COD to skrót od określenia „Cash on Delivery”; po polsku najczęściej określany jako „płatność za pobraniem”, oznacza usługę pobrania płatności za zamówienie podczas dostarczenia towaru do klienta. To model płatności za zakupy online popularny w wielu europejskich krajach.

PUDO to skrót od określenia „Pick-Up, Drop-Off”; określenie miejsca, w którym można odebrać lub nadać przesyłkę. To ciesząca się dużą popularnością wśród konsumentów metoda logistyki ostatniej mili, dostępna w ofertach operatorów logistycznych w Polsce i za granicą. Punktem PUDO mogą być sklepy i punkty usługowe, automaty paczkowe, kioski. Wykorzystanie PUDO w logistyce daje klientowi elastyczność w wyborze miejsca dostawy i momentu nadania lub odebrania przesyłki.

Q-commerce to skrót od angielskiego określenia quick commerce - model handlu elektronicznego, w którym przewiduje się szybką dostawę produktu na żądanie. Model ten zakłada maksymalne skrócenie procesu dostawy produktów do nabywcy, nawet do kilkunastu minut od złożenia zamówienia. Najbardziej popularne platformy q-commerce w Polsce oferują zakup produktów spożywczych, chemii gospodarczej i artykułów gospodarstwa domowego z dostawą do domu. Funkcjonują w oparciu o sieć małych sklepów, tzw. dark stores, rozproszonych na terenie miasta, w celu skrócenia dystansu fizycznego i umożliwienie sprawnego dostarczenia zakupów na wybrany adres.

.

WMS to skrót od określenia Warehouse Management System - wyspecjalizowany magazynowy system informatyczny. Służy do codziennego zarządzania procesami magazynowymi w celu ich kontroli, optymalizacji i prawidłowego przepływu. System WMS może być częścią szerszego systemu ERP w formie modułu, ale częściej jest osobnym narzędziem, którym dysponują pracownicy odpowiadający za poprawną pracę magazynów firmowych.

White label jest to produkt lub usługa, której producentem i sprzedawcą są dwie różne firmy. Firma oferująca produkt swoim klientom nie jest jego producentem, ale sprzedaje go pod swoją marką. Istnieje wiele firm oferujących produkty white label innym firmom (np. kosmetyki) i zdarza się, że jeden produkt jest sprzedawany pod kilku lub kilkunastoma „szyldami”. Ten model jest często stosowany w przypadku produktów lub usług, które firma chce sprzedawać pod własną marką, bez ponoszenia kosztów związanych z ich produkcją. W porównaniu do produktów private label, model ten umożliwia ograniczenie kosztów.

Pojęcia User Experience (UX) i User Interface (UI) są ściśle związane z projektowaniem wizualnym stron internetowych, aplikacji webowych i mobilnych. Praca projektantów UX i UI wzajemnie uzupełnia się. UX polega na projektowaniu doświadczeń użytkownika podczas korzystania z witryny czy aplikacji. Do tego niezbędna jest wiedza dotycząca m.in. badania potrzeb, preferencji, nawyków użytkowników oraz zagadnień deweloperskich. UI design jest skoncentrowany wokół percepcji użytkownika. Celem projektanta UI jest stworzenie atrakcyjnej wizualnie, angażującej, dopasowanej do użytkownika i intuicyjnej witryny bądź aplikacji, z wykorzystaniem różnych technik projektowych.

TACOS to skrót od angielskiego określenia Total Advertising Cost of Sale - to wskaźnik zwrotu z inwestycji poniesionych w ramach kampanii reklamowej typu PPC (pay-per-click) prowadzonej w serwisie Amazon. Ta platforma sprzedaży internetowej posiada własne narzędzia do promocji, stąd wskaźnik TACOS został stworzony specjalnie na określenie zysków z prowadzonych działań reklamowych PPC w tym marketplace.

SEO to skrót angielskiego określenia Search Engine Optimisation. SEO oznacza zbiór metod optymalizacji witryny internetowej (serwisu, sklepu, produktu), w wyniku której osiąga się jak najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Do najbardziej popularnej wyszukiwarki w Europie i na świecie zalicza się Google, więc termin pozycjonowania (SEO) stosuje się najczęściej w odniesieniu do tego serwisu. Praktyka SEO obejmuje liczne działania, świadczone najczęściej przez specjalistów ds. pozycjonowania lub marketingu internetowego. Termin SEO stosuje się też wobec działań dotyczących optymalizacji listy produktów pod wyszukiwarkę marketplace, np. na Amazon. Działanie to wymaga znajomości środowiska danego marketplace, jednak cel jest ten sam – zaistnieć w jak najlepszych wynikach wyszukiwania pod określonymi słowami kluczowymi. Najlepiej na pierwszej pozycji.

