COD to skrót od określenia „Cash on Delivery”; po polsku najczęściej określany jako „płatność za pobraniem”, oznacza usługę pobrania płatności za zamówienie podczas dostarczenia towaru do klienta. To model płatności za zakupy online popularny w wielu europejskich krajach.

PUDO to skrót od określenia „Pick-Up, Drop-Off”; określenie miejsca, w którym można odebrać lub nadać przesyłkę. To ciesząca się dużą popularnością wśród konsumentów metoda logistyki ostatniej mili, dostępna w ofertach operatorów logistycznych w Polsce i za granicą. Punktem PUDO mogą być sklepy i punkty usługowe, automaty paczkowe, kioski. Wykorzystanie PUDO w logistyce daje klientowi elastyczność w wyborze miejsca dostawy i momentu nadania lub odebrania przesyłki.

Q-commerce to skrót od angielskiego określenia quick commerce - model handlu elektronicznego, w którym przewiduje się szybką dostawę produktu na żądanie. Model ten zakłada maksymalne skrócenie procesu dostawy produktów do nabywcy, nawet do kilkunastu minut od złożenia zamówienia. Najbardziej popularne platformy q-commerce w Polsce oferują zakup produktów spożywczych, chemii gospodarczej i artykułów gospodarstwa domowego z dostawą do domu. Funkcjonują w oparciu o sieć małych sklepów, tzw. dark stores, rozproszonych na terenie miasta, w celu skrócenia dystansu fizycznego i umożliwienie sprawnego dostarczenia zakupów na wybrany adres.

.

WMS to skrót od określenia Warehouse Management System - wyspecjalizowany magazynowy system informatyczny. Służy do codziennego zarządzania procesami magazynowymi w celu ich kontroli, optymalizacji i prawidłowego przepływu. System WMS może być częścią szerszego systemu ERP w formie modułu, ale częściej jest osobnym narzędziem, którym dysponują pracownicy odpowiadający za poprawną pracę magazynów firmowych.

White label jest to produkt lub usługa, której producentem i sprzedawcą są dwie różne firmy. Firma oferująca produkt swoim klientom nie jest jego producentem, ale sprzedaje go pod swoją marką. Istnieje wiele firm oferujących produkty white label innym firmom (np. kosmetyki) i zdarza się, że jeden produkt jest sprzedawany pod kilku lub kilkunastoma „szyldami”. Ten model jest często stosowany w przypadku produktów lub usług, które firma chce sprzedawać pod własną marką, bez ponoszenia kosztów związanych z ich produkcją. W porównaniu do produktów private label, model ten umożliwia ograniczenie kosztów.

Pojęcia User Experience (UX) i User Interface (UI) są ściśle związane z projektowaniem wizualnym stron internetowych, aplikacji webowych i mobilnych. Praca projektantów UX i UI wzajemnie uzupełnia się. UX polega na projektowaniu doświadczeń użytkownika podczas korzystania z witryny czy aplikacji. Do tego niezbędna jest wiedza dotycząca m.in. badania potrzeb, preferencji, nawyków użytkowników oraz zagadnień deweloperskich. UI design jest skoncentrowany wokół percepcji użytkownika. Celem projektanta UI jest stworzenie atrakcyjnej wizualnie, angażującej, dopasowanej do użytkownika i intuicyjnej witryny bądź aplikacji, z wykorzystaniem różnych technik projektowych.

TACOS to skrót od angielskiego określenia Total Advertising Cost of Sale - to wskaźnik zwrotu z inwestycji poniesionych w ramach kampanii reklamowej typu PPC (pay-per-click) prowadzonej w serwisie Amazon. Ta platforma sprzedaży internetowej posiada własne narzędzia do promocji, stąd wskaźnik TACOS został stworzony specjalnie na określenie zysków z prowadzonych działań reklamowych PPC w tym marketplace.

