COD to skrót od określenia „Cash on Delivery”; po polsku najczęściej określany jako „płatność za pobraniem”, oznacza usługę pobrania płatności za zamówienie podczas dostarczenia towaru do klienta. To model płatności za zakupy online popularny w wielu europejskich krajach.

PUDO to skrót od określenia „Pick-Up, Drop-Off”; określenie miejsca, w którym można odebrać lub nadać przesyłkę. To ciesząca się dużą popularnością wśród konsumentów metoda logistyki ostatniej mili, dostępna w ofertach operatorów logistycznych w Polsce i za granicą. Punktem PUDO mogą być sklepy i punkty usługowe, automaty paczkowe, kioski. Wykorzystanie PUDO w logistyce daje klientowi elastyczność w wyborze miejsca dostawy i momentu nadania lub odebrania przesyłki.

Q-commerce to skrót od angielskiego określenia quick commerce - model handlu elektronicznego, w którym przewiduje się szybką dostawę produktu na żądanie. Model ten zakłada maksymalne skrócenie procesu dostawy produktów do nabywcy, nawet do kilkunastu minut od złożenia zamówienia. Najbardziej popularne platformy q-commerce w Polsce oferują zakup produktów spożywczych, chemii gospodarczej i artykułów gospodarstwa domowego z dostawą do domu. Funkcjonują w oparciu o sieć małych sklepów, tzw. dark stores, rozproszonych na terenie miasta, w celu skrócenia dystansu fizycznego i umożliwienie sprawnego dostarczenia zakupów na wybrany adres.

.

WMS to skrót od określenia Warehouse Management System - wyspecjalizowany magazynowy system informatyczny. Służy do codziennego zarządzania procesami magazynowymi w celu ich kontroli, optymalizacji i prawidłowego przepływu. System WMS może być częścią szerszego systemu ERP w formie modułu, ale częściej jest osobnym narzędziem, którym dysponują pracownicy odpowiadający za poprawną pracę magazynów firmowych.

White label jest to produkt lub usługa, której producentem i sprzedawcą są dwie różne firmy. Firma oferująca produkt swoim klientom nie jest jego producentem, ale sprzedaje go pod swoją marką. Istnieje wiele firm oferujących produkty white label innym firmom (np. kosmetyki) i zdarza się, że jeden produkt jest sprzedawany pod kilku lub kilkunastoma „szyldami”. Ten model jest często stosowany w przypadku produktów lub usług, które firma chce sprzedawać pod własną marką, bez ponoszenia kosztów związanych z ich produkcją. W porównaniu do produktów private label, model ten umożliwia ograniczenie kosztów.

Pojęcia User Experience (UX) i User Interface (UI) są ściśle związane z projektowaniem wizualnym stron internetowych, aplikacji webowych i mobilnych. Praca projektantów UX i UI wzajemnie uzupełnia się. UX polega na projektowaniu doświadczeń użytkownika podczas korzystania z witryny czy aplikacji. Do tego niezbędna jest wiedza dotycząca m.in. badania potrzeb, preferencji, nawyków użytkowników oraz zagadnień deweloperskich. UI design jest skoncentrowany wokół percepcji użytkownika. Celem projektanta UI jest stworzenie atrakcyjnej wizualnie, angażującej, dopasowanej do użytkownika i intuicyjnej witryny bądź aplikacji, z wykorzystaniem różnych technik projektowych.

TACOS to skrót od angielskiego określenia Total Advertising Cost of Sale - to wskaźnik zwrotu z inwestycji poniesionych w ramach kampanii reklamowej typu PPC (pay-per-click) prowadzonej w serwisie Amazon. Ta platforma sprzedaży internetowej posiada własne narzędzia do promocji, stąd wskaźnik TACOS został stworzony specjalnie na określenie zysków z prowadzonych działań reklamowych PPC w tym marketplace.