ROPO to model zachowania konsumenta, który szuka w Internecie informacji o produkcie, ale zakupu dokonuje w sklepie tradycyjnym. W przypadku reverse ROPO, ten schemat jest odwrócony i konsument sprawdza produkty w sklepach tradycyjnych, ale zakupu dokonuje online. Badanie takich zachowań konsumenckich jest ważne dla sklepów internetowych, które chcą zrozumieć, które czynniki wpływają na odpływ klientów ze sklepu online do kanałów sprzedaży offline i na odwrót.

ROPO to skrót od określenia Research Online Purchase Offline.

ROI to skrót od angielskiego określenia Return on Investment. ROI to wskaźnik zwrotu z inwestycji, oceniający stopień jej efektywności. Pozwala określić skuteczność prowadzonych działań marketingowych w ramach całego planu reklamy i promocji (do określenia efektywności reklam można posłużyć się wskaźnikiem ROAS), określając kwotę zwrotu z danej inwestycji w odniesieniu do jej kosztów (wytworzenia i reklamy). Wynik ROI wyraża się w procentach.

ROAS to skrót angielskiego określenia Return on Advertisement Spend. ROAS to wskaźnik zwrotu z inwestycji w reklamę. Pozwala określić skuteczność prowadzonych kampanii reklamowych w odniesieniu do pozyskanego przychodu dla firmy z tej reklamy lub kampanii. Wskaźnik ROAS jest z powodzeniem wykorzystywany w reklamie internetowej, ponieważ zaawansowana analityka pozwala na dokładne oszacowanie wartości zwrotu z danego kanału promocji. Możliwe jest też stosowanie go w przypadku mediów offline, jak telewizja czy radio.

PPC to skrót od angielskiego określenia pay-per-click. PPC oznacza rodzaj kampanii reklamowej w Internecie, w której reklamodawca płaci wtedy, gdy użytkownik kliknie w daną reklamę. Model rozliczeń PPC jest najczęściej stosowany w przypadku reklam prowadzonych w wyszukiwarce internetowej, wyszukiwarce na marketplace, ale też w mediach społecznościowych, np. w systemie reklamowym Facebooka.

PIM to skrót od angielskiego określenia Product Information Management. PIM oznacza platformę internetową do zarządzania wszystkimi informacjami o produktach. Te specjalistyczne narzędzia przeznaczone dla firm są bazą danych potrzebną do prowadzenia sprzedaży w sklepach e-commerce, w marketplace’ach i innych kanałach dystrybucji. Korzyścią z wdrożenia systemu PIM jest możliwość aktualizacji informacji o produkcie w jednym narzędziu. Dzięki integracji, zaktualizowane dane są automatycznie przekazywane do zewnętrznych systemów sprzedaży. Systemy PIM ułatwiają więc pracę i zarządzanie, szczególnie w przypadku dużego, różnorodnego asortymentu i wielu kanałów sprzedaży.

One step checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Polega na spłaszczeniu struktury procesu finalizacji zamówienia do jednej podstrony. Pozwala to przyspieszyć dokonanie zakupu przez klienta, umożliwia mu podgląd całego procesu zakupu w jednym miejscu. Dla sklepu pozwala zmniejszyć ryzyko porzucenia koszyka przez klienta.

Omnichannel to zbiór działań, które firma podejmuje w celu zapewnienia spójnych doświadczeń sprzedażowych klienta (customer experience) we wszystkich kanałach sprzedaży i komunikacji z klientem (online i offline). Strategia omnichannel zakłada obecność marki w wielu kanałach sprzedaży i komunikacji (social media, sklep internetowy, sklep stacjonarny, marketplace, targi itp.). W odróżnieniu od stgrategii multichannel, omnichannel zakłada wypracowanie spójnych doświadczeń klienta we wszystkich kanałach. Dzięki strategii omnichannel klienci mogą łatwo dokonywać zakupów online, odbierać produkty w sklepie stacjonarnym czy punkcie odbioru lub zamówić produkty online i zwrócić w sklepie stacjonarnym. Dla firm korzyścią z wdrożenia strategii omnichannel jest dotarcie z ofertą do większej grupy potencjalnych klientów, zwiększenie skuteczności działań promocyjnych i zwiększenie sprzedaży.

