COD to skrót od określenia „Cash on Delivery”; po polsku najczęściej określany jako „płatność za pobraniem”, oznacza usługę pobrania płatności za zamówienie podczas dostarczenia towaru do klienta. To model płatności za zakupy online popularny w wielu europejskich krajach.

PUDO to skrót od określenia „Pick-Up, Drop-Off”; określenie miejsca, w którym można odebrać lub nadać przesyłkę. To ciesząca się dużą popularnością wśród konsumentów metoda logistyki ostatniej mili, dostępna w ofertach operatorów logistycznych w Polsce i za granicą. Punktem PUDO mogą być sklepy i punkty usługowe, automaty paczkowe, kioski. Wykorzystanie PUDO w logistyce daje klientowi elastyczność w wyborze miejsca dostawy i momentu nadania lub odebrania przesyłki.

Q-commerce to skrót od angielskiego określenia quick commerce - model handlu elektronicznego, w którym przewiduje się szybką dostawę produktu na żądanie. Model ten zakłada maksymalne skrócenie procesu dostawy produktów do nabywcy, nawet do kilkunastu minut od złożenia zamówienia. Najbardziej popularne platformy q-commerce w Polsce oferują zakup produktów spożywczych, chemii gospodarczej i artykułów gospodarstwa domowego z dostawą do domu. Funkcjonują w oparciu o sieć małych sklepów, tzw. dark stores, rozproszonych na terenie miasta, w celu skrócenia dystansu fizycznego i umożliwienie sprawnego dostarczenia zakupów na wybrany adres.

.

WMS to skrót od określenia Warehouse Management System - wyspecjalizowany magazynowy system informatyczny. Służy do codziennego zarządzania procesami magazynowymi w celu ich kontroli, optymalizacji i prawidłowego przepływu. System WMS może być częścią szerszego systemu ERP w formie modułu, ale częściej jest osobnym narzędziem, którym dysponują pracownicy odpowiadający za poprawną pracę magazynów firmowych.

White label jest to produkt lub usługa, której producentem i sprzedawcą są dwie różne firmy. Firma oferująca produkt swoim klientom nie jest jego producentem, ale sprzedaje go pod swoją marką. Istnieje wiele firm oferujących produkty white label innym firmom (np. kosmetyki) i zdarza się, że jeden produkt jest sprzedawany pod kilku lub kilkunastoma „szyldami”. Ten model jest często stosowany w przypadku produktów lub usług, które firma chce sprzedawać pod własną marką, bez ponoszenia kosztów związanych z ich produkcją. W porównaniu do produktów private label, model ten umożliwia ograniczenie kosztów.

Pojęcia User Experience (UX) i User Interface (UI) są ściśle związane z projektowaniem wizualnym stron internetowych, aplikacji webowych i mobilnych. Praca projektantów UX i UI wzajemnie uzupełnia się. UX polega na projektowaniu doświadczeń użytkownika podczas korzystania z witryny czy aplikacji. Do tego niezbędna jest wiedza dotycząca m.in. badania potrzeb, preferencji, nawyków użytkowników oraz zagadnień deweloperskich. UI design jest skoncentrowany wokół percepcji użytkownika. Celem projektanta UI jest stworzenie atrakcyjnej wizualnie, angażującej, dopasowanej do użytkownika i intuicyjnej witryny bądź aplikacji, z wykorzystaniem różnych technik projektowych.

TACOS to skrót od angielskiego określenia Total Advertising Cost of Sale - to wskaźnik zwrotu z inwestycji poniesionych w ramach kampanii reklamowej typu PPC (pay-per-click) prowadzonej w serwisie Amazon. Ta platforma sprzedaży internetowej posiada własne narzędzia do promocji, stąd wskaźnik TACOS został stworzony specjalnie na określenie zysków z prowadzonych działań reklamowych PPC w tym marketplace.