SEO to skrót angielskiego określenia Search Engine Optimisation. SEO oznacza zbiór metod optymalizacji witryny internetowej (serwisu, sklepu, produktu), w wyniku której osiąga się jak najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Do najbardziej popularnej wyszukiwarki w Europie i na świecie zalicza się Google, więc termin pozycjonowania (SEO) stosuje się najczęściej w odniesieniu do tego serwisu. Praktyka SEO obejmuje liczne działania, świadczone najczęściej przez specjalistów ds. pozycjonowania lub marketingu internetowego. Termin SEO stosuje się też wobec działań dotyczących optymalizacji listy produktów pod wyszukiwarkę marketplace, np. na Amazon. Działanie to wymaga znajomości środowiska danego marketplace, jednak cel jest ten sam – zaistnieć w jak najlepszych wynikach wyszukiwania pod określonymi słowami kluczowymi. Najlepiej na pierwszej pozycji.

ROPO to model zachowania konsumenta, który szuka w Internecie informacji o produkcie, ale zakupu dokonuje w sklepie tradycyjnym. W przypadku reverse ROPO, ten schemat jest odwrócony i konsument sprawdza produkty w sklepach tradycyjnych, ale zakupu dokonuje online. Badanie takich zachowań konsumenckich jest ważne dla sklepów internetowych, które chcą zrozumieć, które czynniki wpływają na odpływ klientów ze sklepu online do kanałów sprzedaży offline i na odwrót.

ROPO to skrót od określenia Research Online Purchase Offline.

ROI to skrót od angielskiego określenia Return on Investment. ROI to wskaźnik zwrotu z inwestycji, oceniający stopień jej efektywności. Pozwala określić skuteczność prowadzonych działań marketingowych w ramach całego planu reklamy i promocji (do określenia efektywności reklam można posłużyć się wskaźnikiem ROAS), określając kwotę zwrotu z danej inwestycji w odniesieniu do jej kosztów (wytworzenia i reklamy). Wynik ROI wyraża się w procentach.

ROAS to skrót angielskiego określenia Return on Advertisement Spend. ROAS to wskaźnik zwrotu z inwestycji w reklamę. Pozwala określić skuteczność prowadzonych kampanii reklamowych w odniesieniu do pozyskanego przychodu dla firmy z tej reklamy lub kampanii. Wskaźnik ROAS jest z powodzeniem wykorzystywany w reklamie internetowej, ponieważ zaawansowana analityka pozwala na dokładne oszacowanie wartości zwrotu z danego kanału promocji. Możliwe jest też stosowanie go w przypadku mediów offline, jak telewizja czy radio.

PPC to skrót od angielskiego określenia pay-per-click. PPC oznacza rodzaj kampanii reklamowej w Internecie, w której reklamodawca płaci wtedy, gdy użytkownik kliknie w daną reklamę. Model rozliczeń PPC jest najczęściej stosowany w przypadku reklam prowadzonych w wyszukiwarce internetowej, wyszukiwarce na marketplace, ale też w mediach społecznościowych, np. w systemie reklamowym Facebooka.

PIM to skrót od angielskiego określenia Product Information Management. PIM oznacza platformę internetową do zarządzania wszystkimi informacjami o produktach. Te specjalistyczne narzędzia przeznaczone dla firm są bazą danych potrzebną do prowadzenia sprzedaży w sklepach e-commerce, w marketplace’ach i innych kanałach dystrybucji. Korzyścią z wdrożenia systemu PIM jest możliwość aktualizacji informacji o produkcie w jednym narzędziu. Dzięki integracji, zaktualizowane dane są automatycznie przekazywane do zewnętrznych systemów sprzedaży. Systemy PIM ułatwiają więc pracę i zarządzanie, szczególnie w przypadku dużego, różnorodnego asortymentu i wielu kanałów sprzedaży.

One step checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Polega na spłaszczeniu struktury procesu finalizacji zamówienia do jednej podstrony. Pozwala to przyspieszyć dokonanie zakupu przez klienta, umożliwia mu podgląd całego procesu zakupu w jednym miejscu. Dla sklepu pozwala zmniejszyć ryzyko porzucenia koszyka przez klienta.