SEO to skrót angielskiego określenia Search Engine Optimisation. SEO oznacza zbiór metod optymalizacji witryny internetowej (serwisu, sklepu, produktu), w wyniku której osiąga się jak najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Do najbardziej popularnej wyszukiwarki w Europie i na świecie zalicza się Google, więc termin pozycjonowania (SEO) stosuje się najczęściej w odniesieniu do tego serwisu. Praktyka SEO obejmuje liczne działania, świadczone najczęściej przez specjalistów ds. pozycjonowania lub marketingu internetowego. Termin SEO stosuje się też wobec działań dotyczących optymalizacji listy produktów pod wyszukiwarkę marketplace, np. na Amazon. Działanie to wymaga znajomości środowiska danego marketplace, jednak cel jest ten sam – zaistnieć w jak najlepszych wynikach wyszukiwania pod określonymi słowami kluczowymi. Najlepiej na pierwszej pozycji.

ROPO to model zachowania konsumenta, który szuka w Internecie informacji o produkcie, ale zakupu dokonuje w sklepie tradycyjnym. W przypadku reverse ROPO, ten schemat jest odwrócony i konsument sprawdza produkty w sklepach tradycyjnych, ale zakupu dokonuje online. Badanie takich zachowań konsumenckich jest ważne dla sklepów internetowych, które chcą zrozumieć, które czynniki wpływają na odpływ klientów ze sklepu online do kanałów sprzedaży offline i na odwrót.

ROPO to skrót od określenia Research Online Purchase Offline.

ROI to skrót od angielskiego określenia Return on Investment. ROI to wskaźnik zwrotu z inwestycji, oceniający stopień jej efektywności. Pozwala określić skuteczność prowadzonych działań marketingowych w ramach całego planu reklamy i promocji (do określenia efektywności reklam można posłużyć się wskaźnikiem ROAS), określając kwotę zwrotu z danej inwestycji w odniesieniu do jej kosztów (wytworzenia i reklamy). Wynik ROI wyraża się w procentach.

ROAS to skrót angielskiego określenia Return on Advertisement Spend. ROAS to wskaźnik zwrotu z inwestycji w reklamę. Pozwala określić skuteczność prowadzonych kampanii reklamowych w odniesieniu do pozyskanego przychodu dla firmy z tej reklamy lub kampanii. Wskaźnik ROAS jest z powodzeniem wykorzystywany w reklamie internetowej, ponieważ zaawansowana analityka pozwala na dokładne oszacowanie wartości zwrotu z danego kanału promocji. Możliwe jest też stosowanie go w przypadku mediów offline, jak telewizja czy radio.

PPC to skrót od angielskiego określenia pay-per-click. PPC oznacza rodzaj kampanii reklamowej w Internecie, w której reklamodawca płaci wtedy, gdy użytkownik kliknie w daną reklamę. Model rozliczeń PPC jest najczęściej stosowany w przypadku reklam prowadzonych w wyszukiwarce internetowej, wyszukiwarce na marketplace, ale też w mediach społecznościowych, np. w systemie reklamowym Facebooka.

PIM to skrót od angielskiego określenia Product Information Management. PIM oznacza platformę internetową do zarządzania wszystkimi informacjami o produktach. Te specjalistyczne narzędzia przeznaczone dla firm są bazą danych potrzebną do prowadzenia sprzedaży w sklepach e-commerce, w marketplace’ach i innych kanałach dystrybucji. Korzyścią z wdrożenia systemu PIM jest możliwość aktualizacji informacji o produkcie w jednym narzędziu. Dzięki integracji, zaktualizowane dane są automatycznie przekazywane do zewnętrznych systemów sprzedaży. Systemy PIM ułatwiają więc pracę i zarządzanie, szczególnie w przypadku dużego, różnorodnego asortymentu i wielu kanałów sprzedaży.

One step checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Polega na spłaszczeniu struktury procesu finalizacji zamówienia do jednej podstrony. Pozwala to przyspieszyć dokonanie zakupu przez klienta, umożliwia mu podgląd całego procesu zakupu w jednym miejscu. Dla sklepu pozwala zmniejszyć ryzyko porzucenia koszyka przez klienta.

