COD to skrót od określenia „Cash on Delivery”; po polsku najczęściej określany jako „płatność za pobraniem”, oznacza usługę pobrania płatności za zamówienie podczas dostarczenia towaru do klienta. To model płatności za zakupy online popularny w wielu europejskich krajach.

PUDO to skrót od określenia „Pick-Up, Drop-Off”; określenie miejsca, w którym można odebrać lub nadać przesyłkę. To ciesząca się dużą popularnością wśród konsumentów metoda logistyki ostatniej mili, dostępna w ofertach operatorów logistycznych w Polsce i za granicą. Punktem PUDO mogą być sklepy i punkty usługowe, automaty paczkowe, kioski. Wykorzystanie PUDO w logistyce daje klientowi elastyczność w wyborze miejsca dostawy i momentu nadania lub odebrania przesyłki.

Q-commerce to skrót od angielskiego określenia quick commerce - model handlu elektronicznego, w którym przewiduje się szybką dostawę produktu na żądanie. Model ten zakłada maksymalne skrócenie procesu dostawy produktów do nabywcy, nawet do kilkunastu minut od złożenia zamówienia. Najbardziej popularne platformy q-commerce w Polsce oferują zakup produktów spożywczych, chemii gospodarczej i artykułów gospodarstwa domowego z dostawą do domu. Funkcjonują w oparciu o sieć małych sklepów, tzw. dark stores, rozproszonych na terenie miasta, w celu skrócenia dystansu fizycznego i umożliwienie sprawnego dostarczenia zakupów na wybrany adres.

.

WMS to skrót od określenia Warehouse Management System - wyspecjalizowany magazynowy system informatyczny. Służy do codziennego zarządzania procesami magazynowymi w celu ich kontroli, optymalizacji i prawidłowego przepływu. System WMS może być częścią szerszego systemu ERP w formie modułu, ale częściej jest osobnym narzędziem, którym dysponują pracownicy odpowiadający za poprawną pracę magazynów firmowych.

White label jest to produkt lub usługa, której producentem i sprzedawcą są dwie różne firmy. Firma oferująca produkt swoim klientom nie jest jego producentem, ale sprzedaje go pod swoją marką. Istnieje wiele firm oferujących produkty white label innym firmom (np. kosmetyki) i zdarza się, że jeden produkt jest sprzedawany pod kilku lub kilkunastoma „szyldami”. Ten model jest często stosowany w przypadku produktów lub usług, które firma chce sprzedawać pod własną marką, bez ponoszenia kosztów związanych z ich produkcją. W porównaniu do produktów private label, model ten umożliwia ograniczenie kosztów.

Pojęcia User Experience (UX) i User Interface (UI) są ściśle związane z projektowaniem wizualnym stron internetowych, aplikacji webowych i mobilnych. Praca projektantów UX i UI wzajemnie uzupełnia się. UX polega na projektowaniu doświadczeń użytkownika podczas korzystania z witryny czy aplikacji. Do tego niezbędna jest wiedza dotycząca m.in. badania potrzeb, preferencji, nawyków użytkowników oraz zagadnień deweloperskich. UI design jest skoncentrowany wokół percepcji użytkownika. Celem projektanta UI jest stworzenie atrakcyjnej wizualnie, angażującej, dopasowanej do użytkownika i intuicyjnej witryny bądź aplikacji, z wykorzystaniem różnych technik projektowych.

TACOS to skrót od angielskiego określenia Total Advertising Cost of Sale - to wskaźnik zwrotu z inwestycji poniesionych w ramach kampanii reklamowej typu PPC (pay-per-click) prowadzonej w serwisie Amazon. Ta platforma sprzedaży internetowej posiada własne narzędzia do promocji, stąd wskaźnik TACOS został stworzony specjalnie na określenie zysków z prowadzonych działań reklamowych PPC w tym marketplace.

SEO to skrót angielskiego określenia Search Engine Optimisation. SEO oznacza zbiór metod optymalizacji witryny internetowej (serwisu, sklepu, produktu), w wyniku której osiąga się jak najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Do najbardziej popularnej wyszukiwarki w Europie i na świecie zalicza się Google, więc termin pozycjonowania (SEO) stosuje się najczęściej w odniesieniu do tego serwisu. Praktyka SEO obejmuje liczne działania, świadczone najczęściej przez specjalistów ds. pozycjonowania lub marketingu internetowego. Termin SEO stosuje się też wobec działań dotyczących optymalizacji listy produktów pod wyszukiwarkę marketplace, np. na Amazon. Działanie to wymaga znajomości środowiska danego marketplace, jednak cel jest ten sam – zaistnieć w jak najlepszych wynikach wyszukiwania pod określonymi słowami kluczowymi. Najlepiej na pierwszej pozycji.