Omnichannel to zbiór działań, które firma podejmuje w celu zapewnienia spójnych doświadczeń sprzedażowych klienta (customer experience) we wszystkich kanałach sprzedaży i komunikacji z klientem (online i offline). Strategia omnichannel zakłada obecność marki w wielu kanałach sprzedaży i komunikacji (social media, sklep internetowy, sklep stacjonarny, marketplace, targi itp.). W odróżnieniu od stgrategii multichannel, omnichannel zakłada wypracowanie spójnych doświadczeń klienta we wszystkich kanałach. Dzięki strategii omnichannel klienci mogą łatwo dokonywać zakupów online, odbierać produkty w sklepie stacjonarnym czy punkcie odbioru lub zamówić produkty online i zwrócić w sklepie stacjonarnym. Dla firm korzyścią z wdrożenia strategii omnichannel jest dotarcie z ofertą do większej grupy potencjalnych klientów, zwiększenie skuteczności działań promocyjnych i zwiększenie sprzedaży.

Multichannel, czyli strategia wielokanałowa, to podejście do sprzedaży i marketingu, w której w celu dotarcia do klientów firma wykorzystuje wiele kanałów dystrybucji i komunikacji. Jej zaletą jej możliwość do dotarcia do szerszej grupy odbiorców w porównaniu do oparcia strategii o jeden kanał marketingu lub sprzedaży. Wykorzystanie wielu kanałów pozwala też na dopasowanie komunikacji i procesu sprzedażowego do zmieniających się preferencji klientów oraz bieżących trendów. W odróżnieniu od strategii omnichannel, kanały wykorzystywane w strategii wielokanałowej działają od siebie niezależnie, a klienci mogą mieć różne doświadczenia (customer experience), w zależności od używanego kanału. Strategia multichannel nie wymaga więc tworzenia spójnej, jednolitej strategii. Uwaga poświęcana jest każdemu kanałowi z osobna a komunikaty mogą być dopasowane do każdego z nich indywidualnie.

Merchant to najprościej mówiąc – sprzedawca; angielskie określenie na podmiot (firmę, osobę) prowadzący sklep internetowy.

M-commerce oznacza sprzedaż i zakupy internetowe z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (telefon, tablet). M-commerce daje klientom możliwość dokonywania zakupów w każdym miejscu i czasie z wykorzystaniem sklepów internetowych, platform sprzedażowych (marketplace) i mediów społecznościowych. Poza sprzedażą i zakupem produktów i usług, aplikacje m-commerce udostępniają też dokonywanie płatności mobilnych, przeglądanie katalogów produktów, porównywanie cen itp. M-commerce to skrót od angielskiego określenia mobile commerce.

Marketplace, czyli dosłownie „rynek”, to elektroniczna platforma sprzedażowa, w której kupujący mają dostęp do produktów od wielu sprzedawców w różnych kategoriach, definiowanych przez daną platformę. Sklepy marketplace dzielą się ze względu na zasięg: lokalny (na terenie jednego kraju) lub międzynarodowy (jedna platforma dostępna w kilkunastu czy kilkudziesięciu krajach), specjalizację  (marketplace horyzontalne i wertykalne) oraz na grupę docelową (marketplace B2B, B2C, C2C). Marketplace może działać na zasadzie aukcji, gdzie przedmioty są sprzedawane na podstawie ofert kupujących, lub sklepu internetowego, gdzie cena jest ustalana przez sprzedawcę. Marketplace pozwala tworzyć szeroką ofertę produktów i zróżnicowaną ofertę cenową, udostępnia proste i intuicyjne procesy transakcji i dostawy dla klientów. Z tego powodu jest najpopularniejszym sposobem na zakupy w Internecie w wielu krajach. Najbardziej znanymi przykładami marketplace’ów są Allegro, Amazon, OLX, eBay czy Etsy.

Listing to karta produktowa lub strona produktowa w sklepie internetowym lub na marketplace, prezentująca ofertę sklepu. Na jej zawartość składają się informacje o produkcie w formie tytułu, opisu, zdjęć i filmów oraz ceny. Umożliwia klientom zapoznanie się z najważniejszymi informacjami o produkcie.