Omnichannel to zbiór działań, które firma podejmuje w celu zapewnienia spójnych doświadczeń sprzedażowych klienta (customer experience) we wszystkich kanałach sprzedaży i komunikacji z klientem (online i offline). Strategia omnichannel zakłada obecność marki w wielu kanałach sprzedaży i komunikacji (social media, sklep internetowy, sklep stacjonarny, marketplace, targi itp.). W odróżnieniu od stgrategii multichannel, omnichannel zakłada wypracowanie spójnych doświadczeń klienta we wszystkich kanałach. Dzięki strategii omnichannel klienci mogą łatwo dokonywać zakupów online, odbierać produkty w sklepie stacjonarnym czy punkcie odbioru lub zamówić produkty online i zwrócić w sklepie stacjonarnym. Dla firm korzyścią z wdrożenia strategii omnichannel jest dotarcie z ofertą do większej grupy potencjalnych klientów, zwiększenie skuteczności działań promocyjnych i zwiększenie sprzedaży.

Multichannel, czyli strategia wielokanałowa, to podejście do sprzedaży i marketingu, w której w celu dotarcia do klientów firma wykorzystuje wiele kanałów dystrybucji i komunikacji. Jej zaletą jej możliwość do dotarcia do szerszej grupy odbiorców w porównaniu do oparcia strategii o jeden kanał marketingu lub sprzedaży. Wykorzystanie wielu kanałów pozwala też na dopasowanie komunikacji i procesu sprzedażowego do zmieniających się preferencji klientów oraz bieżących trendów. W odróżnieniu od strategii omnichannel, kanały wykorzystywane w strategii wielokanałowej działają od siebie niezależnie, a klienci mogą mieć różne doświadczenia (customer experience), w zależności od używanego kanału. Strategia multichannel nie wymaga więc tworzenia spójnej, jednolitej strategii. Uwaga poświęcana jest każdemu kanałowi z osobna a komunikaty mogą być dopasowane do każdego z nich indywidualnie.

Merchant to najprościej mówiąc – sprzedawca; angielskie określenie na podmiot (firmę, osobę) prowadzący sklep internetowy.

M-commerce oznacza sprzedaż i zakupy internetowe z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (telefon, tablet). M-commerce daje klientom możliwość dokonywania zakupów w każdym miejscu i czasie z wykorzystaniem sklepów internetowych, platform sprzedażowych (marketplace) i mediów społecznościowych. Poza sprzedażą i zakupem produktów i usług, aplikacje m-commerce udostępniają też dokonywanie płatności mobilnych, przeglądanie katalogów produktów, porównywanie cen itp. M-commerce to skrót od angielskiego określenia mobile commerce.

Marketplace, czyli dosłownie „rynek”, to elektroniczna platforma sprzedażowa, w której kupujący mają dostęp do produktów od wielu sprzedawców w różnych kategoriach, definiowanych przez daną platformę. Sklepy marketplace dzielą się ze względu na zasięg: lokalny (na terenie jednego kraju) lub międzynarodowy (jedna platforma dostępna w kilkunastu czy kilkudziesięciu krajach), specjalizację  (marketplace horyzontalne i wertykalne) oraz na grupę docelową (marketplace B2B, B2C, C2C). Marketplace może działać na zasadzie aukcji, gdzie przedmioty są sprzedawane na podstawie ofert kupujących, lub sklepu internetowego, gdzie cena jest ustalana przez sprzedawcę. Marketplace pozwala tworzyć szeroką ofertę produktów i zróżnicowaną ofertę cenową, udostępnia proste i intuicyjne procesy transakcji i dostawy dla klientów. Z tego powodu jest najpopularniejszym sposobem na zakupy w Internecie w wielu krajach. Najbardziej znanymi przykładami marketplace’ów są Allegro, Amazon, OLX, eBay czy Etsy.

Listing to karta produktowa lub strona produktowa w sklepie internetowym lub na marketplace, prezentująca ofertę sklepu. Na jej zawartość składają się informacje o produkcie w formie tytułu, opisu, zdjęć i filmów oraz ceny. Umożliwia klientom zapoznanie się z najważniejszymi informacjami o produkcie.

Konwersja to określenie związane z marketingiem i sprzedażą. Odnosi się do użytkownika strony internetowej, sklepu internetowego, platformy zakupowej, serwisu społecznościowego, który dokonał zakupu bądź zrealizował inny cel określony przez sprzedawcę lub reklamodawcę (np. uzupełnił formularz kontaktowy w ramach kampanii reklamowej lub zarejestrował konto w sklepie).

