest oszczędność zasobów w procesie kompleksowej realizacji zamówień, obsługa zwrotów oraz odciążenie magazynu, bowiem fulfillment umożliwia przechowywanie produktów w firmie realizującej wysyłki. Usługa fulfillment rozwinęła się wraz ze wzrostem popularności handlu internetowego (e-commerce). Popularnymi firmami świadczącymi tę usługę w Polsce są np. InPost i Omnipack.

Fintech to firma łącząca nowoczesne technologie ze światem finansów (fintechy nie są jednak bankami), kierująca swoje produkty i usługi do osób prywatnych i przedsiębiorstw. Fintechy opracowują różnorodne aplikacje, narzędzia internetowe związane m.in. z płatnościami, zarządzaniem finansami, wymianą walut, przelewami zagranicznymi, inwestowaniem itp. W handlu transgranicznym fintechy pomagają konsumentom w zakupie zagranicznym, oferując atrakcyjne kursy wymiany walut i proste płatności, a sprzedawcom – uproszczenie procedur płatności transgranicznych, co przyspiesza proces wprowadzenia produktów na zagraniczny rynek.

Feed produktowy to plik komputerowy zawierający informacje o produktach dostępnych u sprzedawcy internetowego. Przygotowywany w celu prowadzenia sprzedaży w internetowych platformach sprzedażowych lub promocji w serwisach reklamowych (np. Google, Facebook) oraz porównywarkach cenowych. Feed produktowy określa m.in. nazwy produktów, identyfikator produktu, markę, kategorie produktowe, cenę, cechy, pojemność i wagę czy inne cechy fizyczne i użytkowe produktu, zwane atrybutami. Przygotowuje się go na podstawie wytycznych platformy, w której prowadzona jest sprzedaż lub promocja – każdy serwis określa własne atrybuty, które powinny znaleźć się w feedzie. Wysoka jakość informacji zawartych w pliku zwiększa szansę na wyróżnienie oferty, pozyskanie ruchu na stronę sklepu internetowego lub stronę oferty w katalogu marketplace.

FBA i FBM to modele sprzedaży oferowane przez Amazon. FBA, czyli Fullfilment by Amazon, dotyczy procesu sprzedaży produktu, w którym Amazon przejmuje na siebie obowiązki związane z magazynowaniem produktu, zapakowaniem go, wysyłką do klienta na adres dostawy oraz obsługą zwrotu. W modelu Fullfilment by Merchant (FBM) takie obowiązki bierze na siebie sprzedawca, co wiąże się z koniecznością posiadania własnego magazynu i osób obsługujących wysyłkę paczek.

ERP jest zintegrowanym systemem informatycznym, służącym do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. System ERP umożliwia automatyzację procesów i integrację różnych obszarów działalności firmy w jednym programie komputerowym. Integracja modułów zapewnia płynny przepływ informacji w czasie rzeczywistym. Kilkunastu pracowników jednocześnie może wykonywać prace w systemie ERP. Przykładowymi modułami, które może integrować system ERP, są dane księgowe i finansowe, sprzedażowe, magazynowe, związane z produkcją, logistyką oraz administracją.

ERP to skrót od angielskiego określenia Enterprise Resource Planning.

EDI to skrót od Electronic Data Interchange, czyli elektronicznej wymiany danych. EDI jest to proces przesyłania zamówień oraz dokumentów handlowych (np. faktury, zamówienia) między dwoma systemami, bez konieczności ich ręcznego przepisywania. EDI jest często stosowane w handlu internetowym i pomaga usprawnić procesy sprzedaży oraz zarządzania danymi handlowymi.