ROPO to model zachowania konsumenta, który szuka w Internecie informacji o produkcie, ale zakupu dokonuje w sklepie tradycyjnym. W przypadku reverse ROPO, ten schemat jest odwrócony i konsument sprawdza produkty w sklepach tradycyjnych, ale zakupu dokonuje online. Badanie takich zachowań konsumenckich jest ważne dla sklepów internetowych, które chcą zrozumieć, które czynniki wpływają na odpływ klientów ze sklepu online do kanałów sprzedaży offline i na odwrót.

ROPO to skrót od określenia Research Online Purchase Offline.

ROI to skrót od angielskiego określenia Return on Investment. ROI to wskaźnik zwrotu z inwestycji, oceniający stopień jej efektywności. Pozwala określić skuteczność prowadzonych działań marketingowych w ramach całego planu reklamy i promocji (do określenia efektywności reklam można posłużyć się wskaźnikiem ROAS), określając kwotę zwrotu z danej inwestycji w odniesieniu do jej kosztów (wytworzenia i reklamy). Wynik ROI wyraża się w procentach.

ROAS to skrót angielskiego określenia Return on Advertisement Spend. ROAS to wskaźnik zwrotu z inwestycji w reklamę. Pozwala określić skuteczność prowadzonych kampanii reklamowych w odniesieniu do pozyskanego przychodu dla firmy z tej reklamy lub kampanii. Wskaźnik ROAS jest z powodzeniem wykorzystywany w reklamie internetowej, ponieważ zaawansowana analityka pozwala na dokładne oszacowanie wartości zwrotu z danego kanału promocji. Możliwe jest też stosowanie go w przypadku mediów offline, jak telewizja czy radio.

PPC to skrót od angielskiego określenia pay-per-click. PPC oznacza rodzaj kampanii reklamowej w Internecie, w której reklamodawca płaci wtedy, gdy użytkownik kliknie w daną reklamę. Model rozliczeń PPC jest najczęściej stosowany w przypadku reklam prowadzonych w wyszukiwarce internetowej, wyszukiwarce na marketplace, ale też w mediach społecznościowych, np. w systemie reklamowym Facebooka.

PIM to skrót od angielskiego określenia Product Information Management. PIM oznacza platformę internetową do zarządzania wszystkimi informacjami o produktach. Te specjalistyczne narzędzia przeznaczone dla firm są bazą danych potrzebną do prowadzenia sprzedaży w sklepach e-commerce, w marketplace’ach i innych kanałach dystrybucji. Korzyścią z wdrożenia systemu PIM jest możliwość aktualizacji informacji o produkcie w jednym narzędziu. Dzięki integracji, zaktualizowane dane są automatycznie przekazywane do zewnętrznych systemów sprzedaży. Systemy PIM ułatwiają więc pracę i zarządzanie, szczególnie w przypadku dużego, różnorodnego asortymentu i wielu kanałów sprzedaży.

One step checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Polega na spłaszczeniu struktury procesu finalizacji zamówienia do jednej podstrony. Pozwala to przyspieszyć dokonanie zakupu przez klienta, umożliwia mu podgląd całego procesu zakupu w jednym miejscu. Dla sklepu pozwala zmniejszyć ryzyko porzucenia koszyka przez klienta.

Omnichannel to zbiór działań, które firma podejmuje w celu zapewnienia spójnych doświadczeń sprzedażowych klienta (customer experience) we wszystkich kanałach sprzedaży i komunikacji z klientem (online i offline). Strategia omnichannel zakłada obecność marki w wielu kanałach sprzedaży i komunikacji (social media, sklep internetowy, sklep stacjonarny, marketplace, targi itp.). W odróżnieniu od stgrategii multichannel, omnichannel zakłada wypracowanie spójnych doświadczeń klienta we wszystkich kanałach. Dzięki strategii omnichannel klienci mogą łatwo dokonywać zakupów online, odbierać produkty w sklepie stacjonarnym czy punkcie odbioru lub zamówić produkty online i zwrócić w sklepie stacjonarnym. Dla firm korzyścią z wdrożenia strategii omnichannel jest dotarcie z ofertą do większej grupy potencjalnych klientów, zwiększenie skuteczności działań promocyjnych i zwiększenie sprzedaży.