SEO to skrót angielskiego określenia Search Engine Optimisation. SEO oznacza zbiór metod optymalizacji witryny internetowej (serwisu, sklepu, produktu), w wyniku której osiąga się jak najwyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Do najbardziej popularnej wyszukiwarki w Europie i na świecie zalicza się Google, więc termin pozycjonowania (SEO) stosuje się najczęściej w odniesieniu do tego serwisu. Praktyka SEO obejmuje liczne działania, świadczone najczęściej przez specjalistów ds. pozycjonowania lub marketingu internetowego. Termin SEO stosuje się też wobec działań dotyczących optymalizacji listy produktów pod wyszukiwarkę marketplace, np. na Amazon. Działanie to wymaga znajomości środowiska danego marketplace, jednak cel jest ten sam – zaistnieć w jak najlepszych wynikach wyszukiwania pod określonymi słowami kluczowymi. Najlepiej na pierwszej pozycji.

ROPO to model zachowania konsumenta, który szuka w Internecie informacji o produkcie, ale zakupu dokonuje w sklepie tradycyjnym. W przypadku reverse ROPO, ten schemat jest odwrócony i konsument sprawdza produkty w sklepach tradycyjnych, ale zakupu dokonuje online. Badanie takich zachowań konsumenckich jest ważne dla sklepów internetowych, które chcą zrozumieć, które czynniki wpływają na odpływ klientów ze sklepu online do kanałów sprzedaży offline i na odwrót.

ROPO to skrót od określenia Research Online Purchase Offline.

ROI to skrót od angielskiego określenia Return on Investment. ROI to wskaźnik zwrotu z inwestycji, oceniający stopień jej efektywności. Pozwala określić skuteczność prowadzonych działań marketingowych w ramach całego planu reklamy i promocji (do określenia efektywności reklam można posłużyć się wskaźnikiem ROAS), określając kwotę zwrotu z danej inwestycji w odniesieniu do jej kosztów (wytworzenia i reklamy). Wynik ROI wyraża się w procentach.

ROAS to skrót angielskiego określenia Return on Advertisement Spend. ROAS to wskaźnik zwrotu z inwestycji w reklamę. Pozwala określić skuteczność prowadzonych kampanii reklamowych w odniesieniu do pozyskanego przychodu dla firmy z tej reklamy lub kampanii. Wskaźnik ROAS jest z powodzeniem wykorzystywany w reklamie internetowej, ponieważ zaawansowana analityka pozwala na dokładne oszacowanie wartości zwrotu z danego kanału promocji. Możliwe jest też stosowanie go w przypadku mediów offline, jak telewizja czy radio.

PPC to skrót od angielskiego określenia pay-per-click. PPC oznacza rodzaj kampanii reklamowej w Internecie, w której reklamodawca płaci wtedy, gdy użytkownik kliknie w daną reklamę. Model rozliczeń PPC jest najczęściej stosowany w przypadku reklam prowadzonych w wyszukiwarce internetowej, wyszukiwarce na marketplace, ale też w mediach społecznościowych, np. w systemie reklamowym Facebooka.

PIM to skrót od angielskiego określenia Product Information Management. PIM oznacza platformę internetową do zarządzania wszystkimi informacjami o produktach. Te specjalistyczne narzędzia przeznaczone dla firm są bazą danych potrzebną do prowadzenia sprzedaży w sklepach e-commerce, w marketplace’ach i innych kanałach dystrybucji. Korzyścią z wdrożenia systemu PIM jest możliwość aktualizacji informacji o produkcie w jednym narzędziu. Dzięki integracji, zaktualizowane dane są automatycznie przekazywane do zewnętrznych systemów sprzedaży. Systemy PIM ułatwiają więc pracę i zarządzanie, szczególnie w przypadku dużego, różnorodnego asortymentu i wielu kanałów sprzedaży.

One step checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Polega na spłaszczeniu struktury procesu finalizacji zamówienia do jednej podstrony. Pozwala to przyspieszyć dokonanie zakupu przez klienta, umożliwia mu podgląd całego procesu zakupu w jednym miejscu. Dla sklepu pozwala zmniejszyć ryzyko porzucenia koszyka przez klienta.