Dropshipping to metoda prowadzenia sprzedaży internetowej, w której sklep internetowy lub sprzedawca na marketplace nie posiada fizycznie towarów. Sprzedawca korzysta z magazynu dostawcy lub producenta, któremu przekazuje zamówienia złożone przez jego sklep. Pakowanie i wysyłka odbywa się bezpośrednio z magazynu producenta, a więc sprzedawca nie pośredniczy w procesie realizacji zamówienia. Dzięki temu sklep internetowy nie ponosi kosztów związanych z przechowywaniem towarów. Nie musi posiadać też pracowników odpowiadających za pakowanie i wysyłkę. Zadaniem sklepu jest pozyskanie klienta poprzez marketing, sprzedaż, obsługa klienta oraz zarządzanie zwrotami towarów.

Customer journey to angielskie określenie dot. ścieżki klienta, czyli sumy wszystkich interakcji klienta z daną firmą podczas całej relacji określonej w czasie. Proces customer journey rozpoczyna się od pierwszego styku z firmą (np. poprzez zobaczoną reklamę), aż do ostatniego etapu, który może skończyć się przed lub po dokonaniu zakupu. Customer journey opracowuje się w celu zrozumienia klienta, jego potrzeb i celów oraz oczekiwań na każdym etapie styku z firmą, aby zaprojektować odpowiednie customer experience (CX).

Customer Experience (CX) to określenie na doświadczenia klienta podczas kupowania produktów lub korzystania z usług na stronie internetowej lub w sklepie internetowym. CX dotyczy wszystkich interakcji między klientem a firmą, od pierwszego wejścia na stronę, przez dokonanie zakupu, aż po obsługę posprzedażową. Dobrze zaprojektowany CX ułatwia proces zakupowy i buduje pozytywne wrażenia z kontaktu z daną firmą lub marką, dzięki temu firma zwiększa swoje szanse na powrót klienta w przyszłości.

Content marketing to strategia marketingowa, w której tworzy się i udostępnia wartościowe treści, w celu przyciągnięcia potencjalnych klientów (in-bound marketing) i zainteresowania swoją ofertą. W ramach content marketingu powstają różne rodzaje treści, takie jak artykuły na blogu, filmy, infografiki, podcasty, e-booki, a nawet memy i kreatywne posty w mediach społecznościowych.

CLV to wskaźnik pozwalający oszacować całkowitą wartość przychodu od danego klienta lub segmentu klientów z transakcji sprzedaży w danym przedziale czasowym. Wskaźnik CLV oblicza się mnożąc trzy wartości – średniej wartości zamówienia dokonanego przez danego klienta w danym okresie x ilość transakcji sprzedaży w danym okresie (zazwyczaj przez rok) x średnia długość trwania relacji handlowej (w latach).

Buy Box na Amazonie to obszar na stronie produktu, gdzie klienci mogą kliknąć przycisk "Dodaj do koszyka" lub "Kup teraz", aby dodać dany produkt do swojego koszyka lub dokonać zakupu. Na stronie produktu (np. telefonu komórkowego określonego modelu) często pojawia się wiele ofert od różnych sprzedawców. Jednak tylko jeden sprzedawca może otrzymać Buy Box, co oznacza, że ​​ma on swojego rodzaju „pierwszeństwo” wśród innych firm, oferujących ten sam produkt. Buy box jest narzędziem Amazona, który umożliwia większą sprzedaż firmie, której uda się go wygrać.

API to skrót od słów Application Programming Interface. API to rodzaj komputerowego tłumacza, który umożliwia aplikacjom komunikację między sobą. Dzięki niemu programy automatycznie przesyłają i odbierają informacje. API jest wykorzystywane m.in. w aplikacjach mobilnych lub serwisach internetowych.

Cross-dock to model logistyki magazynowej, który jest wykorzystywany w celu przyspieszenia procesu dystrybucji towarów. W magazynie cross-dock towar jest odbierany bezpośrednio z jednego transportu i przekazywany do kolejnego transportu, bez przechowywania go w magazynie na dłuższy czas.

Checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Dotyczy zamówienia, które klient dodał do koszyka, a następnie podjął dodatkową aktywność w celu sfinalizowania zakupu. W procesie checkout użytkownik jest proszony o podanie dokładnych danych personalnych, adresu pocztowego, określenia sposobu płatności i realizacji dostawy, czy też akceptację regulaminu. Optymalizacja procesu checkout pozwala na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym.

Jak stworzyć i zoptymalizować zagraniczną kampanię PPC?

Reklamy PPC to jeden z najczęściej wybieranych sposobów promowania marki w Internecie. Ich kluczową zaletą jest duża uniwersalność zastosowania, gdyż kampanię możesz wdrożyć zarówno w swoim kraju, jak i za granicą. Wówczas powinieneś jednak wykorzystać nieco inne techniki i narzędzia. Jakie? O tym właśnie jest niniejszy artykuł!

autor: iCEA Group

Dlaczego warto wdrożyć zagraniczną kampanię PPC?

Dzięki reklamom PPC dotrzesz do zagranicznych odbiorców, wspierając w ten sposób strategię organicznego budowania ruchu na swojej stronie internetowej. Tworząc kampanię o globalnym zasięgu, rozszerzysz ponadto świadomość swojej marki i znacznie zwiększysz jej możliwości rozwojowe.

Warto też zaznaczyć, że płatne reklamy w wyszukiwarce możesz precyzyjnie ukierunkować na wybraną grupę odbiorców, redukując w ten sposób koszty realizacji kampanii i zwiększając jej skuteczność.

Zagraniczne reklamy typu Google Ads są ponadto stosunkowo łatwe we wdrożeniu. Wystarczy, że określisz kraj docelowy, dopasujesz język, prawidłowo ustalisz swój budżet i opracujesz atrakcyjne wizualnie oferty, a z pewnością zyskasz zainteresowanie potencjalnych klientów.

Na uwagę zasługuje także możliwość testowania rynków zagranicznych bez konieczność angażowania dużych nakładów finansowych. Dzięki reklamom PPC zgromadzisz bowiem wiele cennych danych o sytuacji branżowej i preferencjach docelowych odbiorców. Ostatnią zaletą, o której nie sposób nie wspomnieć, jest elastyczność kampanii typu Google Ads. Niezależnie od budżetu, wielkości firmy, targetu czy wybranego kraju docelowego, zagraniczne reklamy PPC korzystnie wpłyną na Twój wizerunek, popularność i wyniki sprzedażowe. Kluczem do sukcesu okazuje się wówczas opracowanie kompleksowej strategii. Od czego zacząć?

Zagraniczne reklamy Google Ads – od czego zacząć?

Każda kampania reklamowa powinna być realizowana zgodnie z uwarunkowaniami danego kraju. W przypadku zagranicznych reklam PPC nie wystarczy przetłumaczyć reklam na język, którym posługują się docelowi odbiorcy. Aby osiągnąć maksymalną skuteczność, musisz przeprowadzić dokładne badania, podczas których zidentyfikujesz cechy szczególne wybranego rynku. Zacznijmy zatem od początku.

Zbadaj swoje możliwości

Na początku musisz ustalić, w jakich krajach warto reklamować swoje produkty. W określeniu popytu na rynkach zagranicznych pomoże Ci narzędzie Google Market Finder, dzięki któremu poznasz najbardziej opłacalne kierunki ekspansji. Wystarczy, że założysz konto i wprowadzisz adres swojej strony internetowej, a narzędzie przedstawi Ci kluczowe usługi lub produkty, które nawiązują do Twojej firmy. Po ich zatwierdzeniu Google Market Finder zaprezentuje trzy rynki, które powinieneś uwzględnić w swojej strategii promocyjnej. Poznasz także popularność swoich produktów w innych krajach, zbadasz zachowania konsumentów oraz przestudiujesz wiele raportów, dzięki którym z pewnością zidentyfikujesz rynek, na który warto kierować reklamy PPC.