Multichannel, czyli strategia wielokanałowa, to podejście do sprzedaży i marketingu, w której w celu dotarcia do klientów firma wykorzystuje wiele kanałów dystrybucji i komunikacji. Jej zaletą jej możliwość do dotarcia do szerszej grupy odbiorców w porównaniu do oparcia strategii o jeden kanał marketingu lub sprzedaży. Wykorzystanie wielu kanałów pozwala też na dopasowanie komunikacji i procesu sprzedażowego do zmieniających się preferencji klientów oraz bieżących trendów. W odróżnieniu od strategii omnichannel, kanały wykorzystywane w strategii wielokanałowej działają od siebie niezależnie, a klienci mogą mieć różne doświadczenia (customer experience), w zależności od używanego kanału. Strategia multichannel nie wymaga więc tworzenia spójnej, jednolitej strategii. Uwaga poświęcana jest każdemu kanałowi z osobna a komunikaty mogą być dopasowane do każdego z nich indywidualnie.

Merchant to najprościej mówiąc – sprzedawca; angielskie określenie na podmiot (firmę, osobę) prowadzący sklep internetowy.

M-commerce oznacza sprzedaż i zakupy internetowe z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (telefon, tablet). M-commerce daje klientom możliwość dokonywania zakupów w każdym miejscu i czasie z wykorzystaniem sklepów internetowych, platform sprzedażowych (marketplace) i mediów społecznościowych. Poza sprzedażą i zakupem produktów i usług, aplikacje m-commerce udostępniają też dokonywanie płatności mobilnych, przeglądanie katalogów produktów, porównywanie cen itp. M-commerce to skrót od angielskiego określenia mobile commerce.

Marketplace, czyli dosłownie „rynek”, to elektroniczna platforma sprzedażowa, w której kupujący mają dostęp do produktów od wielu sprzedawców w różnych kategoriach, definiowanych przez daną platformę. Sklepy marketplace dzielą się ze względu na zasięg: lokalny (na terenie jednego kraju) lub międzynarodowy (jedna platforma dostępna w kilkunastu czy kilkudziesięciu krajach), specjalizację  (marketplace horyzontalne i wertykalne) oraz na grupę docelową (marketplace B2B, B2C, C2C). Marketplace może działać na zasadzie aukcji, gdzie przedmioty są sprzedawane na podstawie ofert kupujących, lub sklepu internetowego, gdzie cena jest ustalana przez sprzedawcę. Marketplace pozwala tworzyć szeroką ofertę produktów i zróżnicowaną ofertę cenową, udostępnia proste i intuicyjne procesy transakcji i dostawy dla klientów. Z tego powodu jest najpopularniejszym sposobem na zakupy w Internecie w wielu krajach. Najbardziej znanymi przykładami marketplace’ów są Allegro, Amazon, OLX, eBay czy Etsy.

Listing to karta produktowa lub strona produktowa w sklepie internetowym lub na marketplace, prezentująca ofertę sklepu. Na jej zawartość składają się informacje o produkcie w formie tytułu, opisu, zdjęć i filmów oraz ceny. Umożliwia klientom zapoznanie się z najważniejszymi informacjami o produkcie.

Konwersja to określenie związane z marketingiem i sprzedażą. Odnosi się do użytkownika strony internetowej, sklepu internetowego, platformy zakupowej, serwisu społecznościowego, który dokonał zakupu bądź zrealizował inny cel określony przez sprzedawcę lub reklamodawcę (np. uzupełnił formularz kontaktowy w ramach kampanii reklamowej lub zarejestrował konto w sklepie).

GMV to skrót od angielskiego określenia Gross Merchandise Value, oznacza wskaźnik łącznej wartości sprzedanych towarów w danym okresie w kanałach e-commerce.

Green commerce to sposób prowadzenia handlu, w którym nadrzędnym celem jest zrównoważony rozwój i minimalizowanie negatywnego wpływu działalności sprzedażowej na środowisko naturalne. Polega na sprzedaży produktów i usług, które są produkowane i oferowane w sposób przyjazny środowisku, np. poprzez wykorzystanie ekologicznych materiałów, redukcję zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w procesie produkcji.

Fulfillment odnosi się do procesu realizacji zamówienia i dostarczenia produktu do klienta, który jest wykonywany przez zewnętrzną firmę (outsourcing) na terenie kraju producenta lub za granicą. W tym modelu współpracy B2B firma-sprzedawca powierza firmie specjalizującej się w fulfillment proces realizacji złożonych zamówień i dostawy na adres klienta. Wartością dla przedsiębiorcy jest oszczędność zasobów w procesie kompleksowej realizacji zamówień, obsługa zwrotów oraz odciążenie magazynu, bowiem fulfillment umożliwia przechowywanie produktów w firmie realizującej wysyłki. Usługa fulfillment rozwinęła się wraz ze wzrostem popularności handlu internetowego (e-commerce). Popularnymi firmami świadczącymi tę usługę w Polsce są np. InPost i Omnipack.