Omnichannel to zbiór działań, które firma podejmuje w celu zapewnienia spójnych doświadczeń sprzedażowych klienta (customer experience) we wszystkich kanałach sprzedaży i komunikacji z klientem (online i offline). Strategia omnichannel zakłada obecność marki w wielu kanałach sprzedaży i komunikacji (social media, sklep internetowy, sklep stacjonarny, marketplace, targi itp.). W odróżnieniu od stgrategii multichannel, omnichannel zakłada wypracowanie spójnych doświadczeń klienta we wszystkich kanałach. Dzięki strategii omnichannel klienci mogą łatwo dokonywać zakupów online, odbierać produkty w sklepie stacjonarnym czy punkcie odbioru lub zamówić produkty online i zwrócić w sklepie stacjonarnym. Dla firm korzyścią z wdrożenia strategii omnichannel jest dotarcie z ofertą do większej grupy potencjalnych klientów, zwiększenie skuteczności działań promocyjnych i zwiększenie sprzedaży.

Multichannel, czyli strategia wielokanałowa, to podejście do sprzedaży i marketingu, w której w celu dotarcia do klientów firma wykorzystuje wiele kanałów dystrybucji i komunikacji. Jej zaletą jej możliwość do dotarcia do szerszej grupy odbiorców w porównaniu do oparcia strategii o jeden kanał marketingu lub sprzedaży. Wykorzystanie wielu kanałów pozwala też na dopasowanie komunikacji i procesu sprzedażowego do zmieniających się preferencji klientów oraz bieżących trendów. W odróżnieniu od strategii omnichannel, kanały wykorzystywane w strategii wielokanałowej działają od siebie niezależnie, a klienci mogą mieć różne doświadczenia (customer experience), w zależności od używanego kanału. Strategia multichannel nie wymaga więc tworzenia spójnej, jednolitej strategii. Uwaga poświęcana jest każdemu kanałowi z osobna a komunikaty mogą być dopasowane do każdego z nich indywidualnie.

Merchant to najprościej mówiąc – sprzedawca; angielskie określenie na podmiot (firmę, osobę) prowadzący sklep internetowy.

M-commerce oznacza sprzedaż i zakupy internetowe z wykorzystaniem urządzeń mobilnych (telefon, tablet). M-commerce daje klientom możliwość dokonywania zakupów w każdym miejscu i czasie z wykorzystaniem sklepów internetowych, platform sprzedażowych (marketplace) i mediów społecznościowych. Poza sprzedażą i zakupem produktów i usług, aplikacje m-commerce udostępniają też dokonywanie płatności mobilnych, przeglądanie katalogów produktów, porównywanie cen itp. M-commerce to skrót od angielskiego określenia mobile commerce.

Marketplace, czyli dosłownie „rynek”, to elektroniczna platforma sprzedażowa, w której kupujący mają dostęp do produktów od wielu sprzedawców w różnych kategoriach, definiowanych przez daną platformę. Sklepy marketplace dzielą się ze względu na zasięg: lokalny (na terenie jednego kraju) lub międzynarodowy (jedna platforma dostępna w kilkunastu czy kilkudziesięciu krajach), specjalizację  (marketplace horyzontalne i wertykalne) oraz na grupę docelową (marketplace B2B, B2C, C2C). Marketplace może działać na zasadzie aukcji, gdzie przedmioty są sprzedawane na podstawie ofert kupujących, lub sklepu internetowego, gdzie cena jest ustalana przez sprzedawcę. Marketplace pozwala tworzyć szeroką ofertę produktów i zróżnicowaną ofertę cenową, udostępnia proste i intuicyjne procesy transakcji i dostawy dla klientów. Z tego powodu jest najpopularniejszym sposobem na zakupy w Internecie w wielu krajach. Najbardziej znanymi przykładami marketplace’ów są Allegro, Amazon, OLX, eBay czy Etsy.

Listing to karta produktowa lub strona produktowa w sklepie internetowym lub na marketplace, prezentująca ofertę sklepu. Na jej zawartość składają się informacje o produkcie w formie tytułu, opisu, zdjęć i filmów oraz ceny. Umożliwia klientom zapoznanie się z najważniejszymi informacjami o produkcie.

Konwersja to określenie związane z marketingiem i sprzedażą. Odnosi się do użytkownika strony internetowej, sklepu internetowego, platformy zakupowej, serwisu społecznościowego, który dokonał zakupu bądź zrealizował inny cel określony przez sprzedawcę lub reklamodawcę (np. uzupełnił formularz kontaktowy w ramach kampanii reklamowej lub zarejestrował konto w sklepie).

GMV to skrót od angielskiego określenia Gross Merchandise Value, oznacza wskaźnik łącznej wartości sprzedanych towarów w danym okresie w kanałach e-commerce.