Multichannel, czyli strategia wielokanałowa, to podejście do sprzedaży i marketingu, w której w celu dotarcia do klientów firma wykorzystuje wiele kanałów dystrybucji i komunikacji. Jej zaletą jej możliwość do dotarcia do szerszej grupy odbiorców w porównaniu do oparcia strategii o jeden kanał marketingu lub sprzedaży. Wykorzystanie wielu kanałów pozwala też na dopasowanie komunikacji i procesu sprzedażowego do zmieniających się preferencji klientów oraz bieżących trendów. W odróżnieniu od strategii omnichannel, kanały wykorzystywane w strategii wielokanałowej działają od siebie niezależnie, a klienci mogą mieć różne doświadczenia (customer experience), w zależności od używanego kanału. Strategia multichannel nie wymaga więc tworzenia spójnej, jednolitej strategii. Uwaga poświęcana jest każdemu kanałowi z osobna a komunikaty mogą być dopasowane do każdego z nich indywidualnie.

Merchant to najprościej mówiąc – sprzedawca; angielskie określenie na podmiot (firmę, osobę) prowadzący sklep internetowy.

M-commerce oznacza sprzedaż i zakupy internetowe z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (telefon, tablet). M-commerce daje klientom możliwość dokonywania zakupów w każdym miejscu i czasie z wykorzystaniem sklepów internetowych, platform sprzedażowych (marketplace) i mediów społecznościowych. Poza sprzedażą i zakupem produktów i usług, aplikacje m-commerce udostępniają też dokonywanie płatności mobilnych, przeglądanie katalogów produktów, porównywanie cen itp. M-commerce to skrót od angielskiego określenia mobile commerce.

Marketplace, czyli dosłownie „rynek”, to elektroniczna platforma sprzedażowa, w której kupujący mają dostęp do produktów od wielu sprzedawców w różnych kategoriach, definiowanych przez daną platformę. Sklepy marketplace dzielą się ze względu na zasięg: lokalny (na terenie jednego kraju) lub międzynarodowy (jedna platforma dostępna w kilkunastu czy kilkudziesięciu krajach), specjalizację  (marketplace horyzontalne i wertykalne) oraz na grupę docelową (marketplace B2B, B2C, C2C). Marketplace może działać na zasadzie aukcji, gdzie przedmioty są sprzedawane na podstawie ofert kupujących, lub sklepu internetowego, gdzie cena jest ustalana przez sprzedawcę. Marketplace pozwala tworzyć szeroką ofertę produktów i zróżnicowaną ofertę cenową, udostępnia proste i intuicyjne procesy transakcji i dostawy dla klientów. Z tego powodu jest najpopularniejszym sposobem na zakupy w Internecie w wielu krajach. Najbardziej znanymi przykładami marketplace’ów są Allegro, Amazon, OLX, eBay czy Etsy.

Listing to karta produktowa lub strona produktowa w sklepie internetowym lub na marketplace, prezentująca ofertę sklepu. Na jej zawartość składają się informacje o produkcie w formie tytułu, opisu, zdjęć i filmów oraz ceny. Umożliwia klientom zapoznanie się z najważniejszymi informacjami o produkcie.

Konwersja to określenie związane z marketingiem i sprzedażą. Odnosi się do użytkownika strony internetowej, sklepu internetowego, platformy zakupowej, serwisu społecznościowego, który dokonał zakupu bądź zrealizował inny cel określony przez sprzedawcę lub reklamodawcę (np. uzupełnił formularz kontaktowy w ramach kampanii reklamowej lub zarejestrował konto w sklepie).

GMV to skrót od angielskiego określenia Gross Merchandise Value, oznacza wskaźnik łącznej wartości sprzedanych towarów w danym okresie w kanałach e-commerce.

Green commerce to sposób prowadzenia handlu, w którym nadrzędnym celem jest zrównoważony rozwój i minimalizowanie negatywnego wpływu działalności sprzedażowej na środowisko naturalne. Polega na sprzedaży produktów i usług, które są produkowane i oferowane w sposób przyjazny środowisku, np. poprzez wykorzystanie ekologicznych materiałów, redukcję zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w procesie produkcji.