Konwersja to określenie związane z marketingiem i sprzedażą. Odnosi się do użytkownika strony internetowej, sklepu internetowego, platformy zakupowej, serwisu społecznościowego, który dokonał zakupu bądź zrealizował inny cel określony przez sprzedawcę lub reklamodawcę (np. uzupełnił formularz kontaktowy w ramach kampanii reklamowej lub zarejestrował konto w sklepie).

GMV to skrót od angielskiego określenia Gross Merchandise Value, oznacza wskaźnik łącznej wartości sprzedanych towarów w danym okresie w kanałach e-commerce.

Green commerce to sposób prowadzenia handlu, w którym nadrzędnym celem jest zrównoważony rozwój i minimalizowanie negatywnego wpływu działalności sprzedażowej na środowisko naturalne. Polega na sprzedaży produktów i usług, które są produkowane i oferowane w sposób przyjazny środowisku, np. poprzez wykorzystanie ekologicznych materiałów, redukcję zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w procesie produkcji.

Fulfillment odnosi się do procesu realizacji zamówienia i dostarczenia produktu do klienta, który jest wykonywany przez zewnętrzną firmę (outsourcing) na terenie kraju producenta lub za granicą. W tym modelu współpracy B2B firma-sprzedawca powierza firmie specjalizującej się w fulfillment proces realizacji złożonych zamówień i dostawy na adres klienta. Wartością dla przedsiębiorcy jest oszczędność zasobów w procesie kompleksowej realizacji zamówień, obsługa zwrotów oraz odciążenie magazynu, bowiem fulfillment umożliwia przechowywanie produktów w firmie realizującej wysyłki. Usługa fulfillment rozwinęła się wraz ze wzrostem popularności handlu internetowego (e-commerce). Popularnymi firmami świadczącymi tę usługę w Polsce są np. InPost i Omnipack.

Fintech to firma łącząca nowoczesne technologie ze światem finansów (fintechy nie są jednak bankami), kierująca swoje produkty i usługi do osób prywatnych i przedsiębiorstw. Fintechy opracowują różnorodne aplikacje, narzędzia internetowe związane m.in. z płatnościami, zarządzaniem finansami, wymianą walut, przelewami zagranicznymi, inwestowaniem itp. W handlu transgranicznym fintechy pomagają konsumentom w zakupie zagranicznym, oferując atrakcyjne kursy wymiany walut i proste płatności, a sprzedawcom – uproszczenie procedur płatności transgranicznych, co przyspiesza proces wprowadzenia produktów na zagraniczny rynek.

Feed produktowy to plik komputerowy zawierający informacje o produktach dostępnych u sprzedawcy internetowego. Przygotowywany w celu prowadzenia sprzedaży w internetowych platformach sprzedażowych lub promocji w serwisach reklamowych (np. Google, Facebook) oraz porównywarkach cenowych. Feed produktowy określa m.in. nazwy produktów, identyfikator produktu, markę, kategorie produktowe, cenę, cechy, pojemność i wagę czy inne cechy fizyczne i użytkowe produktu, zwane atrybutami. Przygotowuje się go na podstawie wytycznych platformy, w której prowadzona jest sprzedaż lub promocja – każdy serwis określa własne atrybuty, które powinny znaleźć się w feedzie. Wysoka jakość informacji zawartych w pliku zwiększa szansę na wyróżnienie oferty, pozyskanie ruchu na stronę sklepu internetowego lub stronę oferty w katalogu marketplace.

FBA i FBM to modele sprzedaży oferowane przez Amazon. FBA, czyli Fullfilment by Amazon, dotyczy procesu sprzedaży produktu, w którym Amazon przejmuje na siebie obowiązki związane z magazynowaniem produktu, zapakowaniem go, wysyłką do klienta na adres dostawy oraz obsługą zwrotu. W modelu Fullfilment by Merchant (FBM) takie obowiązki bierze na siebie sprzedawca, co wiąże się z koniecznością posiadania własnego magazynu i osób obsługujących wysyłkę paczek.