Green commerce to sposób prowadzenia handlu, w którym nadrzędnym celem jest zrównoważony rozwój i minimalizowanie negatywnego wpływu działalności sprzedażowej na środowisko naturalne. Polega na sprzedaży produktów i usług, które są produkowane i oferowane w sposób przyjazny środowisku, np. poprzez wykorzystanie ekologicznych materiałów, redukcję zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w procesie produkcji.

Fulfillment odnosi się do procesu realizacji zamówienia i dostarczenia produktu do klienta, który jest wykonywany przez zewnętrzną firmę (outsourcing) na terenie kraju producenta lub za granicą. W tym modelu współpracy B2B firma-sprzedawca powierza firmie specjalizującej się w fulfillment proces realizacji złożonych zamówień i dostawy na adres klienta. Wartością dla przedsiębiorcy jest oszczędność zasobów w procesie kompleksowej realizacji zamówień, obsługa zwrotów oraz odciążenie magazynu, bowiem fulfillment umożliwia przechowywanie produktów w firmie realizującej wysyłki. Usługa fulfillment rozwinęła się wraz ze wzrostem popularności handlu internetowego (e-commerce). Popularnymi firmami świadczącymi tę usługę w Polsce są np. InPost i Omnipack.

Fintech to firma łącząca nowoczesne technologie ze światem finansów (fintechy nie są jednak bankami), kierująca swoje produkty i usługi do osób prywatnych i przedsiębiorstw. Fintechy opracowują różnorodne aplikacje, narzędzia internetowe związane m.in. z płatnościami, zarządzaniem finansami, wymianą walut, przelewami zagranicznymi, inwestowaniem itp. W handlu transgranicznym fintechy pomagają konsumentom w zakupie zagranicznym, oferując atrakcyjne kursy wymiany walut i proste płatności, a sprzedawcom – uproszczenie procedur płatności transgranicznych, co przyspiesza proces wprowadzenia produktów na zagraniczny rynek.

Feed produktowy to plik komputerowy zawierający informacje o produktach dostępnych u sprzedawcy internetowego. Przygotowywany w celu prowadzenia sprzedaży w internetowych platformach sprzedażowych lub promocji w serwisach reklamowych (np. Google, Facebook) oraz porównywarkach cenowych. Feed produktowy określa m.in. nazwy produktów, identyfikator produktu, markę, kategorie produktowe, cenę, cechy, pojemność i wagę czy inne cechy fizyczne i użytkowe produktu, zwane atrybutami. Przygotowuje się go na podstawie wytycznych platformy, w której prowadzona jest sprzedaż lub promocja – każdy serwis określa własne atrybuty, które powinny znaleźć się w feedzie. Wysoka jakość informacji zawartych w pliku zwiększa szansę na wyróżnienie oferty, pozyskanie ruchu na stronę sklepu internetowego lub stronę oferty w katalogu marketplace.

FBA i FBM to modele sprzedaży oferowane przez Amazon. FBA, czyli Fullfilment by Amazon, dotyczy procesu sprzedaży produktu, w którym Amazon przejmuje na siebie obowiązki związane z magazynowaniem produktu, zapakowaniem go, wysyłką do klienta na adres dostawy oraz obsługą zwrotu. W modelu Fullfilment by Merchant (FBM) takie obowiązki bierze na siebie sprzedawca, co wiąże się z koniecznością posiadania własnego magazynu i osób obsługujących wysyłkę paczek.

ERP jest zintegrowanym systemem informatycznym, służącym do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. System ERP umożliwia automatyzację procesów i integrację różnych obszarów działalności firmy w jednym programie komputerowym. Integracja modułów zapewnia płynny przepływ informacji w czasie rzeczywistym. Kilkunastu pracowników jednocześnie może wykonywać prace w systemie ERP. Przykładowymi modułami, które może integrować system ERP, są dane księgowe i finansowe, sprzedażowe, magazynowe, związane z produkcją, logistyką oraz administracją.

ERP to skrót od angielskiego określenia Enterprise Resource Planning.

EDI to skrót od Electronic Data Interchange, czyli elektronicznej wymiany danych. EDI jest to proces przesyłania zamówień oraz dokumentów handlowych (np. faktury, zamówienia) między dwoma systemami, bez konieczności ich ręcznego przepisywania. EDI jest często stosowane w handlu internetowym i pomaga usprawnić procesy sprzedaży oraz zarządzania danymi handlowymi.