GMV to skrót od angielskiego określenia Gross Merchandise Value, oznacza wskaźnik łącznej wartości sprzedanych towarów w danym okresie w kanałach e-commerce.

Green commerce to sposób prowadzenia handlu, w którym nadrzędnym celem jest zrównoważony rozwój i minimalizowanie negatywnego wpływu działalności sprzedażowej na środowisko naturalne. Polega na sprzedaży produktów i usług, które są produkowane i oferowane w sposób przyjazny środowisku, np. poprzez wykorzystanie ekologicznych materiałów, redukcję zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w procesie produkcji.

Fulfillment odnosi się do procesu realizacji zamówienia i dostarczenia produktu do klienta, który jest wykonywany przez zewnętrzną firmę (outsourcing) na terenie kraju producenta lub za granicą. W tym modelu współpracy B2B firma-sprzedawca powierza firmie specjalizującej się w fulfillment proces realizacji złożonych zamówień i dostawy na adres klienta. Wartością dla przedsiębiorcy jest oszczędność zasobów w procesie kompleksowej realizacji zamówień, obsługa zwrotów oraz odciążenie magazynu, bowiem fulfillment umożliwia przechowywanie produktów w firmie realizującej wysyłki. Usługa fulfillment rozwinęła się wraz ze wzrostem popularności handlu internetowego (e-commerce). Popularnymi firmami świadczącymi tę usługę w Polsce są np. InPost i Omnipack.

Fintech to firma łącząca nowoczesne technologie ze światem finansów (fintechy nie są jednak bankami), kierująca swoje produkty i usługi do osób prywatnych i przedsiębiorstw. Fintechy opracowują różnorodne aplikacje, narzędzia internetowe związane m.in. z płatnościami, zarządzaniem finansami, wymianą walut, przelewami zagranicznymi, inwestowaniem itp. W handlu transgranicznym fintechy pomagają konsumentom w zakupie zagranicznym, oferując atrakcyjne kursy wymiany walut i proste płatności, a sprzedawcom – uproszczenie procedur płatności transgranicznych, co przyspiesza proces wprowadzenia produktów na zagraniczny rynek.

Feed produktowy to plik komputerowy zawierający informacje o produktach dostępnych u sprzedawcy internetowego. Przygotowywany w celu prowadzenia sprzedaży w internetowych platformach sprzedażowych lub promocji w serwisach reklamowych (np. Google, Facebook) oraz porównywarkach cenowych. Feed produktowy określa m.in. nazwy produktów, identyfikator produktu, markę, kategorie produktowe, cenę, cechy, pojemność i wagę czy inne cechy fizyczne i użytkowe produktu, zwane atrybutami. Przygotowuje się go na podstawie wytycznych platformy, w której prowadzona jest sprzedaż lub promocja – każdy serwis określa własne atrybuty, które powinny znaleźć się w feedzie. Wysoka jakość informacji zawartych w pliku zwiększa szansę na wyróżnienie oferty, pozyskanie ruchu na stronę sklepu internetowego lub stronę oferty w katalogu marketplace.

FBA i FBM to modele sprzedaży oferowane przez Amazon. FBA, czyli Fullfilment by Amazon, dotyczy procesu sprzedaży produktu, w którym Amazon przejmuje na siebie obowiązki związane z magazynowaniem produktu, zapakowaniem go, wysyłką do klienta na adres dostawy oraz obsługą zwrotu. W modelu Fullfilment by Merchant (FBM) takie obowiązki bierze na siebie sprzedawca, co wiąże się z koniecznością posiadania własnego magazynu i osób obsługujących wysyłkę paczek.

ERP jest zintegrowanym systemem informatycznym, służącym do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. System ERP umożliwia automatyzację procesów i integrację różnych obszarów działalności firmy w jednym programie komputerowym. Integracja modułów zapewnia płynny przepływ informacji w czasie rzeczywistym. Kilkunastu pracowników jednocześnie może wykonywać prace w systemie ERP. Przykładowymi modułami, które może integrować system ERP, są dane księgowe i finansowe, sprzedażowe, magazynowe, związane z produkcją, logistyką oraz administracją.