Fintech to firma łącząca nowoczesne technologie ze światem finansów (fintechy nie są jednak bankami), kierująca swoje produkty i usługi do osób prywatnych i przedsiębiorstw. Fintechy opracowują różnorodne aplikacje, narzędzia internetowe związane m.in. z płatnościami, zarządzaniem finansami, wymianą walut, przelewami zagranicznymi, inwestowaniem itp. W handlu transgranicznym fintechy pomagają konsumentom w zakupie zagranicznym, oferując atrakcyjne kursy wymiany walut i proste płatności, a sprzedawcom – uproszczenie procedur płatności transgranicznych, co przyspiesza proces wprowadzenia produktów na zagraniczny rynek.

Feed produktowy to plik komputerowy zawierający informacje o produktach dostępnych u sprzedawcy internetowego. Przygotowywany w celu prowadzenia sprzedaży w internetowych platformach sprzedażowych lub promocji w serwisach reklamowych (np. Google, Facebook) oraz porównywarkach cenowych. Feed produktowy określa m.in. nazwy produktów, identyfikator produktu, markę, kategorie produktowe, cenę, cechy, pojemność i wagę czy inne cechy fizyczne i użytkowe produktu, zwane atrybutami. Przygotowuje się go na podstawie wytycznych platformy, w której prowadzona jest sprzedaż lub promocja – każdy serwis określa własne atrybuty, które powinny znaleźć się w feedzie. Wysoka jakość informacji zawartych w pliku zwiększa szansę na wyróżnienie oferty, pozyskanie ruchu na stronę sklepu internetowego lub stronę oferty w katalogu marketplace.

FBA i FBM to modele sprzedaży oferowane przez Amazon. FBA, czyli Fullfilment by Amazon, dotyczy procesu sprzedaży produktu, w którym Amazon przejmuje na siebie obowiązki związane z magazynowaniem produktu, zapakowaniem go, wysyłką do klienta na adres dostawy oraz obsługą zwrotu. W modelu Fullfilment by Merchant (FBM) takie obowiązki bierze na siebie sprzedawca, co wiąże się z koniecznością posiadania własnego magazynu i osób obsługujących wysyłkę paczek.

ERP jest zintegrowanym systemem informatycznym, służącym do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. System ERP umożliwia automatyzację procesów i integrację różnych obszarów działalności firmy w jednym programie komputerowym. Integracja modułów zapewnia płynny przepływ informacji w czasie rzeczywistym. Kilkunastu pracowników jednocześnie może wykonywać prace w systemie ERP. Przykładowymi modułami, które może integrować system ERP, są dane księgowe i finansowe, sprzedażowe, magazynowe, związane z produkcją, logistyką oraz administracją.

ERP to skrót od angielskiego określenia Enterprise Resource Planning.

EDI to skrót od Electronic Data Interchange, czyli elektronicznej wymiany danych. EDI jest to proces przesyłania zamówień oraz dokumentów handlowych (np. faktury, zamówienia) między dwoma systemami, bez konieczności ich ręcznego przepisywania. EDI jest często stosowane w handlu internetowym i pomaga usprawnić procesy sprzedaży oraz zarządzania danymi handlowymi.

Dropshipping to metoda prowadzenia sprzedaży internetowej, w której sklep internetowy lub sprzedawca na marketplace nie posiada fizycznie towarów. Sprzedawca korzysta z magazynu dostawcy lub producenta, któremu przekazuje zamówienia złożone przez jego sklep. Pakowanie i wysyłka odbywa się bezpośrednio z magazynu producenta, a więc sprzedawca nie pośredniczy w procesie realizacji zamówienia. Dzięki temu sklep internetowy nie ponosi kosztów związanych z przechowywaniem towarów. Nie musi posiadać też pracowników odpowiadających za pakowanie i wysyłkę. Zadaniem sklepu jest pozyskanie klienta poprzez marketing, sprzedaż, obsługa klienta oraz zarządzanie zwrotami towarów.

Customer journey to angielskie określenie dot. ścieżki klienta, czyli sumy wszystkich interakcji klienta z daną firmą podczas całej relacji określonej w czasie. Proces customer journey rozpoczyna się od pierwszego styku z firmą (np. poprzez zobaczoną reklamę), aż do ostatniego etapu, który może skończyć się przed lub po dokonaniu zakupu. Customer journey opracowuje się w celu zrozumienia klienta, jego potrzeb i celów oraz oczekiwań na każdym etapie styku z firmą, aby zaprojektować odpowiednie customer experience (CX).