Dropshipping to metoda prowadzenia sprzedaży internetowej, w której sklep internetowy lub sprzedawca na marketplace nie posiada fizycznie towarów. Sprzedawca korzysta z magazynu dostawcy lub producenta, któremu przekazuje zamówienia złożone przez jego sklep. Pakowanie i wysyłka odbywa się bezpośrednio z magazynu producenta, a więc sprzedawca nie pośredniczy w procesie realizacji zamówienia. Dzięki temu sklep internetowy nie ponosi kosztów związanych z przechowywaniem towarów. Nie musi posiadać też pracowników odpowiadających za pakowanie i wysyłkę. Zadaniem sklepu jest pozyskanie klienta poprzez marketing, sprzedaż, obsługa klienta oraz zarządzanie zwrotami towarów.

Customer journey to angielskie określenie dot. ścieżki klienta, czyli sumy wszystkich interakcji klienta z daną firmą podczas całej relacji określonej w czasie. Proces customer journey rozpoczyna się od pierwszego styku z firmą (np. poprzez zobaczoną reklamę), aż do ostatniego etapu, który może skończyć się przed lub po dokonaniu zakupu. Customer journey opracowuje się w celu zrozumienia klienta, jego potrzeb i celów oraz oczekiwań na każdym etapie styku z firmą, aby zaprojektować odpowiednie customer experience (CX).

Customer Experience (CX) to określenie na doświadczenia klienta podczas kupowania produktów lub korzystania z usług na stronie internetowej lub w sklepie internetowym. CX dotyczy wszystkich interakcji między klientem a firmą, od pierwszego wejścia na stronę, przez dokonanie zakupu, aż po obsługę posprzedażową. Dobrze zaprojektowany CX ułatwia proces zakupowy i buduje pozytywne wrażenia z kontaktu z daną firmą lub marką, dzięki temu firma zwiększa swoje szanse na powrót klienta w przyszłości.

Content marketing to strategia marketingowa, w której tworzy się i udostępnia wartościowe treści, w celu przyciągnięcia potencjalnych klientów (in-bound marketing) i zainteresowania swoją ofertą. W ramach content marketingu powstają różne rodzaje treści, takie jak artykuły na blogu, filmy, infografiki, podcasty, e-booki, a nawet memy i kreatywne posty w mediach społecznościowych.

CLV to wskaźnik pozwalający oszacować całkowitą wartość przychodu od danego klienta lub segmentu klientów z transakcji sprzedaży w danym przedziale czasowym. Wskaźnik CLV oblicza się mnożąc trzy wartości – średniej wartości zamówienia dokonanego przez danego klienta w danym okresie x ilość transakcji sprzedaży w danym okresie (zazwyczaj przez rok) x średnia długość trwania relacji handlowej (w latach).

Buy Box na Amazonie to obszar na stronie produktu, gdzie klienci mogą kliknąć przycisk "Dodaj do koszyka" lub "Kup teraz", aby dodać dany produkt do swojego koszyka lub dokonać zakupu. Na stronie produktu (np. telefonu komórkowego określonego modelu) często pojawia się wiele ofert od różnych sprzedawców. Jednak tylko jeden sprzedawca może otrzymać Buy Box, co oznacza, że ​​ma on swojego rodzaju „pierwszeństwo” wśród innych firm, oferujących ten sam produkt. Buy box jest narzędziem Amazona, który umożliwia większą sprzedaż firmie, której uda się go wygrać.

API to skrót od słów Application Programming Interface. API to rodzaj komputerowego tłumacza, który umożliwia aplikacjom komunikację między sobą. Dzięki niemu programy automatycznie przesyłają i odbierają informacje. API jest wykorzystywane m.in. w aplikacjach mobilnych lub serwisach internetowych.

Cross-dock to model logistyki magazynowej, który jest wykorzystywany w celu przyspieszenia procesu dystrybucji towarów. W magazynie cross-dock towar jest odbierany bezpośrednio z jednego transportu i przekazywany do kolejnego transportu, bez przechowywania go w magazynie na dłuższy czas.