źródło: Google Market Finder – przykładowa analiza kraju docelowego

Poznaj zagranicznych odbiorców

Inny język to niejedyna cecha, która wyróżnia zagranicznych odbiorców. W każdym kraju istnieją bowiem różne przyzwyczajenia, tendencje zakupowe i preferencje względem reklam. Właśnie dlatego powinieneś jak najlepiej poznać swoich potencjalnych klientów oraz zidentyfikować ich potrzeby. Oto czynniki, na które warto zwrócić wówczas szczególną uwagę:

 • dane demograficzne (wiek, płeć, zainteresowania, lokalizacja, urządzenia wykorzystywane podczas korzystania z Internetu, poziom wykształcenia i dochodów),
 • wykorzystywane wyszukiwarki internetowe,
 • preferowane formy przekazu (tekst, grafika, wideo),
 • preferencje zakupowe.

Aby dotrzeć do tych informacji, skorzystaj z raportów i badań rynkowych. Znajdziesz je m.in. na stronach euromonitor.com, nielsen.com, bloomberg.com, deloitte.com, ibisworld.com czy marketresearch.com.

Dostosuj projekt strony do zagranicznych odbiorców

Przed wdrożeniem kampanii PPC za granicą upewnij się, że strona, do której mają prowadzić Twoje reklamy, jest dostosowana do preferencji docelowych odbiorców. Poza typowymi zasadami dotyczącymi optymalizacji technicznej, ważne jest też uwzględnienie uwarunkowań kulturowych i specyfiki rynku wybranego kraju. Jeśli przeprowadziłeś dokładne badania, z pewnością wiesz, czego oczekują konsumenci za granicą. Wykorzystaj więc te informacje podczas optymalizacji swojej strony internetowej. Oto kilka wskazówek, dzięki którym opracowanie przyjaznej użytkownikom witryny nie będzie żadnym problemem:

 1. Upewnij się, że przyciski call to action uwzględniają preferencje odbiorców w danym kraju.
 2. Tworząc treści, wykorzystaj tematy i formy popularne wśród docelowych klientów.
 3. Uwzględnij szybkość Internetu w danym kraju. Niska prędkość sieci uniemożliwia bowiem prawidłowe wyświetlanie filmów na stronie. W takim przypadku warto zastąpić je grafikami lub gifami.
 4. Zadbaj o wizualną część witryny. Możesz wykorzystać kolory i motywy nawiązujące do kultury kraju, na który kierujesz swoje reklamy.

Stwórz bazę słów kluczowych

Frazy kluczowe to jeden z najważniejszych elementów kampanii Google Ads. Dzięki nim dotrzesz do osób, które są faktycznie zainteresowane Twoją ofertą, i uzyskasz większy ruch w witrynie. W tej kwestii warto skonsultować się z tłumaczem, a nawet native speakerem. Z jego pomocą opracujesz atrakcyjny przekaz, uwzględniając w nim powiedzenia, gry słowne czy idiomy.

Przetłumaczenie słów kluczowych na wybrany język nie jest najlepszym rozwiązaniem. Aby uzyskać maksymalną skuteczność reklam PPC, musisz zidentyfikować frazy, którymi zagraniczni użytkownicy posługują się podczas wyszukiwania produktów, które masz w swojej ofercie. Pomogą Ci w tym takie narzędzia, jak Senuto.

źródło: Senuto – wyszukiwanie słów kluczowych dla wybranego kraju

Stwórz reklamy

Po tak kompleksowych przygotowaniach możesz przejść do wdrażania zagranicznych reklam PPC. Od czego zacząć?