ERP to skrót od angielskiego określenia Enterprise Resource Planning.

EDI to skrót od Electronic Data Interchange, czyli elektronicznej wymiany danych. EDI jest to proces przesyłania zamówień oraz dokumentów handlowych (np. faktury, zamówienia) między dwoma systemami, bez konieczności ich ręcznego przepisywania. EDI jest często stosowane w handlu internetowym i pomaga usprawnić procesy sprzedaży oraz zarządzania danymi handlowymi.

Dropshipping to metoda prowadzenia sprzedaży internetowej, w której sklep internetowy lub sprzedawca na marketplace nie posiada fizycznie towarów. Sprzedawca korzysta z magazynu dostawcy lub producenta, któremu przekazuje zamówienia złożone przez jego sklep. Pakowanie i wysyłka odbywa się bezpośrednio z magazynu producenta, a więc sprzedawca nie pośredniczy w procesie realizacji zamówienia. Dzięki temu sklep internetowy nie ponosi kosztów związanych z przechowywaniem towarów. Nie musi posiadać też pracowników odpowiadających za pakowanie i wysyłkę. Zadaniem sklepu jest pozyskanie klienta poprzez marketing, sprzedaż, obsługa klienta oraz zarządzanie zwrotami towarów.

Customer journey to angielskie określenie dot. ścieżki klienta, czyli sumy wszystkich interakcji klienta z daną firmą podczas całej relacji określonej w czasie. Proces customer journey rozpoczyna się od pierwszego styku z firmą (np. poprzez zobaczoną reklamę), aż do ostatniego etapu, który może skończyć się przed lub po dokonaniu zakupu. Customer journey opracowuje się w celu zrozumienia klienta, jego potrzeb i celów oraz oczekiwań na każdym etapie styku z firmą, aby zaprojektować odpowiednie customer experience (CX).

Customer Experience (CX) to określenie na doświadczenia klienta podczas kupowania produktów lub korzystania z usług na stronie internetowej lub w sklepie internetowym. CX dotyczy wszystkich interakcji między klientem a firmą, od pierwszego wejścia na stronę, przez dokonanie zakupu, aż po obsługę posprzedażową. Dobrze zaprojektowany CX ułatwia proces zakupowy i buduje pozytywne wrażenia z kontaktu z daną firmą lub marką, dzięki temu firma zwiększa swoje szanse na powrót klienta w przyszłości.

Content marketing to strategia marketingowa, w której tworzy się i udostępnia wartościowe treści, w celu przyciągnięcia potencjalnych klientów (in-bound marketing) i zainteresowania swoją ofertą. W ramach content marketingu powstają różne rodzaje treści, takie jak artykuły na blogu, filmy, infografiki, podcasty, e-booki, a nawet memy i kreatywne posty w mediach społecznościowych.

CLV to wskaźnik pozwalający oszacować całkowitą wartość przychodu od danego klienta lub segmentu klientów z transakcji sprzedaży w danym przedziale czasowym. Wskaźnik CLV oblicza się mnożąc trzy wartości – średniej wartości zamówienia dokonanego przez danego klienta w danym okresie x ilość transakcji sprzedaży w danym okresie (zazwyczaj przez rok) x średnia długość trwania relacji handlowej (w latach).

Buy Box na Amazonie to obszar na stronie produktu, gdzie klienci mogą kliknąć przycisk "Dodaj do koszyka" lub "Kup teraz", aby dodać dany produkt do swojego koszyka lub dokonać zakupu. Na stronie produktu (np. telefonu komórkowego określonego modelu) często pojawia się wiele ofert od różnych sprzedawców. Jednak tylko jeden sprzedawca może otrzymać Buy Box, co oznacza, że ​​ma on swojego rodzaju „pierwszeństwo” wśród innych firm, oferujących ten sam produkt. Buy box jest narzędziem Amazona, który umożliwia większą sprzedaż firmie, której uda się go wygrać.

API to skrót od słów Application Programming Interface. API to rodzaj komputerowego tłumacza, który umożliwia aplikacjom komunikację między sobą. Dzięki niemu programy automatycznie przesyłają i odbierają informacje. API jest wykorzystywane m.in. w aplikacjach mobilnych lub serwisach internetowych.