Fulfillment odnosi się do procesu realizacji zamówienia i dostarczenia produktu do klienta, który jest wykonywany przez zewnętrzną firmę (outsourcing) na terenie kraju producenta lub za granicą. W tym modelu współpracy B2B firma-sprzedawca powierza firmie specjalizującej się w fulfillment proces realizacji złożonych zamówień i dostawy na adres klienta. Wartością dla przedsiębiorcy jest oszczędność zasobów w procesie kompleksowej realizacji zamówień, obsługa zwrotów oraz odciążenie magazynu, bowiem fulfillment umożliwia przechowywanie produktów w firmie realizującej wysyłki. Usługa fulfillment rozwinęła się wraz ze wzrostem popularności handlu internetowego (e-commerce). Popularnymi firmami świadczącymi tę usługę w Polsce są np. InPost i Omnipack.

Fintech to firma łącząca nowoczesne technologie ze światem finansów (fintechy nie są jednak bankami), kierująca swoje produkty i usługi do osób prywatnych i przedsiębiorstw. Fintechy opracowują różnorodne aplikacje, narzędzia internetowe związane m.in. z płatnościami, zarządzaniem finansami, wymianą walut, przelewami zagranicznymi, inwestowaniem itp. W handlu transgranicznym fintechy pomagają konsumentom w zakupie zagranicznym, oferując atrakcyjne kursy wymiany walut i proste płatności, a sprzedawcom – uproszczenie procedur płatności transgranicznych, co przyspiesza proces wprowadzenia produktów na zagraniczny rynek.

Feed produktowy to plik komputerowy zawierający informacje o produktach dostępnych u sprzedawcy internetowego. Przygotowywany w celu prowadzenia sprzedaży w internetowych platformach sprzedażowych lub promocji w serwisach reklamowych (np. Google, Facebook) oraz porównywarkach cenowych. Feed produktowy określa m.in. nazwy produktów, identyfikator produktu, markę, kategorie produktowe, cenę, cechy, pojemność i wagę czy inne cechy fizyczne i użytkowe produktu, zwane atrybutami. Przygotowuje się go na podstawie wytycznych platformy, w której prowadzona jest sprzedaż lub promocja – każdy serwis określa własne atrybuty, które powinny znaleźć się w feedzie. Wysoka jakość informacji zawartych w pliku zwiększa szansę na wyróżnienie oferty, pozyskanie ruchu na stronę sklepu internetowego lub stronę oferty w katalogu marketplace.

FBA i FBM to modele sprzedaży oferowane przez Amazon. FBA, czyli Fullfilment by Amazon, dotyczy procesu sprzedaży produktu, w którym Amazon przejmuje na siebie obowiązki związane z magazynowaniem produktu, zapakowaniem go, wysyłką do klienta na adres dostawy oraz obsługą zwrotu. W modelu Fullfilment by Merchant (FBM) takie obowiązki bierze na siebie sprzedawca, co wiąże się z koniecznością posiadania własnego magazynu i osób obsługujących wysyłkę paczek.

ERP jest zintegrowanym systemem informatycznym, służącym do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. System ERP umożliwia automatyzację procesów i integrację różnych obszarów działalności firmy w jednym programie komputerowym. Integracja modułów zapewnia płynny przepływ informacji w czasie rzeczywistym. Kilkunastu pracowników jednocześnie może wykonywać prace w systemie ERP. Przykładowymi modułami, które może integrować system ERP, są dane księgowe i finansowe, sprzedażowe, magazynowe, związane z produkcją, logistyką oraz administracją.

ERP to skrót od angielskiego określenia Enterprise Resource Planning.

EDI to skrót od Electronic Data Interchange, czyli elektronicznej wymiany danych. EDI jest to proces przesyłania zamówień oraz dokumentów handlowych (np. faktury, zamówienia) między dwoma systemami, bez konieczności ich ręcznego przepisywania. EDI jest często stosowane w handlu internetowym i pomaga usprawnić procesy sprzedaży oraz zarządzania danymi handlowymi.