Customer Experience (CX) to określenie na doświadczenia klienta podczas kupowania produktów lub korzystania z usług na stronie internetowej lub w sklepie internetowym. CX dotyczy wszystkich interakcji między klientem a firmą, od pierwszego wejścia na stronę, przez dokonanie zakupu, aż po obsługę posprzedażową. Dobrze zaprojektowany CX ułatwia proces zakupowy i buduje pozytywne wrażenia z kontaktu z daną firmą lub marką, dzięki temu firma zwiększa swoje szanse na powrót klienta w przyszłości.

Content marketing to strategia marketingowa, w której tworzy się i udostępnia wartościowe treści, w celu przyciągnięcia potencjalnych klientów (in-bound marketing) i zainteresowania swoją ofertą. W ramach content marketingu powstają różne rodzaje treści, takie jak artykuły na blogu, filmy, infografiki, podcasty, e-booki, a nawet memy i kreatywne posty w mediach społecznościowych.

CLV to wskaźnik pozwalający oszacować całkowitą wartość przychodu od danego klienta lub segmentu klientów z transakcji sprzedaży w danym przedziale czasowym. Wskaźnik CLV oblicza się mnożąc trzy wartości – średniej wartości zamówienia dokonanego przez danego klienta w danym okresie x ilość transakcji sprzedaży w danym okresie (zazwyczaj przez rok) x średnia długość trwania relacji handlowej (w latach).

Buy Box na Amazonie to obszar na stronie produktu, gdzie klienci mogą kliknąć przycisk "Dodaj do koszyka" lub "Kup teraz", aby dodać dany produkt do swojego koszyka lub dokonać zakupu. Na stronie produktu (np. telefonu komórkowego określonego modelu) często pojawia się wiele ofert od różnych sprzedawców. Jednak tylko jeden sprzedawca może otrzymać Buy Box, co oznacza, że ​​ma on swojego rodzaju „pierwszeństwo” wśród innych firm, oferujących ten sam produkt. Buy box jest narzędziem Amazona, który umożliwia większą sprzedaż firmie, której uda się go wygrać.

API to skrót od słów Application Programming Interface. API to rodzaj komputerowego tłumacza, który umożliwia aplikacjom komunikację między sobą. Dzięki niemu programy automatycznie przesyłają i odbierają informacje. API jest wykorzystywane m.in. w aplikacjach mobilnych lub serwisach internetowych.

Cross-dock to model logistyki magazynowej, który jest wykorzystywany w celu przyspieszenia procesu dystrybucji towarów. W magazynie cross-dock towar jest odbierany bezpośrednio z jednego transportu i przekazywany do kolejnego transportu, bez przechowywania go w magazynie na dłuższy czas.

Checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Dotyczy zamówienia, które klient dodał do koszyka, a następnie podjął dodatkową aktywność w celu sfinalizowania zakupu. W procesie checkout użytkownik jest proszony o podanie dokładnych danych personalnych, adresu pocztowego, określenia sposobu płatności i realizacji dostawy, czy też akceptację regulaminu. Optymalizacja procesu checkout pozwala na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym.

Cross-border w krajach adriatyckich – atrakcyjne rynki dla polskiego e-commerce

Rynki adriatyckie, które do niedawna traktowane były przez polskie e-commerce’y po macoszemu, zyskały na atrakcyjności, tak jak Czechy czy Słowacja jeszcze kilka lat temu. Kraje te nie tylko zachwycają malowniczymi krajobrazami, lecz również charakteryzują się rosnącym potencjałem w dziedzinie handlu elektronicznego, który stale ewoluuje i dostosowuje się do zmieniających się wymogów globalnej ekonomii cyfrowej. Czym zatem charakteryzuje się adriatycki konsument, jak wyglądają lokalne trendy i co zrobić, by zaistnieć na tych rynkach? Sprawdźmy!

autor: Packeta

Image by wirestock on Freepik

Specyfika handlu online w Słowenii i Chorwacji

Choć liczba mieszkańców obu krajów jest stosunkowo niewielka w porównaniu z innymi państwami europejskimi – Słowenia liczy około 2 milionów mieszkańców, a Chorwacja 4 miliony – rynek e-handlu rośnie tam skokowo.

Jeszcze w 2017 r. słoweńska wartość e-sektora wynosiła 537 mln $, by w rekordowym 2021 r. osiągnąć 967 mln $. Szacunki Statista wynoszące 1077 mln $ oznaczałyby ok. 100% przyrost wobec stanu sprzed 6 lat (co więcej, prognozowana wartość rynku w 2027 r. to 1 622 mln $).