Cross-dock to model logistyki magazynowej, który jest wykorzystywany w celu przyspieszenia procesu dystrybucji towarów. W magazynie cross-dock towar jest odbierany bezpośrednio z jednego transportu i przekazywany do kolejnego transportu, bez przechowywania go w magazynie na dłuższy czas.

Checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Dotyczy zamówienia, które klient dodał do koszyka, a następnie podjął dodatkową aktywność w celu sfinalizowania zakupu. W procesie checkout użytkownik jest proszony o podanie dokładnych danych personalnych, adresu pocztowego, określenia sposobu płatności i realizacji dostawy, czy też akceptację regulaminu. Optymalizacja procesu checkout pozwala na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym.

Shopify – wszystko o platformie e-commerce dla ekspansji zagranicznej

Shopify to znana platforma e-commerce, która umożliwia przedsiębiorcom tworzenie sklepów internetowych i zarządzanie nimi. Platforma działa w oparciu o rozwiązanie SaaS (Software as a Service), na które składa się szeroka gama funkcji: od projektowania witryny po kompleksowe zarządzanie sklepem internetowym. Platforma ta jest znana ze swojej prostoty użytkowania, co sprawia, że jest atrakcyjna zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Jeśli poszukujesz odpowiedniego rozwiązania dla swojego e-commerce, w naszym artykule przeczytasz podstawowe informacje o Shopify.

autor: Sintra Digital Business

Globalny rozwój Shopify

W ostatnich latach Shopify zaznaczyło swoją obecność na rynku e-commerce, zdobywając przewagę nad innymi technologicznymi rozwiązaniami. Zgodnie z danymi Built With, obecnie zbudowanych w tej technologii jest ponad 4 miliony sklepów na całym świecie. Firma skoncentrowała się również na ekspansji na kluczowych rynkach zagranicznych, w tym w Europie Zachodniej (Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy). Można zaobserwować rosnącą liczbę dedykowanych integracji w tych krajach oraz wzrost społeczności Shopify rok po roku. Obecnie to wyjątkowo aktywne środowisko obejmuje nieskończoną liczbę partnerów i specjalistów na całym świecie, a także marketplace z prawie dziesięcioma tysiącami aplikacji.

Rozwój Shopify w Polsce

Dzięki rozwiązaniom Shopify skalowanie biznesu na rynki międzynarodowe oraz dostosowywanie integracji do konkretnych rynków stało się znacznie łatwiejsze i szybsze. Również polskie środowisko e-commerce wykazało się dużym potencjałem w korzystaniu z tej platformy. Po wejściu na nasz rodzimy rynek, wiele polskich podmiotów integrowało z Shopify kluczowe rozwiązania niezbędne do efektywnego funkcjonowania na polskim rynku e-commerce, takie jak różnorodne metody płatności czy współpracę z firmami kurierskimi.

Sprzedaż międzynarodowa przez Shopify

Aby skutecznie wejść na rynki międzynarodowe, przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze szereg specyficznych potrzeb rynkowych. Shopify pozwala użytkownikom nie tylko na szybką personalizację swojego sklepu, ale także oferuje wsparcie dla kluczowych aspektów prowadzenia międzynarodowego biznesu e-commerce.

Wsparcie wielu języków i walut

Shopify umożliwia przedsiębiorcom obsługę klientów w różnych językach i walutach, co jest kluczowe dla sukcesu na rynku międzynarodowym. Platforma oferuje:

 • Lokalizację /wielojęzyczność: możliwość tłumaczenia treści sklepu na wiele języków, dzięki oferowanym przez Shopify narzędziom, co pozwala na dotarcie do klientów w ich ojczystym języku.
 • Wsparcie dla różnych walut: funkcjonalność umożliwiająca wyświetlanie cen w lokalnych walutach, co zwiększa zaufanie klientów i ułatwia proces zakupowy.

Zintegrowane opcje wysyłki

Shopify oferuje zintegrowane opcje wysyłki, które ułatwiają obsługę międzynarodowych zamówień:

 • Integracja z przewoźnikami: współpraca z głównymi przewoźnikami międzynarodowymi, umożliwiająca automatyczne obliczanie kosztów wysyłki i czasu dostawy.
 • Elastyczne opcje wysyłki: możliwość dostosowania stawek i metod wysyłki do specyficznych potrzeb różnych rynków.