Dropshipping to metoda prowadzenia sprzedaży internetowej, w której sklep internetowy lub sprzedawca na marketplace nie posiada fizycznie towarów. Sprzedawca korzysta z magazynu dostawcy lub producenta, któremu przekazuje zamówienia złożone przez jego sklep. Pakowanie i wysyłka odbywa się bezpośrednio z magazynu producenta, a więc sprzedawca nie pośredniczy w procesie realizacji zamówienia. Dzięki temu sklep internetowy nie ponosi kosztów związanych z przechowywaniem towarów. Nie musi posiadać też pracowników odpowiadających za pakowanie i wysyłkę. Zadaniem sklepu jest pozyskanie klienta poprzez marketing, sprzedaż, obsługa klienta oraz zarządzanie zwrotami towarów.

Customer journey to angielskie określenie dot. ścieżki klienta, czyli sumy wszystkich interakcji klienta z daną firmą podczas całej relacji określonej w czasie. Proces customer journey rozpoczyna się od pierwszego styku z firmą (np. poprzez zobaczoną reklamę), aż do ostatniego etapu, który może skończyć się przed lub po dokonaniu zakupu. Customer journey opracowuje się w celu zrozumienia klienta, jego potrzeb i celów oraz oczekiwań na każdym etapie styku z firmą, aby zaprojektować odpowiednie customer experience (CX).

Customer Experience (CX) to określenie na doświadczenia klienta podczas kupowania produktów lub korzystania z usług na stronie internetowej lub w sklepie internetowym. CX dotyczy wszystkich interakcji między klientem a firmą, od pierwszego wejścia na stronę, przez dokonanie zakupu, aż po obsługę posprzedażową. Dobrze zaprojektowany CX ułatwia proces zakupowy i buduje pozytywne wrażenia z kontaktu z daną firmą lub marką, dzięki temu firma zwiększa swoje szanse na powrót klienta w przyszłości.

Content marketing to strategia marketingowa, w której tworzy się i udostępnia wartościowe treści, w celu przyciągnięcia potencjalnych klientów (in-bound marketing) i zainteresowania swoją ofertą. W ramach content marketingu powstają różne rodzaje treści, takie jak artykuły na blogu, filmy, infografiki, podcasty, e-booki, a nawet memy i kreatywne posty w mediach społecznościowych.

CLV to wskaźnik pozwalający oszacować całkowitą wartość przychodu od danego klienta lub segmentu klientów z transakcji sprzedaży w danym przedziale czasowym. Wskaźnik CLV oblicza się mnożąc trzy wartości – średniej wartości zamówienia dokonanego przez danego klienta w danym okresie x ilość transakcji sprzedaży w danym okresie (zazwyczaj przez rok) x średnia długość trwania relacji handlowej (w latach).

Buy Box na Amazonie to obszar na stronie produktu, gdzie klienci mogą kliknąć przycisk "Dodaj do koszyka" lub "Kup teraz", aby dodać dany produkt do swojego koszyka lub dokonać zakupu. Na stronie produktu (np. telefonu komórkowego określonego modelu) często pojawia się wiele ofert od różnych sprzedawców. Jednak tylko jeden sprzedawca może otrzymać Buy Box, co oznacza, że ​​ma on swojego rodzaju „pierwszeństwo” wśród innych firm, oferujących ten sam produkt. Buy box jest narzędziem Amazona, który umożliwia większą sprzedaż firmie, której uda się go wygrać.

API to skrót od słów Application Programming Interface. API to rodzaj komputerowego tłumacza, który umożliwia aplikacjom komunikację między sobą. Dzięki niemu programy automatycznie przesyłają i odbierają informacje. API jest wykorzystywane m.in. w aplikacjach mobilnych lub serwisach internetowych.

Cross-dock to model logistyki magazynowej, który jest wykorzystywany w celu przyspieszenia procesu dystrybucji towarów. W magazynie cross-dock towar jest odbierany bezpośrednio z jednego transportu i przekazywany do kolejnego transportu, bez przechowywania go w magazynie na dłuższy czas.

Checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Dotyczy zamówienia, które klient dodał do koszyka, a następnie podjął dodatkową aktywność w celu sfinalizowania zakupu. W procesie checkout użytkownik jest proszony o podanie dokładnych danych personalnych, adresu pocztowego, określenia sposobu płatności i realizacji dostawy, czy też akceptację regulaminu. Optymalizacja procesu checkout pozwala na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym.