ERP jest zintegrowanym systemem informatycznym, służącym do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. System ERP umożliwia automatyzację procesów i integrację różnych obszarów działalności firmy w jednym programie komputerowym. Integracja modułów zapewnia płynny przepływ informacji w czasie rzeczywistym. Kilkunastu pracowników jednocześnie może wykonywać prace w systemie ERP. Przykładowymi modułami, które może integrować system ERP, są dane księgowe i finansowe, sprzedażowe, magazynowe, związane z produkcją, logistyką oraz administracją.

ERP to skrót od angielskiego określenia Enterprise Resource Planning.

EDI to skrót od Electronic Data Interchange, czyli elektronicznej wymiany danych. EDI jest to proces przesyłania zamówień oraz dokumentów handlowych (np. faktury, zamówienia) między dwoma systemami, bez konieczności ich ręcznego przepisywania. EDI jest często stosowane w handlu internetowym i pomaga usprawnić procesy sprzedaży oraz zarządzania danymi handlowymi.

Dropshipping to metoda prowadzenia sprzedaży internetowej, w której sklep internetowy lub sprzedawca na marketplace nie posiada fizycznie towarów. Sprzedawca korzysta z magazynu dostawcy lub producenta, któremu przekazuje zamówienia złożone przez jego sklep. Pakowanie i wysyłka odbywa się bezpośrednio z magazynu producenta, a więc sprzedawca nie pośredniczy w procesie realizacji zamówienia. Dzięki temu sklep internetowy nie ponosi kosztów związanych z przechowywaniem towarów. Nie musi posiadać też pracowników odpowiadających za pakowanie i wysyłkę. Zadaniem sklepu jest pozyskanie klienta poprzez marketing, sprzedaż, obsługa klienta oraz zarządzanie zwrotami towarów.

Customer journey to angielskie określenie dot. ścieżki klienta, czyli sumy wszystkich interakcji klienta z daną firmą podczas całej relacji określonej w czasie. Proces customer journey rozpoczyna się od pierwszego styku z firmą (np. poprzez zobaczoną reklamę), aż do ostatniego etapu, który może skończyć się przed lub po dokonaniu zakupu. Customer journey opracowuje się w celu zrozumienia klienta, jego potrzeb i celów oraz oczekiwań na każdym etapie styku z firmą, aby zaprojektować odpowiednie customer experience (CX).

Customer Experience (CX) to określenie na doświadczenia klienta podczas kupowania produktów lub korzystania z usług na stronie internetowej lub w sklepie internetowym. CX dotyczy wszystkich interakcji między klientem a firmą, od pierwszego wejścia na stronę, przez dokonanie zakupu, aż po obsługę posprzedażową. Dobrze zaprojektowany CX ułatwia proces zakupowy i buduje pozytywne wrażenia z kontaktu z daną firmą lub marką, dzięki temu firma zwiększa swoje szanse na powrót klienta w przyszłości.

Content marketing to strategia marketingowa, w której tworzy się i udostępnia wartościowe treści, w celu przyciągnięcia potencjalnych klientów (in-bound marketing) i zainteresowania swoją ofertą. W ramach content marketingu powstają różne rodzaje treści, takie jak artykuły na blogu, filmy, infografiki, podcasty, e-booki, a nawet memy i kreatywne posty w mediach społecznościowych.

CLV to wskaźnik pozwalający oszacować całkowitą wartość przychodu od danego klienta lub segmentu klientów z transakcji sprzedaży w danym przedziale czasowym. Wskaźnik CLV oblicza się mnożąc trzy wartości – średniej wartości zamówienia dokonanego przez danego klienta w danym okresie x ilość transakcji sprzedaży w danym okresie (zazwyczaj przez rok) x średnia długość trwania relacji handlowej (w latach).

Buy Box na Amazonie to obszar na stronie produktu, gdzie klienci mogą kliknąć przycisk "Dodaj do koszyka" lub "Kup teraz", aby dodać dany produkt do swojego koszyka lub dokonać zakupu. Na stronie produktu (np. telefonu komórkowego określonego modelu) często pojawia się wiele ofert od różnych sprzedawców. Jednak tylko jeden sprzedawca może otrzymać Buy Box, co oznacza, że ​​ma on swojego rodzaju „pierwszeństwo” wśród innych firm, oferujących ten sam produkt. Buy box jest narzędziem Amazona, który umożliwia większą sprzedaż firmie, której uda się go wygrać.