SEO i marketing

Shopify pomaga w promocji międzynarodowej poprzez:

 • Optymalizację pod kątem wyszukiwarek (SEO): platforma posiada szereg funkcji do optymalizacji stron sklepu, co pomaga w osiąganiu wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania na różnych rynkach. Są one wbudowane w system i nie jest konieczne instalowanie dodatkowych płatnych aplikacji czy narzędzi do podstawowej optymalizacji.
 • Narzędzia marketingowe: możliwość korzystania z zintegrowanych narzędzi marketingowych, takich jak m.in. kampanie e-mailowe poprzez narzędzie Shopify Email, które umożliwia tworzenie i wysyłanie spersonalizowanych kampanii e-mailowych z wykorzystaniem dostępnych szablonów, reklamy w mediach społecznościowych czy remarketing. Każde z dostępnych narzędzi ma na celu ułatwić sprzedawcom osiągnięcie lepszych wyników w zakresie marketingu i sprzedaży. Dzięki integracji z platformą Shopify, narzędzia te oferują spójne i skuteczne rozwiązania marketingowe umożliwiając sprzedawcom skuteczne promowanie swoich produktów lub usług w sieci, a także pozwalają na lepszą komunikację z klientami.

Uproszczone płatności

Shopify zapewnia uproszczone rozwiązania płatności, które są dostosowane do międzynarodowych potrzeb:

 • Wiele metod płatności: obsługa różnych systemów płatności, w tym popularnych bramek płatniczych i lokalnych opcji płatności (m.in. PayPal, Amazon Pay, czy Shopify Payments  –  czyli domyślna bramka płatnicza Shopify, która nie wymaga dodatkowych opłat transakcyjnych ale jest dostępna tylko w ograniczonej liczbie krajów).
 • Bezpieczeństwo transakcji: zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych i transakcji, co jest istotne przy międzynarodowych transakcjach.

Shopify a szczyty sprzedażowe, Black Friday, Cyber Monday

Shopify to platforma, która jest dobrze przygotowana na obsługę intensywnych okresów sprzedażowych, takich jak Black Friday i Cyber Monday. Shopify jest w stanie obsłużyć znaczny wzrost ruchu i transakcji, zapewniając przy tym wysoką jakość usług, dzięki:

 • skalowalnej infrastrukturze;
 • zaawansowanym narzędziom marketingowym;
 • efektywnemu zarządzaniu zapasami;
 • optymalizacji doświadczenia użytkownika (działania mające na celu poprawę interakcji klientów ze sklepem internetowym);
 • solidnemu bezpieczeństwu ( Shopify gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki automatycznym certyfikatom SSL, zgodności z PCI DSS, zaawansowanym narzędziom antyfraudowym oraz regularnym aktualizacjom bezpieczeństwa).

Ponadto sprzedawcy mogą także liczyć na wsparcie techniczne Shopify, które jest nieocenione w przypadku wystąpienia problemów technicznych lub pytań podczas intensywnych okresów sprzedaży.

Integracja Shopify z PIM (Product Information Management)

Integracja Shopify z systemem PIM, jakim jest Pimcore, może znacznie ulepszyć procesy zarządzania produktami, poprawiając jakość i dokładność informacji o produktach oraz ułatwiając zarządzanie asortymentem i skalowanie biznesu. Jest to szczególnie korzystne dla firm z rozbudowanym katalogiem produktów i tych, które dążą do ekspansji na międzynarodowe rynki. Jednak do skutecznego wdrożenia wymagane jest zrozumienie techniczne i potencjalne wsparcie specjalistów

Shopify API

API (Application Programming Interface) Shopify to zestaw narzędzi programistycznych i protokołów, które umożliwiają programistom i przedsiębiorcom tworzenie aplikacji i rozwiązań zintegrowanych z platformą Shopify. Shopify API oferuje programistom możliwość dostępu do funkcjonalności platformy, co pozwala na tworzenie niestandardowych rozwiązań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców prowadzących sklepy internetowe.