5 wyzwań logistyki cross-border i jak sobie z nimi poradzić

Otwarcie się na zagraniczne rynki to szansa dla sklepów internetowych na znaczne poszerzenia grona klientów. Jednocześnie oznacza to nowe wyzwania – ekspansja międzynarodowa jest zazwyczaj znacznie bardziej kosztowna niż sprzedaż na rynku krajowym. W poniższym tekście przyglądamy się pięciu głównym wyzwaniom i potencjalnym problemom związanym z logistyką cross-border – w każdym przypadku proponujemy również optymalne rozwiązanie.

autor: Omnipack

Wyzwanie 1 – Czas dostawy

Odwiecznym problemem w e-commerce jest czas dostawy. Oczekiwania konsumentów dotyczące tego, jak szybko towar trafi do ich rąk, wciąż rosną. Zastępując stacjonarne sklepy internetowymi, kupujący chcieliby otrzymywać zamówienie niemal równie szybko, jak gdyby robili tradycyjne zakupy.

Czas dostawy jest wręcz na tyle ważny, że jest jednym z trzech głównych powodów porzucenia koszyków zakupowych (wg Baynard Institute).

Jednak skomplikowany proces wysyłek transgranicznych sprawia, że często trudno zadeklarować na stronie wystarczająco krótki czas albo dostarczyć przesyłki w deklarowanym terminie.

To o czym wielu sprzedawców zapomina, to fakt, że czas dostawy jest de facto pokłosiem doskonałości procesowej na wcześniejszych etapach. Aby szybko dostarczyć przesyłkę, perfekcyjnie zadziałać muszą wszystkie wcześniejsze elementy, m.in. szybka kompletacja, szybkie pakowanie, szybki odbiór przez kuriera. Trzeba też pamiętać, że produkty wysyłane za granicę muszą pokonać dłuższą drogę do klienta i tu lokalizacja magazynu ma znaczenie.

Rozwiązanie

Sposobem na te problemy jest fulfillment, czyli outsourcing logistyki.  Profesjonalny partner fulfillmentowy powinien dysponować centrami logistycznymi w pobliżu głównych węzłów komunikacyjnych, aby zapewnić szybkie dostarczenie towaru do klienta końcowego.

Jeśli interesuje nas sprzedaż cross-border, szczególnie do Europy Zachodniej, niebagatelnym benefitem będzie lokalizacja magazynu przy granicy. Dlatego szukając partnera fulfillmentowego, warto zwrócić szczególną uwagę na operatorów, którzy mają centrum logistyczne właśnie w pobliżu granicy np. z Niemcami. Taka lokalizacja znacznie przyspieszy dostawy na największy rynek e-commerce w Europie, pozwalając jednocześnie zachować niższe koszty operacyjne niż gdybyśmy szukali partnera fulfillmentowego w tych krajach docelowych.

Istotnym czynnikiem przyspieszającym dostawy towarów w przypadku profesjonalnej firmy fulfillmentowej jest współpraca z największymi firmami kurierskimi w Polsce i poza nią. Duży wolumen przesyłek sprawia, że kurierzy odwiedzają centra kilkanaście razy na dzień. Dzięki temu możliwe jest takie zorganizowanie odbiorów, aby wszystkie paczki wychodziły z magazynów bardzo szybko.

Wyzwanie 2 – Wyższe koszty

Jednym z ważniejszych problemów w sprzedaży cross-border są wyższe koszty. Przesyłki cross-border są oczywiście znacznie droższe od krajowych. Jednak wyższe koszty nie dotyczą tylko logistyki. Więcej kosztują wszystkie usługi, łącznie z kosztami sprzedaży i marketingu, a te z kolei przekładają się później ponownie na kwestie logistyczne.

Wyobraźmy sobie, że jako sklep internetowy planujemy ekspansję zagraniczną. Szacujemy budżet na tłumaczenia, reklamy w sieci itp. Założone wydatki mają nam przynieść określoną pulę klientów.

Wszystko brzmi znakomicie… do czasu aż przyjdzie do realizacji działań. Uruchamiamy kampanie i okazuje się, że stawki są wyższe od zakładanych. Nasz budżet nie przewiduje wyższych wydatków, w efekcie generujemy mniej transakcji.