API to skrót od słów Application Programming Interface. API to rodzaj komputerowego tłumacza, który umożliwia aplikacjom komunikację między sobą. Dzięki niemu programy automatycznie przesyłają i odbierają informacje. API jest wykorzystywane m.in. w aplikacjach mobilnych lub serwisach internetowych.

Cross-dock to model logistyki magazynowej, który jest wykorzystywany w celu przyspieszenia procesu dystrybucji towarów. W magazynie cross-dock towar jest odbierany bezpośrednio z jednego transportu i przekazywany do kolejnego transportu, bez przechowywania go w magazynie na dłuższy czas.

Checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Dotyczy zamówienia, które klient dodał do koszyka, a następnie podjął dodatkową aktywność w celu sfinalizowania zakupu. W procesie checkout użytkownik jest proszony o podanie dokładnych danych personalnych, adresu pocztowego, określenia sposobu płatności i realizacji dostawy, czy też akceptację regulaminu. Optymalizacja procesu checkout pozwala na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym.

5 kroków przygotowania skutecznej logistyki na Ukrainę

Wejście na ukraiński rynek e-commerce w obliczu aktualnych wydarzeń może wydawać się ryzykowne, ale niesie ze sobą ogromne możliwości. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie zarówno lokalnych uwarunkowań, jak i kilku istotnych wymagań dotyczących dokumentacji dla produktów. Istotne jest uzyskanie numeru EORI, poprawne wskazanie kodu HS czy kraju pochodzenia produktu i wybór INTERCOMS. Czym są te wymagania i co jeszcze warto wiedzieć, wdrażając logistykę dostaw na Ukrainę? Dowiesz się z tego artykułu.

autor: GLOBAL24

Krok 1: Uzyskaj numer EORI

Sprzedaż na Ukrainę, która w praktyce oznacza wyjście poza Unię Europejską, wymaga odpowiedniej dokumentacji. Twoim pierwszym krokiem jest uzyskanie numeru EORI, który jest niezbędny do odprawy celnej.

Co to jest EORI?

Numer EORI to skrót od Economic Operators’ Registration and Identification i służy do identyfikacji podmiotów gospodarczych w kontaktach z organami celno-skarbowymi na terenie całej Unii Europejskiej. Jeżeli jesteś importerem lub eksporterem i prowadzisz wymianę z krajami spoza UE, musisz posiadać ten numer. Składa się on z przedrostka „PL,” numeru NIP oraz pięciu zer na końcu.

Gdzie i jak uzyskam EORI?

Uzyskanie numeru EORI jest bezpłatne. Musisz złożyć wniosek nr WRP0001 – Rejestracja danych firmy [SZPROT] w formie elektronicznej poprzez portal służby celnej PUESC. W tym celu powinieneś założyć tam konto. Warto zaznaczyć, że numer EORI musi zostać przyznany najpóźniej w momencie realizacji pierwszej operacji celnej. Aby sprawdzić, czy masz już nadany numer EORI w kraju UE, możesz odwiedzić stronę internetową Komisji Europejskiej.

Jak uzyskać numer EORI?

Krok 2: Uzyskaj kod taryfy celnej (HS)

Kod taryfy celnej (HS CODE) służy do identyfikacji określonej kategorii produktów i jest niezbędny do ich klasyfikacji podczas odprawy celnej. To istotne, ponieważ poprawne dopasowanie numeru HS do przesyłanego produktu ma wpływ na wysokość opłaty celno-skarbowej podczas eksportu, czyli wysokość cła, jakie zapłacisz przy wysyłce produktu na Ukrainę.

Jak znaleźć odpowiedni kod HS dla produktu?

Możesz to zrobić na stronie internetowej wyszukiwarki kodów ISZTAR4. Wybierając odpowiedni kod HS, zabezpieczysz się przed ewentualnymi problemami z odprawą celno-skarbową, co mogłoby skutkować opóźnieniem dostawy i dodatkowymi kosztami.