Checkout to angielskie określenie na końcowy proces realizacji zamówienia w sklepie internetowym. Dotyczy zamówienia, które klient dodał do koszyka, a następnie podjął dodatkową aktywność w celu sfinalizowania zakupu. W procesie checkout użytkownik jest proszony o podanie dokładnych danych personalnych, adresu pocztowego, określenia sposobu płatności i realizacji dostawy, czy też akceptację regulaminu. Optymalizacja procesu checkout pozwala na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym.

Jak optymalizować koszty transportu transgranicznego we współpracy z brokerem logistycznym?

Firmy spedycyjne, jak i cała logistyka, szukają źródeł optymalizacji i redukcji kosztów. Z pewnością pomagają w tym rozwijające się technologie. Dla rozwoju firm koszty związane z logistyką również mają kluczowe znaczenie. W artykule przedstawiamy najważniejsze sposoby optymalizacji kosztów transportu związane ze współpracą z brokerem logistycznym. To istotna kwestia dla tych, którzy próbują opracować odpowiednią strategię transportową skierowaną na rynki zagraniczne.

autor: Globkurier.pl

Co oznacza optymalizacja kosztów transportu?

W ogólnym ujęciu optymalizacja kosztów transportu to takie zarządzanie kosztami, które pozwala osiągnąć jak największe zyski na każdym etapie procesu transportowego.

Proces transportu towarów jest dość długi i skomplikowany. Dlatego też optymalizacja kosztów w tym obszarze jest szczególnie ważna. Jej celem jest znalezienie sposobu na zwiększenie zysków i zminimalizowanie kosztów transportu. Dzięki temu rozwiązaniu można poprawić także jakość obsługi klienta, związaną z oczekiwaniem na dostawę zamówionego produktu.

Na początek warto przeanalizować aktualną sytuację firmy oraz jej potrzeby. Warto także zapoznać się z ofertą operatorów logistycznych, skierowaną do biznesu. Brokerzy mogą oferować niższe ceny za konkretne usługi w porównaniu do kurierów i firm transportowych. Ostateczna cena uzależniona jest jednak od wolumenu przesyłek.

Ale kim w zasadzie jest broker?

Broker logistyczny – definicja

Broker usług kurierskich to pośrednik, który posiada dostęp do szerokiej oferty firm kurierskich. Zadaniem brokera kurierskiego jest pośrednictwo w procesie nadawania i doręczenia przesyłek.

Broker przekazuje paczki firmie kurierskiej, które później dostarczane są do adresata.

Dzięki korzystaniu z brokera logistycznego, masz dostęp do atrakcyjnych cen i ofert specjalnych, które byłyby trudne do uzyskania samodzielnie.

Czas i cena w usługach logistycznych cross-border

Cross-border – nazwa tej usługi logistycznej dosłownie oznacza przekroczenie granicy. Jednak w kontekście biznesowym oznacza po prostu sprzedaż (wysyłkę) towaru za granicę. Oferta cross-border u brokerów logistycznych skierowana jest zwykle do sektora e-commerce, producentów oraz dystrybutorów.

O opłacalności w przypadku usług logistycznych w cross-border można mówić wtedy, kiedy wysyłasz kilka paczek zagranicę. Cross-border służy również optymalizacji „first mile”, co pozwala zoptymalizować koszt dostawy z własnego magazynu do magazynu zbiorczego.

W jedno zbiorcze opakowanie można umieścić kilkanaście mniejszych paczek, dzięki czemu występuje opłata za 1 przesyłkę, a nie za kilkanaście. Z pewnością warto stosować strategię transportową nakierowaną na potrzeby klienta. Przy usługach typu cross-border, czas i cena odgrywają kluczową rolę.

Jak zoptymalizować logistykę cross-border?