 1. Zaloguj się na swoje konto Google Ads i wybierz opcję tworzenia kampanii.
 2. Podaj nazwę swojej firmy i wprowadź adres strony internetowej, do której ma prowadzić dana reklama.
 3. Ustal cel reklamowy, wybierz typ kampanii i określ sposób, w jaki chcesz osiągnąć wyznaczony cel.
 4. Określ lokalizację kampanii i wskaż język.
 5. Określ budżet reklamowy, wybierz stawkę i walutę.
 6. Dodaj słowa kluczowe.
 7. Napisz reklamę, wprowadzając nagłówki i treść oraz dodając linki do podstron.
 8. Sprawdź poprawność kampanii, potwierdź informacje rozliczeniowe, dodaj ustawienia płatności i prześlij swoją reklamę.

Jak zoptymalizować zagraniczne reklamy PPC?

Wdrożenie kampanii to nie wszystko. Po opublikowaniu reklam musisz stale mierzyć ich efektywność, wprowadzać ewentualne poprawki i badać osiągane wyniki. Zwróć uwagę na pozycję w wynikach wyszukiwania, jeśli wybrałeś reklamy w sieci wyszukiwania. Stale monitoruj także wskaźnik CTR, współczynnik konwersji oraz ROAS, czyli zwrot z inwestycji w reklamę. Dzięki takiej analizie ustalisz, czy kampania generuje oczekiwane rezultaty, czy wymaga pewnych modyfikacji.

Reklamy PPC mają to do siebie, że ulegają wielu wahaniom i silnie odpowiadają na różne czynniki. Twoim zadaniem jest reagowanie na te zmiany i zmienianie ustawień, tak aby kampania była stale skuteczna. Optymalizacja powinna obejmować nie tylko modyfikację ustawień, ale też budowy reklam oraz struktury docelowej strony internetowej.

Cennym narzędziem są także testy A/B, za pomocą których możesz zbadać efektywność poszczególnych nagłówków, opisów czy grafik i ustalić, które z nich warto wykorzystać w kampanii.

Pamiętaj także o bieżącym monitorowaniu skuteczności fraz kluczowych. Oddziałuje bowiem na nie zjawisko sezonowości. Co jakiś czas analizuj więc swój profil i zmieniaj hasła, na które kierujesz reklamy, aby kampania cieszyła się satysfakcjonującą skuteczność przez cały rok.

Podsumowanie

Podczas wdrażania zagranicznej kampanii PPC wielu właścicieli stron internetowych zastanawia się, czy warto zakładać oddzielne konto Google Ads przeznaczone na ten cel. Otóż nie jest to konieczne, jeśli chcesz pobierać faktury za reklamy na obecne dane firmowe. Na jednym koncie możesz z powodzeniem prowadzić jednocześnie kampanie kierowane na kilka krajów.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci stworzyć skuteczne, zagraniczne reklamy PPC. Wbrew pozorom opracowanie kampanii reklamowej za rynek zagraniczny nie jest trudne, dlatego rozpocznij ten proces już dziś i zdobądź wielu nowych klientów!

Przeczytaj artykuły iCEA Group

Kampanie reklamowe Amazon Ads – co warto o nich wiedzieć?

Marketing

Promowanie marki za granicą to nie lada wyzwanie. Trudnością jest nie tylko dostosowanie oferty do odmiennych potrzeb odbiorców, ale też wybór kanału, który pozwoli firmie uzyskać satysfakcjonujące...

Wybór i rejestracja domeny dla zagranicznego sklepu internetowego

Sprzedaż przez własny sklep

Coraz więcej sklepów internetowych otwiera się na działalność zagraniczną. Aby kompleksowo zadbać o swój biznes za granicą, musisz zacząć od podstaw. Priorytetem powinien być więc wybór domeny dla ...

PPC

Reklamy PPC za granicą – sposób na zwiększenie sprzedaży online

Marketing

Reklamy PPC to świetny sposób na docieranie do nowych odbiorców i bezpośrednie zachęcanie ich do skorzystania z danej oferty. Zapewniają szybkie efekty, nie są trudne we wdrożeniu oraz przynoszą ko...