Uwaga! Nieprawidłowe określenie kodu HS może skutkować obciążeniem Cię wyższą kwotą za cło. Ponadto urząd celny może zatrzymać Twoje przesyłki w celu dokonania weryfikacji, a to może wydłużyć proces odprawy i spowodować opóźnienie dostawy produktu do nabywcy.

Przykład

Jeśli sprzedajesz skarpetki, po prostu wpisz hasło „skarpety”, a serwis pokaże Ci listę kodów związanych z produktem. Jak zauważysz poniżej, masz w tym wypadku do wyboru 5 kategorii. Wejdź w każdy, żeby zobaczyć specyfikację i wybierz ten, który najlepiej precyzuje Twój towar.

Jak wybrać HS CODE?

Krok 3: Oznacz kraj pochodzenia produktu

Kraj pochodzenia produktu to miejsce, w którym dany produkt został wytworzony lub poddany przetworzeniu. Nawet jeśli w produkcję zaangażowane jest więcej niż jedno państwo, krajem pochodzenia produktu jest to terytorium, w którym produkt przyjął swoją finalną formę.

To ważna informacja, którą warto umieścić na fakturze dołączanej do przesyłki wysyłanej na Ukrainę (najlepiej jest zawrzeć ją wraz z innymi szczegółami dotyczącymi zawartości). Natomiast miejscem, w którym musisz podać kraj pochodzenia to deklaracja celna, ponieważ wpływa to na wysokość opłat. Kraj pochodzenia należy podać razem z dokumentem SAD, czyli dokumentem wywozowym stosowanym w przypadku przesyłek poza Unię Celną.

Jak określić kraj pochodzenia produktu?

Najprostsza metoda to sprawdzenie kodu kreskowego umieszczonego na opakowaniu produktu. Trzy pierwsze cyfry wskazują na kraj pochodzenia produktu.

Przykład

Firmy zarejestrowane w Polsce w HG1 otrzymują prefiks GS1 590. Kolejne cztery cyfry to numer identyfikacyjny firmy, a cyfry od 7 do 12 to numer unikalny produktu.

Innym sposobem jest sprawdzenie dokumentów produktu, w których zawarty jest jego kraj pochodzenia:

 • Świadectwo niepreferencyjnego pochodzenia – dokument potwierdza, że produkty pochodzą z kraju, który nie kwalifikuje się do preferencyjnego traktowania, a takie certyfikaty są wydawane np. przez Krajową Izbę Gospodarczą.
 • Świadectwo preferencyjnego pochodzenia – dokument, który umożliwia korzystanie z obniżonych lub zerowych stawek celnych przy imporcie z państw trzecich, z którymi podpisano umowy preferencyjne.

Uwaga! Powyższe świadectwa powinny być wydane przez właściwe organy celne kraju wywozu i przedstawione podczas odprawy celnej.

Jak znaleźć kraj pochodzenia produktu? (certyfikat pobrany ze strony Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej: https://pchig.pl/blog/swiadectwo-pochodzenia/ ).

Krok 4: Określ wartość produktu oraz kwestię VAT i cła

Wartość transakcji jest tu rozumiana jako cena, którą klient musi finalnie zapłacić (cena rynkowa netto). Jeśli klient dokonuje zakupu wielu produktów, wartość transakcji powinna zostać obliczona dla całego zamówienia.

Uwaga! Wartość transakcji nie obejmuje kosztów dostawy i innych dodatkowych opłat, w tym opłat celnych.

Kolejnym ważnym aspektem jest wybór modelu dostawy, czyli INCOTERMS. Mamy do wyboru 2, w którym najistotniejszą różnicą jest wskazanie osoby, która zapłaci za cało oraz koszty związane z VAT:

 • DDP (Delivered Duty Paid) – jako sprzedawca ponosisz wszystkie koszty związane z przesyłką, od odprawy celnej po dostawę pod drzwi klienta i jesteś odpowiedzialny za całą dokumentację,
 • DDU (Delivered Duty Unpaid) – wszystkie koszty oraz odpowiedzialność jest po stronie klienta.