Mniejsza sprzedaż uderza w cały biznesplan firmy, szczególnie jeśli nasza logistyka opiera się na własnym magazynie. Prognozując wyższą sprzedaż, wynajęliśmy większą powierzchnię, która następnie nie jest wystarczająco wykorzystana z powodu mniejszej liczby zamówień. To oczywiście generuje niepotrzebne koszty, które potrafią zatrząść budżetem sklepu.

Rozwiązanie

Zmianę kosztów stałych na zmienne da nam outsourcing logistyki. Elastyczność jest właśnie największą zaletą działania we współpracy z profesjonalną firmą fulfillmentową. Płacimy jedynie za realnie zajmowaną powierzchnię i paczki, które wysyłamy. Nie musimy ponosić stałego kosztu „nadmiarowej” przestrzeni magazynu w okresie niższej sprzedaży. Z kolei, gdy sprzedaż ponownie wzrośnie, płynnie dostosujemy używane zasoby.

Ważne są także oszczędności. Firmy fulfillmentowe realizują codziennie bardzo dużo wysyłek. Znaczący wolumen sprawia, że mają podpisane korzystne umowy z firmami kurierskimi, co bezpośrednio przekłada się na niższe koszty dla naszych klientów, mogących zaproponować konsumentom atrakcyjne ceny dostawy.

Wyzwanie 3 – Zwroty towarów

Przepisy prawne zobowiązują sprzedawców do umożliwienia zwrotu towaru w określonym terminie. Klienci przyzwyczajeni są jednak nie tylko do tych regulacji. Duże marki w rodzaju Zalando oferują terminy zwrotów wykraczające poza wymogi prawne (np. aż 100 dni na zwrot). Tym bardziej należy się zatroszczyć o zapewnienie konsumentom bezproblemowego odesłania towaru. Jednocześnie normy wyśrubowane przez liderów rynku są trudne do udźwignięcia przez mniejsze sklepy, gdyż oznacza to długotrwałe zamrożenie przychodów.

Dodatkowy problem pojawia się jednak w handlu cross-border. Klient, który kupuje produkt w innym kraju, może obawiać się wysokich kosztów odesłania danej rzeczy. Zagraniczny adres sugeruje, że będzie musiał nadać znacznie droższą paczkę. Może to zniechęcać także do zakupu, dlatego ważne jest, by określić w regulaminie korzystne dla klienta warunki zwrotów.

Rozwiązanie

Klient czuje się bardziej komfortowo, wiedząc, że może odesłać produkt na adres w swoim własnym kraju. Mało który sklep internetowy jest w stanie samodzielnie zaoferować takie warunki. Współpracując z centrum fulfillmentowym wyspecjalizowanym w wysyłkach cross-border, jest to już jednak jak najbardziej możliwe, nawet jeśli dane centrum nie posiada magazynu za granicą.

Przykładowo, w przypadku największego w UE rynku e-commerce, niemieckiego, firma Omnipack oferuje wysyłkę paczek z Polski do Niemiec z niemiecką etykietą i niemieckim adresem zwrotnym. Przekłada się to na większe zaufanie klientów do sklepu oraz oznacza wygodę dla konsumentów, którzy w nich kupują, dlatego warto rozważyć współpracę opartą o zlokalizowane metody zwrotów zamówień.

Wyzwanie 4 – Sprzedaż na marketplace’ach

Serwisy marketplace to zdecydowanie najprostszy sposób, aby wejść na zagraniczne rynki. Sam Amazon dociera do 300 milionów unikalnych użytkowników na całym świecie miesięcznie, za to eBay może pochwalić się zasięgiem na poziomie ok. 130 milionów. Trudno nie docenić takiego rynku zbytu.

Jednocześnie serwisy tego typu mają wobec sprzedawców wyśrubowane wymagania dotyczące logistyki. Towar musi być odpowiednio zapakowany i wysłany w wyznaczonym czasie. W przypadku niewypełnienia norm serwisu częste jest blokowanie kont sprzedawców. Jest to duże ryzyko dla mniejszych sklepów, które nieraz nie są w stanie sprostać wyśrubowanym wymaganiom.

Rozwiązanie

Firmy fulfillmentowe często posiadają doświadczenie i know-how związane z realizacją zamówień sprzedanych na marketplace’ach (m.in. Allegro, Zalando, eBay oraz Amazon (też w modelu AVO i FBA). Znają ich wymagania i wiedzą, jak przygotować oraz wysłać paczki, by je spełnić.