Kluczowe funkcje Shopify API

 • Zarządzanie danymi sklepu: API umożliwia dostęp i manipulację danymi sklepu, w tym informacjami o produktach, zamówieniach, klientach, zapasach i wiele więcej.
 • Automatyzacja procesów: możliwość automatyzacji wielu procesów sklepowych, od zarządzania zamówieniami po aktualizację zapasów.
 • Integracja z zewnętrznymi systemami: API pozwala na integrację sklepu Shopify z zewnętrznymi systemami, takimi jak systemy ERP, CRM, PIM, systemy logistyczne i inne narzędzia biznesowe.
 • Tworzenie aplikacji: programiści mogą używać Shopify API do tworzenia aplikacji, które mogą być oferowane innym użytkownikom Shopify poprzez Shopify App Store.

Korzyści z użycia Shopify API

 • Personalizacja sklepu: Umożliwia tworzenie niestandardowych funkcjonalności i integracji, które są dopasowane do specyficznych potrzeb biznesowych.
 • Optymalizacja procesów biznesowych: Automatyzacja i integracja procesów biznesowych przyczynia się do zwiększenia efektywności i oszczędności czasu.
 • Rozszerzalność: Daje możliwość rozszerzenia możliwości sklepu Shopify poza standardowe funkcje oferowane przez platformę.

Wyzwania i ograniczenia Shopify

Kwestie podatkowe i celne

Shopify zapewnia pewne narzędzia do radzenia sobie z kwestiami podatkowymi i celnymi, ale przedsiębiorcy mogą napotkać wyzwania, takie jak:

 • Automatyzacja podatkowa i dostosowanie do lokalnych przepisów: Shopify oferuje automatyczne obliczenia podatkowe, jednak mogą one być niewystarczające w przypadku skomplikowanych przepisów podatkowych i celnych w różnych jurysdykcjach. Shopify wymaga od sprzedawców aktywnego dostosowywania ustawień podatkowych i celnych, co może być wyzwaniem bez dodatkowej wiedzy lub wsparcia ekspertów.
 • Obsługa cła i VAT: możliwości Shopify w tym zakresie mogą wymagać dodatkowej konfiguracji lub zastosowania zewnętrznych aplikacji do efektywnego zarządzania cłami i VAT w transakcjach międzynarodowych.

Ograniczenia funkcjonalne

Shopify, pomimo swojej wszechstronności, posiada pewne ograniczenia, które mogą wpływać na sprzedaż międzynarodową:

 • Integracje: Shopify oferuje szeroką gamę integracji, jednak niektóre z nich mogą nie być dostępne lub optymalne na wszystkich rynkach międzynarodowych (np. bramki płatności, nie wszystkie bramki płatności są dostępne na każdym rynku międzynarodowym).
 • Personalizacja: Shopify pozwala na pewien stopień personalizacji, ale w porównaniu do niestandardowych rozwiązań e-commerce, jego możliwości mogą być ograniczone.
 • Funkcjonalność językowa i walutowa: chociaż Shopify wspiera wielojęzyczność i obsługę wielu walut, pełna lokalizacja i dostosowanie do specyficznych wymagań rynków międzynarodowych może wymagać dodatkowych aplikacji lub narzędzi.
 • Złożoność operacyjna i logistyczna: zarządzanie międzynarodowymi operacjami sprzedażowymi na Shopify może być skomplikowane, szczególnie w obszarach takich jak logistyka, zarządzanie zapasami i obsługa klienta.

Podsumowanie

Shopify z powodu swojego ciągłego rozwoju i obecności na najważniejszych europejskich, amerykańskich czy azjatyckich rynkach udowadnia swoją wszechstronność jako platforma e-commerce. Szczególnie w Polsce platforma ta odnotowała dynamiczny rozwój. Rozbudowane możliwości, takie jak różnorodne bramki płatności, zaawansowane rozwiązania logistyczne i narzędzia do marketing automation, czynią Shopify atrakcyjnym wyborem dla firm poszukujących efektywnego narzędzia do sprzedaży międzynarodowej. Jednak należy pamiętać, że wybór optymalnej platformy e-commerce powinien być zawsze dostosowany do indywidualnych potrzeb i modelu biznesowego firmy.