Pod względem liczby słoweńskich e-konsumentów także zanotowano zdecydowaną poprawę – w 2022 r. 80% użytkowników internetu dokonało zakupu online, wobec 57% w 2017 r. (Eurostat). Według danych Biura Statystycznego Słowenii (stat.si), w okresie kwiecień 2021 – marzec 2022, 63% osób w wieku 16-74 dokonało przynajmniej jednego zakupu przez internet. Większość z nich (76%) dokonało od 1 do 5 transakcji, a wartość koszyka najczęściej (31% przypadków) mieściła się w przedziale 100-299 euro.

Z kolei 66% respondentów w Chorwacji deklaruje, że dokonuje zakupów online co najmniej raz w miesiącu (Gemius/PBI, 2022 r.). To, co czyni ten rynek atrakcyjnym, jest wzrost częstotliwości zakupów oraz wartości koszyka w ostatnich latach. Według danych „E-commerce in Croatia and Slovenia 2022”, ResearchAndMarkets, wartość transakcji e-commerce w Chorwacji w 2022 roku wyniosła 4,4 miliarda euro. Na e-zakupy najczęściej decydują się osoby między 25 a 44 rokiem życia, choć okres pandemii przekonał do tego typu zakupów również seniorów powyżej 65 lat. 

Włoski e-commerce

Szacuje się, że całkowity obrót e-commerce we Włoszech w 2022 r. wyniósł 75,89 mld euro. Oznacza to wzrost o 18,6 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak większość tego wzrostu była spowodowana wzrostem cen. Dane te pochodzą z raportu Ecommerce in Italy 2023 firmy Casaleggio Associati, zajmującej się doradztwem w zakresie strategii cyfrowej we Włoszech.

Co ważne, w segmencie B2C (business-to-consumer) transgraniczny handel elektroniczny zyskuje na znaczeniu – jak podaje statista.com, udział przychodów generowanych przez zagranicznych sprzedawców internetowych w całkowitej sprzedaży detalicznej online osiągnął w 2021 r. ponad 35%, co stanowi wzrost w porównaniu z poprzednimi latami. Chiny są wiodącym rynkiem pochodzenia zakupów transgranicznych, a za nimi plasują się Wielka Brytania i Niemcy.

Trendy i perspektywy e-commerce w krajach adriatyckich na najbliższą przyszłość

Oczekuje się, że rynek e-commerce w Słowenii i Chorwacji w nadchodzących latach nadal będzie rósł. Widocznym trendem jest rosnące wykorzystanie urządzeń mobilnych oraz platform mediów społecznościowych do zakupów online.

W Słowenii i Chorwacji najpopularniejszymi platformami są Facebook i Instagram, a wiele firm wykorzystuje je do promowania swoich produktów i usług.

Z kolei na rynku włoskim to rozrywka miała największy udział w sprzedaży online w 2022 r. (dane ecommercenews.eu), generując 50% całkowitego obrotu (38 miliardów euro). Wynika to po części z rozwoju gier online, a także zakupów związanych z hobby i sportem. Na drugim miejscu uplasowały się internetowe centra handlowe, które wygenerowały 19% całkowitego przychodu (14,2 mld euro).

Czy wiesz, że…

Na ekspansję w Chorwacji zdecydowali się w ostatnich latach najwięksi przedstawiciele polskiego e-commerce, szczególnie ci z popularnego tam sektora „fashion”, m.in. e-Obuwie i Answear. Branża rośnie tu dwukrotnie szybciej niż np. w Czechach czy na Słowacji, a konkurencja nie jest tak rozwinięta, jak w Europie Zachodniej. Firmy, które decydują się na poszerzenie swojej oferty o rynek chorwacki, często wchodzą także inne rynki krajów adriatyckich, korzystając z już istniejącej infrastruktury logistycznej