 • Zarządzanie trasami i planowanie logistyczne – kluczowym aspektem optymalizacji kosztów transportu jest dokładne planowanie tras oraz zarządzanie logistyką.
 • Różnorodność środków transportu – w zależności od rodzaju towarów i odległości, warto rozważyć różne środki transportu. Wykorzystanie usług transportu drogowego, kolejowego, morskiego i lotniczego może pomóc w optymalizacji kosztów i skrócenia czasu dostawy.
 • Konsolidacja paczek – to efektywna strategia polegająca na łączeniu wielu przesyłek w jedną większą. Dzięki temu można zapełnić pojazdy po maksimum, co prowadzi do obniżenia kosztów transportu.
 • Negocjacje z dostawcami – warto wykorzystać umiejętności negocjacji we współpracy z dostawcami usług logistycznych. Szukaj korzystnych cen i warunków umów, a także rozważ długoterminowe umowy, które mogą przynieść stabilność kosztów.
 • Monitorowanie i analiza danych – regularne monitorowanie kosztów transportu oraz analiza danych dotyczących wydatków i wydajności pomaga w identyfikacji obszarów, w których można zaoszczędzić.
 • Automatyzacja i optymalizacja magazynów – skuteczne zarządzanie magazynami może również przyczynić się do redukcji kosztów transportu. Minimalizacja czasu, jaki towar spędza w magazynach oraz efektywne przechowywanie mogą zaoszczędzić znaczną ilość środków.

Korzyści płynące ze współpracy z operatorem logistycznym

Korzystanie z usług pośrednika logistycznego niesie za sobą wiele zalet. Wśród najważniejszych należy wymienić:

 • Optymalizację logistyki cross-border – współpraca z brokerem logistycznym pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, a jednocześnie będzie służyła optymalizacji „first mile”. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli masz małe, lekkie przesyłki, ponieważ umożliwia dostarczenie ich w rozsądnej cenie. Przykładowo – pakujesz 10 małych paczek w duży karton (zasada jest prosta: tyle ile zmieścisz w jednej przesyłce zbiorczej, a może być to także paleta, nie ma ograniczeń), wysyłasz na magazyn zbiorczy, a następnego dnia przesyłki są już w dostawie. Gdzie znajduje się tu korzyść? Zyskujesz na trasie: Twój magazyn- magazyn zbiorczy, bo odcinek na terenie Polski opłacasz jak za 1 paczkę, a nie 10. Im więcej wysyłasz, tym więcej zyskujesz.
 • Szeroką ofertę wysyłkową – korzystając z oferty brokera nie musisz porównywać cen na różnych portalach. Wystarczy, że wpiszesz parametry konkretnej przesyłki, którą chcesz nadać, a system podpowie Ci która oferta jest najkorzystniejsza. Korzystanie z usług brokera pozwoli Ci nadać każdą przesyłkę – od koperty pocztowej zaczynając, poprzez paczkę, paletę zagraniczną, a na kontenerze morskim kończąc.
 • Oszczędność czasu – wszelkie formalności i procesy logistyczne, które są po stronie operatora logistycznego, pozwalają firmie zaoszczędzić wiele czasu, co z kolei daje możliwość skupienia się na rozwijaniu swojego biznesu.
 • Multistrefowość – pozwala na znaczące obniżenie ceny przy wysyłce palet międzynarodowych, zarówno w eksporcie, jak i imporcie. Multistrefowość to nic innego jak zastosowanie cen według kodów dostawy w przypadku eksportu, a w przypadku importu w przypadku odbioru. Pozwala to na urealnienie stawek w zależności od miejsca dostawy. Wysyłasz swoje palety tylko do dużych miast? Ta opcja jest idealna dla Ciebie, bo stawka będzie wyliczona według kodu dostawy, a nie uśredniona z całego kraju, czyli nie otrzymujesz stawki uwzględniającej hipotetycznej dostawy np. na zbocze Alp.
 • Automatyzacja – wszelkie usługi można zamówić poprzez stronę internetową, bądź przez integrację. W przypadku sklepów online niezwykle ważne są procesy automatyczne, dzięki którym nie musisz myśleć jaki kolejny krok masz wykonać. Pewne rzeczy mają dziać się w tle, samodzielnie, a Ty masz czas na skupienie się na swojej podstawowej pracy, czyli rozwijaniu swojego biznesu. Twój klient kupuje u Ciebie towar, a reszta dzieje się sama poprzez automatyzację Twojej dostawy. Na koniec otrzymujesz etykietę do naklejenia na paczkę.