Dzięki efektowi skali tacy partnerzy logistyczni, przesyłają towary wystarczająco szybko, by nie narażać klientów na negatywne oceny konsumentów. Przesyłki są także profesjonalnie pakowane. Wszystkie te elementy wpływają na bezproblemową logistykę i spełnienie wymagań Amazona oraz pokrewnych serwisów.

Wyzwanie 5 – Kwestie prawno-podatkowe

Sprzedaż transgraniczna niesie za sobą liczne wyzwania prawno-podatkowe. Przykładowo, na sprzedawcy ciąży obowiązek opłacenia podatku VAT. W jakiej wysokości i gdzie zapłacić ten podatek, jeśli prowadzimy transakcje w wielu krajach? W przepisach, które tego dotyczą łatwo się pogubić. Problemem jest np. kwestia rejestracji i wysokości stawek.

Wysyłka do krajów poza UE wymaga ponadto opłacenia cła. Przepisy, które go dotyczą i stawki są zróżnicowane, co zmienia koszty dostawy. Aby „wyjść na swoje”, należy uwzględnić te koszty w cenie wysyłki towaru. Clenie produktów zabiera także czas, co wpływa na termin dostarczenia produktu do klienta końcowego.

Mając własny magazyn, jesteśmy pozostawieni sami sobie z powyższymi kwestiami. Ich organizacja jest kłopotliwa i wymaga wiedzy oraz doświadczenia. Łatwo się pomylić, a ponadto procesy te są bardzo czasochłonne.

Rozwiązanie

Warto skorzystać z pomocy profesjonalnych partnerów, którzy pomogą w kwestiach prawno-podatkowych. Z łatwością ocenią oni, jakie wymagania należy spełnić, aby móc wysłać towar za granicę. Dotyczy to m.in. rejestracji VAT i VAT OSS czy procedur celnych. Specjaliści zaproponują także metody optymalizacji podatkowej. Dzięki temu właściciel sklepu może skupić się na samym procesie sprzedaży bez obaw o te aspekty logistyki. Korzystając z usługi fulfillmentu, możemy liczyć na połączenie z partnerami, którzy doradzą i pomogą we wszystkich sprawach prawno-podatkowych.

Logistyka cross-border nie musi być trudna

Jak widać, pula wyzwań, przed którymi stoją sklepy chcące wysyłać swoje produkty za granicę, potrafi przyprawić o ból głowy. Można im oczywiście samodzielnie sprostać, ale wymaga to starannego planowania i dużego doświadczenia. Mniejsze sklepy, decydując się na własny magazyn, ryzykują, że nie spełnią wymagań konsumentów, prawa czy serwisów marketplace.

Znaczącym odciążeniem mogą być profesjonalne centra fulfillmentowe. Doświadczenie firm oferujących usługi tego typu w logistyce cross-border, ich zaplecze magazynowe czy efekt skali sprawiają, że są w stanie sprawnie i profesjonalnie obsłużyć dostawę paczek do dowolnego miejsca na świecie. Dlatego też warto zastanowić się nad fulfillmentem, jako rozsądną alternatywą dla samodzielnej obsługi logistyki z poziomu własnego magazynu.

Przeczytaj artykuły Omnipack

Fulfillment

Fulfillment czy własny magazyn – kluczowa decyzja w e-commerce

Logistyka

Jednym z najpoważniejszych dylematów w biznesie e-commerce jest wybór efektywnego modelu logistycznego. Trzeba podjąć decyzję: czy zainwestować we własny magazyn czy skorzystać z usług fulfillmentu...

Jak zbudować ekosklep w 2024? Ekologistyka krok po kroku

Logistyka

Ekologia staje się coraz ważniejsza w branży e-commerce, a oczekiwania konsumentów w tym zakresie stale rosną. Według Nielsena aż 73% kupujących jest w stanie zmienić swoje przyzwyczajenia zakupowe...

Jak centra fulfillmentowe wspierają e-commerce w czasie szczytów sprzedażowych?

Logistyka

Szczyty sprzedażowe w czwartym kwartale, takie jak Black Friday, Mikołajki i okres świąteczny to najbardziej owocny, ale i trudny czas dla e-commerce. Jeśli prowadzisz własny magazyn, musisz przygo...