NAZWA PAŃSTWATRENDY
SŁOWENIAWiodącymi platformami e-commerce w Słowenii są Bolha i Ceneje.Najlepiej sprzedawały się produkty z kategorii ubrania, obuwie i akcesoria.Słoweńcy kupują online głównie ze względu na oszczędność czasu (82%), niższe ceny (56%), a także możliwość znalezienia produktów lub usługi, która nie jest dostępna w ich kraju. 82% e-kupujących skorzystało z usług lokalnych sklepów internetowych, aż 47% z usług sklepów zarejestrowanych w państwach Unii Europejskiej, a 19% z pozostałych państw z całego świata (dane stat.si).
CHORWACJAE-commerce Report 2022 (autorstwa Valicon i głównej porównywarki cen w kraju, Jeftinije.hr) wskazuje wzrost częstotliwości zakupów oraz wartości koszyka w ostatnich latach. Według badań, 68% Chorwatów kupuje online przynajmniej raz w miesiącu (wobec 53% w 2020 r.), a średnia wartość koszyka wynosi 91$ (w kategorii odzież – 69$, elektronika – 148$, dom i ogród – 169$). Najczęściej kupowane są produkty z kategorii ubrania (39%), elektronika (14%), kosmetyki (12%) oraz dom i ogród (12%).Według Chorwackiego Stowarzyszenia eCommerce głównym kryterium podczas zakupów w sieci jest cena, choć niezwykle ważna jest też kwestia bezpieczeństwa i zaufania wobec sprzedawcy. 31% konsumentów zwraca uwagę na odpowiednie certyfikaty („E-COMMERCE EUROPE TRUSTMARK”) podczas pierwszego zakupu w e-sklepie, a 29% sprawdza recenzje. Na tutejszym rynku wiodącymi markeplace’ami są Njuškalo i eKupi.
WŁOCHYNa rynku włoskim kluczowa jest sprzedaż dóbr luksusowych, ponieważ kraj ten jest domem dla takich marek, jak Armani, Gucci czy Prada. Niekwestionowanym liderem jest działający od 2010 r. Amazon.it z przychodem w wysokości 5,9 mld dolarów w 2021 r. Miejsce drugie należy do amerykańskiego sklepu z odzieżą Shein.com (1,1 mld), trzecie do Zalando.it (801 mln).Według danych ecommercenews.eu, witryny e-commerce we Włoszech w 2023 r. mają wzrosnąć o 17,3 procent pod względem obrotów. Oczekuje się, że w
szczególności takie segmenty jak czas wolny, żywność i moda oraz zdrowie i uroda odnotują największy wzrost obrotów online (odpowiednio 23, 20 i 19%).

Ulubione metody płatności w krajach adriatyckich

W przypadku płatności ważny będzie wybór odpowiedniego integratora, który powinien być przyjazny i intuicyjny dla użytkownika. Możliwość wyboru i elastyczność to czynniki mające znaczący wpływ na ponowny wybór przez konsumenta danego sklepu.

NAZWA PAŃSTWAMETODY PŁATNOŚCI
SŁOWENIAW Słowenii gotówka przy odbiorze jest wciąż najpopularniejszą metodą płatności – wybiera ją ok. 40% konsumentów. W ostatnich latach rośnie jednak popularność płatności elektronicznych. Dziś prawie jedna piąta zakupów jest finalizowana za pomocą karty kredytowej. Sporym powodzeniem cieszą się także systemy do realizacji polecenia zapłaty, SEPA oraz FLIK, odpowiednik polskiego BLIKa. 74% e-transakcji jest przeprowadzana na urządzeniach mobilnych, a 26% na komputerach.
CHORWACJAZ uwagi na troskę o bezpieczeństwo danych, Chorwaci najchętniej płacą gotówką przy odbiorze (ok. połowa) lub coraz częściej korzystają z nowych metod płatności, jak takich jak KeksPay, Paycek (kryptowaluty) i LeanPay, które pozwalają na zapłatę po otrzymaniu towaru. Jeśli wybierają tradycyjną płatność online to najczęściej używają do tego płatności mobilnej (61%), a w szczególności platformy Mobiano (dane Paymentwall). 22% transakcji w sieci realizowana jest przy użyciu kart kredytowych, 9% korzysta z e-portfeli (PayPal), a 7% z kart prepaid (MINT).
WŁOCHYWyniki ankiety statista.com dotyczącej metod płatności we Włoszech w 2023 r. wykazały, że karty kredytowe są najpopularniejszym środkiem płatności za zakupy online. W rzeczywistości płatności kartą kredytową były obsługiwane przez 37% ankietowanych włoskich firm e-commerce. Portfele cyfrowe znalazły się na drugim miejscu z 27%.

Trendy w dostawie i zwrotach w krajach adriatyckich

Ważnym czynnikiem dla e-konsumentów tego regionu jest koszt dostawy. Wielu z nich jest skłonnych zapłacić dodatkowo za szybsze otrzymanie paczki, ale chcą też mieć możliwość bezpłatnego dowozu zamówienia w przypadku większych zakupów. Ponadto konsumenci w Słowenii i Chorwacji preferują różne opcje dostawy. Według badania przeprowadzonego przez PwC, 60% słoweńskich i 58% chorwackich konsumentów woli mieć wiele opcji dostawy, w tym dostawę do domu, punktu odbioru czy dostawę do miejsca pracy.