 • Zasięg całego świata – dzięki szerokiej ofercie firm transportowych i kurierskich, zasięg operatora logistycznego może objąć cały świat, co bardzo usprawnia proces logistyczny w każdej firmie.
 • Dostępność środków transportu – w zależności od potrzeb, broker dopasowuje ofertę pod konkretne potrzeby. Dzięki temu możesz wysyłać przesyłki drogą lądową, morską i powietrzną.
 • Każda wielkość przesyłki – ze względu na bardzo różne wielkości przesyłek, warto mieć dostęp do jednego miejsca, w którym można wycenić każdy gabaryt i wybrać najkorzystniejszy rodzaj transportu. Warto zwrócić uwagę na ofertę brokerów, którzy specjalizują się w przesyłkach niestandardowych.
 • Wsparcie klienta – współpraca z brokerem gwarantuje również wsparcie na każdym kroku realizacji danego zamówienia. Dzięki wychodzeniu naprzeciw klientom i firmom, operatorzy logistyczni oferują najczęściej kilka kanałów kontaktu, takich jak: telefon, e-mail, chat, czy też formularz zgłoszenia, co znacznie ułatwia załatwianie wszelkich formalności oraz pozwala na szybkie rozwiązanie ewentualnych problemów.
 • Szeroki wachlarz usług – dzięki umowom pośrednika logistycznego z wieloma firmami transportowymi i kurierskimi, możesz za każdym razem korzystać z usług innej firmy – w zależności od tego, co wysyłasz i która oferta jest dla Ciebie korzystniejsza w kontekście czasowym oraz finansowym. Dodatkowo wszystkie informacje tj. cennik, wymiary paczki, czas dostawy znajdziesz w jednym miejscu, przez co nie tracisz czasu na porównywanie ofert za każdym razem.
 • Kontrola kosztów – każdego rodzaju  wydatki związane z realizowanymi zamówieniami można w łatwy sposób sprawdzać w swoim panelu klienta. Umożliwia to kontrolę kosztów, a także planowanie przyszłych wysyłek. Dodatkowo współpraca z brokerem generuje spore korzyści ze względu na niższe stawki, niż bezpośrednio u kuriera, czy firmy logistycznej.
 • Brak opłaty online – najczęściej współpraca z operatorem logistycznym nie wymaga żadnych dodatkowych opłat. Wszystkie koszty powinny być widoczne już w pierwszym kroku, podczas składania zamówienia.
 • Szybkie zwroty środków – dzięki umowie z brokerem, firmy mają możliwość otrzymania środków w określonym w umowie czasie. Każda firma ma swoją politykę zwrotów za przesyłki pobraniowe. Może się zdarzyć, że czas zwrotu nie jest dla Ciebie akceptowalny i co wtedy? Zawsze masz możliwość wybrania innego podwykonawcy, którego broker ma w swojej ofercie, z krótszym terminem zwrotu Twoich pieniędzy.
 • Duży wybór płatności – korzystanie z usług brokera wiąże się również z dużym wyborem możliwości fakturowania oraz płatności za usługi. Najczęściej przedsiębiorcy mogą skorzystać z formy płatności: blik, przelew online, proforma z przelewem bankowym, prepaid, prepaid zbiorczy, odroczony.

Podsumowanie

W dzisiejszym globalnym środowisku biznesowym efektywność operacji transportowych stanowi istotny element konkurencyjności przedsiębiorstwa. Transport transgraniczny, obejmujący przemieszczanie towarów między krajami, jest często jednym z największych kosztów dla firm działających na rynku międzynarodowym. Dlatego optymalizacja kosztów transportu transgranicznego jest nie tylko ważna, ale także niezbędna dla utrzymania zyskowności i konkurencyjności.

Przeczytaj artykuły Globkurier.pl

Kod HS

Kod HS – czym jest, jak go znaleźć i czy „przydaje się” w sprzedaży e-commerce za granicę

Przygotowanie

Kod HS to nie tylko kolejny biurokratyczny obowiązek. Dla firm działających w świecie e-commerce może on stać się kluczowym elementem strategii biznesowej. Skuteczne wykorzystanie tego międzynarodo...

Zapłać za cło swojego klienta w Wielkiej Brytanii, czyli dostawa na warunkach DDP

Logistyka

O północy 31 stycznia 2020 roku świat handlowy się zmienił. Wielka Brytania, która dotąd była integralną częścią Unii Europejskiej, stała się odrębnym graczem na arenie handlowej. Zmiany w relacjac...