DDP to często preferowane rozwiązanie, ponieważ prowadzi jednocześnie do mniejszej ilości zwrotów, tj. sytuacji gdyby Twojego klienta niemile zaskoczyły dodatkowe koszty podczas odbioru produktu od kuriera. Stąd nasza rekomendacja to model DDP– w której to Ty, jako sprzedawca, przejmujesz obowiązek rozliczenia VAT i cła od importu.

Sprzedaż na Ukrainę, a VAT i cło

W przypadku modelu DDP musisz również rozważyć opłaty związane z VAT i cłem. Wyznacznikiem, na którym będziesz się opierać, to wspomniana wyżej wartość produktu:

 • Jeżeli wynosi do 150 euro – nie płacisz podatku VAT i cła.
 • Jeżeli wynosi więcej niż 150 euro – zapłacisz cło oraz podatek VAT, który będzie naliczany od nadwyżki nad tą kwotą.

Przykłady

 1. Pani Marta sprzedała na Ukrainę 1 parę butów o wartości 100 zł, czyli poniżej 150 euro, więc nie zapłaci w tym wypadku ani VAT, ani cła.
 2. Pan Jan sprzedał na Ukrainę sprzęt o wartości 200 euro, który objęty jest stawką VAT 20%. Musi więc zapłacić cło, zgodnie z zadeklarowanym kodem taryfy celnej oraz VAT o wartości 10 eur, ponieważ:

200 eur – 150 eur = 50 eur nadwyżki nad kwotą wolną od podatku

20% VAT * 50 eur = 10 eur podatku VAT

Dla ułatwienia, na poniższej grafice zawarliśmy cały krok 4 w wariancie DDP.

Obowiązki sprzedawcy podczas wysyłki produktów na Ukrainę.

Krok 5: Jakie dokumenty musisz dołączyć?

Jeżeli zastanawiasz się, jakie dokumenty są potrzebne do sprzedaży na Ukrainę, poniżej znajdziesz listę kontrolną. Do przesyłki powinna być dołączona faktura lub proforma z wymienionymi informacjami z poprzednich kroków, tj.:

 • informacje o odbiorcy,
 • kod HS,
 • kraj pochodzenia,
 • waga i wartość produktu / produktów,
 • numer faktury lub proformy,
 • opis produktu / produktów.

Warto mieć na uwadze, że choć wiele formalności można załatwićw formie elektronicznej, w przypadku ewentualnych kontroli celnych może być wymagana faktura papierowa, co stanowi bezpieczniejszą opcję.

Uwaga! Ostatecznym dokumentem podsumowującym proces eksportu jest IE-599, czyli potwierdzenie wywozu, które umożliwia korzystanie z preferencyjnej stawki VAT wynoszącej 0%. Ważne jest, aby upewnić się, że informacje zawarte w IE-599 są zgodne z danymi zawartymi w innych dokumentach, takich jak faktury. Choć nie jest to obowiązkowe, to zgodność danych pomiędzy tymi dokumentami pomoże uniknąć ewentualnych wątpliwości i kwestionowania przez organy podatkowe prawa do preferencyjnej stawki VAT wynoszącej 0%.

Dokument IE -599 wydawany jest przez Urząd Celny, w którym nastąpiło otwarcie tranzytu. Jako sprzedawca możesz je uzyskać od operatora pocztowego bądź przewoźnika, który przygotował odprawę.

Jakie dokumenty dla sprzedaży na Ukrainę? (IE-599 pobrany ze strony: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-komunikat-ie-599-a-stawka-0-w-eksporcie)

Przeczytaj artykuły GLOBAL24

Jak stworzyć skuteczną strategię zwrotów zagranicznych?

Logistyka

Jeśli jesteś sprzedawcą internetowym, wiesz jak dużym wyzwaniem są zwroty produktów. Każdy zwrot to nie tylko stracona sprzedaż, ale także dodatkowe koszty logistyczne, które mogą znacząco obniżyć ...

Sprzedaż online do Wielkiej Brytanii w 5 krokach

Logistyka

Wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nastąpiło spore zamieszanie. Choć Brexit pociągnął za sobą szereg zmian w wielu kwestiach, można śmiało stwierdzić, że jedną z najważniejszych,...