NAZWA PAŃSTWADOSTAWY I ZWROTY
SŁOWENIASłoweńska poczta, czyli Pošta Slovenije jest najchętniej wybieraną metodą dostawy (52%), wyprzedzając usługi firm kurierskich. Słoweńcy są przyzwyczajeni do tego, by paczka docierała do nich do 3 dni roboczych i oczekują, by koszt przesyłki ze sklepu zagranicznego był zbliżony do kosztu wysyłki ze sklepu krajowego.W przypadku zwrotów, e-konsumenci oczekują zapewnienia prostego i bezproblemowego procesu. Według badań przeprowadzonych przez Zalando, 82% konsumentów w Słowenii i 73% konsumentów w Chorwacji stwierdziło, że byliby bardziej skłonni do robienia zakupów online, gdyby proces zwrotu był łatwiejszy.
CHORWACJAWedług ankiety przeprowadzonej przez stowarzyszenie eCommerce wśród sprzedawców, średnia opłata pobierana za przesyłkę wynosiła 4 euro za paczkę o wadze do 2kg. Zaledwie 1% klientów stwierdziło, że zapłaciłoby więcej, by otrzymać paczkę szybciej. 28% respondentów ujawniło, że kupuje tylko wtedy, gdy dostawa jest bezpłatna. Zdecydowanie dominuje dostawa kurierem pod drzwi, taką metodę preferuje 87% ankietowanych. Po kilka procent w sondażu uzyskały pozostałe metody – odbiór w punkcie, automacie paczkowym, magazynie lub oddziale firmy. Chorwaci oczekują punktualności i 5 dni roboczych to absolutny limit akceptowany przez klienta. Jeśli przesyłka nie zostanie zrealizowana w zapowiadanym terminie, Chorwaci nie mają skrupułów, by anulować zamówienie.
WŁOCHYJak podaje statista.com, jeden na pięciu włoskich kupujących online nadal nie ufa procesowi dostawy i preferuje metodę płatności gotówką przy odbiorze.

Kraje adriatyckie – kluczowe aspekty sukcesu prowadzenia e-sklepu

Zarówno Chorwacja, jak i Słowenia są bardzo chłonnymi rynkami – przewiduje się, że e-commerce będzie rósł tam szybciej niż w Europie Zachodniej. Z uwagi na mniejsze nasycenie i konkurencję, e-sklepy mogą spodziewać się niższego kosztu wejścia i stosunkowo szybkiego zbudowania swojej pozycji rynkowej. Nie oznacza to jednak, że oczekiwania klientów wobec e-commerce są mniejsze, wręcz przeciwnie – kluczem do sukcesu jest zbudowanie wiarygodności i zaufania. Można to osiągnąć poprzez sprawną lokalizację treści na stronie sklepu, czytelny regulamin i zasady zwrotów, dokładne opisy produktów (w branży odzieżowej szczególnie istotne są precyzyjne tabele rozmiarów), rzetelną dostawę, a także dbanie o pozytywne opinie w internecie.

Pamiętajmy również o tym, że wraz z rosnącym wykorzystaniem urządzeń mobilnych do zakupów online, sklepy online powinny zoptymalizować swoje strony internetowe i platformy pod kątem tych urządzeń, aby zapewnić płynną i przyjazną dla użytkownika obsługę.

Dostawa do krajów adriatyckich w 2-3 dni? To możliwe!

Jako Packeta Poland, globalna platforma e-commerce, wprowadziliśmy bezpośrednią linię logistyczną obejmującą Słowenię i Chorwację, umożliwiającą polskim e-sklepom dostarczanie paczek w imponującym czasie, bo zaledwie 2-3 dni. Agnieszka Haponik, nasza Marketing Managerka Packeta, podkreśla, że nowa trasa logistyczna nie tylko skraca czas dostawy, ale także obniża koszty wysyłki i zwrotów, minimalizując ryzyko uszkodzenia paczek. To kamień milowy dla polskiego e-commerce, który otworzył nowe możliwości na mapie międzynarodowej konkurencji. Chcesz rozpocząć wysyłkę na Adriatyki? Skontaktuj się z nami i poznaj nas tutaj: https://cross-border.pl/b2b-partner/packeta/

Przeczytaj artykuły Packeta

Przewodnik po organizacji procesów logistycznych do krajów UE krok po kroku

Logistyka

Organizowanie procesów logistycznych do krajów Unii Europejskie obejmuje kilka kluczowych zagadnień, które należy dokładnie zweryfikować, zanim przystąpi się do zagranicznej ekspansji. Niezależnie ...